Ile kalorii jest w bagietce?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Bagietka to jeden z gastronomicznych symboli Francji, a w szczególności Paryża. Każdy z nas ma przynajmniej jeden obraz lub zdjęcie Francuza idącego ulicą z bagietką pod pachą! Trudno się dziwić, że znajduje się ona na liście tradycyjnych produktów francuskiej gastronomii i że sama stanowi 80% pieczywa sprzedawanego w całej Francji. Jednak reputacja tego chleba rozprzestrzeniła się poza granice kraju i jest on obecnie dostępny w supermarketach na całym świecie. Pozostaje jednak pytanie: ile kalorii zawiera bagietka?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Kalorie w bagietce: 270 Kcal

W 100 g francuskiej bagietki jest 270 kalorii. 100 gramów bagietki czosnkowej dostarcza 272 kcal. Pół bagietki z płatkami zbożowymi dostarcza 316 kcal. Bagietka pełnoziarnista dostarcza 255 kcal. Kawałek o długości 2,5 cm waży około 40 g, co oznacza, że zawiera 108 kalorii. Średniej wielkości bagietka (150 g) zawiera około 405 kalorii (kcal).

calorie baquette

Aby zobaczyć, ile to naprawdę jest, zauważ, że kalorie w średniej wielkości bagietce (150 g) są podobne do kalorii w, na przykład, 8,5 jabłka, 5,5 szklanki coli, 4,5 plasterka sera, 4 kromki chleba, 3,5 szklanki mleka i 24 łyżeczki cukru.

Aby pozbyć się tych kalorii (465 kcal), należałoby jeździć na rowerze przez co najmniej 66 minut, pływać przez 55 minut lub biegać przez 47 minut. Kalorie w bagietce pochodzą z białka (14%), węglowodanów (67%) i tłuszczu (19%).

Teraz wyobraź sobie kanapkę. Co znajduje się na kromce bagietki? Najczęstsze propozycje to: majonez, masło, ser, wędlina, pasta jajeczna lub rybna oraz dekoracje warzywne. Oznacza to, że mała kanapka może zawierać nawet kilkaset kalorii.

Ile białka, węglowodanów i tłuszczu zawiera bagietka?

Bagietki zawierają 10,86 g białka na 100 g. Średniej wielkości bagietka (150 g) zawiera około 16,3 g białka. Bagietki zawierają 52,04 g węglowodanów na 100 g. Średniej wielkości bagietka (150 g) zawiera około 78,1 g węglowodanów. Średniej wielkości bagietka waży około 150 g. Bagietki zawierają 2 g błonnika na 100 g.

Tabela wartości odżywczych bagietek

Składniki odżywczebagietka: zawartość na 100 gramów
Węglowodany56,6 g
-w tym cukry3 g
-w tym skrobia51,8 g
-w tym błonnik pokarmowy1,9 g
Białko9,43 g
Tłuszcz1,5 g
-w tym cholesterol0.1 g
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe0,2 g
Potas158 mg potasu
Sód681 mg
Woda27 g
Alkohol0 mg

Jaka jest średnia waga torebki chleba?

Średniej wielkości bagietka (150g) zawiera około 3g błonnika. Odpowiada to około 10% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej.

Jaka jest zawartość witamin?

Następujące wartości można znaleźć w bagietce francuskiego chleba:

 • 0,427 mg witaminy B1 (tiaminy);
 • 0,37 mg witaminy B2 (ryboflawina);
 • 5,38 mg witaminy B3 (niacyna);
 • 0,2 mg witaminy C (kwas askorbinowy);
 • i 0,19 mg witaminy E.

Zawartość minerałów w bagietkach

Bagietki są źródłem selenu i cynku. Selen pomaga zachować zdrowe włosy i paznokcie. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i tarczycy. Cynk pomaga w utrzymaniu prawidłowego widzenia i zdrowej skóry. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania około połowy produktu dziennie. Nie należy zapominać, że zbilansowana dieta i aktywny tryb życia są bardzo ważne dla dobrego samopoczucia i zdrowia.

Jakie dodatki do żywności zawiera zwykła bagietka?

We Francji bagietka jest produktem, który stopniowo stawał się coraz bardziej uprzemysłowiony, co obniżyło jego wewnętrzną jakość, czyniąc go coraz mniej smacznym. Piekarnie produkują bagietki przy użyciu tanich mąk i półautomatycznych metod. To również sprawiło, że bagietki z piekarni coraz bardziej przypominają mrożone pieczywo sprzedawane w supermarketach. Również we Francji, zgodnie z prawem, bagietki mogą zawierać do 14 dodatków. Dodatki te obejmują :

 • Kwas octowy i jego sole (E260, E261, E262, E263);
 • Kwas mlekowy i jego sole (E270, E325, E326, E327);
 • Kwas askorbinowy i jego sole;
 • Estry (E300, E301, E302, E304);
 • Lecytyna (E322);
 • Mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych (E471).

Czy chleb powoduje tycie?

Mąka pszenna, woda, drożdże i sól to kilka prostych podstawowych składników do produkcji bagietki, która jest naprawdę kompletnym pożywieniem z żywieniowego punktu widzenia. Zawiera węglowodany, białka i błonnik w różnych proporcjach, a także witaminy z grupy B, wapń, żelazo i fosfor.

Wszystkie te elementy są ważne dla naszego zdrowia, a ich obecność powinna być zawsze gwarantowana każdego dnia. Błędem byłoby więc całkowite wyeliminowanie tego rodzaju żywności z diety. To nie sama bagietka powoduje tycie.

Istnieją inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę, takie jak rodzaj wybranej bagietki, ilość składników, z którymi jest spożywana oraz sposób łączenia jej z innymi produktami spożywczymi. Podsumowując, bagietki nie są tuczące. Jak wszystkie produkty spożywcze, trzeba tylko wiedzieć o nich, wybierać najlepsze, preferować je w określonych okolicznościach, a przede wszystkim nauczyć się odpowiednich kombinacji żywności.