Jak mogę stracić podwójny podbródek?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Podwójny podbródek nigdy nie jest odmładzający i może być równie uciążliwy jak zmarszczki na twarzy. Ta masa tłuszczowa pod podbródkiem może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet i zwykle pojawia się po trzydziestym roku życia. Jeśli zauważysz, że podwójny podbródek zaczyna pojawiać się na Twojej twarzy, oto główne rozwiązania, które proponuję w tym przewodniku.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czym jest podwójny podbródek?

Podwójny podbródek to nagromadzenie tkanki tłuszczowej pod żuchwą. Z czasem ma tendencję do powiększania się, aż do całkowitego rozmycia twarzy, jeśli nie jest leczony.

Zjawisko to może być powierzchowne, jeśli jest spowodowane nadwagą, lub głęboko zakorzenione, jeśli ma podłoże genetyczne lub inne. Nadaje twarzy wrażenie starzenia się i zmęczenia. Zazwyczaj pojawia się od trzydziestego roku życia i pogarsza się z biegiem lat. Ramiona mogą również przyczyniać się do tego ogólnego efektu wyszczuplenia, dlatego też utrata wagi na ramionach może być również znacząca.

Maigrir du menton
Schudnij na podbródku, aby uzyskać bardziej harmonijną twarz

Co powoduje podwójny podbródek?

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się podwójnego podbródka. Oto główne przyczyny.

Nadwaga

Jest to najczęstsza przyczyna podwójnego podbródka. Brak aktywności fizycznej w połączeniu ze stosunkowo znacznym przyrostem masy ciała systematycznie prowadzi do tego zjawiska. Na szczęście gromadzenie się tłuszczu pod szczęką i wokół szyi w wyniku nadwagi można leczyć dość łatwo i naturalnie.

Dziedziczność

Podwójne podbródki są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niektórzy ludzie mają naturalne predyspozycje do gromadzenia tłuszczu w tym obszarze. Nie musisz mieć nadwagi, aby rozwinąć podwójny podbródek. W przypadkach, w których przyczyną jest genetyka, trudno jest wyleczyć problem, a głównym rozwiązaniem pozostaje operacja.

Czynnik wieku

Wraz z wiekiem skóra staje się mniej jędrna i traci elastyczność. Staje się luźniejsza wokół szyi i pod linią szczęki, pozostawiając miejsce na gromadzenie się tam tłuszczu. Z wiekiem nawet u stosunkowo szczupłych osób może pojawić się podwójny podbródek.

Brak równowagi hormonalnej

Osoba cierpiąca na brak równowagi hormonalnej, w szczególności dysfunkcję tarczycy, jest często podatna na podwójny podbródek. W rzeczywistości ten problem zdrowotny często prowadzi do przyrostu masy ciała, co skutkuje pojawieniem się woreczka pod brodą. Zapalenie gruczołów ślinowych jest również przyczyną zjawiska podwójnego podbródka. Jednak po wyleczeniu stanu zapalnego, woreczek również znika.

Zdrowy styl życia

Codzienny styl życia może przyspieszyć starzenie się skóry, powodując zwiotczenie obszaru pod brodą. Palenie, alkohol, stres, dieta, brak nawodnienia, słaba jakość snu, słońce i wiele innych czynników w codziennym życiu wpływa na pojawienie się podwójnego podbródka.

Anatomia

Wreszcie, anatomia twarzy może być czynnikiem wpływającym na pojawienie się podwójnego podbródka. Niektórzy ludzie mają bardziej cofnięty podbródek. Wynika to z niewystarczającego rozwoju kości w żuchwie. W rezultacie tkanki pod podbródkiem są luźniejsze z powodu braku zaawansowania podbródka. Sprzyja to gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Chirurgiczne i medyczne leczenie podwójnego podbródka

Aby pozbyć się podwójnego podbródka, operacja jest dość radykalnym, ale skutecznym rozwiązaniem pozwalającym osiągnąć szybkie rezultaty. Jeśli przyczyna jest anatomiczna, hormonalna lub dziedziczna, chirurgia i technologia medyczna są jedyną drogą.

Chirurgie
Operacje korygujące podwójny podbródek

Liposukcja

Liposukcja polega na usunięciu nadmiaru tłuszczu, który tworzy podwójny podbródek. Zabieg ten wykonywany jest w ośrodku szpitalnym w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dzięki liposukcji można usunąć do 400 ml tłuszczu podczas jednej operacji. Pacjent musi następnie nosić maskę uciskową przez 7 dni, aby zoptymalizować wyniki. Jeśli tłuszcz zostanie usunięty natychmiast, skóra odzyskuje jędrność między 1 a 3 miesiącami.

Genioplastyka

Genioplastyka, znana również jako mentoplastyka, to operacja mająca na celu skorygowanie niewystarczającego rozwoju kości w podbródku. Aby to osiągnąć, chirurg dodaje silikonową protezę lub przeszczep pręta kostnego, który wysunie podbródek nieco bardziej do przodu i zmniejszy efekt podwójnego podbródka. Liposukcja często następuje po tej operacji, aby usunąć wszystkie złogi tłuszczu.

Lifting twarzy

Lifting twarzy to operacja chirurgiczna mająca na celu usunięcie nadmiaru tkanki skórnej spowodowanej postępującym z wiekiem zwiotczeniem. Lifting twarzy można wykonać na szyi lub podbródku, w zależności od stopnia zwiotczenia. Lifting twarzy przywraca elastyczność skóry, redukując efekt podwójnego podbródka. Liposukcja zwykle towarzyszy tej procedurze, aby uzyskać najlepsze wyniki.

Kriolipoliza

Kriolipoliza to procedura medyczna mająca na celu wyizolowanie części tłuszczu z podwójnego podbródka poprzez uszczypnięcie wybrzuszenia i zamrożenie go za pomocą specjalnej maszyny. Powoduje to zniszczenie komórek tłuszczowych. Technika ta jest zalecana dla osób, których skóra nadal ma dobrą elastyczność, ale które nie potrzebują operacji, aby prawidłowo się zregenerować. Rezultaty są widoczne po około półtora miesiąca, a wystarczy jedna sesja.

Ultradźwięki

Ultradźwięki są stosowane, gdy skóra traci elastyczność i powoduje efekt podwójnego podbródka. Znana również jako HIFU (High Intensity Focused Ultrasound), technika ta celuje w kolagen w skórze, napina go i tonizuje mięśnie. Sesje mogą być bolesne, ponieważ skóra twarzy jest wrażliwym obszarem. Z tego powodu stosuje się znieczulenie miejscowe. Po 65. roku życia zwiotczenie skóry powoduje, że metoda ta staje się nieskuteczna.

Radiofrekwencja

Radiofrekwencja jest podobna do techniki ultradźwiękowej. Jest zalecana, gdy skóra traci elastyczność i stymuluje kolagen do przywrócenia lepszego napięcia. Dla większej skuteczności radiofrekwencję można łączyć z innymi metodami, takimi jak kriolipoliza. Konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji, zanim będzie można zaobserwować przekonujące wyniki.

Utrata wagi w celu zrzucenia zbędnych kilogramów na podwójnym podbródku

Podwójne podbródki spowodowane nadwagą i złymi nawykami dotyczącymi stylu życia są najłatwiejsze do wyleczenia. W większości przypadków wystarczy wprowadzić odpowiedni program odchudzania, aby schudnąć na podwójnym podbródku.

Perdre du poids pour perdre le double menton
Schudnij, aby stracić podwójny podbródek

Tak więc, jeśli chcesz zredukować podwójny podbródek tak prosto, jak to możliwe, musisz odejść od siedzącego trybu życia, angażując się w regularną aktywność fizyczną i przywracając równowagę w diecie.

Ogranicz spożycie rafinowanego cukru, żywności zawierającej tłuszcze nasycone i produktów przemysłowych. Należy również drastycznie ograniczyć spożycie alkoholu i soli w żywności. Spożywaj więcej pokarmów bogatych w przeciwutleniacze i kwasy omega-3.

Jeśli chodzi o sport, częściej uprawiaj poranny jogging, jazdę na rowerze i spacery. Każda aktywność mająca na celu wyeliminowanie nadmiaru tłuszczu z organizmu pomoże zredukować podwójny podbródek.

Ćwiczenia twarzy na szczuplejszy podwójny podbródek

Istnieje jeszcze jedna skuteczna alternatywa dla utraty podwójnego podbródka. Polega ona na ćwiczeniu mięśni szyi i twarzy. Podobnie jak reszta ciała, obszar wokół głowy składa się z wielu mięśni. Tonizując je za pomocą gimnastyki twarzy, pomagasz ujędrnić skórę i stopniowo eliminujesz tłuszcz nagromadzony pod podbródkiem.

Tego typu ćwiczenia są szybkie i łatwe do wykonania. Co więcej, nie są męczące, ale wymagają staranności i wytrwałości. Gimnastykę twarzy powinnaś wykonywać zawsze, gdy masz wolną chwilę. Oto 6 łatwych ćwiczeń.

Rozciąganie podbródka

Stań lub usiądź z wyprostowanymi plecami i rozluźnionymi ramionami. Zamknij usta, a następnie podnieś głowę tak wysoko, jak to możliwe, pamiętając o odchyleniu jej do tyłu. Wysuń żuchwę do przodu, aż poczujesz napięcie w szyi. Aby zmaksymalizować napięcie, przesuń dolną wargę nad górną. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie rozluźnij się i powtórz kilka razy.

Piłka tenisowa

Do tego ćwiczenia potrzebna będzie piłka tenisowa. Umieść ją pod brodą i mocno dociśnij podbródek. Przytrzymaj nacisk przez około 2 sekundy, a następnie zwolnij bez upuszczania piłki. Powtórz ten ruch około dwudziestu razy.

Całowanie

Zamknij usta i podnieś głowę tak wysoko, jak to możliwe, odchylając ją do tyłu. Obrysuj usta tak, jakbyś chciał pocałować sufit. Powinieneś poczuć napięcie w szyi, tuż pod brodą. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie przywróć głowę do normalnej pozycji. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

Język

Spójrz prosto przed siebie i otwórz usta. Następnie wyciągnij język tak daleko, jak to możliwe, starając się dotknąć czubkiem dolnej części podbródka. Powinieneś poczuć napięcie w szyi. Utrzymaj tę pozycję przez około 10 sekund, a następnie wsuń język z powrotem do ust i zacznij od nowa. Powtórz ten ruch kilka razy.

Rozciąganie szyi

Stań lub usiądź z wyprostowanymi plecami. Unieś głowę tak wysoko, jak to możliwe, jednocześnie odchylając ją do tyłu. W tej pozycji powinieneś poczuć napięcie w szyi. Następnie otwórz usta i zamknij je, aby jeszcze bardziej napiąć mięśnie szyi. Powtórz ten ruch około dziesięć razy.

Rozciąganie podbródka na boki

Usiądź lub stań z wyprostowanymi plecami. Obróć głowę w lewo i wyciągnij dolną szczękę do przodu tak daleko, jak to możliwe. Powinieneś poczuć napięcie w szyi. Utrzymaj tę pozycję przez około dziesięć sekund, a następnie zwolnij napięcie w szczęce. Powtórz ten ruch po drugiej stronie.

Samodzielny masaż w celu zlikwidowania podwójnego podbródka

Wreszcie, istnieje równie prosta i skuteczna alternatywa dla utraty podwójnego podbródka. Nazywa się to samodzielnym masażem. Jak można się domyślić, technika ta polega na masowaniu twarzy oraz mięśni szyi i podbródka w celu stopniowej eliminacji tłuszczu nagromadzonego pod brodą.

Automassage pour perdre du menton
Samodzielny masaż w celu utraty tłuszczu pod brodą

Masaż ręczny

Ta pierwsza metoda samodzielnego masażu wykorzystuje tylko dłonie. Aby to zrobić, chwyć skórę pod brodą kciukiem i palcem wskazującym. Następnie przesuń go pod szczęką, wykonując ruchy palpacyjno-rolkowe.

Aby to zrobić, zacznij od środka gardła i przesuwaj się w górę, aż do uszu. Ruch ten stopniowo rozprowadzi tłuszcz, jednocześnie stymulując krążenie zastałych płynów w obszarze pod brodą i szyją.

Masaż Gua Sha

Wreszcie, druga technika samodzielnego masażu wykorzystuje akcesorium o nazwie Gua Sha. Jest to narzędzie, zwykle wykonane z kamienia (kwarcu różowego lub jadeitu), które służy do drenażu limfatycznego w okolicy twarzy. Uwalnia toksyny i tonizuje skórę.

Gua Sha jest obecnie obowiązkowym akcesorium kosmetycznym w sieciach społecznościowych i mówi się, że jest szczególnie skuteczny w usuwaniu podwójnych podbródków i kształtowaniu owalu twarzy. Przed użyciem zdecydowanie zalecam nawilżenie skóry wybranym olejkiem. Użyj wydrążonej części Gua Sha do masażu od podbródka do uszu. Ruch ten wymodeluje owal twarzy. Aby wyeliminować tłuszcz pod brodą, użyj płaskiej, grubej części akcesorium i masuj na zewnątrz pod szczęką. Nie naciskaj zbyt mocno i rób to powoli.