Ile kalorii zawiera endywia?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Endywia ma nieporównywalnie świeży i gorzki posmak. To warzywo, które można znaleźć w styczniu. Oprócz pięknego wyglądu, warzywo to jest wyśmienite dla podniebienia, ponieważ jest chrupiące i bardzo wszechstronne. W rzeczywistości można go używać w wielu przepisach, od surowego w sałatkach po pieczone, grillowane, duszone lub nadziewane. Dzięki wklęsłym liściom endywia idealnie nadaje się do nadziewania innymi potrawami. To estetyczne warzywo o wyrazistym kolorze i bardzo wyrafinowanym smaku. Przyjrzyjmy się, ile kalorii zawiera endywia.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Endywia kalorie: 21 kcal na 100 g

Według Agence pour la Recherche et l’Information en Fruits et Légumes (Aprifel), 100 g cykorii zawiera 21 kalorii (kcal). Endywia jest zarówno niskokaloryczna, jak i niskowęglowodanowa. Jeśli zjesz 1 filiżankę posiekanej cykorii, będziesz mieć prawie 9 kalorii i mniej niż 2 gramy węglowodanów.

calorie endive

Cała główka cykorii (513 g) dostarcza tylko 107,73 kalorii i 17 g węglowodanów.

Endywia: zawartość tłuszczu, białka i węglowodanów

Endywia zawiera mniej niż 0,5 g tłuszczu na 100 g. Według Aprifel, Francuskiej Agencji Badań i Informacji Owoców i Warzyw, surowa cykoria nie zawiera tłuszczu (głównego składnika lipidów). Stwierdzenie to opiera się na rozporządzeniu (WE) nr 1924/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.

Według kilku specjalistów zawartość białka w surowej cykorii wynosi 1,25 g na 100 g. Jednakże spożycie białka zmniejsza się w miarę dojrzewania endywii.

Zawartość węglowodanów w cykorii wynosi 3,35 g na 100 g. Większość węglowodanów w cykorii to błonnik. Cała główka endywii dostarcza prawie 16 g błonnika. Dokładniej, 100 g endywii zawiera 1,1 g błonnika. Dzięki zawartemu w niej rozpuszczalnemu błonnikowi cykoria jest szczególnie odpowiednia do zwalczania zaparć, przewlekłych zaparć i wszelkich stanów zapalnych wpływających na przewód pokarmowy. Endywia jest zalecana dla osób cierpiących na wzdęcia, zespół jelita drażliwego i dysbiozę. Błonnik pomaga również obniżyć glikemię i poziom złego cholesterolu (LDL) u osób otyłych i chorych na cukrzycę.

Tabela wartości odżywczych cykorii

Składniki odżywczeCykoria: zawartość na 100 gramów
Węglowodany3,35 g
-w tym cukry0,25 g
-w tym skrobia0 g
-w tym błonnik pokarmowy3,1 g
Białko1,25 g
Tłuszcz0,2 g
-w tym cholesterol0 g
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe0,048 g
Potas314 mg potasu
Sód22 mg wody
Woda93,8 g
Alkohol0 mg

Ile waży przeciętna endywia?

Przeciętna cykoria waży 100 g, według strony internetowej Doctissimo.

Jakie witaminy zawiera cykoria?

Cykoria jest dobrym źródłem witamin A, C i witamin z grupy B. Jest również doskonałym źródłem kwasu foliowego (witaminy B9), niezbędnego dla dobrego samopoczucia układu sercowo-naczyniowego i bardzo ważnego w czasie ciąży dla optymalnego rozwoju nienarodzonego dziecka.

Endywia jest bogata w kwas askorbinowy i karotenoidy. Jest zatem bardzo przydatna w walce z wolnymi rodnikami, głównym źródłem starzenia się komórek i związanych z tym chorób. Stężenie witaminy C czyni ją doskonałym sprzymierzeńcem dla układu odpornościowego. Co więcej, obecność witaminy K wspomaga krzepliwość krwi.

Ile minerałów zawiera cykoria?

Zawartość minerałów jest również dobra. W szczególności zawiera magnez, żelazo i potas. Cykoria ma również niską zawartość sodu.

Czy cykoria zawiera dodatki do żywności?

Nie, cykoria nie zawiera żadnych dodatków do żywności.

Czy endywia powoduje tycie?

Bardzo niskokaloryczna (zaledwie 16 kcal na 100 g), endywia jest doskonałym pożywieniem, gdy chcesz schudnąć. Wysoka zawartość błonnika (1,6 g) ma działanie sycące i hamujące apetyt. W szczególności zawiera celulozę i hemicelulozę, które nadają niektórym odmianom typową jędrną, chrupiącą konsystencję. Niska zawartość energii sprawia, że nadaje się do stosowania w dietach niskokalorycznych, a chrupiąca konsystencja zapewnia uczucie sytości.

Endywia: warzywo o tysiącu właściwości

Endywia zawiera wiele minerałów (potas, żelazo i wapń), kwas foliowy i błonnik. Dzięki tym właściwościom cykoria zawsze była uważana za roślinę przydatną z farmakologicznego punktu widzenia.

Cykoria jest bogata w związki, które mogą być stosowane w medycynie: alkaloidy, flawonoidy, inulinę, kwas kawowy, seskwiterpeny, steroidy, trapezoidy i kumaryny. To właśnie tym substancjom cykoria zawdzięcza swoje działanie przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, hepatoprotekcyjne i inne efekty terapeutyczne, które są równie ważne dla ludzkiego zdrowia.

Oprócz błonnika, wysoka zawartość potasu i niska zawartość magnezu i sodu nadają endywii dużą moc moczopędną, a także sprawiają, że czujesz się pełny w mgnieniu oka. Działanie moczopędne i oczyszczające stymuluje również pracę wątroby i nerek.