Niedobór witaminy B12: objawy i leczenie

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Witamina B12 lub kobalamina jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Odgrywa ważną rolę w produkcji czerwonych krwinek i DNA oraz w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Niedobór witaminy B12 dotyka około 10-15% osób starszych, choć odsetek ten jest bardzo niski u dorosłych. Głównymi przyczynami są dieta i zaburzenia wchłaniania. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czym jest niedobór witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 lub hipowitaminoza B12 oznacza, że w organizmie nie ma wystarczającej ilości tego składnika odżywczego, który przyczynia się do syntezy DNA i tworzenia czerwonych krwinek.

Tout savoir sur l’hypovitaminose B12
Hipowitaminoza B12 może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej.

Innymi słowy, hipowitaminoza B12 może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej. Poza tym jej niedobór może być przyczyną różnych chorób, jeśli nie jest leczony na czas. Ten składnik odżywczy jest wprowadzany do organizmu głównie poprzez dietę. Ważne jest, aby spożywać go regularnie, ponieważ organizm może go przechowywać tylko przez ograniczony czas.

Jakie są przyczyny niedoboru witaminy B12?

Hipowitaminoza B12 nie jest bardzo powszechnym niedoborem. W większości przypadków dieta jest już wystarczająca, aby zapewnić niezbędną ilość. Jednakże, możesz być narażony na niedobór w następujących przypadkach:

 • Jesteś weganinem, wegetarianinem lub weganinem: witamina B12 występuje głównie w żywności pochodzenia zwierzęcego, a tego typu diety ograniczają jej poziom w organizmie;
 • Cierpisz na przewlekłą patologię, taką jak choroba Leśniowskiego-Crohna, celiakia itp.: ten rodzaj patologii uniemożliwia jelitom prawidłowe wchłanianie składników odżywczych;
 • Pijesz dużo alkoholu;
 • Przyjmujesz leki, które zakłócają wchłanianie witaminy B12, w tym: inhibitory pompy protonowej (esomeprazol, lanzoprazol, omeprazol, rabeprazol), leki przeciwhistaminowe H2 (cymetydyna, famotydyna) i leki przeciwcukrzycowe (metformina);
 • Przeszedłeś operację usunięcia części jelita lub żołądka;
 • Jesteś w podeszłym wieku (powyżej 60 lat).

Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?

Objawy pojawiają się tylko wtedy, gdy organizm cierpi na niedobór przez dłuższy czas. Możesz cierpieć na niedobór witaminy B12 przez lata, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Silne zmęczenie i brak energii

Uczucie zmęczenia jest bardzo powszechne w przypadku niedoboru witaminy B12. Powodem tego jest to, że niedobór oznacza brak wystarczającej ilości czerwonych krwinek. Komplikuje to transport tlenu do wszystkich komórek w organizmie, co wyjaśnia zmęczenie i brak siły.

Duszność, kołatanie serca i zawroty głowy

Możesz odczuwać zadyszkę nawet podczas najmniejszego wysiłku fizycznego z powodu braku tlenu krążącego w organizmie. Mogą to być jednak również objawy innych chorób, dlatego zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dokładnej przyczyny.

Bladość lub zażółcenie skóry

Niedobór może być również widoczny w kolorze skóry i białek oczu. Stają się one bledsze lub żółtawe, co jest stanem znanym jako żółtaczka. Witamina B12 wytwarza DNA odpowiedzialne za produkcję czerwonych krwinek. Bez tego DNA instrukcje dotyczące ich produkcji są niekompletne.

W rezultacie czerwone krwinki wytwarzane w szpiku kostnym stają się większe i bardziej kruche niż normalnie. Z jednej strony ich duży rozmiar uniemożliwia im opuszczenie szpiku kostnego, co skutkuje mniejszą liczbą czerwonych krwinek krążących w organizmie, a w konsekwencji jaśniejszą skórą.

Z drugiej strony ich kruchość sprzyja ich własnemu niszczeniu, powodując nadmiar bilirubiny. Bilirubina to żółta substancja wytwarzana przez wątrobę podczas rozpadu czerwonych krwinek. Wysoki poziom bilirubiny nadaje skórze i oczom żółtawy kolor.

Zapalenie języka i owrzodzenia jamy ustnej

Zapalenie języka to stan zapalny języka. Powoduje ból języka, zaczerwienienie i gładszą teksturę niż normalnie. Na kubkach smakowych mogą również pojawić się małe guzki.

Inne objawy obejmują owrzodzenia jamy ustnej oraz uczucie mrowienia i pieczenia na języku.

Tout savoir sur l’hypovitaminose B12
Język może wykazywać oznaki niedoboru witaminy B12

Problemy ze wzrokiem

Dzieje się tak, gdy niedobór atakuje nerwy wzrokowe. Może to zakłócać przekazywanie informacji nerwowych między oczami a mózgiem. W rezultacie możesz widzieć niewyraźnie lub nawet stracić wzrok. Stan ten nazywany jest neuropatią nerwu wzrokowego. Choć niepokojący, jest odwracalny po skorygowaniu niedoboru.

Zaburzenia psychiczne

Niski poziom witaminy B12 zwiększa poziom homocysteiny we krwi i może prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak wahania nastroju, depresja, utrata pamięci itp.

Mrowienie lub drętwienie dłoni i stóp

Witamina B12 przyczynia się do produkcji błony tłuszczowej zwanej mieliną. Nerwy mózgu i rdzenia kręgowego są pokryte mieliną, która działa jak rodzaj bariery ochronnej i izolacyjnej. Ale jej brak zmienia jej produkcję. Sprawia to, że układ nerwowy nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. W rezultacie może wystąpić mrowienie w stopach i dłoniach.

Problemy z chodzeniem i równowagą

Inną konsekwencją niedoboru witaminy B12 jest utrata równowagi i zmiana sposobu chodzenia i poruszania się. Istnieje prawdopodobieństwo upadku bez wyraźnego powodu. Ponownie, jest to spowodowane uszkodzeniem nerwów przez brak witaminy B12. Objaw ten jest najbardziej zauważalny u osób starszych i młodych z dobrze udokumentowanym niedoborem witaminy B12.

Co należy zrobić w przypadku niedoboru witaminy B12?

Jeśli podejrzewasz niedobór witaminy B12, najlepiej udaj się do lekarza, aby się upewnić, i nie kupuj suplementów dostępnych bez recepty.

Tout savoir sur l’hypovitaminose B12
Udaj się do lekarza, aby potwierdzić niedobór

Jeśli byłeś już u lekarza i niedobór został potwierdzony, wszystko co musisz zrobić, to zastosować się do przepisanego leczenia. I regularnie spożywać pokarmy bogate w witaminę B12.

Jak diagnozuje się niedobór witaminy B12?

Podczas wizyty u lekarza zostaniesz zbadany i zapytany o stan zdrowia w przeszłości i obecnie. Następnie przeprowadzone zostaną badania krwi:

 • Rozmaz krwi: pokazuje morfologię czerwonych krwinek oraz to, czy Twoje krwinki są duże.
 • Pomiar poziomu kwasu foliowego i kobalaminy we krwi: niedobory kwasu foliowego i witaminy B12 mają mniej więcej takie same objawy, ale leczenie jest inne.

Leczenie niedoboru witaminy B12

Aby przywrócić poziom witaminy B12 do normy, lekarz poprosi o przyjmowanie suplementu. Odbywa się to poprzez wstrzyknięcie lub doustnie za pomocą tabletek. W przypadku leczenia za pomocą zastrzyków można nauczyć się robić to samodzielnie. Tabletki są jednak wygodniejsze i tańsze.

Konieczne może być również przyjmowanie suplementów do końca życia, aby zapobiec nawrotom anemii. Oprócz suplementów zaleca się również spożywanie pokarmów bogatych w witaminę B12. W przypadku wegan zaleca się spożywanie żywności wzbogaconej witaminą B12.

Żywność, którą należy wybierać, aby ograniczyć ryzyko niedoboru witaminy B12

Hipowitaminozie B12 można zapobiegać poprzez spożywanie pokarmów bogatych w witaminę B12. Witaminę B12 można znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego:

 • Wołowina
 • Jagnięcina, cielęcina i wątroba wołowa
 • Małże
 • Jaja
 • Sardynki, tuńczyk, pstrąg, łosoś
 • Mleko i produkty mleczne
 • Żywność wzbogacona witaminą B12: sprawdź etykietę produktu
Tout savoir sur l’hypovitaminose B12
Witaminę B12 można znaleźć w żywności pochodzenia zwierzęcego.