Akupunktura na odchudzanie: jak to działa?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Popularnym pomysłem wśród miłośników tej formy terapii jest praktykowanie akupunktury w celu utraty wagi. Jak się za to zabrać, żeby odnieść sukces? Czy nie jest to fałszywie dobry pomysł lub czyste oszustwo? W poniższych wierszach przeanalizuję to pytanie, z dbałością o szczegóły wymagane przez podejście naukowe.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Akupunktura to system terapeutyczny wywodzący się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Opierając się na energetycznej wizji człowieka, ma na celu zrównoważenie energii witalnej (chi) organizmu w ramach leczenia pacjenta. Zabieg ten charakteryzuje się manipulacją i wszczepianiem cienkich, sterylnych igieł w określone punkty ciała lub punkty akupunkturowe. Ta chińska praktyka jest stosowana w leczeniu kilku patologii wpływających na organizm (patologie trawienne, migrena, nadciśnienie itp.) I psychikę (depresja, stres itp.). Można go stosować w walce z nałogami (palenie tytoniu) lub w leczeniu bólu.

Obecnie akupunkturę wykorzystuje się w leczeniu różnych dolegliwości, ale także w celu osiągnięcia celów związanych z utratą wagi. Następnie stosuje się go do utraty wagi. Może zatem stanowić korzystną alternatywę dla osób pragnących schudnąć, mającą zalety, ale i ograniczenia.

Akupunktura, aby schudnąć: dla kogo? Do jakich zastosowań?

Zasada akupunktury polega na przywróceniu krążenia energii w organizmie za pomocą igieł wszczepianych w określone obszary ciała. Okazuje się korzystny w kontekście odchudzania, zwłaszcza, że ​​pewne blokady energetyczne skutkują przyrostem masy ciała. Zatem akupunktura może być przydatna dla tych, którzy chcą schudnąć, a także borykają się z blokadą energetyczną, która może powodować dysfunkcję niektórych narządów lub gromadzenie się tłuszczu.

sesja akupunktury
Akupunktura jest pomocna dla osób, które chcą schudnąć; stąd sukces praktyki akupunktury w odchudzaniu.

W przypadku chciwych osób, którym trudno jest oprzeć się głodowi, praktyka ta okazuje się przydatna w kontrolowaniu głodu. Jest również przeznaczony dla osób kompulsywnie objadających się lub zestresowanych, które przybierają na wadze. Stres może być przyczyną dodatkowych kilogramów.

Oprócz osób zestresowanych, akupunkturę mogą stosować inne osoby, które z różnych powodów borykają się z przyrostem masy ciała. Są to ludzie, którzy stale podjadają lub jedzą, aby złagodzić stres. Dlatego dla nich jedzenie działa kojąco i uspokajająco. W tych warunkach utrata masy ciała jest trudna dla pacjenta, który ma profil kompulsywnego podjadacza. Akupunktura jest również wskazana dla osób borykających się z problemem Retencja wody lub uzależnienie od jedzenia.

Więc, Zastosowanie akupunktury w kontekście odchudzania ma na celu:

 • rozwiązywać problemy energetyczne;
 • lepiej kontrolować głód;
 • regulować apetyt
 • uwzględnić czynniki, które mogą prowadzić do zażycia waga ;
 • redukować stres.

Charakterystyka akupunktury dla by schudnąć

Yin i Yan to dwie główne zasady akupunktury. Zaburzenia wynikają z nadmiaru Yin lub Yan lub brak równowagi pomiędzy tymi dwiema siłami. Wszczepianie igieł różne punkty energetyczne w organizmie ma na celu przywrócenie nadmiaru Yan lub z Yin. To użycie igły terapeutyczne stymulują punkty akupunkturowe, tonizują energię, rozprasza blokady i przywraca równowagę między nimi silne strony. Stymulacja ta wywiera skuteczny wpływ na przyczynę zaburzenia odczuwalne w punktach, które są źródłem przyrostu masy ciała. Ona pozwala następnie prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Akupunktura działa od wewnątrz, ponieważ wszystkie problemy są w ciele. Aby przywrócić zdrowie, ponownie równoważy dwie siły w wewnątrz, pomaga zrównoważyć przepływy w celu ustalenia krążenia bez przeszkody energetyczne. Chodzi o cyrkulację energii naszego ciała w celu wyeliminowania najgłębszych problemów, w tym problemów nadwaga, ponieważ przyrost masy ciała jest wynikiem braku równowagi w organizmie przepływy energii.

Rzeczywiście, brak równowagi pomiędzy tymi dwiema energiami jest odpowiedzialny za zło. Przeszkoda w obiegu energii, przyczyną może być jakakolwiek blokada lub zakłócenia w dostawie energii przyrostu masy ciała.

Akupunktura ma na celu leczenie problemów związanych z przyrostem masy ciała u źródła. Terapeutyczne zastosowanie igieł ma na celu usunięcie blokad energetycznych odpowiedzialnych za przyrost masy ciała, w celu wyeliminowania problemu u źródła. Innymi słowy, akupunktura pomaga pacjentom schudnąć poprzez stymulację określonych punktów ciała w celu przywrócenia równowagi przepływów energii, zapewniając w ten sposób prawidłowe funkcjonowanie wszystkich ważnych narządów.

Akupunktura nóg
Akupunktura leczy problemy związane z nadwagą, atakując ich źródło.

Korzyści

Akupunktura działa jak naturalny środek tłumiący apetyt

Akupunktura odgrywa rolę w skuteczny środek tłumiący apetyt i stanowi cennego sprzymierzeńca w odchudzaniu. Pozwoli Ci lepiej kontrolować głód, aby przybrać na wadze i schudnąć. Zapewniając równowagę przepływów energii i lepszą pracę narządów, zapewnia komfort, który pomaga zmniejszyć apetyt, co wpływa na masę ciała. Dzięki stymulacji punktów energetycznych do podwzgórza przekazywany jest sygnał wywołujący uczucie sytości i dobre samopoczucie.

Akupunktura poprawia metabolizm

Akupunktura odgrywa rolę regulacyjną w metabolizmie, promując regulację trawienia, insuliny i hormonów. Rzeczywiście, gdy występuje dysfunkcja różnych narządów trawiennych, metabolizm jest zaburzony i prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu. Nie pozwala to organizmowi zużywać dużej ilości energii na spalanie tłuszczu. Stymulując określone punkty, akupunktura poprawi przepływ energii, a tym samym zdolność organizmu do spalania tłuszczu.

W organizmie zostają zatem uruchomione procesy metaboliczne, co skutkuje przyspieszeniem przetwarzania tkanki tłuszczowej i eliminacją toksyn z organizmu. Ten wpływ na metabolizm będzie sprzyjał trawieniu i zmniejszeniu odkładania się tłuszczu. Rzeczywiście, stymulacja punktów pomaga zrelaksować i zrównoważyć układ nerwowy, co ułatwia i poprawia trawienie.

Akupunktura zmniejsza apetyt

Grelina to hormon zaliczany do hormonów głodu. Rzeczywiście jest to hormon stymulujący głód i zmniejszający apetyt. Stymulowanie punktów akupunkturowych pomaga regulować i obniżać poziom greliny w organizmie.

Oddziaływanie akupunktury umożliwia zatem redukcję poziomu greliny, co znacząco wpływa na apetyt. Gdy głód jest uregulowany, łatwo jest schudnąć, gdyż podmiot jest mniej żarłoczny i spożywa rozsądne ilości pożywienia. Akupunktura pozwala zatem osobom mającym ochotę na słodycze lepiej kontrolować swój głód.

Akupunktura sprzyja również zmniejszeniu apetytu, wywołując uwalnianie endorfin podczas stymulacji punktów na ciele. Hormon ten pomaga zmniejszyć apetyt i poprawić nastrój.

Akupunktura redukuje stres

Aby pomóc w utracie wagi, akupunktura redukuje czynniki często związane z przyrostem masy ciała, w tym stres, niepokój i niepokój. Stres i niepokój zaburzają równowagę energii i przepływów wewnętrznych. Akupunktura działa na te czynniki, które zakłócają równowagę wewnętrzną. Rzeczywiście, osoby zestresowane, zwłaszcza z obniżonym morale, mają tendencję do jedzenia większej ilości, z serią wchłaniania małych ilości pokarmu (podjadania) w ciągu dnia, preferują tłuste/słodkie potrawy.

Osoby cierpiące na stany lękowe zazwyczaj jedzą bez uczucia głodu. Akupunktura zwalcza stres i wprowadza w stan relaksu, który pomaga rozwiązać problemy związane z głodem. Pomaga pacjentowi uniknąć nadmiaru jedzenia (tłustego/słodkiego), eliminując jednocześnie chęć podjadania. Zmniejsza także stany lękowe, które sprzyjają nadmiernemu spożywaniu pokarmów.

Akupunktura przyczynia się do ograniczenia jedzenia związanego z emocjami

Niektórzy ludzie jedzą bez uczucia głodu w odpowiedzi na emocje lub w oparciu o swój stan emocjonalny. Zatem przyrost masy ciała może byćTponownie po szoku emocjonalnym. Akupunktura pomaga przywrócić równowagę emocjonalną, aby wyeliminować emocjonalne jedzenie i promować utratę wagi. W szczególności stymulacja punktów energetycznych będzie sprzyjać uwalnianiu serotoniny, która przyczynia się do zmniejszenia apetytu i ograniczenia podjadania emocjonalnego.

Akupunktura poprawia krążenie krwi i pomaga w redukcji cellulitu

Terapeutyczne zastosowanie igieł sprzyja prawidłowemu krążeniu energii w organizmie, co sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu narządów. Pomaga także zrównoważyć układ nerwowy, co skutkuje poprawą krążenia krwi i lepszym odprowadzaniem cellulitu. Pomaga w ten sposób leczyć retencję wody.

Akupunktura zmniejsza ból

Akupunkturę stosuje się w leczeniu bólu. Pomaga zmniejszyć bóle i bóle ciała, a także stany zapalne, które również są powiązane z bólem. Ta zaleta pozwala pacjentowi pozostać w ruchu i ponownie regularnie uprawiać sport, którego nie mógł podjąć ze względu na ból. Łagodząc ból, akupunktura pozwala na ćwiczenia w ramach programu mającego na celu utratę wagi.

Akupunktura nie wymaga stosowania leków

Akupunktura charakteryzuje się wszczepianiem igieł do organizmu w ramach leczenia schorzeń i utraty wagi. Nie ma więc mowy o przyjmowaniu leków. Tenmi Chińska praktyka terapeutyczna pozwala zatem uniknąć mniej lub bardziej szkodliwych skutków ubocznych niektórych leków mających na celu redukcję masy ciała. Wszczepienie igły praktycznie nie powoduje skutków ubocznych i nie jest bolesne.

Igły stosowane w akupunkturze
Akupunktura nie wymaga podawania leków. Ponadto stosowanie igieł odbywa się bez bólu i skutków ubocznych.

Limity

Korzystny wpływ akupunktury na utratę wagi jest ograniczony

Przyrost masy ciała może mibyć połączonymmi z różnych przyczyn, w tym z apetytu. W tym przypadku akupunktura ma niebagatelne znaczenie i jest odpowiednim rozwiązaniem. Dzięki temu można skutecznie pomóc osobom, które mają trudności z opanowaniem głodu. Jeśli jednak przyrost masy ciała jest powiązany z innymi przyczynami niezwiązanymi z apetytem, ​​zwłaszcza medycznymi, pomocna wydaje się akupunktura.Tponownie ograniczone. Może jednak działać na stres, pomagając osobom borykającym się z przyrostem masy ciała, który nie jest powiązany z przyczynami takimi jak apetyt.

Sama akupunktura nie jest w stanie spowodować znacznej utraty wagi

Wyniki są ograniczone, gdy akupunktura jest stosowana jako jedyny sposób na utratę wagi. Innymi słowy, sam w sobie nie może powodować utraty wagi. Można ćwiczyć akupunkturę w celu odchudzania, łączy się to ze zdrowym trybem życia, zbilansowaną i zróżnicowaną dietą oraz sportem.

Akupunktura, aby schudnąć, wymaga kilku sesji z mniej lub bardziej wysokim budżetem

Pojedyncza sesja w gabinecie akupunktury nie może prowadzić do znacznej utraty wagi. Potrzebnych jest kilka, co sugeruje, że wyniki nie są trwałe i wymagają długotrwałego leczenia. Aby zapewnić trwałość efektów, sesje należy powtarzać. Minimalna zalecana liczba sesji to 10. Zaleca się wykonywanie średnio 2 sesji tygodniowo przez 2-3 miesiące. Cena sesji nie zawsze jest w zasięgu każdego, sesje poświęcone odchudzaniu będą zatem wymagały mniej lub bardziej dużego budżetu.

Osoba uprawiająca sport
Praktyka akupunktury w odchudzaniu daje duży sukces w połączeniu ze sportem i zdrową dietą

Gdzie i jak odbywa się sesja akupunktury, aby schudnąć?

Miejsce

Akupunktura w celu utraty wagi wymaga sesji odbywających się w klinice lub gabinecie akupunktury. Ta chińska praktyka medyczna jest prowadzona przez lekarza akupunktury lub licencjonowanego akupunkturzystę.

Balans energetyczny

Podczas podczas pierwszej konsultacji akupunkturzysta przejdzie do szeregu pytań w celu ustalenia indywidualnej diagnozy lub oceny energetycznej. Aby to zrobić, zadaje pytania względneCzy w stanie zdrowie, styl życia, nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna, sytuacji osobistej i zawodowej pacjenta. Bierze także czas odpowiedzieć na pytania pacjenta i uspokoić go. Dla ustalić tę ocenę, która umożliwi opracowanie dwujęzycznego planu leczeniaW konkretnie, to postępujemi do manipulacji ciałem i podczas przyjmowania chińskich impulsów. W ten sposób punkty strategiczne są identyfikowane w zasięgu wzroku rozpocząć leczenie dostosowane do każdego przypadku.

Używanie igieł

W cichym pomieszczeniu pacjent leży w bieliźnie nami stół przykryty jednorazowym papierem. Akupunkturzysta rozpoczyna sesję od wszczepienia cienkich, sterylnych igieł w określone punkty na ciele. Igły umieszczane są na powierzchni skóry w każdym punkcie energetycznym warunkującym utratę wagi.

Czas trwania i liczba sesji

Czas trwania sesji lub czas trwania ekspozycjiCzy igieł różni się w zależności od stanu pacjenta. Średnio trwa około trzydziestu minut.

Liczba sesji różni się w zależności od tematu i przypadku, który ma być traktowany w ramach konsultacji odchudzającej. W przypadku utraty wagi liczba sesji będzie zależeć od szeregu czynników, które różnią się w zależności od pacjenta.

Waga to parametr, który należy wziąć pod uwagę, podobnie jak liczba kilogramów do stracenia. Ponadto, w zależności od motywacji i reaktywności pacjenta, akupunkturzysta może rozważyć liczbę sesji. Jednak pacjent powinien spodziewać się leczenia przez około 2 do 3 miesięcy, z dwiema sesjami tygodniowo.

licencjonowany akupunkturzysta
Praktykę akupunktury w celu utraty wagi można wykonać w ciągu 2 do 3 miesięcy pod okiem lekarza akupunkturzysty lub zatwierdzonego akupunkturzysty.

Jak Czy akupunktura wspomaga odchudzanie?

Poprzez równoważenie energii

Ponieważ przyrost masy ciała wynika z braku równowagi energetycznej, akupunktura będzie miała na celu zrównoważenie sił energetycznych i promowanie prawidłowego krążenia energii w organizmie. Aby uzyskać maksymalną skuteczność, akupunkturzysta ustali plan leczenia poprzez wszczepienie igieł w określone punkty na skórze. Umieszczenie igieł ma zatem na celu stymulację określonych strategicznych punktów ciała. Punkty, którymi należy się zająć w przypadku utraty wagi, są specyficzne dla każdego pacjenta i zależą od przyczyny przyrostu masy ciała. Terapeutyczne zastosowanie igieł ma na celu przywrócenie równowagi napięć w organizmie i wprowadzenie stanu relaksu, istotnego w procesie odchudzania.

Regulując apetyt i promując metabolizm

Ogólnie rzecz biorąc, umiejscowienie igły jest ukierunkowane na punkty akupunktury kontrolujące apetyt. Wiąże się to z regulacją apetytu, przy jednoczesnej redukcji czynników powodujących głód i przyrost masy ciała. Do czynników tych zalicza się między innymi stres, stany lękowe, problemy hormonalne. Akupunktura ma zatem na celu regulację apetytu poprzez uwzględnienie psychologicznych i fizjologicznych aspektów utraty wagi. W zależności od celów leczenia, w ramach procesu odchudzania, wszczepiane są igłymiw innych obszarach, aby promować aktywację metabolizmu lub ułatwiać trawienie.

Promując prawidłowe funkcjonowanie narządów

Akupunkturzysta wszczepi igły celujące w określone punkty. Po ustaleniu źródła przyrostu masy ciała po dokonaniu oceny energetycznej lub indywidualnej diagnozie, prawidłowa lokalizacja punktów energetycznych jest bardzo ważna dla powodzenia kuracji w kontekście odchudzania. Po określeniu tej konkretnej lokalizacji punktów akupunkturzysta wszczepi igły, aby usunąć blokady energetyczne.

Umieszczenie igieł w odpowiednich miejscach pobudzi w ten sposób krążenie energii w organizmie, co wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów. Zdrowe funkcjonowanie narządów jest ważne, jeśli chodzi o osiągnięcie celów związanych z utratą wagi. Zatem poprawa funkcjonowania narządów trawiennych sprzyja trawieniu, ale także drenażowi tłuszczów. Stymulacja nerek pomoże zmniejszyć zatrzymywanie wody.

Więc kiedy punkty energetyczne zostają pobudzone i sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu narządów, akupunktura może zatem stanowić pomoc w dotarciu do Cele utraty wagi.

Akupunktura, aby schudnąć: konkretne punkty do leczenia

W kilku znajduje się kilka punktów akupunktury Części ciała. Praktyka akupunktury w celu utraty wagi będzie polegać na wszczepieniu implantueee TO igły na tych punktach energetycznych, które są powiązane z apetytem. Istnieje różnorodność możliwych punktówTponownie stymulowane w ramach utrata wagi. Punkty te, zgodnie z zasadą akupunktury, pomagają regulować apetyt.

Kilka punktów znajdujących się na poziomie uszu, pomaga kontrolować apetyt i głodu, jednocześnie promując poprawęmi trawienie. Ucho to obszar, na którym koncentruje się wiele osób punkty energetyczne powiązane z apetytem. Punkty te są zatem stymulowane przez akupunkturzysty w celu promowania utraty wagi. Stymulacja tych umożliwia m.in.:

 • kontrola apetyt i głód lub w celu zmniejszenia uczucia głodu i apetytu;
 • zwiększyć efekt tłumienia apetytu;
 • poprawić trawienie.

Istnieje technika akupunktury zwana aurikuloterapią lub akupunkturą ucha, która pomaga również regulować apetyt. Ta technika odchudzania skupia się na wszczepianiu igieł na poziomie ucha, szczególnie na małżowinie usznej, aby pomóc Ci schudnąć. Oprócz igieł można w nim zastosować magnesy lub klipsy do uszu.

W zależności od przyczyn przyrost masy ciała, preferowane są określone obszary ciałamiS. Zatem igłyTO są ułożone na poziomiewoda punkty energetyczne, w obrębie których przyczyną przyrostu masy ciała.

 • Usta: dla osób, które jedzą kompulsywnie, nieświadomie lub mają duży apetyt.
 • Żołądek: dla osób, które mają tendencję do kompulsywnego podjadania, często po posiłkach
 • Płuca: dla tych, którzy borykają się z uzależnieniem od niektórych pokarmów.
 • Śledziona: w celu usunięcia zaburzeń równowagi związanych z cukrem.
 • Nerki: dla wszystkich osób dotkniętych zatrzymywaniem wody.
Akupunktura ucha
Akupunktura ucha pomaga regulować apetyt.

Moja opinia

Akupunktura to chińska praktyka terapeutyczna, która może wpływać na kontrolę głodu i pomagać chciwym ludziom, którzy mają trudności z kontrolowaniem siebie lub przeciwstawieniem się głodowi. Pomaga stymulować określone części ciała w celumi regulować głód lub tłumić głód. Tym samym może pomóc i wesprzeć wysiłki osób pragnących schudnąć. Jednak samo to nie wystarczy, aby schudnąć. Ona musi miłączyć ze zdrową i zbilansowaną dietą, regularną aktywnością fizyczną i dobrą higieną.

Tym samym akupunktura pozwala na trwałą i efektywną utratę kilogramów, jeśli zostanie włączona do diety odchudzającej i aktywności sportowej. W rezultacie akupunktura może przyczynić się do utraty wagi, a także jest korzystnym dodatkiem do programu odchudzania.