Przejęcie kontroli nad dietą

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Czy jesteś zmęczony byciem obserwatorem swojej diety? Czekasz na dietę, która powie Ci co jeść, ile i kiedy?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czy czujesz się uwięziony przez swoje nawyki żywieniowe? Czy nie wiesz już, jak ponownie zaufać sobie bez strachu przed załamaniem i zrujnowaniem wszystkiego?

W tym artykule dam ci kilka rad, kilka małych rzeczy, które możesz wprowadzić w życie każdego dnia, abyś mógł w końcu wrócić na scenę i stać się głównym aktorem w swojej relacji z jedzeniem.

Wolność, pewność siebie, bycie miłym dla siebie i małe kroki, które zrobią różnicę.

Kurtyna w górę. Twoja kolej!

Przejmuję kontrolę nad moim jedzeniem – Akt 1

Kiedy zdecydujesz się przejąć kontrolę nad swoją relacją z jedzeniem, musisz odbyć szereg wewnętrznych podróży, aby nieustannie zadawać sobie pytania, lepiej rozumieć siebie i wreszcie odpowiednio postępować.

person holding burger bun with vegetables and meat

Możesz na przykład zadać sobie pytanie, co czujesz w różnych sferach swojego ciała, gdy wybierasz danie, które zamierzasz zjeść.

Co mówi ci twój umysł, gdy gotujesz i jesz „dietetyczne” danie?

 • Twój umysł?
 • Twoje ciało?
 • Twoje serce?

Zadaj sobie te same pytania, gdy próbujesz pozbawić się jedzenia, którego pragniesz. Co ci mówi?

 • Twój umysł?
 • Twoje ciało?
 • Twoje serce?

Zaobserwuj, czy któraś z twoich sfer nie jest odsuwana na bok, zapomniana? Czy zauważyłeś, że nie wszystkie są w harmonii? Spowoduje to brak równowagi w tobie.

Zapraszam do wyrównania tych trzech sfer (umysłu, ciała i serca), tak aby podczas jedzenia były w doskonałej harmonii.

Będziesz całkowicie skupiony na swoim talerzu i będziesz czerpał więcej przyjemności z jedzenia.

Celem tej wstępnej pracy jest poprowadzenie cię w kierunku życzliwości i współczucia wobec siebie. Przestań walczyć ze sobą i zamiast tego naucz się słuchać siebie, rozumieć siebie i szanować siebie.

Biorę odpowiedzialność za swoją dietę – akt 2

Co by było, gdybyś zdecydował się zaufać swoim odczuciom żywieniowym?

Czym są odczucia związane z jedzeniem? Są to odczucia wskazywane przez żołądek i mózg, które informują organizm o potrzebie jedzenia i o tym, kiedy należy przestać. Oba te elementy są ze sobą połączone i działają w tandemie, ale aby to zrobić, musisz uważnie słuchać, w przeciwnym razie nie będziesz świadomy wysyłanych sygnałów.

carottes et poivrons verts coupés en tranches sur une planche à découper en bois brun
 • Pierwszym kluczem jestzwolnienie tempa. Zatrzymaj się, odłóż telefon, nie rób nic przez kilka sekund.
 • Pozwoli ci to obserwować swój głód. Co czujesz w żołądku? Czy ciągnie? Czy jest pełny? Czy jest pusty? Czy jest to przyjemne czy nieprzyjemne?
  Uczucie głodu niekoniecznie jest przyjemne, ale jest konieczne, ponieważ wskazuje, że organizm potrzebuje jedzenia. To jedyny prawdziwy wskaźnik, że żołądek potrzebuje energii. Za każdym razem, gdy jesz, nie będąc głodnym, dostarczasz swojemu ciału niepotrzebnych kalorii (i przybierasz na wadze). Równie dobrze możesz słuchać siebie!
 • Smakowanie i powolne jedzenie są drugim kluczem do sukcesu. Pomogą ci one dostosować ilości, jeść mniej i szanować potrzeby swojego ciała (i znowu, bez ekranu jest to o wiele łatwiejsze!).

Wszystkie wymienione powyżej elementy pomogą ci rozpoznać uczucie sytości, które powie ci, kiedy możesz przestać jeść i szanować potrzeby swojego ciała, bez przejadania się lub przesadzania.

Uważaj, uczucie pełnego, przepełnionego żołądka to nie sytość. Ten moment już minął. Sytość jest wtedy, gdy nie jesteś już głodny (dlatego warto poczekać, aż poczujesz głód przed jedzeniem) i nie masz już ochoty na jedzenie.

Z zestawem kluczy w ręku możesz udać się na kilka sekund za kulisy i poczekać na ostatni akt tej sztuki zatytułowany „Przejmuję kontrolę nad swoją dietą”.

Przejmuję kontrolę nad swoją dietą – Akt 3

Zapraszam do wykorzystania autohipnozy jako narzędzia do odbycia wewnętrznej podróży.

Prosta czynność polegająca na zamknięciu oczu pozwala skupić się na sobie.

Jak to zrobić?

Eksperyment 1: Przed rozpoczęciem posiłku zapraszam do zamknięcia oczu i wykonania 3 głębokich wdechów i wydechów, koncentrując się na przepływie powietrza przez ciało.
Następnie zadaj sobie pytanie, jak czuje się Twój żołądek, wyobrażając go sobie (możesz go wizualizować). Czy jest głodny? Czy ma ochotę na jedzenie? Ile ma miejsca na posiłek?
Obserwuj sygnały wysyłane przez ciało, a następnie otwórz oczy, gdy będziesz gotowy.
Następnie możesz zacząć jeść.

gros plan Photo d'une femme portant un haut noir

Eksperyment 2: Zamknij oczy i weź 3 głębokie wdechy i wydechy. Wyobraź sobie, że schodzisz po schodach z 10 stopniami (będziesz odliczać od 10 do 1), a następnie, gdy dotrzesz do swojego wnętrza, zapraszam Cię do wizualizacji żołądka przymocowanego do kabla leżącego na ziemi. Podejdź do tego kabla i podłącz go ponownie do gniazdka elektrycznego swojego ciała. Gdy to zrobisz, wyobraź sobie, że twój żołądek świeci się, jest podłączony do twojego ciała i prąd znów płynie.

Możesz wrócić do swoich schodów i wspiąć się na nie ponownie (licząc od 1 do 10) i otworzyć oczy, gdy tylko będziesz gotowy.

Te kilka minut autohipnozy pozwoli ci ponownie połączyć się z teraźniejszością, z samym sobą, ze swoimi odczuciami i potrzebami. Są one niezbędne, jeśli chcesz ponownie przejąć kontrolę nad swoją dietą.

Możesz teraz rozkoszować się aplauzem, który sobie dajesz, ponieważ to ty się zmieniłeś, ten, który dał z siebie wszystko, aby być w centrum uwagi.

W świetle reflektorów olśnisz wszystkich wokół, więc nie pozostawaj dłużej w cieniu. Wszystko zależy od Ciebie!