Czy dieta dziecka jest ważna przed urozmaiceniem?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy słyszałeś kiedyś o okresie 1000 dni? Jest to okres od chwili poczęcia dziecka do ukończenia przez dziecko 2. roku życia. Dlatego tak ważne jest, aby przyszła mama stosowała zbilansowaną dietę w okresie okołopoczęciowym i w czasie ciąży. Od kilku lat udowodniono, że kapitał zdrowia Twojego dziecka i przyszłego dorosłego już w tym czasie kształtuje się. W tym czasie częściowo kształtuje się jego dziedzictwo genetyczne.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Kiedy powinniśmy rozpocząć dywersyfikację?

Początek okresu dywersyfikacji, zwanego także oknem tolerancji, przypada pomiędzy 4 i 6 miesięcy, ani przed, ani po. Twój lekarz pierwszego kontaktu lub pediatra udzieli Ci szybkiego startu!

Od jakich pokarmów powinniśmy zacząć?

Nie jestem zwolennikiem włączania niektórych produktów spożywczych w określonych okresach… Pozwólcie, że wyjaśnię! W pewnym momencie usłyszeliśmy, że w niektórych miesiącach musimy włączyć do diety określone warzywa lub że należy unikać owoców egzotycznych ze względu na ryzyko alergii….

Radzę przede wszystkim preferować sezonowe owoce i warzywa. Nie wahaj się spróbować kalafiora zimą lub bakłażana latem! Podobnie jak jajko, możesz je wprowadzić kiedy tylko chcesz (żółtko i białko).

Wskaźnikiem będzie tolerancja Twojego dziecka: jeśli nie ma problemów z jelitami ani kolki, możesz kontynuować!

Zadajesz sobie wtedy pytanie, od którego posiłku zacząć urozmaicenie: przekąskę, lunch czy kolację?

Polecam zacząć od lunchu.

Konsystencja powinna być bardzo gładka, bez grudek. To będzie ewoluować z biegiem czasu. Uważamy, że w wieku 9 miesięcy następuje wprowadzenie elementów, nawet jeśli Twoje dziecko ma bardzo mało zębów…

Uwaga: Podczas przygotowywania przecierów nie wahaj się zmniejszyć prędkości miksera.

1/ Obiad

Idealny przepis na pierwsze puree dla dziecka to:

50% ziemniaków + 50% warzyw + 2 łyżki. mięsa/ryby/jajka + 2 łyżki. łyżeczka oleju.

  • Wprowadzenie pokarmów skrobiowych (ziemniaków) pomoże Twojemu dziecku przetrwać do następnego posiłku dzięki wolnym cukrom.
  • Należy różnicować tłuszcze, dostarczają one niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do rozwoju mózgu Twojego dziecka.
  • Białka zawarte w mięsie, rybach czy jajach należy ograniczyć do jednej porcji dziennie. Poza tym spowalnia rozwój nerek.

Na deser zaproponujesz kompot bez dodatku cukru. Unikasz nabiału, bo zawiera białko, a w porcji mięso/ryba/jajko jest już wystarczająco dużo.

Aby dowiedzieć się, ile mięsa, ryb lub jajek należy podać dziecku, wystarczy wykonać proste obliczenie = (wiek dziecka x 10) + 10.

Przykład dla 1-letniego dziecka = (1 x 10) + 10 = 20g mięsa dziennie!

Jakie korzyści płyną z olejków, które podasz swojemu dziecku?

  • Oliwa z oliwek, olej z awokado = źródło ω9
  • Olej rzepakowy i lniany = źródło ω3
  • Masło = źródło witaminy A (unikaj gotowania)

Preferuj szklane butelki i pierwsze tłoczenie na zimno. Przechowuj je dobrze, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Pomysł na ilość puree, jakie należy podać dziecku: Puree Twojego dziecka powinno z czasem ważyć około 200 g, jednocześnie zmniejszając objętość mleka.
Przykład: jeśli Twoje dziecko zje 150 g puree, jego butelka mleka powinna mieć około 50 ml.

Gdy tylko Twoje dziecko zje cały lunch, możesz urozmaicić jego przekąskę, a następnie obiad.

podawanie puree dziecku

2/ Przekąska i kolacja

Jako przekąskę możesz podać mleko matki/mieszankę lub nabiał z kompotem bez dodatku cukru.

Jeśli czujesz, że Twoje dziecko nadal jest głodne, możesz dać mu mały kawałek chleba lub, czemu nie, ciastko odpowiednie dla jego wieku.

Kolacja będzie miała taki sam skład jak obiad, ale bez mięsa/ryby/jajka. Na deser podasz wówczas nabiał lub mleko matki lub mieszankę modyfikowaną z kompotem bez dodatku cukru.

3/ Śniadanie

Gdy tylko poczujesz, że mleka jest już za mało, nadejdzie czas, aby rozszerzyć śniadanie o porcję owoców, np. o kawałek chleba posmarowany masłem i dżemem…

Uwaga: miód należy wprowadzać już od 1. roku życia, ze względu na ryzyko zatrucia botuliną.

Uwaga: W przypadku dzieci karmionych butelką objętość po rekonstytucji nie powinna przekraczać 240 ml mleka. To znaczy 210 ml wody + 7 miar mieszanki.

W podsumowaniu

  • Początek dywersyfikacji = od 4 do 6 miesięcy.
  • Nie zapomnij o tłuszczu z pierwszego puree.
  • Sprawdź spożycie białka przez swoje dziecko.