Sztuka degustacji: jakie korzyści niesie ze sobą?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy jesteś obecny, kiedy jesz? Czy zdajesz sobie sprawę, jakie kęsy zjadasz? Czy pilnujesz swojego dania? Czy poświęcasz czas, aby go powąchać, zanim go połkniesz? Tyle pytań, które należy sobie zadać, jedząc… A jednak, degustacja jest trochę magiczna, pozwala nauczyć się smakować i delektować się jedzeniem, które jesz… W rzeczywistości pozwala czerpać prawdziwą przyjemność z jedzenia jeść. Świetnie, prawda?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Umiejętność smakowania oznacza jedzenie z pewną uwagą dla siebie i talerza.

Smakowanie jest niezbędne dla dobrego postrzegania naszych doznań związanych z jedzeniem: pozwala nam jeść z większą świadomością uczucia głodu i sytości, a tym samym dobrze reagować na potrzeby naszego organizmu. Oznacza to, że pozwala nam spożywać odpowiednie ilości.

Koniec z koniecznością kontrolowania diety i jedzenia poprzez degustację… Robi całą robotę! Tak tak ! Mamy specyficzny apetyt, który sprawia, że ​​mamy ochotę zjeść to, czy tamto jedzenie, w danym czasie, w zależności od naszego aktualnego zapotrzebowania (składniki odżywcze, witaminy i minerały). Kiedy jemy te pożądane potrawy i cieszymy się nimi, przynoszą nam one większą przyjemność smakową. Ostatecznie jest to po prostu najbardziej naturalny sposób na osiągnięcie dobrej różnorodności diety i jedzenie, kiedy jesteśmy głodni.

Wszystko to ma na celu znalezienie Twojej wagi wyrównawczej, czyli wagi, do której jesteśmy stworzeni, jeśli mogę się tak wyrazić…

Nie traktuj swoich zachcianek żywieniowych jako zwykłych zachcianek! Nie… W tym artykule nauczę Cię je rozumieć i szanować, abyś stał się smakoszem stołu, przestrzegając przy tym swojej prawidłowej wagi.

Smak i 5 smaków

Dostępnych jest 5 smaków: kwaśny, słodki, gorzki, słony i umami. Należy pamiętać, że tłuszcz jest obecnie dodatkiem do pięciu pozostałych. Inne elementy mogą się różnić, takie jak: trwałość w ustach, posmak itp.

Co dają nam smaki? Pozwalają nam rozpoznać pokarmy, które mamy w ustach, dzięki kubkom smakowym umiejscowionym na języku. Te smaki dostarczają naszemu mózgowi informacji o smaku każdego pokarmu.

Wiadomo, kwaśny (np. cytrynowy), gorzki (np. kawa), słodki (np. dżem), słony (np. oliwki), umami to piąty smak, importowany z Japonii, który określa smak potrawy jako smaczny (trudny dla nas, francuski , do identyfikacji).

Nasze ciało i nasz język, dzięki swoim sensorom, rozpoznają żywność na podstawie jej smaku, na który składają się zapachy, smaki, tekstura, temperatura, dźwięki… Wszystko to staje się wówczas wizytówką żywności, którą sami konstruujemy i która stanowi jej obraz sensoryczny. Na przykład: kiedy widzisz pomidora, od razu „znasz” jego smak, konsystencję, temperaturę… Cóż, możesz podziękować za to swojemu mózgowi!

Karmimy się naszymi wrażeniami smakowymi. Jedząc bez zwracania uwagi na smak, bez degustacji, nie odczujesz zmęczenia smakiem ani nasycenia smakiem i będziesz miał tendencję do przejadania się pokarmów dostarczających dużo kalorii. Więc nie szanuj swoich potrzeb energetycznych! Szkoda ! Przybędziesz na wadze, nie zdając sobie z tego sprawy.

smakowanie za pomocą 5 zmysłów

5 zmysłów i smak

Podczas degustacji, aby była ona kompletna i perfekcyjnie przeprowadzona, potrzebujemy naszych 5 zmysłów (o smaku wspomniałem powyżej, pozostałe 4 zmysły wyjaśnię tutaj):

  • Widok, który mówi nam o dojrzałości owocu, dojrzewaniu sera… To wizualna przyjemność zaostrza nasz apetyt, a wygląd talerza odgrywa decydującą rolę w naszej chęci do jedzenia.
  • Zapach to zapachy, które odczuwamy retro-nosem, aromaty jedzenia w ustach. Poświęć trochę czasu, aby powąchać swój talerz, a następnie pozwól, aby zapachy rozprzestrzeniły się w Twoich ustach.
  • Słuch, który nawiązuje do chrupania bagietki, chrupania płatków zbożowych…
  • Dotyk pozwala nam ocenić teksturę, konsystencję i temperaturę potrawy przed i w trakcie degustacji. Dotykamy palcami tak, ale także ustami i językiem.

Za każdym razem, gdy jesz, staraj się myśleć o zaangażowanych zmysłach i przyjemności, jaką zapewnia! Postrzeganie smaku i przyjemne uczucie związane z jego degustacją odgrywają zasadniczą rolę w Twoim związku z jedzeniem. Jeśli będziesz świadomy tego, co jesz, będziesz się nim cieszyć i będziesz zwracać większą uwagę, gdy nie będziesz już głodny.

Dlatego prawidłowe odżywianie jest kluczowym krokiem w procesie odżywiania się zgodnie ze swoimi potrzebami, jest podstawowym narzędziem przywracania równowagi w diecie i utrzymywania zrównoważonej wagi.

Korzyści z degustacji

Poprawia smak:

  • Zwracaj uwagę na doznania związane z jedzeniem: głód, sytość i nasycenie. Dzięki temu zjesz odpowiednią ilość, której potrzebujesz, niezależnie od rodzaju pożywienia.
  • Stymulacja pięciu zmysłów, w szczególności smaku. Twój mózg syntetyzuje więcej dopaminy (hormonu przyjemności), co zapewnia bardzo przyjemne i relaksujące uczucie dobrego samopoczucia.
  • Trawienie rozpoczynające się od żucia i kontynuowane w jamie ustnej dzięki działaniu amylaz ślinowych (enzymów trawiennych). Kiedy lepiej trawimy, czujemy się lekko, komfortowo i o wiele lepiej, prawda?

Degustacja pomaga zmniejszyć poczucie winy! Tak, ponieważ nawet jeśli nadal masz kontrolę nad jedzeniem i trudno Ci oderwać się od tego pojęcia dobrego i złego jedzenia, dzięki degustacji zjesz odpowiednią ilość, której potrzebujesz, unikniesz przejadania się i dzięki temu w pełni wykorzystasz tę chwilę smaku przyjemność, na którą sobie pozwalasz.

Jedzenie przynosi całą przyjemność już po pierwszych kęsach, potem zauważysz, że przyjemność stopniowo maleje. To właśnie wtedy, gdy powiesz sobie: „Zjadłem już dość tego jedzenia”, oznacza to, że nadszedł właściwy moment, aby przestać! Tak, jest… Musisz uchwycić ten moment, tę myśl, a zobaczysz, że Twoja relacja z talerzem ulegnie przemianie!

Masz teraz wszystkie klucze w ręku, aby móc degustować swoje potrawy tak, jak enolog degustuje swoje wino. Dzięki temu możesz znaleźć właściwą wagę…

Od Ciebie zależy, czy pobawisz się zmysłami!