Przyrost masy ciała czynnikiem zaostrzającym endometriozę

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Endometrioza charakteryzuje się obecnością i proliferacją tkanki endometrium (tkanki wyścielającej wnętrze macicy) poza jamą endometrium. Objawy kliniczne są zróżnicowane.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Zwykle rozciąga się na kieszonkę Douglasa lub jajniki i może powodować powiększenie jajników. Może również obejmować odległe miejsca (płuco-pępek). Endometriozę rzadko stwierdza się po menopauzie

Nadwaga typu gynoidalnego („słynne „sakwy”) jest często klinicznym wskaźnikiem nadmiaru estrogenów (estrogenu: żeńskiego hormonu płciowego lub przekaźnika), uznanego czynnika ryzyka endometriozy.

„Triada morfotypu gynoidalnego, przyrostu masy ciała i hiperestrogenizmu” to idealny koktajl na wywołanie endometriozy.

A dodajmy, żeby to wszystko razem posypać, żywność zapalną lub „ognistą”, hipertoksyczną (nadmiar dodatków, pestycydów, metali ciężkich itp.) i rafinowaną (a więc ubogą w mikroelementy, takie jak witaminy, minerały, pierwiastki śladowe).), uczestniczy w zaostrzeniu endometriozy.

Pierwszą dźwignią jest działanie poprzez dietę, aby promować utratę wagi i zmniejszyć ładunek estrogenów.

Nadwaga : nadmiar tkanki tłuszczowej (masa tłuszczowa) sprzyja *obwodowej aromatyzacji androgenów do estronów, a w konsekwencji nadmiaru estrogenów. (*Aromatyzacja obwodowa to przemiana przez enzym aromatazy znajdujący się w tkance tłuszczowej androgenów (hormonów męskich) w estrogeny (hormony żeńskie)).

Zwiększ ilość błonnika lub prebiotyków

Po co ?

 • Wspomaga eliminację estrogenów;
 • Kapitał dla mikroflory i flory jelitowej: błonnik stanowi „spiżarnię” kolonocytów (śluzu okrężnicy). Jeśli w kolonocytach brakuje błonnika (inuliny, FOS itp.), atakują śluz, który pełni rolę ochronną dla jelita i również stają się autofagiczne. Urocze, prawda?
 • Ułatwienie tranzytu;
 • Ogranicz poposiłkowy szczyt poziomu cukru we krwi;
 • Zmniejsz ryzyko raka jelita grubego;
 • Przyczyniaj się do utraty wagi.

Ważne jest, aby zachować równowagę pomiędzy błonnikiem rozpuszczalnym i nierozpuszczalnym.

Jak zrobić ?

 • Preferuj organiczne, całe lub półpełne produkty skrobiowe. Radzę kupować je hurtowo (organiczne), które też nie powodują hiperglikemii. Rośliny strączkowe: co najmniej 3 razy w tygodniu;
 • Jedz sezonowe organiczne warzywa przy każdym posiłku. (świeże lub mrożone);
 • 1 zielone warzywo dziennie (na chlorofil, doskonały środek odkażający jelita/Możliwe, że regularnie rób zielone soki za pomocą sokowirówki: grzybica jelit nie lubi chlorofilu!);
 • 1 kolorowe warzywo/dzień;
 • 2 do 3 organicznych, sezonowych owoców dziennie (najlepiej rano i około 16:00-17:00);
 • Spożywać 1 do 2 porcji owoców oleistych dziennie (w czasie śniadania oraz w godzinach 16:00 – 17:00);
 • Algi.
odkryć na nowo warzywa

Zwiększ ilość warzyw krzyżowych: 3 razy w tygodniu

Wiedzieć : wątroba wykorzystuje 3 szlaki eliminacji estrogenów: 2 szlaki toksyczne: szlaki 16αOH (bardzo toksyczne: rakotwórcze) i 4αOH oraz 1 szlak nietoksyczny: 2αOH. Dla informacji, istnieje test (zaproponowany na przykład przez laboratorium Barbier) pozwalający określić, czy wątroba eliminuje estrogeny na toksycznych, czy nietoksycznych szlakach eliminacji estrogenów: dawka 2/16 OH ESTRONE w moczu.

Brokuły zawierają również DIM (diindolylmetan), który promuje indukcję szlaku 2-OH, nietoksycznego szlaku eliminacji estrogenów w wątrobie. Suplementacja DIM w mikrożywieniu będzie bardzo interesująca, w kontekście hiperestrogenizmu, nieodłącznie związanego z endometriozą.

Wszystkie warzywa kapustne (brokuły, kalafior, kapusta pekińska, kapusta peklowana, kapusta czerwona, kapusta głowiasta, rzodkiewka, brukselka, rzepa itp.), które uczestniczą w 2. fazie detoksykacji wątroby dzięki dwóm składnikom odżywczym: indolo-3-karbinolowi i sulforafanowi (bardzo obfite w brokuły i brukselkę) pomagają wypłukiwać substancje rakotwórcze.

Zwiększ spożycie fitohormonów: lignanów i izoflawonów

Organiczne złote nasiona lnu: 1 do 2 łyżek dziennie. Siemię lniane dostarcza fitohormonów, zwanych lignanami, które pomagają spowolnić obwodową aromatyzację androgenów do estronów. Należy pamiętać, że lignany są metabolizowane przez zdrową florę jelitową do enterolaktonów (koniecznie), aktywnych cząsteczek. Dlatego jeśli mam dysbiozę, lignany nie będą metabolizowane. W przypadku podejrzenia dysbiozy należy przede wszystkim zasięgnąć porady lekarza specjalizującego się w fitomikrożywieniu (lekarza, dietetyka lub Heilpraktikera). Bardzo interesująca będzie suplementacja lignanów poprzez mikrożywienie, które zahamuje aromatyzację androgenów do estrogenów.

Izoflawony (z wyjątkiem przeciwwskazań terapeutycznych), chmiel, soja itp. Działają konkurencyjnie na receptory estrogenowe. Izoflawony mają znacznie słabsze działanie estrogenne niż estrogeny, stąd ich zainteresowanie.

Uwaga: Jakakolwiek suplementacja (mikrożywienie, fitoterapia, gemmoterapia) należy do kompetencji pracownika służby zdrowia specjalizującego się w szczególności w mikrożywieniu, fitoterapii, gemmoterapii.

siemię lniane

Zwiększ poziom Omega 3 i zadbaj o właściwy dobór lipidów

Estrogeny wiążą się z receptorem jądrowym („krzesłem na błonie jądra komórkowego”) i następuje działanie estrogenne. Ale estrogen wiąże się również z kwasem tłuszczowym obecnym w komórce: mówimy, że estrogen ulega estryfikacji.

Jeśli estrogen jest estryfikowany (przyłączony) do nasyconego kwasu tłuszczowego (np. kwasu palmitynowego): działanie estrogenne będzie silne.

Jeśli estrogen jest estryfikowany wielonienasyconym kwasem tłuszczowym (np. omega 3): aktywność estrogenowa będzie niższa.

Rozumie się, że impregnacja estrogenowa silnie zależy od zawartości kwasów tłuszczowych w komórce.

Zalecenie: codziennie!

Role: przeciwzapalne; niezbędny dla wszystkich błon śluzowych, np. błony śluzowej macicy; upłynniacze błon komórkowych; leki rozrzedzające krew; profilaktyka sercowo-naczyniowa i insulinooporność; emocjonalny; pamięć

W jakich produktach spożywczych?

 • Źródło zwierzęce: ryby tłuste i półtłuste (DHA/EPA): 2 do 3 razy w tygodniu. Ze względu na metale ciężkie wybieraj małe ryby takie jak sardynki, anchois, szproty, śledź, makrela, węgorz, pstrąg łososiowy. Spośród dużych ryb drapieżnych preferuj na przykład łososia szkockiego, tuńczyka białego, ale jedz okazjonalnie. Olej z kryla/Skorupiaki/Niektóre skorupiaki.
 • Źródło roślinne (α-linolenowy): Organiczne nasiona lnu i chia. Olej lniany, pierwszy lnianka tłoczony na zimno, migdały, wodorosty. Jajka bogate w Omega 3 (np. Blue White Heart): wszystko zależy od diety drobiu. Aby kwas α-linolenowy stał się aktywny, kwas α-linolenowy musi zostać przekształcony przez enzymy desaturazy, kofaktory metaboliczne (Mg, B9, Zn itp.) w DHA i EPA. Jednakże, jeśli brakuje mi różnych kofaktorów niezbędnych do tej transformacji…pozwolę ci zgadnąć!

Jak zrobić ?

Należy jeść tłuste ryby: 2 do 3 razy w tygodniu, 1 do 2 garści oleistych owoców dziennie (np. śniadanie i przekąska od 16:00 do 17:00), oleje roślinne bogate w Omega 3 dla przyprawiania. Na początek zaleca się 2-miesięczną kurację DHA/EPA (Omega 3 pochodzenia zwierzęcego) w dawce terapeutycznej. Po co ? Klinicznie ustalono, że przenikanie kwasów omega 3 przez błony komórkowe zajmuje około 2 miesięcy. Ale bądź ostrożny, musisz zapewnić jakość suplementu diety sprawdzając: Etykietę Pufanox (certyfikat Epax, eko-etykieta Friend of the Sea)

Następnie upewnij się, że otrzymujesz wystarczającą ilość Omega 3.

 • Trans SFA są szkodliwe dla mojego zdrowia (+48% wzrost ryzyka endometriozy): produkty przemysłowe, smażenie, gotowanie w wysokiej temperaturze i tłuszcze mleczne;
 • Kwas palmitynowy związany z ryzykiem 52%: olej palmowy i tłuszcze zwierzęce.

Czego możemy się spodziewać, stosując te różne wskazówki?

 • Zmniejszenie bólu;
 • Redukcja środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych;
 • Dieta przeciwzapalna pomaga zmniejszyć wytwarzanie cytokin zapalnych biorących udział w proliferacji i migracji komórek endometrium;
 • Modulacja hormonalna (poprzez dietę, mikrożywienie, fitoterapię, gemmoterapię).

Zdrowie jest drogą do świadomości faktów

DC Inthavong