Waga po porodzie: jak szybko i łatwo wrócić do prawidłowej wagi

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy słyszałeś kiedyś wyrażenie: „zajmie to 9 miesięcy, a cofnięcie 9 miesięcy”?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Cóż, to nieprawda! Tak, to z góry przyjęte przekonanie, że utrata wagi przybranej w czasie ciąży będzie trwała tak długo, jest po prostu fałszywym przekonaniem… Niektóre kobiety tracą kilogramy w ciągu 1,5 miesiąca, inne utrzymują je na zawsze… Czy jest to więc kwestia szczęście? Metabolizm?

W tym artykule zdradzę Ci, jak odzyskać sylwetkę i odpowiem na pytanie „czy w ogóle da się tak szybko wrócić do wagi sprzed ciąży?” „.

W tym celu przekazuję Ci swoje doświadczenie i wskazówki jako młoda mama i dietetyczka-dietetyk, abyś i Ty mogła stać się mamą, ba, kobietą, która czuje się dobrze w swoich butach i głowie!

Dzielenie się doświadczeniami

Pozwólcie, że się przedstawię, Clélia D’angelo, dietetyczka i hipnoterapeutka.

W czasie ciąży przytyłam 16kg, a po 2 miesiącach po porodzie schudłam 15kg bardzo łatwo i przede wszystkim naturalnie. Bez wyrzeczeń, bez kalkulacji!

Wyjaśnię ci jak to zrobiłem.

Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę na jedną kwestię: jak wiemy, ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane… Kiedy umysł ma kłopoty, ciało może jedynie ponieść konsekwencje. Baby blues i/lub depresja poporodowa to bardzo realne dolegliwości, które należy leczyć, aby skutecznie odzyskać równowagę. Dopóki będziesz w tym niebezpieczeństwie, będzie ci trudno, jeśli nie niemożliwe, skierować swoją energię gdzie indziej, gdy znajdziesz się w sytuacji „Próbuję nie utonąć, utrzymać głowę nad wodą”, a tym samym pozostać w domu. Słuchaj swojego ciała, aby znaleźć swój kształt.

Jesteśmy teraz gotowi, aby szczegółowo przeanalizować ten ważny temat… Funty poporodowe…

Tak, w ciągu kilku tygodni możesz odzyskać wagę sprzed ciąży, ale nie mogę Cię zwieść, mówiąc, że odzyskasz sylwetkę sprzed ciąży! Ta przeżyła, przekształciła się, zdeformowała, doświadczyła urodzenia dziecka lub cięcia cesarskiego… Być może masz rozstępy, powiększone biodra, mniej pulchne piersi… Ale to, co jest dla Ciebie najcenniejsze, to to życie z tobą, który tak bardzo cię kocha!

Jednak ważne jest, aby czuć się dobrze we własnym ciele! Nasze ciało to nasz wehikuł, zabiera nas wszędzie, dostarcza niezwykłych przeżyć, dlatego naszym obowiązkiem jest o nie dbać, nawiązać z nim ponowny kontakt i nie zapominać o nim w szafie lub ukrywać go pod zdecydowanie za luźnymi ubraniami ciemny.

Moje 3 kluczowe wskazówki, jak wrócić do formy

Wskazówka nr 1: Pij herbaty ziołowe i wodę

Maksymalny drenaż organizmu pomoże Ci wyeliminować wszystkie toksyny nagromadzone w czasie ciąży (i/lub po porodzie).

Średnio zapraszam do picia od 3 do 4 naparów dziennie i co najmniej 1,5 litra wody dziennie przez pierwsze 2 do 3 tygodni po porodzie. Stopniowo możesz zmniejszać dawkę i osiągnąć 2 infuzje dziennie, popijając nadal 1,5 litra wody dziennie, po 2 miesiącach.

Kawę i herbatę należy odstawić na początku i stopniowo wprowadzać ponownie dopiero po około 1 miesiącu. W raporcie Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaleca, aby nie przekraczać około trzech filiżanek kawy dziennie.

Jak pić więcej?

  • Zawsze miej pod ręką butelkę wody lub worki infuzyjne (łatwe do zabrania ze sobą). Wsuń małą butelkę do torebki, a dużą trzymaj w domu lub w biurze. W domu, jeśli masz karafkę z wodą, postaw ją na stole w kuchni, w jadalni lub w lodówce, jeśli wolisz zimną wodę.
  • Zmieniaj przyjemności, aby nie męczyć podniebienia. Odmian naparów jest mnóstwo, wszystkie rośliny mają swoje zalety… Koper włoski na pobudzenie laktacji, tymianek na układ odpornościowy, werbena ułatwiająca zasypianie i trawienie, rumianek, kwiat lipy… Wypróbuj je wszystkie!
  • Ustal rytuały takie jak wypijanie szklanki wody codziennie rano po przebudzeniu, drugiej po przyjściu do pracy, picie naparu rano, po obiedzie, potem po kolacji itp. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wprowadzić ten nowy gest i zachować go na dłużej długoterminowy.
przygotować się do jedzenia

Wskazówka nr 2: Jedz błonnik i staraj się gotować

Rodzina błonnika, warzywa i owoce dla najbogatszych, mają działanie sytogenne, czyli szybko nasycają, dostarczają witamin i minerałów, krótko mówiąc, są doskonałe dla zdrowia!

Spożywanie go do każdego posiłku jest zatem krokiem, który należy podjąć, aby odzyskać wagę sprzed ciąży. Wyrób sobie nawyk włączania ich do swoich potraw każdego dnia, a jeśli trudno Ci się różnić, kieruj się sezonowością, zrobi to za Ciebie!

Gotowanie jest niezbędne, ale nie niezbędne, aby odzyskać wagę sprzed ciąży! Jeśli chcesz, możesz jeść żywność przemysłową i nadal będziesz w stanie schudnąć, stosując się do podanych rad, jednak nie będziesz mieć zdrowia i energii!

Dzięki domowej kuchni będziesz wiedzieć, co tak naprawdę jesz i unikniesz spożywania dodatkowych ukrytych cukrów, tłuszczu czy soli!

Gotowanie to dbanie o siebie, swoje zdrowie i bez wątpienia to, co pomoże Ci odzyskać sylwetkę w najbardziej naturalny sposób.

Poświęcenie czasu na gotowanie musi być jednym z Twoich priorytetów, jest to Twój wybór i bez wątpienia najlepszy na drodze do nowych nawyków.

Średnio tylko 15 do 20 minut przygotowania na posiłek… Kilka minut danych zaoszczędzonych na lata!

Wskazówka nr 3: Szanuj swoje doznania związane z jedzeniem

Głód: Odczucie głodu pozwala uregulować nadmiar jedzenia, jest punktem odniesienia, który musisz respektować tak często, jak to możliwe, aby trwale utrzymać utratę wagi. Pozwala także cieszyć się jedzeniem, a nie jeść pod przymusem (emocjonalnym itp.).

Sytość: Aby dobrze to dostrzec, trzeba być głodnym przed jedzeniem, zwracać uwagę na swój smak i doznania smakowe.

Aby osiągnąć postęp w utracie wagi i ją utrzymać: zwracaj uwagę na uczucie sytości przez cały posiłek, na zanik uczucia głodu dzięki smakowi/ogólnemu nasyceniu.

Jeśli pod koniec posiłku czujesz, że zjadłeś za dużo, dzieje się tak dlatego, że masz trudności z uwzględnieniem uczucia sytości. Ten nawyk jedzenia nieco ponad swoją pełnię powoduje, że tyjesz, ponieważ jesz ponad swoje potrzeby!

Prosta wskazówka może pomóc Ci przestać tyć: jeśli zjadłeś za dużo, poczekaj, aż uczucie głodu powróci, zanim zjesz kolejny posiłek. To zrekompensuje nadmiar z poprzedniego posiłku.

Degustacja: Pozwala nauczyć się smakować i delektować się jedzeniem: czerpać prawdziwą przyjemność z jedzenia. Wiesz, jak smakować, kiedy wiesz, jak jeść z pewną uwagą. Degustacja jest istotnym elementem prawidłowego postrzegania naszych doznań kulinarnych: pozwala nam jeść z większą świadomością uczucia głodu i sytości, a co za tym idzie, dobrze reagować na kalkulator kalorii => zaspokajać nasze potrzeby.

Uważaj, aby emocje nie popchnęły Cię do jedzenia! Nuda, frustracja, złość, smutek to powody, które mogą sprawić, że będziesz jadł bez doznań kulinarnych… spróbuj je wykryć!

Masz teraz wszystkie karty w ręku, aby szybko i łatwo odzyskać wagę sprzed ciąży, teraz wszystko zależy od Ciebie!

Chodźmy!