Orthosiphon lub java tea: mój przewodnik i opinia

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Orthosiphon czy java tea? Czy znasz tę roślinę i jej liczne zalety?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Natura obfituje w skarby, o których właściwościach nie zdajemy sobie sprawy! Od prostych lekarstw po leczenie poważnych chorób, medycyna tradycyjna i naturalna wykorzystuje szeroką gamę roślin.

Dokładnie tak jest w przypadku ortosyfonu, który był używany od czasów starożytnych ze względu na wiele interesujących właściwości. Poznaj mój kompletny przewodnik po tej roślinie, która może być skutecznym sprzymierzeńcem w programie odchudzania.

Orthosiphon lub herbata java

Prezentacja

Orthosiphon, znany również jako barbiflora, herbata jawajska lub kocie wąsy, to roślina lecznicza bardzo ceniona w medycynie tradycyjnej jako pomoc w dietach odchudzających.

orthosiphon
Orthosiphon to roślina lecznicza, która pomaga schudnąć

Orthosiphon to niewielki krzew pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej, zwykle uprawiany w Malezji i Indonezji, który został wprowadzony do krajów tropikalnych ze względu na swoje właściwości dekoracyjne i lecznicze. Herbata Java jest uprawiana na wilgotnych obszarach wzdłuż rzek i bagien.

Dorastając od 30 do 90 cm wysokości, orthosiphon przybiera formę małego krzewu z przeciwległymi liśćmi na łodydze, owłosionymi po obu stronach. Górna strona jest ciemnozielona, podczas gdy dolna ma jaśniejszy odcień zieleni.

Białe kwiaty mają długie pręciki w kształcie kocich wąsów, stąd nazwa „kocie wąsy”. Wydzielają przyjemny, aromatyczny zapach.

Uprawa

Herbata jawajska jest dość łatwa w uprawie bez specjalnej pielęgnacji. Zazwyczaj sadzi się ją wiosną w wilgotnej, słonecznej i bogatej w składniki odżywcze glebie.

Składniki aktywne

Orthosiphon jest bogaty w składniki aktywne, takie jak eupatoryna, cirsimaritin, eter tetrametylowy luteolu, eter tetrametylowy scutellareiny, salvigenina, ramnazyna, eter trimetylowy apigenolu i sinensetyna.

Korzyści i właściwości ortosyfonu

Ortosyfon od wieków ceniony jest za wiele korzyści zdrowotnych, a oto niektóre z nich.

Naturalny środek moczopędny

Orthosiphon znacznie zwiększa objętość moczu, zapobiegając przyczepianiu się bakterii do ścian dróg moczowych. W rezultacie zmniejsza się ryzyko powstawania kryształów powodujących kamicę nerkową.

Sprzymierzeniec w odchudzaniu

Stosowana w połączeniu z dietami odchudzającymi, herbata Java pomaga zaakcentować proces odchudzania, zapobiegając zatrzymywaniu wody i ułatwiając eliminację toksyn z organizmu. Jest to doskonały sposób na przeprowadzenie kuracji odchudzającej.

Działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające

Związki występujące w ortosyfonie, zwłaszcza eupatoryna i sinensetyna, są ważnymi czynnikami w walce z wewnętrznym stanem zapalnym.

Działanie przeciwutleniające niektórych składników aktywnych, takich jak sinensetyna i kwas rozmarynowy, pomaga zwalczać wolne rodniki i efekty starzenia.

Regulator ciśnienia krwi

Jego działanie rozszerzające naczynia krwionośne na główne naczynia krwionośne umożliwia regulację ciśnienia krwi. Stymulując eliminację wody, zmniejsza również krążenie krwi i ciśnienie krwi.

Formy stosowania i dawkowanie

Orthosiphon stosowany w fitoterapii występuje w postaci suszonych liści, proszku lub płynnego ekstraktu.

Normalna dawka ortosyfonu w proszku wynosi od 200 do 600 mg dziennie. Może się ona różnić w zależności od potrzeb i leczenia, a zwłaszcza w zależności od zaleceń lekarza.

Zaleca się podzielenie dziennej dawki na 2 dawki, jedną rano i jedną w środku dnia. Ze względu na działanie moczopędne nie zaleca się przyjmowania leku wieczorem. Zaleca się również utrzymywanie dobrego nawodnienia przez cały dzień podczas leczenia.

W postaci herbaty ziołowej zaleca się stosowanie dawki 20 g/litr, którą należy pić 3 razy dziennie, jeśli stosuje się kurację odchudzającą lub detoksykującą kurację oczyszczającą.

Istnieją również kapsułki wykonane ze sproszkowanej herbaty Java zawierające od 10 do mg ekstraktów roślinnych. Zalecane dzienne spożycie to 2-3 razy dziennie.

orthosiphon
Orthosiphon można przyjmować na różne sposoby: w postaci naparu, kapsułek lub płynnego ekstraktu.

Zaparz suszoną roślinę w szklance wrzącej wody. Przed wypiciem odstawić na około dziesięć minut. Napar należy przyjmować 3 razy dziennie.

Środki ostrożności dotyczące stosowania i skutki uboczne

Naturalne leczenie ortosyfonem nie jest zalecane osobom z niewydolnością nerek lub serca, kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Osób cierpiących na kolkę nerkową.

Ponadto dzieci poniżej 18 roku życia nie powinny przyjmować herbaty java. To samo dotyczy osób leczonych z powodu wysokiego ciśnienia krwi.

Jeśli chodzi o skutki uboczne, roślina ta nie miała jak dotąd żadnych zauważalnych skutków ubocznych. Ponieważ jednak orthosiphon słynie z działania drenującego, zdecydowanie zaleca się utrzymywanie dobrego nawodnienia w trakcie leczenia.

Zaleca się również, aby zawsze skonsultować się z lekarzem rodzinnym przed rozpoczęciem leczenia. Zdecydowanie zaleca się ścisłe przestrzeganie przepisanych dawek.

Gdzie mogę kupić orthosiphon?

Orthosiphon można kupić w aptekach, drogeriach, sklepach zielarskich i sklepach specjalizujących się w medycynie naturalnej i tradycyjnej. Możesz nawet kupić go w Internecie na dedykowanych stronach internetowych i zamówić dostawę ortosyfonu bezpośrednio do domu.

Jeśli chcesz kupić świeże rośliny bezpośrednio, będziesz musiał udać się do Azji, ponieważ ortosyfon nie jest uprawiany we Francji.

Interesująca synergia: orthosiphon i zielona herbata

Wiele laboratoriów łączy obecnie ortosyfon i zieloną herbatę, aby stworzyć wysoce skuteczną mieszankę odchudzającą.

Podczas gdy te dwie rośliny same w sobie mają znaczące korzyści odchudzające, ich połączone działanie jest jeszcze bardziej skuteczne.

orthosiphon
Mieszanka ortosyfonu i zielonej herbaty jest wysoce skuteczna w odchudzaniu.

Połączenie ortosyfonu i zielonej herbaty ma szereg korzystnych skutków dla organizmu, oprócz specyficznych właściwości każdej z roślin:

  • Optymalne spalanie rezerw tłuszczowych w celu szybkiej utraty wagi bez ryzyka;
  • Większa skuteczność przeciwko retencji wody i zwiększonej objętości moczu;
  • Łatwiejsze utrzymanie wagi po diecie odchudzającej;
  • Ułatwia eliminację toksyn z organizmu w celu kuracji oczyszczającej.

Apteki i sklepy specjalizujące się w fitoterapii zazwyczaj sprzedają tę mieszankę ortosyfonu i zielonej herbaty w postaci torebek z herbatą. Niektóre laboratoria łączą je z cytryną lub innymi aromatami w celu uzyskania określonego zapachu i smaku.

Podsumowanie

Korzyści płynące z ortosyfonu dla organizmu są niezaprzeczalne. Jako naturalny środek na różne dolegliwości lub na odchudzanie, jest to skuteczna roślina, która nie stanowi zagrożenia dla organizmu. W połączeniu z równie korzystnymi roślinami, takimi jak zielona herbata, można jeszcze bardziej zoptymalizować jej działanie.