A co z soją?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Spożywana od tysięcy lat w Azji, soja jest obecnie coraz częściej obecna w naszych potrawach. Można ją znaleźć w wielu formach, w tym tofu, steków warzywnych, deserów i soków.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Niektórzy twierdzą, że soja nie jest dobra dla zdrowia, podczas gdy inni uważają, że jest dobra.

Co tak naprawdę myślimy o soi?

Czym jest soja?

Soja należy do rodziny roślin strączkowych, podobnie jak na przykład soczewica czy biała fasola. Jest bardzo bogata w białko i błonnik, co oznacza, że doskonale uspokaja.

Nie należy jednak mylić soi z fasolą mung. Kiełki fasoli mung są często błędnie określane jako „kiełki soi”, ale jest to błąd, ponieważ kiełki fasoli mung nie są soją.

Zawartość składników odżywczych nie jest więc taka sama.

Czy nasiona soi są dobre dla zdrowia?

Ziarna soi są pełne korzyści zdrowotnych.

  1. Ze względu na swój skład, żywność na bazie soi jest bogata w błonnik i tłuszcze, które są bardzo dobre dla zdrowia układu krążenia i pomagają obniżyć poziom cholesterolu.
  2. Przede wszystkim ziarna soi są jednym z najbardziej bogatych w białko pokarmów w świecie roślin, zawierającym cząsteczki, których sami nie jesteśmy w stanie wyprodukować, a które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu (tj. 9 niezbędnych aminokwasów, których potrzebujemy każdego dnia).

Na przykład 100 g tofu, które jest rodzajem sera wytwarzanego przez zsiadłe mleko sojowe, dostarcza 10 g dobrej jakości białka, czyli tyle samo, co około 100 g mięsa lub ryb, a jednocześnie zawiera niewielką ilość dobrej jakości tłuszczu i prawie nie zawiera cukru.

Dlaczego słyszymy tyle złych wiadomości na temat soi?

To prawda, że słyszeliśmy o niej, ponieważ soja zawiera cząsteczki, które „naśladują” w naszym organizmie działanie żeńskich hormonów wytwarzanych przez kobiety (estrogenów).

…Z wyjątkiem tego, że pierwsze badania przeprowadzono na myszach, a myszy nie reagują na soję w taki sam sposób jak ludzie!

W rezultacie badania na ludziach nigdy nie wykazały żadnego szczególnego ryzyka.

Wiele badań wykazało nawet, że soja zapewnia ochronę przed rakiem piersi: zmniejsza ryzyko nawrotu choroby o ponad 20%, a także przeciwdziała skutkom ubocznym leczenia.

Badania pokazują nawet, że spożywanie soi w dzieciństwie i okresie dojrzewania chroni przed rakiem piersi w wieku dorosłym. To samo dotyczy działania ochronnego przed rakiem prostaty.

Niezależnie od przypadku, zawsze zalecam, aby pacjenci rozmawiali ze swoim onkologiem.

plat de soja

Czy spożywanie soi wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem?

Szczerze mówiąc, nie!

…oprócz możliwości wystąpienia reakcji alergicznych na soję, na niektóre białka, ale jest to dość rzadkie, lub nadmiernego spożycia soi, co może również zaburzyć równowagę leczenia hormonalnego w przypadku niedoczynności tarczycy, zwłaszcza w przypadku niedoboru jodu, ale znowu jest to dość rzadkie.

Czy istnieją zalecenia dotyczące spożycia?

ANSES (Agence nationale de sécurité sanitaire de l’alimentation) zaleca jednak, jako środek ostrożności, 1 produkt na bazie soi dziennie dla dzieci w wieku powyżej 3 lat i odradza go dzieciom poniżej 3 roku życia.

I ponownie, zgodnie z zasadą ostrożności, ponieważ nigdy nie zgłoszono żadnych negatywnych skutków, od 2 do 3 produktów na bazie soi dziennie dla dorosłych i 1 dziennie dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

Podsumowując:

  • Zalety: Dobrej jakości białko, błonnik i zdrowe tłuszcze.
  • Wady: Rzadkie ryzyko alergii lub zaburzenia równowagi w leczeniu hormonalnym.
  • Zalecenia ANSES dotyczące spożycia: Maksymalnie 3 produkty sojowe dziennie dla dorosłych.

Źródło: