Warzywa i owoce zaczynające się na N

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Dzięki wysokiej zawartości witamin, minerałów i błonnika, owoce i warzywa są niezbędne do wzmocnienia mechanizmów obronnych organizmu i zapewnienia optymalnej witalności i zdrowia. Spożywanie ich każdego dnia pomaga również zmniejszyć ryzyko otyłości i niektórych chorób, takich jak cukrzyca, rak i choroby układu krążenia. Aby pomóc Ci jak najlepiej wykorzystać te niezbędne produkty spożywcze, oto szczegółowe spojrzenie na owoce i warzywa zaczynające się na N.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Rzepa

Rzepa jest warzywem korzeniowym. Jest to mięsisty korzeń Brassica rapa subsp. Rapa, rośliny zielnej należącej do tej samej rodziny botanicznej co kapusta. Korzeń może być duży lub mały, okrągły, owalny, eliptyczny lub stożkowaty. Rzepa ma białą skórkę, która u niektórych odmian może przybierać charakterystyczny fioletowy odcień w górnej części. Miąższ jest biały lub żółtawy, soczysty i chrupiący, o słodkim smaku, czasem z pikantną nutą.

navet

Rzepa jest zwykle spożywana gotowana z masłem lub oliwą z oliwek i solą. Rzadziej może być spożywana na surowo. Rzepa jest bardzo bogata w składniki odżywcze. Do najważniejszych z nich należą

 • błonnik
 • białko
 • węglowodany
 • witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9)
 • witamina C
 • witamina K
 • przeciwutleniacze
 • pierwiastki śladowe (magnez, żelazo, fosfor, potas i cynk)
 • olejki eteryczne
 • związki z grupy glikozynolanów,
 • fitoncydy (substancje bakteriobójcze, podobne do antybiotyków, które hamują wzrost mikroorganizmów chorobotwórczych).

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie to owoce drzewa orzechowego (Juglans regia), które należy do rodziny botanicznej Juglandaceae i rodzaju Juglans. W botanicznym znaczeniu tego terminu, orzech włoski nie jest orzechem, ale pestkowcem. Składa się z mięsistej, pachnącej skorupy zewnętrznej i zdrewniałego, jajowatego jądra wewnętrznego. Jądro jest podzielone na dwie połówki zawierające nasiona składające się z 2 jadalnych liścieni. Nasiona są pofałdowane, nieregularnie klapowane i mają kształt móżdżku.

Orzechy mają doskonały smak, tym bardziej delikatny, im są świeższe. Są bogate w doskonałej jakości olej, ale mają niefortunną tendencję do jełczenia w krótkim czasie. Orzechy włoskie można spożywać w postaci surowej, prażonej lub marynowanej lub jako składnik dań, takich jak zupa orzechowa lub ciasto orzechowe. Orzechy włoskie są głównym składnikiem baklavy i kurczaka po cyrkasku.

Orzechy włoskie są również popularne jako dodatek do lodów. Łuskane orzechy włoskie zawierają 14% węglowodanów, 15% białka, 4% wody i 65% tłuszczu. Orzechy włoskie są bardzo kaloryczne. 100 gramów orzechów dostarcza 654 kcal. Orzechy włoskie są również dobrym źródłem żelaza, miedzi, magnezu, manganu, fosforu i witaminy B6.

Orzech laskowy

Orzech laskowy to owoc drzewa leszczynowego (Corylus avellana), należącego do rodziny Betulaceae. Łupina nasienna jest twarda, ciemnobrązowa i usiana włóknami. Nasiona otoczone są zdrewniałą owocnią, której rozmiar, kształt, grubość i kolor są ważnymi cechami wyróżniającymi daną odmianę. Orzechy laskowe mają słodki, maślany smak z nutą kakao, co czyni je fantastycznym sprzymierzeńcem czekolady.

Orzechy laskowe są nie tylko spożywane jako przekąska, ale także wykorzystywane do produkcji migdałów, nugatów, czekolady, lodów i różnych wyrobów cukierniczych. Są one również wykorzystywane do przygotowywania zdrowych potraw, takich jak musli. Po migdałach, orzechy włoskie są owocami o najwyższej zawartości witaminy E. Są źródłem fitosteroli, substancji uważanej za ważną w zapobieganiu chorobom układu krążenia.

Orzechy laskowe zawierają również jednonienasycone tłuszcze zdolne do obniżania poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów. Orzechy laskowe zawierają również wapń, magnez i niektóre witaminy z grupy A. Zawierają fosfor i są bogate w potas. Zawierają kwasy omega 3 i omega 6. Są bardzo kaloryczne. 100 gramów orzechów laskowych zawiera od 600 do 700 Kcal.

Nieszpułka

Niesplik jest owocem drzewa niesplik (Mespilus germanica) , należącego do rodziny botanicznej Rosaceae. Istnieją dwie różne odmiany: niesplik europejski, który jest zbierany w październiku i pozostawiony do dojrzewania na matach, oraz niesplik japoński, który jest bardziej powszechny na rynku. Owoce mają postać małych, zaokrąglonych jabłek o szorstkiej, szaro-zielonej skórce. Często pokryte są bardzo delikatnym puchem.

Nèfle

Rozmiar nieszpułki waha się od 2 do 3 cm średnicy. Owoce Mespilus germanica są twarde i kwaśne, nawet gdy są dojrzałe. Po odpowiednim czasie stają się jadalne. Po zmiękczeniu owoce mogą być spożywane na surowo, czasami z cukrem i śmietaną. Z witaminowego punktu widzenia nieszpułki są bogate w witaminy A, C i B. Zawierają również karotenoidy, garbniki, flawonoidy i kwasy organiczne (cytrynowy, jabłkowy i winowy), z których większość przekształca się w słodkie substancje podczas dojrzewania. 100 gramów nieszpułki zawiera 47 kalorii.

Nektarynki

Nektarynka jest owocem Prunus persica var. nucipersica. Nektarynki są odmianą brzoskwiń, ale wyróżniają się idealnie gładką skórką. Nektarynki są również słodsze niż brzoskwinie. Nektarynki to doskonałe owoce o soczystym, aromatycznym pomarańczowym lub żółtym miąższu.

Miąższ nektarynek jest znacznie gęstszy niż miąższ brzoskwini, co znacznie ułatwia oddzielenie go od pestki. Nektarynki są zazwyczaj spożywane w postaci świeżej, ale mogą być również używane do lodów, ciast, dżemów, kompotów, soków i galaretek. Na rynku dostępne są również suszone nektaryny.

Nektarynki zawierają minerały, takie jak potas, magnez i fosfor, które odgrywają ważną rolę w organizmie. Najbogatsze witaminy to witamina C, witamina E i witamina B3. Nektarynki zawierają również przeciwutleniacze, takie jak beta-karoten, luteina i zeaksantyna.