Top 5 dodatków, na które należy uważać

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Unia Europejska dopuszcza ponad 350: konserwantów, przeciwutleniaczy, emulgatorów, barwników, substancji słodzących itp.
Jednak pomimo tych zabezpieczeń, niektóre z tych substancji nie są całkowicie nieszkodliwe – około 90 z nich!
W razie wątpliwości należy poświęcić czas na przeczytanie etykiet i wyśledzenie podejrzanych dodatków.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Oto 5 najważniejszych dodatków, na które należy uważać.

Czym są dodatki do żywności i do czego służą?

Dodatki do żywności to substancje dodawane w niewielkich ilościach do żywności przemysłowej w celu poprawy jej smaku, tekstury lub wyglądu, dlatego też przemysł spożywczy przyzwyczaił się do destylowania ich wszędzie.

Należy podkreślić, że niektóre dodatki są naturalne i nieszkodliwe dla naszego zdrowia (choć naturalne niekoniecznie oznacza nietoksyczne, jak ma to miejsce na przykład w przypadku wielu grzybów), ale większość z nich jest chemiczna i nie ma żadnego powodu, a priori, by dodawać je do tego, co jemy.

Niewiele przetworzonych produktów spożywczych nie zawiera dodatków do żywności.

Można je rozpoznać na etykiecie żywności, ponieważ zaczynają się od litery „E”, po której następuje liczba i są podzielone na kilka grup w zależności od ich roli:

 • barwniki
 • konserwanty
 • przeciwutleniacze
 • środki teksturotwórcze (w tym emulgatory i skrobie modyfikowane);
 • substancje słodzące
 • wzmacniacze smaku
 • zakwaszacze itp.

Dodatki do żywności muszą być oznakowane na opakowaniu produktu i muszą znajdować się na liście dozwolonych produktów, w przeciwnym razie ich stosowanie jest zabronione.
Szacuje się, że obecnie dziecko spożywa do 100 takich dodatków każdego dnia!

Top 5 dodatków, na które należy uważać:

1. E211, znany również jako benzoesan sodu.

Jest to konserwant dozwolony głównie w napojach smakowych, dżemach o niskiej zawartości tłuszczu, owocach kandyzowanych, przyprawach i sosach.
Może promować ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) i może wywoływać alergie (nieżyt nosa), pokrzywkę i obrzęk u alergików.
Należy go unikać zwłaszcza w przypadku stanów alergicznych i u dzieci.
Jako środek ostrożności, unikać w przypadku predyspozycji do raka. (INFOG)

2. E951, słynny aspartam

Jest to jeden z najbardziej kontrowersyjnych dodatków!

Kilka badań sugerowało ryzyko raka u gryzoni, które spożywały go przez kilka miesięcy. Badania ostrzegały również przed zagrożeniami neurologicznymi (epilepsja, bóle głowy), przyrostem masy ciała i, ostatnio, wzrostem liczby przedwczesnych porodów. Europa nie uznała jednak za konieczne obniżenia obecnego dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI).
Uzależnieni od aspartamu mogą spać spokojnie: ADI jest bardzo rzadko przekraczane.

Osoba dorosła ważąca 60 kg może spożywać 2,4 g aspartamu dziennie, co odpowiada 6 litrom napoju typu cola „Light”.

Problem polega na tym, że w produktach o niskiej zawartości tłuszczu aspartam jest zazwyczaj łączony z innymi substancjami słodzącymi. Nie wiemy nic o połączonym działaniu tych cząsteczek.

3. E150c i E150d, barwniki karmelowe

Występują w coli, occie balsamicznym, sosach ceglanych i wielu wyrobach cukierniczych. Jednak u myszy jeden z ich produktów ubocznych wywołuje raka płuc lub białaczkę, gdy jest spożywany przez dwa lata. Dlatego też Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowała te barwniki jako „prawdopodobnie rakotwórcze”.

Do tej pory nie przeprowadzono jednak żadnych badań na ludziach.

W razie wątpliwości rozsądnie jest jednak ograniczyć spożycie.

4. E320, przeciwutleniacz BHA

Jest to jeden z najczęściej stosowanych w przemyśle spożywczym, szczególnie w gumach do żucia, zupach i przecierach. Zgodnie z danymi IARC, jest on potencjalnym czynnikiem rakotwórczym dla ludzi po kilku latach codziennego spożycia. Badania zidentyfikowały go również jako substancję zaburzającą gospodarkę hormonalną: nawet w niskich dawkach może zmieniać metabolizm hormonów. W przypadku dzieci, które są dużymi konsumentami przecierów instant i gum do żucia, nie można wykluczyć możliwości przekroczenia dopuszczalnej dawki.

5. E249 do 251, azotyny

Dodatki na bazie azotynów są stosowane jako konserwanty w gotowanym mięsie i mięsie przemysłowym.

Zapobiegają one rozwojowi niebezpiecznych mikroorganizmów, takich jak listeria i salmonella.

Zostały one sklasyfikowane jako „prawdopodobnie rakotwórcze” przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC). Mogą one wyjaśniać zwiększone ryzyko nowotworów układu pokarmowego, gdy ludzie regularnie jedzą gotowane mięso.

Oto 3 najlepsze tym razem na wideo:

Czy wszystko, co zaczyna się na literę E, musi być niebezpieczne?

Dodatek zaczynający się na literę E niekoniecznie jest niebezpieczny.

Na przykład agar-agar (naturalny środek żelujący wytwarzany z wodorostów) również ma kod E406 i nie jest a priori toksyczny. Ale ogólnie rzecz biorąc, pełne nazwy tych naturalnych dodatków często znajdują się na etykietach produktów, ponieważ są mniej przerażające niż ich kod E.

I odwrotnie, etykieta przedstawiająca „naturalny aromat” wydaje się nieszkodliwa. Niestety, smak ten nie pochodzi tak naprawdę z produktu, który spodziewamy się spożyć. Odtwarza on oczekiwany smak na bazie naturalnych substancji, do których bez deklaracji mogą być dodawane rozpuszczalniki, emulgatory lub konserwanty. Aby mieć pewność, że spożywamy naturalny smak, który faktycznie pochodzi z żywności, którą chcemy zjeść, na etykiecie powinna znaleźć się informacja „naturalny smak…”.

Innym nie-E dodatkiem, na który warto zwrócić uwagę, jest kwas cytrynowy. Wygląda jak sok z cytryny, prawda? Cóż, nie do końca… W większości przypadków jest to pochodna mikroorganizmów, takich jak grzyb Aspergillus niger, który czasami jest również transgeniczny…. Beznadziejnie niemożliwe jest wiedzieć, co naprawdę kupujesz… Najlepszym sposobem na uniknięcie pomyłki jest kupowanie jak największej ilości świeżych, nieprzetworzonych produktów, które można przygotować samodzielnie.

Wniosek?

Aby dokonać dobrego wyboru w supermarkecie, wybieraj produkty z możliwie najkrótszą listą składników.

Wybieraj produkty, które możesz znaleźć w swojej szafce, takie jak mąka, mleko czy cukier.

Podsumowując:

 • Niektóre dozwolone dodatki do żywności są niebezpieczne
 • Wybieraj produkty z listą składników zawierającą nie więcej niż trzy dodatki.
 • Preferuj produkty organiczne, ponieważ zawierają one mniej dodatków.
 • Ogranicz udział przetworzonej żywności w swoim menu