Czekolada gorzka i czekolada biała, jakie są różnice?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

„Wszystkie smaki są w naturze” oczywiście, a maksyma ta jest tym bardziej sprawdzalna, gdy mówimy o czekoladzie. Czekolada, niegdyś szlachetny produkt pochodzący z Ameryki Południowej, ewoluowała na przestrzeni wieków, ostatecznie przybierając wiele kształtów, smaków i mieszanek, z których każda była bardziej różnorodna niż poprzednia.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Jednakże nadal trwa debata, w której sprzeciwia się czekolada ciemne z białą czekoladą.

Te dwie czekolady są skrajnymi przeciwieństwami, choćby ze względu na kolor, wygląd, ale także smak. Ciemna czekolada, bardziej znana i bardziej rozpowszechniona, od razu przywoła gorycz i całą moc czekolady, której czystość docenią fani. Jej biały odpowiednik, który ma znacznie słodszy smak, nie jest jednomyślny w świecie czekolady, a niektórzy nawet nie uważają, że jest ona godna takiej nazwy.

Skąd więc bierze się ta różnica pomiędzy tymi dwiema czekoladami? Czy są jakieś podobieństwa w ich składzie i wartości odżywczej? A jaka jest przyczyna tej wyraźnej różnicy w smaku?

Tak wiele pytań, na które postaramy się odpowiedzieć, zawsze po to, aby móc na co dzień dokonywać jak najbardziej świadomych wyborów.

Przypomnienia historyczne i skład czekolad ciemnych i białych

Jeśli ostatnie badania archeologiczne wykażą, że użycie ziaren kakaowych datuje się na ponad tysiąclecie przed naszą erą, to dopiero od XVI wieku i importu tego produktu do Europy zaczęliśmy mieszać produkt wytwarzany z ziaren kakaowych z mlekiem i cukrem, w celu zmniejszenia naturalnej goryczy tego egzotycznego produktu.

W tamtych czasach czekoladę podawano jako napój i dopiero w XVIII wieku zaczęto spożywać czekoladę w jej stałej postaci, tak jak robimy to dzisiaj. W rzeczywistości użycie młyna umożliwi ekstrakcję masła kakaowego, dzięki czemu czekolada zachowa swój sztywny wygląd.

Na pierwszą tabliczkę gorzkiej czekolady do żucia wyprodukowaną przez angielską firmę Cadbury trzeba było jednak poczekać do 1821 roku.

Od tego momentu biznes batoników czekoladowych naprawdę nabrał rozpędu. Czekolada gorzka, jaką znamy dzisiaj, powstaje zatem w wyniku precyzyjnej mieszanki masy kakaowej, cukru i masła kakaowego (w większej lub mniejszej ilości). Produkt może nosić nazwę „czekolada”, jeśli zawiera co najmniej 35% kakao (w formie pasty), ale batoniki zawierające mniej są na rynku z reguły bardzo rzadko spotykane – 44% kakao.

Kakao jest podstawą do produkcji ciemnej czekolady, która zawiera bardzo dużą jego ilość. I to właśnie ta pasta kakaowa dała początek podziałowi pomiędzy gorzką czekoladą a produktem, który znamy pod nazwą białej czekolady.

Tak naprawdę biała czekolada to w pewnym sensie zbieg okoliczności, ponieważ została wynaleziona w latach trzydziestych XX wieku w szwajcarskiej firmie Nestlé, która chciała znaleźć zastosowanie dla nadwyżek masła kakaowego powstającego podczas produkcji czekolady.

Czekolada biała powstaje wówczas w wyniku połączenia masła kakaowego z mlekiem w proszku i cukrem. Czekolada biała nie zawiera ani grama kakao i na tym właśnie polega różnica w porównaniu z czekoladą gorzką. To właśnie nada jej białawy kolor, jakiego nie ma żaden inny rodzaj czekolady, a jednocześnie pozbawi ją charakterystycznej dla czekolady goryczy.

Właśnie ten punkt jest przedmiotem debaty wśród miłośników czekolady. Rzeczywiście, niektórym trudno uznać białą czekoladę za prawdziwą czekoladę, bo z definicji czekolada charakteryzuje się zawartością kakao… a biała czekolada nie zawiera go wcale!

kwadraty z białej czekolady

Porównanie wartości odżywczych czekolady ciemnej i białej

Informacje o wartościach odżywczych zarówno gorzkiej, jak i białej czekolady różnią się w zależności od źródła, co wynika z faktu, że nie wszystkie tabliczki gorzkiej i białej czekolady składają się z każdego składnika w tych samych proporcjach. Dlatego też porównanie to będzie opierać się głównie na wartościach średnich.

Komercyjna gorzka czekolada może zawierać od 44% do 100% kakao, ale do tego porównania wybierzemy gorzką czekoladę o zawartości kakao od 70 do 85%.

Porównanie makroskładników (i błonnika) przedstawiono w formie poniższej tabeli:

Wartość odżywcza / 100gGorzka czekoladaBiała czekolada
Energia631 kcal551 kcal
Lipidy53g32g
Z czego nasycone32g19,6 g
Węglowodany25g57,7 g
Łącznie z cukrem21g57,1 g
Białka8g8g
Błonnik pokarmowy10g0g

Analiza tej tabeli pokazuje nam, że gorzka czekolada jest bardziej interesująca z czysto odżywczego punktu widzenia. Tak naprawdę gorzka czekolada zawiera prawie 3 razy mniej cukru niż biała czekolada, ale jest od niej znacznie bardziej tłusta. Biorąc to pod uwagę, udział nasyconych kwasów tłuszczowych w obu rodzajach czekolady jest podobny, ponieważ oscyluje wokół 60% całkowitego tłuszczu.

Zawartość białka w tych dwóch produktach jest jednakowa, nawet jeśli ich charakter nie jest dokładnie taki sam, część białek w białej czekoladzie pochodzi z mleka niezbędnego do jej produkcji.

Należy pamiętać, że w przeciwieństwie do ciemnej czekolady, biała czekolada nie zawiera całkowicie błonnika pokarmowego, który odgrywa między innymi rolę w regulacji pasażu jelitowego, uczucia sytości i biodostępności składników odżywczych.

Jednak czekolada jest interesująca pod względem odżywczym nie tyle ze względu na makroskładniki odżywcze, ile ze względu na zawarte w niej minerały.

Ciemna czekolada jest przede wszystkim doskonałym źródłem magnezu, idealnego do tworzenia kości, układu odpornościowego, a także replikacji i dystrybucji DNA. Ten ostatni zawiera 150 mg na 100 g, wiedząc, że ANC dla mężczyzny wynosi 420 mg i 360 mg dla kobiety. Z kolei biała czekolada nie może pochwalić się takimi zaletami, gdyż zawiera zaledwie 25 mg na 100 g.

Jeśli chodzi o wapń, gorzka czekolada jest niestety jego bardzo niskim źródłem (około 20 mg/100 g), ale nie jest tak w przypadku białej czekolady, która zawiera prawie 250 mg na 100 g ze względu na dodatek mleka na etapie jej produkcji, co sprawia, że jest doskonałym źródłem, uwarunkowanym obecnością 230 mg fosforu, co sprawia, że ​​przyswajanie wapnia jest niemal doskonałe (stosunek wapń/fosfor 1,1).

Wreszcie 3mi Ważnym minerałem zawartym w czekoladzie jest potas, ponieważ biała czekolada zawiera 350 mg na 100 g, a ciemna czekolada 700 mg, przy czym zawartość ANC waha się w granicach od 400 do 600 mg.

Na zakończenie możemy dodać, że gorzka czekolada zawiera flawonoidy, cząsteczkę wchodzącą w skład polifenoli, która ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzakrzepowe i przeciwdepresyjne. Flawonoidy te pomagają zwalczać stres oksydacyjny oraz zapobiegają rozwojowi chorób układu krążenia i nowotworów.

Bardzo prosty sposób na połączenie przyjemności z przyjemnością!

Francuskie zwyczaje konsumpcyjne

A co z francuskimi zwyczajami konsumpcyjnymi? Badanie przeprowadzone w 2013 roku przez firmę LH2 (instytut ankietowy) pozwoliło poznać w przybliżeniu roczne spożycie czekolady oraz rodzaje czekolad, jakie kupowali oni na naszym terenie.

Wydaje się, że ogólnie rzecz biorąc, gorzka czekolada jest nadal częściej spożywana niż biała, ponieważ 61% Francuzów twierdzi, że spożywa białą czekoladę przynajmniej raz w roku, co pozostaje zaszczytem, ​​gdy wiemy, że w przypadku ciemnej czekolady wskaźnik ten wzrasta do 84 %.

Należy jednak podkreślić, że spożycie to nie jest regularne, ponieważ tylko 12% Francuzów spożywa białą czekoladę przynajmniej raz w tygodniu w porównaniu z 51% w przypadku ciemnej czekolady.

W sumie każdy Francuz spożywa średnio nieco ponad 7 kg czekolady rocznie, wszystkie rodzaje czekolady razem wzięte, co odpowiada około 20 g czekolady dziennie, czyli 2 kwadraty średniej wielkości. Raczej rozsądna ilość, zwłaszcza jeśli poświęcisz czas na delektowanie się każdym kwadratem i jak zwykle będziesz mieć na uwadze przyjemność jedzenia jako priorytet.

A wolisz gorzką czy białą czekoladę?