(Re)Odkryj warzywa

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy wiesz, że każdy konsument przez większość czasu robi zakupy w sklepach spożywczych w tym samym kierunku co alejki? Zawsze ten sam punkt wyjścia, ten sam punkt dotarcia i prawie te same etapy. A w koszyku konsumenckim prawie zawsze znajdują się te same składniki i te same produkty.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ta obserwacja to jedno, a raz poczyniona pozwala nam zrozumieć, dlaczego często jemy te same potrawy, często przyrządzane w ten sam sposób. Zjawisko to nie jest zaskakujące, ponieważ nasz mózg i nasze funkcjonowanie są skonstruowane w ten sposób: następuje nieświadome poszukiwanie łatwości i szybkie popadanie w rutynę, nawet jeśli ta ostatnia czasami wydaje się ciężka. Jakby powtarzanie nas czasem nudziło, ale rutyna ostatecznie jest wygodniejsza.

W związku z tym nie jest zaskakujące, gdy ludzie w biurze mówią, że „nie ma zbyt dużego wyboru warzywa », „żebyśmy zimą szybko kręcili się w kółko, jak już wyjdziemy z zup”, „że latem oprócz pomidorów i cukinii szybko kręcimy się w kółko”.

Choć jest taka różnorodność smaków, faktur, kształtów, kolorów, rozmiarów, skojarzeń. Po co się tego pozbawiać, natura nam to oferuje.

Po prostu otwórz oczy i rozbudź swoją ciekawość

Jeśli jest to dla Ciebie trudne i czujesz, że kończą Ci się pomysły na gotowanie warzyw, oto kilka pomysłów do rozważenia.

Po pierwsze, w czasach, gdy świadomość wagi ochrony planety nabiera pełnego znaczenia, mądrze może być dokonanie przeglądu sposobu, w jaki kupujesz warzywa: dowiedz się o AMAP, o różnych zbiorach, które obecnie często oferują nawet napędy, znając częstotliwość rynków i pochodzenie produktów… Aby szanować obie pory roku, a także promować bliskość. Grozi to kontaktem z warzywami, których kolor znasz, jeśli nie słyszałeś nazwy, nigdy nie widziałeś: brukiew, cukinia delicata, rzepa złocista, boćwina, kolczoch… Równie łatwo możesz zdecydować się na zakup nieznanych warzyw, udając się do sklep: bądź ciekawy, jak dziecko, które chce odkrywać, to właśnie sprawia, że ​​się zmieniasz! W najgorszym wypadku będziesz zawiedziony, w najlepszym – pokochasz to.

Następnie prosta wskazówka…: Internet! Za pomocą prostego słowa „przepis” i nazwy warzywa znajdziesz mnóstwo rozwiązań. Tym bardziej, że szukając „przepisu na lekką” potrawę nie ryzykujecie natknięcia się na propozycje zawierające zbyt dużą ilość tłuszczu.

I baw się jego zmysłami

Wreszcie, czy kiedykolwiek myślałeś o zjedzeniu normalnie ugotowanego warzywa na surowo? I wzajemnie ? Zjeść warzywo starte, często pokrojone w plasterki? A może chcesz odkryć nowe przyprawy? Warzywa można gotować na parze, dusić, piec, gotować w woku, przecierać, robić z nich gorącą lub zimną zupę…

Dla jasności, widzę siebie u znajomego, który niewiele gotuje. A w dniu, w którym przyjechałam, chcąc mnie zadowolić, ugotowała mi rzepę marynowaną w harissie: JEDYNE warzywo, którego myślałam, że nie lubię… Przypomniałam sobie, że smaki się zmieniają, ewoluują, dojrzewają… I to warzywo tajemnicze, które Unikałem przez kilka lat, okazało się, że jest bajecznie dobre!

Zapraszam do odkrycia rzepy, bakłażana z chermoulą, tchoutchouki, selera z jabłkami, sałatek ziołowych, surowych buraków, samego szpinaku smażonego na patelni, warzyw marynowanych… Miłej zabawy. Zmień swoje przyprawy: winegret, sos sojowy, cytryna, sok pomidorowy, sos mirin, sos jogurtowy, śmietanka sojowa, przyprawy orientalne, marynaty azjatyckie…

gotowanie warzyw w woku

Opraw siebie

Nie ma nic prostszego niż podjęcie decyzji i pozwolenie na powrót starych nawyków. Spróbuj więc zrobić listę: przeszukaj Internet, aby znaleźć listę WSZYSTKICH warzyw według pór roku, aby odkryć całą dostępną nam różnorodność bez naszego patrzenia na nią. A potem poszukaj nowych sposobów działania, stawiając na pierwszym miejscu nowość, co Cię wstrząśnie, pobudzi kubki smakowe, zaskoczy podniebienie, sprawi, że Twoje oczy będą błyszczeć, przełamią rutynę i sięgną po to, co wydaje Ci się wątpliwe: to często kryje się cuda są ukryte. Wróć do swoich przekonań, pewności, złych wspomnień ze stołówki.

Kopalnie złota

Zapraszam Cię do dobrej zabawy: warzywa dostarczają minerałów, witamin, błonnika i wielu przeciwutleniaczy, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Są również bardzo niskokaloryczne.

Jedzone na surowo, będziesz czerpać więcej korzyści z zawartych w nich witamin. Spożywane po ugotowaniu, dostarczają błonnika zmiękczonego w procesie gotowania, co umożliwia dobry transport.

Są nieocenionym pomocnikiem w walce z cukrzycą, cholesterolem, wszelkimi chorobami układu krążenia, nadwagą i otyłością. Ich działanie przeciwutleniające jest również bardzo interesujące w profilaktyce nowotworów.

Pamiętaj, aby wybierać je jak najlepszej jakości, a jeśli to możliwe, kupować i spożywać je jak najbliżej miejsca zbioru. Dlatego kupowanie warzyw ekologicznych jest świetną opcją, jednak trzeba je spożyć bardzo szybko (2-3 dni), aby pewne elementy dojrzewania na powierzchni nie rozwinęły się i nie zneutralizowały, a nawet nie wypaczyły elementów ochronnych. Można je jednak szybko ugotować i przechowywać jeszcze przez 1 lub 2 dni.

Nie ma więcej…

Aby sprawić Ci przyjemność, odkryć, dla smaku i zdrowia, sylwetki i podniebienia. Zróżnicowanie diety w celu jej zbilansowania czasami wymaga czasu. Z drugiej strony, gdy odkryjesz nowe warzywa, nowe sposoby ich przyrządzania, będziesz mieć do dyspozycji nowe narzędzia kulinarne i tyle samo powodów, dla których łatwo gotować zdrowe i przyjemne potrawy, a także nowe nawyki. nową, znacznie bogatszą rutynę.