Sen i waga, jeśli dobrze śpisz, utrzymują Cię w formie!

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Sen i waga są ze sobą ściśle powiązane, a powiem Ci nawet, że jakość Twojego snu ma wpływ na przyrost lub utratę wagi.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Czy dotykają Cię zaburzenia snu? Ile godzin śpisz w ciągu nocy? Czy budzisz się w dobrej formie? Zmęczony?

Czy dieta może pomóc w uzyskaniu dobrego snu? Czy zła jakość snu powoduje przyrost masy ciała?

Jako Dietetyk Żywieniowiec dzisiaj odpowiem na wszystkie te pytania i doradzę Ci, abyś mógł znaleźć spokojny sen, który pozwoli Ci odnaleźć i utrzymać wymarzoną dla Ciebie sylwetkę.

Wysokiej jakości sen zapewniający stabilną wagę, która Ci odpowiada: wyjaśnienia

Sen jest naturalną potrzebą organizmu, jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania.

Na początek pamiętaj, że ważne jest kontrolowanie czasu budzenia się i pory snu, zaleca się średnio 7 godzin na dobę.

Musisz także wiedzieć, ile snu potrzebujesz w zależności od aktywności w nadchodzącym dniu.

Liczy się zatem umiejętność słuchania siebie, zwracania uwagi na siebie i swoje potrzeby!

Jeśli brakuje Ci snu lub gromadzi się zbyt dużo zmęczenia, Twój sen będzie mniej skuteczny, mniej regenerujący, a konsekwencje nie będą widoczne po długim czasie, szczególnie w postaci zaburzeń odczuwania jedzenia, zwiększonego kompulsywnego podjadania i niepotrzebnego podjadania. funtów zgromadzonych!

Twój sen składa się z 4 cykli, które trwają od 90 do 120 minut i powtarzają się w pętli. Jest faza odpoczynku, faza regeneracji, faza snu, a następnie faza przebudzenia.

Wysokiej jakości sen pozwoli na to Twojemu ciału naładować akumulatory», aby odnowić swoją energię.

Wysokiej jakości sen zmniejszy zaburzenia, takie jak stres, niepokój i niepokój. Dobrze wypoczęty, będziesz mniej spięty, mniej zmęczony, a co za tym idzie, rzadziej dasz się ponieść emocjom i będziesz w stanie lepiej radzić sobie z momentami stresu, kiedy się pojawią.

Zaburzenia stresu, lęku i niepokoju bardzo często będą miały bezpośrednie odzwierciedlenie w Twojej wadze! Pod wpływem emocji możesz pokusić się o przekąskę dla uspokojenia się, uspokojenia, przekąskę bez uczucia głodu, która z czasem sprawi, że przybierzesz na wadze, kilogramy, których nie zrozumiesz i które będą tym trudniej stracić .

Jedzenie w celu odzyskania energii może przydarzyć się również Tobie, energii, którą możesz (w rzeczywistości) odzyskać jedynie podczas snu. To znowu jest jedzenie z niewłaściwych powodów, bez głodu dostarczającego organizmowi kalorii, których nie potrzebuje.

sen i waga

Idealny dla dobrego snu: moja rada

 • Kładzenie się spać przed północą oznacza lepszą jakość snu, przy jednoczesnym poszanowaniu wewnętrznego zegara.
 • Dbaj o regularną aktywność fizyczną, aby się zmęczyć i zbilansowaną, urozmaiconą dietę (to nie mit, lekkie jedzenie wieczorem pozwala lepiej spać).
 • Wychwytuj światło i korzystaj z niego w ciągu dnia: podobnie jak roślina potrzebujesz światła, aby regulować zegar biologiczny i organizm. Pomaga to zsynchronizować mózg z teraźniejszością. Nie wahaj się codziennie wychodzić na słońce, trzymać się blisko okien itp. Nawet jeśli pogoda jest szara, światło dzienne wpada i jest niezbędne.
 • Przygotuj się psychicznie do snu, pomyśl o pójściu do łóżka, zanim jeszcze udasz się do swojego pokoju. Wyznacz sobie ustalony czas na sen, rytuały (mycie zębów, przebranie się w piżamę, włączenie lampy itp.).
 • Zrelaksuj się i oddychaj głęboko i spokojnie, zanim zatoniesz. Kolejny rytuał relaksacyjny przed snem, który może być bardzo korzystny. Głęboko, oddychając przeponą, z zamkniętymi oczami, spróbuj oczyścić umysł. Rozluźnij mięśnie i wykonuj ćwiczenia wizualizacji mentalnej (liczenie owiec, wyobrażanie sobie siebie w uspokajającym miejscu, wyobrażanie sobie szumu morza itp.), abyś nie myślał o niczym innym.

Unikać !

 • Intensywna aktywność fizyczna wieczorem jest ekscytująca i będziesz mieć później trudności z zasypianiem.
 • Zbyt gorące kąpiele lub prysznice na koniec dnia.
 • Wieczorem ekrany, „niebieskie światła” zapobiegają wydzielaniu się melatoniny, hormonu snu, wolą dobrą książkę, która pozwoli Ci spokojnie zasnąć.
 • Zbyt ciężki posiłek wieczorem nie pozwala spać, bo trawienie jest zbyt ważne, możesz nawet odczuwać dyskomfort, a nawet nudności! Preferuj lekkie posiłki, bogate w błonnik. Produkty bogate w skrobię nie są wykluczone, wystarczy nauczyć się używać ich odpowiedniej ilości.

Zmęczenie = bezużyteczne pragnienia: jak się ich pozbyć?

 • Rozciągnij się, zaczerpnij świeżego powietrza, zaczerpnij świeżego powietrza, gdy poczujesz, że zbliża się pośpiech, jeśli głód ściska Cię za żołądek, wtedy i tylko wtedy nie wahaj się zjeść przekąski, która doda Ci energii.
 • Spryskaj twarz wodą, umyj ręce.
 • Pij wodę regularnie, to jedyny niezbędny napój, jakiego potrzebujesz. Pomyśl o korzystnym wpływie na zdrowie herbat i herbat ziołowych, które pomogą Ci zaznać spokojnego snu (rumianek, lipa, werbena, melisa itp.).
 • Unikaj wszystkiego, co jest napojami gazowanymi (bardzo bogate w cukier, działają pobudzająco, zaburzają równowagę cukru we krwi i dlatego mogą wywoływać apetyt, w konsekwencji powodują zmęczenie).

Oto ścisły związek między snem a wagą. Zrozumiesz, że jeśli sen nie jest dobry, Twój związek z jedzeniem może zostać zaburzony i odwrotnie, jeśli jesz za dużo i zbyt bogato, nie słuchając siebie, konsekwencje może ponieść Twój sen.

Bardzo szybko można wpaść w błędne koło, w którym sen i waga stają się skomplikowane i nie do zniesienia! Teraz od Ciebie zależy, czy dzięki radom, które Ci udzieliłam, uwolnisz się od tego i odnajdziesz spokojny sen, spokojną dietę i troskliwą relację ze sobą.

Bierzemy głęboki oddech, 1, 2, 3… Zaczynamy!