Infusion, sprzymierzeniec zdrowia i urody

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Więcej słyszymy o herbacie niż o herbatach ziołowych, a przecież herbaty ziołowe, których idea jest nieco „staroświecka” i związana z przekonaniem, że możemy je pić tylko wieczorem przed dobrym filmem (obowiązkowo w kratę), oferują szeroki wybór smaków, korzyści dla zdrowia i urody, a także szeroki wybór aromatów… Każdy znajdzie coś dla siebie!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Zalety naparów i herbat ziołowych są niezaprzeczalne: mają wpływ na skórę (promienna cera), paznokcie, włosy, a także poprawiają zdrowie: oczyszczają, detoksykują, poprawiają tranzyt, sen czy stres.

Jakie są różnice między herbatami a naparami?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że terminy herbatki ziołowe / napary i herbaty są używane do opisania aromatycznych napojów wytwarzanych z roślin. Jak dotąd, tak dobrze!

Różnica między tymi napojami polega na tym, że herbaty ziołowe i napary są wytwarzane z ekstraktów roślinnych (rumianku, pomarańczy, lukrecji, werbeny, lipy itp.). Istnieje tyle możliwych herbat ziołowych, ile jest roślin. Z drugiej strony, herbata jest wytwarzana z liści jednego drzewa: krzewu herbacianego (Camellia sinensis). Dla przypomnienia, krzew herbaciany pochodzi z Chin.

W przeciwieństwie do herbaty, napar nie zawiera teiny (substancji pobudzającej tak silnej jak kawa) i dlatego można go pić o każdej porze dnia. Z drugiej strony, herbatę należy pić w porze posiłków (3 godziny przed i po posiłku), ponieważ uniemożliwia ona prawidłowe wchłanianie żelaza z pożywienia.

Trochę historii?

Przez tysiące lat ludzie (podobnie jak zwierzęta) czerpali z natury, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe lub leczyć niektóre choroby. To cywilizacje śródziemnomorskie i Bliskiego Wschodu, 4000 lat przed naszą erą, położyły podwaliny pod to, co obecnie znane jest jako fitoterapia: medycyna alternatywna, która wykorzystuje same rośliny do leczenia chorób. Wydaje się, że był to punkt wyjścia do przygotowania herbat ziołowych.

W czasach starożytnych zielarze, druidzi i lekarze wymieniali tysiące roślin o właściwościach leczniczych na całym Zachodzie. Rzymianie i Grecy wykorzystywali zalety tych roślin do leczenia się poprzez przygotowywanie herbat ziołowych lub okładów.

W średniowieczu herbaty ziołowe były głównym źródłem suplementów farmaceutycznych. Następnie, docenione przez Chińczyków, herbatki ziołowe zostały zamienione na herbatę.

W XVII i XVIII wieku herbaty ziołowe były spożywane w przekonaniu, że zwiększają płodność i długowieczność, a nawet prowadzą do nieśmiertelności… Niech żyje król!

W dzisiejszych czasach używamy herbat ziołowych i mocy roślin, aby pomóc nam lepiej spać, łatwiej trawić, zmniejszyć stres, odtruć nasze ciała itp. Dla zdrowszego stylu życia, „zdrowego życia”.

tisane

Rośliny o wielu zaletach – wybór należy do Ciebie!

Aby złagodzić stres i niepokój

Rumianek: niewielka garść żółtych i białych kwiatów wystarczy na litr wody, aby skorzystać z zalet tej rośliny. Kojący i relaksujący, może być sprzymierzeńcem w stresujących okresach.

Melisa : znana ze swoich właściwości łagodzących stres.

Tulsi: znana również jako święta bazylia, tulsi jest rośliną leczniczą pochodzącą z Indii. W tradycji ajurwedyjskiej jest to roślina, która pomaga oprzeć się stresowi i wyczerpaniu psychicznemu. Jej liście są używane jako relaksujący napar.

Mak: z delikatnymi jasnoczerwonymi kwiatami, które kwitną wiosną, kuzynami maku, suszone kwiaty maku stosowane w naparach regulują emocje i łagodzą stany stresu.

Żeń-szeń: stosowany w tradycji chińskiej do łagodzenia stresu dzięki uspokajającemu wpływowi na organizm i właściwościom adaptogennym.

Głóg: bogaty w składniki aktywne o właściwościach kojących i uspokajających. Jest stosowany jako napar łagodzący stres. Jest to również naturalny środek uspokajający, który zmniejsza kołatanie serca.

Jestem za lepszym trawieniem!

Kardamon: królowa przypraw indyjskiej medycyny ajurwedyjskiej, o właściwościach pomagających przy drobnych problemach trawiennych, takich jak zgaga.

Lukrecja : znana ze swoich właściwości naprawczych i ochronnych na błonę śluzową żołądka i przełyku. Łagodzi podrażnienia i wspomaga tworzenie się śluzu, który chroni błonę śluzową żołądka przed działaniem kwasów żołądkowych.

Mięta pieprzowa: pobudza spowolnione trawienie i zwiększa wydzielanie żółci, niezbędnej do trawienia tłuszczów. Niezbędna roślina w przypadku obfitych posiłków. Ze względu na swoje właściwości trawienne jest stosowana od czasów starożytnych.

Koper włoski: od wieków znany ze stymulowania trawienia i właściwości przeciw wzdęciom.

Melisa: wspomaga dobre trawienie i jest skuteczna w walce ze skurczami żołądka oraz skurczami jelit i układu trawiennego spowodowanymi stresem. W herbacie kwiaty melisy (część nadziemna) wspomagają wydzielanie żółci i łagodzą wzdęcia, pomagając usunąć gazy, które spowalniają tranzyt.

Karczoch: tradycyjnie znany ze stymulowania produkcji żółci i ułatwiania jej ewakuacji, ale uważaj na jego gorzki smak!

Rozmaryn: działa hepatoprotekcyjnie (na wątrobę) i wspomaga trawienie.

Chcesz spać jak dziecko?

Rooibos: ten krzew jest bardzo popularny w Afryce Południowej i nie zawiera kofeiny. Napar z rooibosa ma lekko pikantny smak. W połączeniu z lekko uspokajającymi roślinami, takimi jak chmiel i kwiaty głogu, a także odstresowującym kwaśnym kwiatem pomarańczy, otrzymujemy napar idealny na dobry nocny odpoczynek!

Lipa, rumianek i mel isa: znane od wieków ze swoich właściwości relaksujących i korzystnego wpływu na sen. Pij je jako napar wieczorem przed snem, pojedynczo lub w połączeniu. W przypadku tymczasowej bezsenności można również zdecydować się na herbatę ziołową z waleriany, która ma właściwości odstresowujące.

Malwa, passiflora, kwiat pomarańczy: relaksujące rośliny z Azji.

Jak widać, istnieje tak wiele roślin, które mają do zaoferowania tak wiele korzyści! Nie sposób ich wszystkich wymienić… Moje pytanie brzmi: po co się ich pozbawiać? Wykorzystajmy to, co ziemia ma nam do zaoferowania.