Słodki przymus? Co by było, gdyby było to zaburzenie równowagi flory jelitowej?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Tam jelitowa flora bakteryjna, zwany także mikrobiotą, reprezentuje zestaw mikroorganizmów obecnych w jelitach. Żyją w symbiozie z organizmem człowieka, nie są chorobotwórcze i przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Może się jednak zdarzyć, że populacja niektórych gatunków, np. candida albicans, wzrośnie, co doprowadzi do wielu objawów i zaburzeń równowagi, w tym pragnienia słodyczy!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Zobaczymy, jak to się przełoży i jak na to działać, aby przywrócić równowagę flory jelitowej i powstrzymać szkodliwy wpływ na Twoją wagę!

Co to jest Candida albicans?

Candida albicans to mikroskopijny grzyb, który żyje naturalnie, w postaci drożdży, w naszej mikroflorze jelitowej.
Kiedy jednak rozrośnie się nadmiernie, staje się pasożytniczą pleśnią i rozszerza swoje terytorium. Powoduje wówczas różne objawy trawienne (wzdęcia, zaburzenia w transporcie itp.) lub inne (ochota na słodycze, zmęczenie, alergie, depresja, agresywność).

Oczywiście z ryzykiem nadwagi!

Zwykle kontrolują ją bakterie flory jelitowej, jednak w przypadku długotrwałego stresu, zaburzonej flory jelitowej, wielokrotnego przyjmowania antybiotyków lub innych leków (leków przeciwzapalnych, kortykosteroidów) ulegają osłabieniu i pozostawiają otwarte pole dla candida albicans. Który zajmuje jego miejsce i zaczyna wyściełać błonę śluzową jelit i uniemożliwia przyswajanie niektórych minerałów, w tym magnezu.
Błona śluzowa jelit ulega uszkodzeniu i przepuszcza elementy, które nie powinny przedostać się do jelita, co powoduje nadwrażliwość pokarmową (gluten, laktoza itp.), na którą wcześniej nie cierpieliśmy. Aby się rozwijać, lubi żyć w środowisku słodko-kwaśnym. Jego rozwojowi sprzyja dieta charakteryzująca się zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej: zbyt bogata w białka zwierzęce i uboga w owoce i warzywa.

Candida albicans wykorzystuje część spożywanych przez nas cukrów na własne potrzeby i bardzo to docenia!
Żyje głównie w okrężnicy wstępującej, miejscu bakteryjnego trawienia cukrów, w efekcie powoduje to przymus sięgania po pokarmy bogate w skrobię lub słodycze, utrzymując w ten sposób candida albicans, czyli nasz problem. Utrzymuje to błędne koło stresu, które również popycha nas do jedzenia słodyczy.

słodki przymus

Aby móc działać, należy rozpoznać główne objawy kandydozy

To przede wszystkim zaburzenia trawienne, które powinny Cię zaniepokoić: systematyczne wzdęcia, uczucie przepełnienia żołądka po każdym posiłku, refluks żołądkowy, naprzemienne biegunki i zaparcia.

Często dodawane są utrzymujące się zmęczenie, swędzenie odbytu, alergie (katar itp.) lub reakcje skórne, agresywność, depresja.

Jak przywrócić równowagę flory jelitowej?

Trzy cele:

 • usunąć Candida albicans,
 • zachować zdrowe drożdże,
 • przywrócić ogólną równowagę ekosystemu jelitowego.

Jeśli będziemy leczyć grzyba bez zmiany środowiska, grzyb powróci. Leczenie może być długie, od 6 miesięcy do 1 roku.

Dostosuj swoją dietę, aby zredukować candida albicans!

Celem tych zmian w diecie jest zagłodzenie grzyba i zmuszenie go do znalezienia zrównoważonego miejsca w mikroflorze; najlepszą strategią jest stworzenie zdrowego środowiska fizjologicznego. Odzyskanie równowagi w układzie trawiennym jest kluczowym krokiem w procesie ostatecznego wyeliminowania kandydozy.

W tym celu konieczne jest, przez trzy tygodnie do miesiąca:

Ogranicz szybkie węglowodany zawarty w żywności przetworzonej (potrawy przygotowane komercyjnie, produkty pasteryzowane, rafinowane, ale także cała żywność bogata w konserwanty, pestycydy i inne chemikalia), cukier rafinowany (zwłaszcza biały).

Ale cukier kryje się także pod innymi nazwami! Dlatego czytaj uważnie etykiety i odłóż na bok wszystkie produkty spożywcze zawierające słowa: sacharoza, fruktoza, maltoza, laktoza, glukoza, glikogen, mannitol, sorbitol, galaktoza, monosacharydy lub polisacharydy.
Uważaj, cukier jest ulubionym pożywieniem Candida albicans.

Staraj się ograniczać spożycie mięsa ponieważ antybiotyki, którym poddawane są zwierzęta, są szkodliwe również dla flory jelitowej, osłabiają układ trawienny i florę jelitową, tworząc w ten sposób miejsce dla namnażania się Candida albicans.

Zmniejsz spożycie laktozy , cukier jest podstawowym pożywieniem Candida albicans. Zastępuj posiłek składający się ze zwykłego nabiału i posiłek z porcją twardego sera (Gruyère, Comté, Beaufort itp.): jogurty, sery twarde, mleko roślinne (migdałowe, ryżowe, kokosowe itp.) lub o niskiej zawartości laktozy ( lekki poranek…). Unikaj crème fraîche, lodów i innych przemysłowych lub rzemieślniczych przetworów oraz ciastek. Te produkty są zarówno słodkie, jak i zakwaszające.

Gruyère

Ogranicz także spożycie:

 • drożdży i zakwasów zawartych we wszystkich produktach spożywczych i preparatach zawierających drożdże, pleśnie lub fermenty, takich jak chleb, pizza, sos sojowy, tamari, napoje fermentowane itp.
 • zboża bogate w gluten (pszenica, żyto, owies, jęczmień, orkisz, kamut) i kukurydza, bardzo bogate w cukier.
 • zakwaszających lub nadmiernie słodkich warzyw i owoców.

Preferuj żywność alkalizującą.

Unikaj niektórych owoców, takich jak wiśnie i winogrona, ponieważ składają się z sacharozy i wszystkich owoców cytrusowych, z wyjątkiem cytryny i grejpfruta, ponieważ zwiększają kwasowość przewodu pokarmowego.

Możesz zastąpić te produkty:

 • mleczka roślinne: ryżowe, migdałowe, kokosowe wzbogacone wapniem… Dostarczą Ci białka, wapnia i będą nieocenione w kuchni!
 • awokado, grejpfruty, jabłka, jagody, truskawki, porzeczki i oczywiście słynne cytryny (3 porcje po około 100 g dziennie)!
 • Warzywa nieskrobiowe i alkalizujące powinny być spożywane w odpowiednich ilościach. Należy jednak pamiętać o zawartości cukru w ​​owocach.
 • Zboża bez glutenu lub o niskiej zawartości glutenu, takie jak ryż, kasza gryczana, komosa ryżowa, amarantus, tapioka, maranta, proso, sorgo, teff…kukurydza, kasztan. Znajdziesz je w postaci płatków, mąki, kaszy manny lub w postaci czystej i możesz odkrywać nowe sposoby gotowania.
 • rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, soczewica (zielona lub koralowa), azuki, fasola (biała, czerwona itp.). W połączeniu ze zbożami stanowią doskonałe źródło białka roślinnego i są idealnym substytutem mięsa!
 • Nasiona oleiste: orzechy włoskie, migdały, orzechy nerkowca, orzechy pekan itp. Są doskonałym źródłem białka, ale także wapnia i potasu. I są bardzo sycące!
 • Źródło białka, gotowane jajka, ryby hodowane naturalnie i z naturalnego połowu, dostarczą Ci niezbędnych dla zdrowia kwasów Omega 3 i 6.

Wreszcie pij dużo wody! Dobry test: jeśli Twój mocz jest czysty (z wyjątkiem chwili, gdy się budzisz), oznacza to, że pijesz wystarczająco dużo!

Ta dieta przeciw kandydozie dosłownie pomoże Ci odzyskać zdrowie, energię i dobry nastrój.
Następnie staraj się przestrzegać tych głównych zasad, ponownie wprowadzając do diety słodką żywność, jeśli czujesz taką potrzebę, ale z umiarem!

Nie wahaj się i weź udział w kuracji magnezem morskim przez 3 tygodnie!

Kilku sojuszników natury, którzy Ci pomogą!

 • Czosnek, przeciwgrzybicze, 1 goździk dziennie do połknięcia lub zażywania w kapsułkach.
 • Ekstrakt z nasion grejpfruta, silny naturalny lek przeciwgrzybiczy, do przyjmowania w kapsułkach, od 2 do 10 mg dziennie (w przypadku osoby dorosłej, jeśli nie masz przeciwwskazań, zapytaj farmaceutę).
 • Probiotyki, w celu przywrócenia flory jelitowej, aby bifidobakterie przejęły Candida. Muszą wówczas zawierać Lactobacillus acidophilus La-5 i Bifidobacterium Bb-12. W kuracjach trwających 21 dni w miesiącu, przez minimum 3 do 6 miesięcy (czasami dłużej).
 • Pij co najmniej 1/2 soku z cytryny każdego dnia
 • Regularnie spożywaj czarną rzodkiew i karczochy.

Rozpieszczaj swoją florę jelitową, pomóż jej odzyskać równowagę i pożegnaj się z nałogami słodyczy i nienależącymi do Ciebie kilogramami!