Czy czekolada powoduje przyrost masy ciała?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Czekolada jest zarówno pysznym jedzeniem, jak i źródłem energii i składników odżywczych. Wiele osób twierdzi, że powoduje przyrost masy ciała ze względu na słodki smak i raczej tłustą konsystencję. Czy to jest nieuniknione? Czy to obżarstwo jest systematycznie przyczyną przyrostu masy ciała?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Aby dowiedzieć się, czy czekolada naprawdę powoduje tycie, dowiesz się tego z tego artykułu artykuł, jego składniki i wartość opałowa.

Czekolada

Wyrób czekolady

Czekolada wytwarzana jest z ziaren kakaowca głównie z Ameryki Środkowej. Jest to zasadniczo jedzenie składa się z cukru, oleju roślinnego (olej palmowy, masło shea lub pestki mango) i masło kakaowe.

Czy czekolada powoduje przyrost masy ciała?
Kakao jest głównym składnikiem czekolady.

Jej konstrukcja przypomina kawę: ziarna są palone dla zintensyfikowania ich aromatu. Musisz zacząć od oczyszczenia nasion pomocą pieca. Operacja ta trwa zazwyczaj około czterdzieści minut w temperaturze 140°C. Zmniejsza około 2 do 7% wilgotności ziaren.

Z kolei fasola jest przed gotowaniem gotowana w łupinach skorupowy. Następnie są miażdżone przez kamień młyński.

Czekolada w każdej postaci

Charakter i kolor czekolady różnią się w zależności od ilości kakao które zawiera:

 • Ciemna czekolada: duża ilość kakao i trochę cukru;
 • Czekolada mleczna, kolor brązowy: a trochę kakao, cukru i mleka skondensowanego lub w proszku;
 • Czekolada biała: masło kakaowe, cukier, mleko i aromaty.

Konsumpcja

Czekolada jest spożywana bezpośrednio lub poprzez użycie jej jako składnika jako składnik w kuchni. Następnie występuje w kilku postaciach: proszek, opłatek, pasta…

W Meksyku początkowo spożywano go jako napój pikantny. Dopiero po rewolucji przemysłowej zrobiło się inaczej zaczęły pojawiać się prezentacje.

Z biegiem czasu czekoladnicy ozdabiają te słodycze różne dodatki: orzechowe, migdałowe, kokosowe, ryż dmuchany, orzechy orzechy nerkowca… To tylko wzmacnia smak czekolady, której ocena wynosi niezaprzeczalny zarówno wśród młodych, jak i starszych.

Skład czekolady

Czekolada jest bogata w składniki odżywcze i witaminy:

 • Węglowodany niezbędne do zapewnienia produkcji energia i/lub walka ze zmęczeniem;
 • Magnez dla utrzymania stabilności nerwów i mięśnie;
 • wapń, który wspomaga prawidłowy rozwój kości;
 • Fosfor, który reguluje reakcje chemiczne obecny wewnątrz komórek;
 • Witaminy A, B1, B2, C, D i E;
 • Pierwiastki śladowe, takie jak żelazo, nikiel, cynk, sód, fluor i jod;
 • Fenyloetyloamina, która działa jako lek przeciwdepresyjny;
 • Teobromina, która bierze udział w stymulacji impulsy nerwowe zapewniające dobre samopoczucie;
 • Kofeina regulująca sen;
 • Anandamid, który powoduje takie same reakcje jak marihuana;
 • Flawonoidy spełniające podobną funkcję jako przeciwutleniacz i lek na hemoroidy i kruchość komórek;
 • Tryptofan, który działa jako prekursor spać, leczy depresję i stres oraz chroni serce;
 • Teofilina, która lekko pobudza komórki i utrzymuje dobrą kondycję mięśni oddechowych.

Jakie są jego wartości kaloryczny?

TO wartości energia czekolady zależy od jego rodzaju i składu. tu są liczby na 100 gramów:

 • Czarny: około 2320 kJ lub 555 kcal;
 • Mleko: około 2300 kJ lub 550 kcal;
 • Biały: około 2380 kJ lub 570 kcal.

Biała czekolada ma najwyższą zawartość kalorii, ponieważ zawiera większą masę lipidów. Jest to zatem ten, który wpływa na więcej o przybieraniu na wadze.

Należy pamiętać o dodaniu dodatków takich jak orzechy laskowe, ryż dmuchane, orzeszki ziemne itp. nie modyfikuj tych wartości.

Czy czekolada powoduje przyrost masy ciała? W którym warunki ?

Czekolada jest często uważana za grzeszną przyjemność. Co To, czego ceniący się obawiają przede wszystkim, to jego uzależniająca strona. Raz smakujemy, nie możemy się już bez tego obejść. I w końcu część z nich konsumujemy nieprzyzwoite ilości. Ale czy czekolada naprawdę powoduje przyrost masy ciała? Jeśli tak, dlaczego?

Czy czekolada powoduje przyrost masy ciała?
Czekolada jest bardzo uzależniającym smakołykiem, który sprzyja przyrostowi masy ciała

Przyjemność dla smakoszy

Czekolada będzie sprzyjać przyrostowi masy ciała ze względu na swoje zalety lecznictwo. Rzeczywiście, zawarta w nim fenyloetyloamina będzie zachęcać konsumenci jedzą coraz więcej, odurzeni poczuciem dobrego samopoczucia nabyte. Zwłaszcza, że ​​jest to pyszne jedzenie.

Ilość zużyta

Przekroczenie 30 g (około 3 kostek czekolady) dziennie będzie promować przybranie na wadze. Jednak tej „małej” ilości prawie nigdy nie ma zadowalający. Co może prowadzić do frustracji, a nawet przepełnienia jedzenie.

Rodzaj czekolady

W przeciwieństwie do gorzkiej czekolady, nie zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej biała czekolada, ze względu na większe spożycie węglowodanów i lipidów w tej ostatniej.

Konkretnie, im mniej kakao zawiera batonik, tym jest go więcej zyskać kilogramy. Dietetycy odradzają również czekoladę biały w ramach diety odchudzającej.

A uzależniające jedzenie

Czekolada potrafi naprawdę uzależnić, jak narkotyk, ale w delikatniejszy sposób. W najcięższych przypadkach osoba odczuwa potrzebę jeść kilka razy dziennie. Uważa się, że przyczyną jest anandamid ten efekt.

TO brak aktywności fizycznej

Sytuacja ta wpływa na wzrost masy ciała. Jedz dwa razy (o godz minimum) czekolada bez uprawiania sportu grozi podniesieniem BMI (indeksu masy). Kapral).

Właściwości zdrowotne czekolady

Oprócz ryzyka, jakie stwarza dla przyrostu masy ciała, czekolada jest na liście pokarmów zalecanych w ramach zbilansowanej diety ze względu na jego wartości odżywcze. Zawiera korzystne cząsteczki, takie jak katechiny regulujące problemy z ciśnieniem krwi, zapalenie i wrażliwość na insulinę.

Wniosek

Czy czekolada tuczy? Chociaż czasami sprzyja przyrostowi masy ciała, rozsądne spożycie nie szkodzi. Zwłaszcza, że ​​jest to pokarm bogaty w składniki odżywcze i inne dobroczynne substancje. To tylko kwestia wzięcia rozsądnej ilości (maksymalnie 3 kwadraty dziennie) i preferowania jak najbardziej najmniej energetycznych prezentacji, czyli gorzkiej czekolady. I nigdy nie będziemy tego wystarczająco powtarzać, to nadmiar jest szkodliwy.