Czy aby schudnąć, należy wyeliminować produkty zawierające skrobię?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Wiele diet zaleca rezygnację z produktów bogatych w skrobię. Ale na dłuższą metę to nie działa!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest skrobia?

Zatem żywność skrobiowa zawiera węglowodany, to znaczy cukry, ale nie ma słodkiego smaku makaron, TO Ryż, Kasza manna, Komosa ryżowa, suszone warzywa (soczewica, suszona fasola itp.), ale także ziemniaki, groch i kukurydza, które zaliczają się do tej samej rodziny produktów skrobiowych, podczas gdy te drugie można nazwać „półskrobiowymi”, ponieważ znajdują się w połowie drogi między warzywami a produktami skrobiowymi. ..

Cukry te od dawna są uważane za „powolne”.

W ten sposób odkryliśmy, że rozpraszają one swoją energię w organizmie w sposób ciągły, co różni się od na przykład szybkich cukrów znajdujących się w słodyczach.

W zbilansowanej diecie węglowodany powinny stanowić od 45% do 50% dziennego spożycia kalorii i są bardzo obecne w produktach skrobiowych. Produkty bogate w skrobię mają powodować przyrost masy ciała, mimo że zawierają tyle samo kalorii co białka!

A kiedy spróbujesz schudnąć, Twoje ciało będzie nadal funkcjonować (i na szczęście tak!), więc potrzebujesz energii, jaką dostarczają produkty bogate w skrobię! Z drugiej strony ważne jest, aby wybrać te właściwe.

To znaczy takie, które nie zwiększają nagle poziomu cukru we krwi (= cukru we krwi), co sprzyja magazynowaniu tłuszczów.

Jak przechowywać wyłącznie najlepsze produkty zawierające skrobię?

Oto 3 wskazówki dotyczące przechowywania wyłącznie najlepszych produktów bogatych w skrobię:

  • Preferuj pełnoziarniste produkty skrobiowe, takie jak chleb pełnoziarnisty i pełnoziarnisty ryż, makaron pełnoziarnisty, a nie produkty rafinowane (bagietka, chleb kanapkowy itp.). Nie tylko nie zwiększą poziomu cukru we krwi, ale także pozwolą Ci zaopatrzyć się w błonnik! Będziesz wówczas w dobrej pozycji, co pozwoli Ci jeść mniej.
  • Rozłóż na talerzu ¼ białka, 1/4 produktów skrobiowych, a resztę dodaj do warzyw, ale powtarzam: nie eliminuj produktów skrobiowych!
  • Zwróć uwagę na przyprawy! Często jemy produkty skrobiowe z masłem, śmietaną, bekonem, serem… i to jest tłuste! Preferuj zioła i przyprawy, smaczne i prawie bezkaloryczne!

A produkty bogate w skrobię wieczorem?

Biorąc pod uwagę fakt, że spożywanie produktów bogatych w skrobię wieczorem może powodować trudności w zasypianiu, należy wiedzieć, że dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy posiłek jest spożywany późno. Zjawisko to „może” wynikać z faktu, że organizm wystartował faza trawienia zamiast iść spać.

Te trudności z zasypianiem mogą mieć m.in znaczący wpływ na nasz sen a zatem na nasz sposób życia i na nasz kontroli wagi.

Ale paradoksalnie, produkty skrobiowe są również ich źródłem Tryptofan, ważne dla relaksu i snu.

Zatem, aby zapewnić sobie dobry sen, nie ma potrzeby eliminować pokarmów zawierających skrobię, wystarczy po prostu spożywać je w odpowiednich ilościach, a zwłaszcza nie z chochelką crème fraîche!

Tak naprawdę musimy pamiętać, że żywność bogata w skrobię pozostaje pokarmy niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Reprezentują A niezbędne źródło energii dla naszego organizmu. Całkowite wyeliminowanie ich z naszej diety byłoby szkodliwe.

Ich brak może w szczególności prowadzić do chronicznych stanów zmęczenia, braku energii w organizmie.

Ziemniak

Jakieś wskazówki dotyczące spożywania produktów bogatych w skrobię wieczorem?

Oto kilka wskazówek, jak spożywać produkty zawierające skrobię wieczorem bez niedogodności:

#1 Pamiętaj, aby wieczorem jeść lekko: ogranicz ilości

Aby uniknąć problemy z bezsennością związane ze zbyt obfitym posiłkiem i dbaj o swoją wagę, zrobić lżejszy posiłek, to znaczy szczególnie o niskiej zawartości tłuszczu.

Więc możesz spożywaj produkty bogate w skrobię wieczorem jeśli chcesz, ale ogranicz się do małej porcji (= wielkości pięści) a przede wszystkim tylko z małą kostką masła, a nie na przykład z dużą porcją makaronu Carbonara!

#2 Unikaj gromadzenia różnych rodzajów produktów bogatych w skrobię

Zawsze mając na celu spożywanie produktów bogatych w skrobię w rozsądnej ilości wieczorem unikaj za wszelką cenęnadmierne gromadzenie pokarmów bogatych w skrobię jeśli zwracasz uwagę na swoją sylwetkę.

Innymi słowy, wybieraj w ramach posiłku tylko jeden rodzaj żywności skrobiowej : na przykład chleb, ryż, ziemniaki lub makaron, ale nie wszystko na raz!

# 3 Jedz wcześniej

Kolejna wskazówka dotycząca spożywania produktów bogatych w skrobię bez szkody dla wagi i snu: zjeść wcześniej. Rzeczywiście, stosunkowo wczesny obiad da Twojemu organizmowi wystarczająco dużo czasu trawić posiłek a zatem dounikaj kładzenia się do łóżka z ciężkim żołądkiem. Umożliwi to a lepszy sen i jeden mniejsze magazynowanie nadmiaru spożytych kalorii.

#4 Zwróć szczególną uwagę na gotowanie i przyprawianie

Pamiętaj też, że to nie są tzw produkty zawierające skrobię same w sobie które sprawiają, że tyjesz, ale przede wszystkim gotowanie (a szczególnie dodanie tłuszczu podczas gotowania) i to z czym im towarzyszysz (sos, ser itp.).

Co więcej, na przykład gotowanie „Al Dente” będzie zawsze lepsze, ponieważ cukry będą wolniej przenikać do organizmu, a zatem będą mniej przechowywane!

Na koniec przypominam, że Twoje jedzenie jako całość ale nadal twój aktywność fizyczna to dwa inne parametry, które są jeszcze ważniejsze do wzięcia pod uwagę poza zwykłym spożyciem produktów bogatych w skrobię, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo kontrolować swoją wagę.

Podsumowując

  • Produkty bogate w skrobię są bogate w cukry niezbędne dla naszego organizmu;
  • Produkty bogate w skrobię pomagają nam schudnąć;
  • Zachowaj szczególną ostrożność co do ilości i tego, co do nich dodajesz (np. duże ilości masła, sera lub śmietany).