Dieta owsiana: kompletny przewodnik

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Walka z dodatkowymi kilogramami to prawdziwa walka, w którą niestrudzenie angażują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, aż do zaprzestania stosowania leków, które czasami są szkodliwe dla organizmu. Można jednak stosować naturalną dietę opartą na zdrowych produktach. Płatki owsiane, popularne wśród młodszych i starszych śniadań, to odchudzający sprzymierzeniec, o którego skuteczności nie mamy pojęcia! Poznaj mój kompletny przewodnik po diecie owsianej.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest płatki owsiane?

Płatki owsiane to płatki zbożowe otrzymywane z nasion owsa w specjalnym procesie suszenia i mielenia.

dieta owsiana
Płatki owsiane to płatki zbożowe stosowane głównie jako baza śniadaniowa.

Stanowi dietetyczną podstawę śniadania w większości krajów anglojęzycznych, takich jak Anglia czy Stany Zjednoczone, ale doceniają ją także Niemcy i Francuzi.

Owies to odmiana pszenicy pochodząca z Azji. Jego zastosowanie było wcześniej zarezerwowane dla medycyny. Znacznie później mężczyźni uczynili z tego dietę.

Około 2000 lat temu owies był eksportowany do Europy Wschodniej i Północnej. Ameryka Północna odkryła jej istnienie dopiero na początku XVII wieku, a lokalny klimat był bardzo odpowiedni do jej uprawy.

W Kanadzie owies był jednym z najczęściej uprawianych zbóż około 1910 roku, ponieważ miejscowi używali go do karmienia koni.

Od początku lat 70. XX wieku spożycie płatków owsianych staje się coraz bardziej popularne, w szczególności dzięki kampaniom uświadamiającym na temat zalet tego zboża dla zdrowia człowieka.

Wartość odżywcza płatków owsianych

Płatki owsiane nie zawierają glutenu. Z drugiej strony jest bogata w błonnik pokarmowy zwany beta-glukanem, znanym ze swojej zdolności do regulowania poziomu złego cholesterolu w organizmie.

Spożycie 81 g płatków owsianych dostarcza 7,5 g błonnika. Dla mężczyzny dzienna wartość odżywcza tego pierwiastka wynosi około 40 g, natomiast dla kobiet około 25 g.

Jeśli chodzi o minerały, witaminy i przeciwutleniacze, płatki owsiane są jednym ze zbóż najbogatszych w składniki odżywcze i pierwiastki śladowe. 100 g płatków owsianych zawiera:

 • 51% dziennego spożycia tiaminy;
 • 8% spożycia ryboflawiny;
 • 5% niacyna;
 • 6% witamina B6;
 • 14% kwasu foliowego;
 • 13% kwas pantotenowy;
 • 26% żelaza;
 • 44% magnezu;
 • 52% fosforu;
 • 12% potasu;
 • 26% cynku;
 • 31% miedzi.

Właściwości zdrowotne płatków owsianych

Spożywanie płatków owsianych jest bardzo korzystne dla zdrowia. Ma wiele zalet, o których istnieniu jesteśmy dalecy od podejrzeń!

regulator cholesterolu

Płatki owsiane mają właściwości hipocholesterolemiczne, innymi słowy pomagają zmniejszyć ryzyko złego samopoczucia cholesterolu (LDL – cholesterol).

Beta-glukan ma zdolność ponownego wchłaniania soli żółciowych w jelicie, co powoduje zmniejszenie produkcji cholesterolu w wątrobie.

Zboże to przyczynia się zatem do zmniejszenia ryzyka zapadnięcia na choroby sercowo-naczyniowe poprzez udrożnienie żył.

Regulacja głodu

Płatki owsiane zawierają niewiele kalorii i są bardzo bogate w wolne cukry. Są one trawione stopniowo w organizmie i w ten sposób przedłużają uczucie sytości na długi czas.

To nie tylko poranne płatki, ale także bezglutenowe ciasteczka z płatków owsianych. To są prawdziwe środek tłumiący apetyt które pozwalają na niskie spożycie kalorii w celu uzyskania całkowitego uczucia sytości.

Regulator ciśnienia krwi

Chociaż dokładne badania dotyczące związku między spożyciem płatków owsianych a ciśnieniem krwi pozostają niekompletne, stwierdzono, że osoby regularnie jedzące płatki owsiane na śniadanie mają stabilniejsze ciśnienie krwi.

dieta owsiana
Zaobserwowano, że spożycie płatków owsianych pomaga regulować ciśnienie krwi

Podobnie u osób ze skłonnością do otyłości lub leczonych hipotensyjnie, które włączają płatki owsiane do swojej diety, ciśnienie krwi zwykle spada, dopóki się nie ustabilizuje.

Ogranicznik produkcji insuliny

Płatki owsiane znacznie zmniejszają także wydzielanie insuliny. Faktycznie zmniejsza szybkość wchłaniania węglowodanów w jelicie. Dzięki temu nie ryzykujesz wzrostu poziomu cukru we krwi, a organizm potrzebuje znacznie mniej insuliny.

W przypadku osób chorych na cukrzycę typu 2 lekarze zdecydowanie zalecają przyjmowanie płatków zbożowych, takich jak płatki owsiane.

Odżywka do skóry

Liczne pierwiastki, takie jak żelazo, wapń, magnez i potas, nadają płatkom owsianym właściwości nawilżające i regenerujące skórę. Co więcej, wiele laboratoriów farmaceutycznych wykorzystuje go dziś jako składnik produktów kosmetycznych.

Wysoka zawartość witaminy E zapewnia również korzystne działanie przeciwutleniające na komórki skóry.

Inne korzyści

Oprócz tych zalet zawartych w płatkach owsianych, działa także na równowagę układu nerwowego dzięki obecności w swoim składzie witamin z grupy B.

Pomaga także wzmocnić kości. W rzeczywistości wapń, z którego się składa, wspomaga mineralizację kości, zapewniając im dobre zdrowie i większą witalność.

Wreszcie regularne spożywanie płatków owsianych pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu wątroby. Zwiększa się produkcja lecytyny, a toksyny są skuteczniej eliminowane przez organizm.

Płatki owsiane na odchudzanie

Utrata wagi poprzez spożywanie płatków owsianych jest możliwa. Co więcej, istnieje specjalna dieta, dzięki której możesz pozbyć się zbędnych kilogramów, jedząc regularnie płatki owsiane.

Korzyści z diety owsianej

Jeśli chcesz schudnąć w najbardziej naturalny sposób, dieta owsiana to zdrowe i skuteczne rozwiązanie, które poleca wielu lekarzy i dietetyków.

Płatki te są pokarmem bardzo niskokalorycznym, dlatego możesz je spożywać według własnego uznania, bez ryzyka przybrania na wadze.

Jest również bardzo bogaty w tiaminę, substancję czynną zdolną do przekształcania węglowodanów w energię. Ta cnota pozwala szybko schudnąć, eliminując nadmiar tłuszczu zgromadzonego w organizmie.

Jak działa dieta?

Dieta polega na zastępowaniu pożywienia głównie płatkami owsianymi przez określony czas. Plan diety jest ogólnie podzielony na trzy etapy, które są następujące:

 • Etap pierwszy: w pierwszej fazie zaleca się spożywanie wyłącznie płatków owsianych w postaci proszku, płatków owsianych lub ciastek podczas trzech posiłków w ciągu dnia. W ten sposób „zmuszasz” swój organizm do przyzwyczajenia się do spożywania owsa. Faza ta trwa około 1 tygodnia;
 • Krok drugi: polega głównie na spożywaniu płatków owsianych podczas dwóch posiłków, ale różnicowaniu przepisów poprzez spożycie warzyw lub owoców. Trzeci posiłek zawiera wyłącznie zdrowe, niskotłuszczowe produkty;
 • Krok trzeci: pozwala na powrót do normalnej diety (zdrowej i zbilansowanej), ale poprzez zarezerwowanie jednego dnia w tygodniu na wyłączne spożywanie owsa. Dla urozmaicenia smaku istnieje możliwość dodania aromatów i owoców.
dieta owsiana
„Dieta owsiana” polega na zastąpieniu głównej diety płatkami owsianymi

Czy są jakieś skutki uboczne związane z dietą owsianą?

Dieta owsiana, stosowana w rozsądnych i nie nadmiernych proporcjach, okazuje się bardzo korzystna i bezpieczna dla organizmu.

Jednak wszystko w nadmiarze jest złe. Zbyt drastyczna dieta na dłuższą metę bardzo szkodzi organizmowi z różnych powodów.

Po pierwsze, dieta ta dostarcza bardzo małej wartości energetycznej. Niemożliwe jest zatem prawidłowe funkcjonowanie organizmu na dłuższą metę, jeśli dana osoba spożywa wyłącznie płatki owsiane zbyt długo. Czuje się bardzo zmęczona, ma mdłości i zawroty głowy.

Po drugie, nadmierne ograniczenie w diecie spożycia owsa naraża na ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych, osteoporozy i trudności w utrzymaniu wagi w miarę upływu czasu. Chociaż płatki owsiane są bogate w witaminy i minerały, same w sobie nie stanowią kompletnej diety.

Wreszcie, wysoka zawartość błonnika powoduje niedogodności podczas diety. Rzeczywiście, błonnik ma właściwości przeczyszczające, co może zmusić Cię do szukania toalety w niewłaściwym czasie i w niewłaściwym miejscu.

Wskazówki dotyczące prawidłowego spożywania płatków owsianych

Jeśli chcesz przejść na dietę owsianą, ale nie wiesz jak się za to zabrać, oto kilka wskazówek, jak prawidłowo spożywać to zboże i zapobiec szybkiemu znudzeniu się jego smakiem.

Spożywać na zimno

Lepiej jeść płatki owsiane na zimno niż na ciepło. Jeśli często naszym odruchem jest wsypywanie płatków do miski z gorącym mlekiem, wskazane jest spożywanie ich dopiero po ostygnięciu. Niektórzy nawet zalecają przygotowanie mikstury dzień wcześniej i zjedzenie całości dopiero rano.

Zmniejszysz w ten sposób jego poziom cukru we krwi, ale za to znacznie szybciej poczujesz uczucie sytości.

Spożywać z mlekiem lub kawą

Jeśli mleko krowie jest najczęściej używane na śniadanie do mieszania płatków śniadaniowych, dlaczego nie spróbować mleka roślinnego, takiego jak mleko migdałowe lub mleko sojowe? Dzięki temu Twoje ciało będzie efektywniej przyswajać białka, unikając przy tym tłuszczu zwierzęcego.

Dla osób pijących kawę płatki owsiane doskonale komponują się z ulubionym napojem. Rzeczywiście, oprócz zmiany smaku, kawa ma właściwości moczopędne, które na to pozwalająwyeliminować więcej tłuszczu.

Wolę syropy niż cukier

Jeśli uznasz, że Twoje płatki są zbyt mdłe, dodaj do nich trochę słodyczy. Unikaj cukru, zamiast tego wybierz syrop z agawy lub miód. Nie podnoszą poziomu cukru we krwi w organizmie.

Dodaj owoce

Posiekane owoce to świetny składnik, dzięki któremu mieszanka mleka i płatków owsianych będzie smaczniejsza. Niezależnie od tego, czy są to banany, jabłka, gruszki czy inne owoce sezonowe, są to prawdziwe bonusy w zakresie składników odżywczych i witamin.

Kilka przepisów na urozmaicenie diety

Istnieje wiele sposobów na zróżnicowanie spożycia płatków owsianych, z wyjątkiem tradycyjnych płatków owsianych zmieszanych rano z mlekiem. Oto praktyczne i proste przepisy.

dieta owsiana
Aby uniknąć monotonii, płatki owsiane można gotować na różne sposoby.

Ciasteczka owsiane

Ogólnie rzecz biorąc, używasz tego samego przepisu, co w przypadku tradycyjnych ciasteczek, ale używasz tylko proszku i płatków owsianych. Zamiast tradycyjnego cukru wybierz cukier kokosowy, aby uzyskać przepis całkowicie bezglutenowy.

Proszek owsiany służy jako substytut mąki. Następnie należy wymieszać go z płatkami owsianymi, proszkiem, jajkiem, cukrem kokosowym i proszkiem do pieczenia, a następnie uformować kulki.

Możesz także dodać kawałki czekolady lub wiórki kokosowe, aby Twoje w 100% bezglutenowe ciasteczka miały więcej smaku.

Woda owsiana

Aby otrzymać tę słynną substancję, idealną także na odchudzanie, weź szklankę płatków owsianych, olejek eteryczny do aromatyzowania mieszanki lub laskę cynamonu i 2 litry wody.

Całość umieszczamy w blenderze, dodając miód dla osłodzenia napoju. Gdy mieszanina stanie się jednorodna, przesiej ją przez sito, aby usunąć pozostałości płatków owsianych i uzyskaj słynną wodę owsianą do picia przez cały dzień.

Wniosek

Dieta owsiana pozwala na realizację skutecznego programu naturalnego odchudzania dzięki dużej zawartości błonnika i braku glutenu. Od teraz nie będziesz już musiał rozbijać banku kupując drogie produkty farmaceutyczne, które nie zawsze są zdrowe dla organizmu. Jednakże, chociaż jest to dieta pozbawiona ryzyka i niedroga, ważne jest, aby zawsze prowadzić zdrowy tryb życia, obejmujący zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną.