Czy komosa ryżowa wpływa na odchudzanie?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Komosę ryżową można uznać za idealny pokarm dla każdego dietetyka. Oprócz dziesięciu niezbędnych aminokwasów jest bogaty w sole mineralne. Zawiera więcej żelaza niż szpinak i więcej białka niż soja. Komosa ryżowa jest bogata w magnez, potas i fosfor. Zawiera także węglowodany, dzięki czemu jest bardzo sycącym pokarmem. Jednocześnie jest bardzo lekki i bardzo strawny, ponieważ ma niską zawartość tłuszczu i jest całkowicie pozbawiony glutenu. Dodatkowo komosa ryżowa jest bogata w przeciwutleniacze, a jej spożycie pomaga w walce z cukrzycą i poprawia metabolizm. W obliczu tych wielu zalet wiele osób chce włączyć go do swojej diety. Jednak pytanie, które zadają, brzmi: czy komosa ryżowa powoduje przyrost masy ciała?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest komosa ryżowa?

Komosa ryżowa (Komosa ryżowa Chenopodium) to roślina zielna należąca do rodziny Chenopodiaceae, podobnie jak szpinak i buraki. Pochodzi z Andów, a uprawia się go głównie w Peru, Boliwii i Ekwadorze.

Ziarna komosy ryżowej
Istnieje ponad 300 odmian komosy ryżowej, ale najczęściej używaną jest prawdziwa komosa ryżowa. Ziarna dostępne są w kilku naturalnych kolorach.

Nasiona komosy ryżowej znane są ze swoich właściwości odżywczych, ponieważ składają się z prawie 70% węglowodanów i 30% białka. Komosa ryżowa jest bogata w minerały i inne pierwiastki śladowe, takie jak żelazo, fosfor, mangan, potas, witaminy A i E oraz cynk. Podobnie to pseudo zboże zawiera mało tłuszczów nasyconych. Komosa ryżowa jest również bogata w białko, niezbędne aminokwasy, przeciwutleniacze i rozpuszczalny błonnik, składniki odżywcze, które mogą obniżyć poziom cukru we krwi i obniżyć poziom cholesterolu.

Pół szklanki gotowanej komosy ryżowej zawiera 111 kalorii. Dla porównania pół szklanki Ryż brązowe zawiera 109 kalorii, a pół szklanki gotowanego brązowego spaghetti zawiera 87 kalorii. 100 g ugotowanej komosy ryżowej zawiera:

  • Węglowodany: 26,3 g
  • Cukier: 0g
  • Białko: 5g
  • Tłuszcz całkowity: 2,2 g
  • Cholesterol: 0 mg
  • Błonnik 2,3 g
  • Sód: 196 mg
  • Potas: 283 mg

To jedzenie jest również cenna pomoc przy diecie ponieważ zwiększa uczucie sytości, sprzyjając tym samym utracie wagi. Całkowicie bezglutenowy, jest niezbędnym składnikiem dla osób chorych na celiakię. Można go używać do przygotowywania różnych rodzajów przepisów, od sałatek po desery.

Wartość odżywcza i zalety komosy ryżowej

Ziarna komosy ryżowej ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych są produktem bardzo często polecanym przez dietetyków. Pod względem białka rośliny strączkowe i zboża nie mogą z nim konkurować. Białko komosy ryżowej jest jednym z niewielu białek roślinnych, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy.

Komosa ryżowa to kompletne źródło białka pochodzenia roślinnego. Specjaliści polecają go zatem osobom, które ze względów zdrowotnych ograniczają spożycie mięsa. Z tych samych powodów jest niezastąpionym składnikiem menu wegetarian i wegan.

Komosa ryżowa wspomaga produkcję mleka, dlatego jest polecana matkom karmiącym piersią. Ze względu na łatwą strawność może być podawana niemowlętom i dzieciom. Dodatkowo stymuluje hormon wzrostu poprzez związki takie jak arginina i histydyna.

Zawiera także saponiny. Dzięki saponinom może działać przeciwalergicznie, przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i immunostymulująco. Ponadto nasiona komosy ryżowej zawierają niezwykle dużą ilość flawonoidów, wśród których dominują kwercetyna i kampferol. Dlatego komosa ryżowa ma właściwości przeciwutleniające. Warto zaznaczyć, że tradycyjne zboża nie zawierają flawonoidów, co czyni komosę ryżową „ryżem raczej wyjątkowym”.

Czy komosa ryżowa wpływa na odchudzanie?

Odpowiedź na pytanie „czy komosa ryżowa tuczy?” » jest złożone. Potencjalny wpływ na Twoją wagę zależy od tego, czy utrzymasz, czy przekroczysz dzienny cel spożycia kalorii. Jeśli spożyłeś już maksymalną liczbę kalorii na dany dzień, ale chcesz zjeść miskę komosy ryżowej, masz ponad 222 kalorie. Jeśli jest regularny, nadmiar ten przyczynia się do przyrostu masy ciała.

kompletny posiłek
Dobrym sposobem na włączenie komosy ryżowej do swojej diety jest zmieszanie jej z warzywami i utworzenie z niej pełnowartościowego posiłku.

Komosa ryżowa jest ogólnie pokarmem odchudzającym. Jednak zjedzenie go w zbyt dużych ilościach może zapobiec utracie wagi, podobnie jak w przypadku każdego innego pokarmu. Na przykład 4 szklanki gotowanej komosy ryżowej dostarczają 888 kalorii. To ponad połowa dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Kluczem jest spożywanie żywności, nawet jeśli jest zdrowa, z umiarem. To klucz do skutecznego odchudzania i utrzymania wagi na dłużej.

Dlaczego komosa ryżowa nie powoduje przyrostu masy ciała?

Pierwszym powodem, dla którego komosa ryżowa nie tuczy, jest wysoka zawartość białka i minerałów. Nasiona komosy ryżowej są bogate w niezbędne aminokwasy i minerały, takie jak magnez, żelazo i wapń. Quinoa ma wysoką zawartość witaminy B12, która wraz z żelazem odgrywa zasadniczą rolę w przyspieszaniu metabolizmu i utracie wagi.

Wysoka zawartość błonnika w komosy ryżowej również odgrywa rolę w jej zdolności do odchudzania. Komosa ryżowa jest bogata w błonnik pokarmowy i białko, które zwiększają uczucie sytości. Komosa ryżowa zawiera około siedmiu gramów białka i sześć gramów błonnika na porcję. Dzięki temu jest szczególnie odpowiedni dla wegetarian i ogólnie dla każdego, kto chce schudnąć.

Kolejnym powodem jest niski indeks glikemiczny. Dzięki tej właściwości, szczególnie istotnej w diecie diabetyków, komosa ryżowa ogranicza gromadzenie się masy ciała poprzez wspieranie fizjologicznych procesów spalania tłuszczu. W porównaniu do innych produktów spożywczych komosa ryżowa zawiera bardzo mało kalorii.

To pożywienie nie tylko powoduje przyrost masy ciała, ale jest cenną pomocą w odchudzaniu. Nie jest to jednak magiczny przepis na odchudzanie. Komosa ryżowa pomoże Ci schudnąć tylko wtedy, gdy będziesz ją spożywać odpowiedzialnie i ćwiczyć.