Czy można schudnąć dzięki białkom?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy chcesz schudnąć? Czy białko na odchudzanie ma dla Ciebie znaczenie? Białko może pomóc Ci schudnąć. Dowiedz się jak.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

W naszej diecie znajdują się białka zwierzęce i roślinne. Pełnią one wiele funkcji w organizmie. Dowiedz się wszystkiego o białku na odchudzanie.

Charakterystyka białek

Białka są głównymi składnikami strukturalnymi wszystkich komórek organizmu. Są to łańcuchy aminokwasów, które tworzą strukturę mięśni, skóry, paznokci, włosów i krwi. Są również podstawą wielu hormonów, enzymów i przeciwciał. Białka przyczyniają się również do wzrostu, naprawy i obrony ludzkich tkanek.

Białka są następujące:

  • Niezbędne do życia ;
  • Składają się z aminokwasów, niezbędnych lub nie, które charakteryzują jakość białka;
  • Istnieją białka zwierzęce i roślinne;
  • Wiele ról w organizmie (enzymy, transport i skład tkanek);
  • I wreszcie, zapotrzebowanie na białko zmienia się przez całe życie.

Które białko pomoże Ci szybko schudnąć?

Oto lista białek, które mogą pomóc szybko schudnąć.

Sprężyna pokarmowa

To jedna z najbardziej znanych marek białkowych na świecie. Twórcy grupy Foodspring oferują wyłącznie produkty wysokiej jakości, z których 96% pochodzi z ich ojczystego kraju, Niemiec. Szczególnie polecam Whey, który jest bogaty w aminokwasy i nie zawiera glutenu. Jest idealna do budowania mięśni i wytrzymałości. Spodziewaj się zapłacić około trzydziestu euro za 750-gramowe pudełko.

Mogę również polecić Shape Shake. Jest to mieszanka serwatki i 25% kazeiny. Ten produkt jest idealny do odchudzania lub utrzymania formy. Można również oczekiwać, że zapłacisz około trzydziestu euro za 750-gramowe pudełko.

Natural Mojo

Oto marka, która jest nieco mniej znana, ale nadal ma dobrą reputację. To MŚP pojawiło się w Niemczech dziesięć lat temu. Dietetycy i eksperci grupy projektują gamy produktów, które są produkowane w Niemczech, łącząc wysokiej jakości, naturalne, smaczne i innowacyjne produkty spożywcze bez dodatków. Polecam skorzystanie z całkowicie wegańskich, bezglutenowych i bezlaktozowych produktów Naturel Mojo.

Pasza

Ta francuska firma została założona przez Anthony’ego Bourbona. Dzięki doświadczeniu około pięćdziesięciu specjalistów ds. żywienia, Feed oferuje prawie milion posiłków miesięcznie w około pięćdziesięciu krajach. Bezglutenowe, bezlaktozowe, wegańskie i wolne od GMO, odkryj te gamy białek, które można spożywać jako batony lub pić jako napoje.

Gama „Original” oferuje zbilansowane posiłki gotowe w zaledwie trzydzieści sekund. Gama „Light” oferuje niskokaloryczne, niskotłuszczowe posiłki pełne superfoods. I wreszcie, linia „Sport” oferuje wysokobiałkowe posiłki bez dodatku cukru.

Czy białka zmniejszają apetyt?

Jedną z najskuteczniejszych strategii zmniejszania apetytu jest spożywanie większej ilości białka. Białka są sycące, a 50% ich kalorii jest spalanych podczas fazy trawienia. Spożywaj je zwłaszcza podczas posiłków (rano, w południe i wieczorem). Podczas posiłku zjedz część surowych warzyw, a następnie zakończ pokarmami bogatymi w skrobię.

Białko jest znane jako pokarm sytości (uczucie pełności w żołądku). Podnosi poziom hormonów hamujących apetyt GLP-1, PYY i CCK oraz zmniejsza produkcję greliny. Optymalizując dzienne spożycie pokarmów bogatych w białko, naturalnie zmniejszysz głód i zwiększysz poziom sytości. W związku z tym należy stosować białko w każdym posiłku, od śniadania do kolacji. Przekonasz się, że rzadziej podjadasz między posiłkami i szybciej (i lepiej) czujesz się najedzony.

Ile białka dziennie?

Dla zdrowego ciała, z prawidłowo funkcjonującym układem odpornościowym, zdecydowanie zalecamy spożywanie białka co najmniej dwa razy dziennie. 2 razy dziennie. Polecam jedno źródło białka zwierzęcego i jedno źródło białka roślinnego każdego dnia (jedna porcja to 120 do 150 gramów mięsa lub 150 do 200 gramów ryb lub dwa jajka lub pięć do sześciu łyżek stołowych roślin strączkowych). Jeśli jesteś sportowcem, zwłaszcza jeśli uprawiasz aktywność fizyczną związaną z siłą, zalecane spożycie powinno być wyższe.

Jak stosować naturalną dietę białkową?

W przypadku tak zwanych diet „wysokobiałkowych” możesz jeść tyle chudego mięsa, ryb i jajek, ile chcesz, a także warzyw. Pamiętaj, aby jeść owoce i nasiona oleiste z umiarem. Z drugiej strony, już teraz mówię ci: pożegnaj się ze zbożami i roślinami strączkowymi!

Dieta składa się z czterech etapów:

  • Atak lub rozruch (obfity w białka), dieta właściwa (warzywa są włączone), przejście (naprzemienne posiłki klasyczne i białkowe) i stabilizacja (stopniowy powrót do normy). Podczas pierwszej fazy należy skupić się na białkach i wodzie we wszystkich pięciu posiłkach i przekąskach. Spowoduje to tak zwaną ketozę: wykorzystanie zmagazynowanego tłuszczu jako głównego źródła energii.
  • Drugi etap: używaj białka podczas głównych posiłków i włączaj do nich owoce i warzywa, a nawet pokarmy bogate w skrobię.
  • Trzeci krok: włączenie wszystkich rodzajów żywności. Należy jednak ograniczyć ich ilość. Można ograniczyć wysokobiałkowe posiłki do kilku razy w tygodniu.
  • I wreszcie ostatni etap: powrót do klasycznej diety. Należy zwiększyć ilość kalorii w stosunku do zapotrzebowania. Możesz zachować jeden lub dwa zamienniki posiłków, jeśli się poślizgniesz.