Zielona herbata: mój kompletny przewodnik

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Uprawiana od tysięcy lat w Azji, zielona herbata jest używana zarówno jako napój, jak i lekarstwo, dzięki wielu korzystnym właściwościom. Dziś jest wysoko ceniona przez osoby, które chcą zachować formę i szczupłą sylwetkę.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

To dobrze znany sprzymierzeniec odchudzania, który można spożywać codziennie. Odkryj mój kompletny przewodnik po napoju, który jest korzystny na wiele sposobów.

Zielona herbata

Zielona herbata, znana również jako herbata dziewicza, znana jest jako krzew, który osiąga około 1,5 metra wysokości. Jeśli jednak nie jest uprawiana na wolności, może osiągnąć nawet 30 metrów wysokości.

thé vert
Zielona herbata jest korzystna na wiele sposobów

Pochodzący z Dalekiego Wschodu krzew ma stosunkowo twarde liście w kolorze od zielonego do ciemnozielonego, w zależności od odmiany. Liście mogą mierzyć od 3 do 20 cm i mogą być błyszczące lub matowe.

Dla przypomnienia, herbata była prawdopodobnie jednym z pierwszych napojów parzonych w historii. Odkryty w Chinach napój był początkowo zarezerwowany wyłącznie dla rodziny królewskiej i wysokich dostojników. Dopiero w VIII wieku naszej ery herbata stała się popularnym napojem.

Japonia odkryła jej istnienie dopiero w IX wieku, a dopiero w XVII wieku Europa poznała herbatę dzięki holenderskiej marynarce handlowej. Anglicy szczególnie docenili jej smak, a od początku XIX wieku wprowadzono „przerwę na herbatę” lub „herbatę o piątej”.

Zalety i korzyści zielonej herbaty

Środek pobudzający

Herbata zawiera kofeinę. Tak, nie mylisz się. To teina, termin, który rozróżnia tylko kofeinę w kawie i teinę w herbacie. Teina, w połączeniu z innymi garbnikami w swoim składzie, gwarantuje bardziej skuteczny i regularny efekt niż kawa.

Podczas gdy kawa stymuluje ciśnienie krwi i zwiększa tętno, zielona herbata działa bezpośrednio na centralny układ nerwowy i sercowo-naczyniowy, poprawiając refleks, zwiększając koncentrację i zmniejszając zmęczenie.

Sprzymierzeniec w odchudzaniu

Aktywne składniki zielonej herbaty przyspieszają metabolizm i skutecznie ograniczają zdolność organizmu do przyswajania tłuszczu. W efekcie, regularne spożywanie od 4 do 5 filiżanek zielonej herbaty bez cukru pozwala na szybkie spalanie zapasów tłuszczu zgromadzonych w organizmie.

Co więcej, wypicie filiżanki zielonej herbaty pomoże zwalczyć napady głodu i zapobiegnie podjadaniu między posiłkami.

Roślina o właściwościach antynowotworowych

Katechina, polifenol występujący w zielonej herbacie, ma właściwości zapobiegawcze i terapeutyczne przeciwko nowotworom, w szczególności przewlekłej białaczce limfatycznej, rakowi piersi, rakowi skóry i rakowi prostaty.

Oprócz działania leczniczego i zapobiegawczego, zielona herbata pomaga również zmniejszyć skutki uboczne związane z radioterapią, takie jak wymioty i biegunka.

Przeciwutleniacz

Zielone liście zielonej herbaty są bardzo bogate w przeciwutleniacze. Najsilniejszym przeciwutleniaczem w zielonej herbacie jest EGCG, polifenol o zaskakującym działaniu przeciwstarzeniowym.

W rezultacie kuracja oczyszczająca na bazie zielonej herbaty zapewnia organizmowi większą odporność na skutki starzenia się i pomaga mu skuteczniej zwalczać chorobę wieńcową i choroby zwyrodnieniowe.

Środek obniżający poziom cukru we krwi

Zielona herbata znacząco obniża poziom glukozy we krwi. Może obniżyć go nawet o 1 mg/decylitr. Zawarty w niej silny przeciwutleniacz, galusan epigalokatechiny lub EGCG, jest doskonałym naturalnym spalaczem tłuszczu, a nawet wspomaga insulinę w przypadkach, gdy poziom cukru we krwi staje się nienormalnie wysoki.

Picie półtorej filiżanki zielonej herbaty ze skrobią kukurydzianą pomaga znacznie zmniejszyć skok poziomu cukru we krwi, który występuje tuż po każdym posiłku, szczególnie u diabetyków.

Wzmacnia naturalną obronę immunologiczną

Zielona herbata zawiera wysoki poziom polifenoli. Naturalnie wzmacniają one naturalne mechanizmy obronne organizmu dzięki ich zdolności do ochrony białych krwinek.

Katechiny obecne w zielonej herbacie mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe i unicestwiają działanie drobnoustrojów i innych czynników chorobotwórczych, zapobiegając wydzielaniu przez nie toksyn.

Jak spożywa się zieloną herbatę?

Wykorzystywane części rośliny to młode liście i pąki. Części te są najbogatsze w składniki aktywne. Części te są następnie prezentowane w postaci suszonych całych liści, rozpuszczalnej herbaty lub torebek herbaty do infuzji. Ogólnie rzecz biorąc, zielona herbata jest spożywana jako napar po zmieszaniu jednej z tych form z wrzącą wodą.

Koncentraty zielonej herbaty są obecnie dostępne w postaci ekstraktów i kapsułek. Ich wysoka zawartość składników aktywnych oznacza, że należy ściśle przestrzegać dawek zalecanych przez lekarzy.

Dawkowanie

W większości przypadków zielona herbata powinna być przyjmowana bez umiaru. Jednak obecność kofeiny w jej składzie ogranicza spożycie do pewnej dawki, po przekroczeniu której mogą wystąpić niepożądane skutki.

Jeśli stosujesz kurację odchudzającą opartą na zielonej herbacie, zaleca się picie jej codziennie, ponieważ działanie składników aktywnych ustępuje po 24 godzinach. Najlepszą porą na picie zielonej herbaty jest około pół godziny przed każdym posiłkiem, aby zoptymalizować jej działanie hamujące apetyt na organizm.

thé vert
Aby skorzystać z właściwości odchudzających zielonej herbaty, należy pić ją codziennie.

Jeśli chcesz obniżyć poziom cholesterolu, powinieneś przyjmować dzienną dawkę ekstraktu z zielonej herbaty w zakresie od 1200 do 2300 mg, aby uzyskać korzystne wyniki, tj. 491 do 714 mg katechin dziennie.

Aby skorzystać z właściwości przeciwnowotworowych zielonej herbaty, wystarczy pić co najmniej trzy filiżanki dziennie, a nawet do 10 filiżanek dziennie. Im wyższa dawka, tym większy efekt zapobiegawczy.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Zielona herbata jest przeciwwskazana dla osób z poważnymi problemami z wątrobą, ostrym bólem brzucha, żółtaczką lub ciemnym zabarwieniem moczu.

Osoby cierpiące na niedobór żelaza, bezsenność i wysokie ciśnienie krwi również powinny skonsultować się z lekarzem przed spożyciem zielonej herbaty.

Wreszcie, zielona herbata nie jest zalecana dla dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Jeśli chodzi o skutki uboczne picia zielonej herbaty, to praktycznie nie występują one w przypadku spożywania jej w odpowiednich proporcjach. Jednak wysoka zawartość kofeiny może powodować zaburzenia snu. Dlatego odradzamy picie jej wczesnym wieczorem.

W przypadku przedawkowania zielona herbata może również powodować nerwowość, ponieważ pobudza zmysły i powoduje nieregularne bicie serca.

Wysokie stężenie flawonoidów może również prowadzić do złego wchłaniania żelaza, co jest szkodliwe dla dzieci i kobiet w ciąży. Przyjmowanie herbaty z posiłkami stymuluje ten negatywny efekt, dlatego zaleca się picie jej z dala od posiłków, około 30 minut przed lub po.

Przed rozpoczęciem kuracji zieloną herbatą zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Gdzie mogę kupić zieloną herbatę?

Zieloną herbatę można kupić u zielarzy lub w sklepach specjalizujących się w roślinach leczniczych i medycynie tradycyjnej. Znajdziesz ją we wszystkich kształtach i rozmiarach, aby zaspokoić swoje potrzeby.

Należy jednak uważać, aby odróżnić zieloną herbatę od czarnej, żółtej lub białej. Są to odmiany herbaty o różnych właściwościach i mniej lub bardziej specyficznym smaku.