Ile kalorii zawiera cukinia?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Smażone, grillowane lub gotowane, ale także surowe, cukinie są jednym z najpopularniejszych warzyw, szczególnie latem. Zdrowa, pyszna i łatwa w przygotowaniu, cukinia może być spożywana na wiele sposobów przez cały rok. Nie zapominajmy też, że cukinia jest cennym źródłem minerałów i witamin. Zawierają aminokwasy, które organizm wykorzystuje do tworzenia białek. Niezależnie od tego, czy masz szczęście, że możesz je zbierać bezpośrednio z własnego ogrodu, czy też musisz udać się do warzywniaka, aby je kupić, cukinie mają wiele ważnych właściwości, których nie należy lekceważyć. Przyjrzyjmy się właściwościom odżywczym i kaloriom zawartym w cukinii.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ile kalorii zawiera cukinia?

Według ekspertów mała cukinia o wadze 100 g dostarcza 17 kcal. Gdybyś mógł zjeść bardzo dużą cukinię o wadze 2000 g, sama w sobie dostarczyłaby 340 kcal! Oczywiście kaloryczność cukinii wzrasta również w zależności od tego, jak warzywo jest ugotowane, a przede wszystkim przyprawione. W tym przypadku należy również wziąć pod uwagę kalorie zawarte w przyprawach, takich jak oliwa z oliwek.

calories courgette

Oprócz niskiej zawartości kalorii, cukinia jest również lekkostrawna: jest zalecana dla osób starszych i dzieci, ale także dla osób z problemami trawiennymi lub cierpiących na zaparcia.

Cukinia: zawartość białka, węglowodanów i tłuszczu

Cukinia dostarcza organizmowi przede wszystkim wody, która jest jej głównym składnikiem. Zjedzenie 100 g cukinii dostarczy organizmowi 3,11 g węglowodanów, 1,21 g białka i 0,32 g tłuszczu.

Tabela wartości odżywczych cukinii

Składniki odżywczeCukinia: zawartość na 100 gramów
Węglowodany3,11 g
-w tym cukry2,5 g
-w tym skrobia0 g
-w tym błonnik pokarmowy1 g
Białko1,21 g
Tłuszcz0,32 g
-w tym cholesterol0 g
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe0,084 g
Potas261 mg
Sód8 mg wody
Woda94,8 g
Alkohol0 g

Ile waży przeciętna cukinia?

Przeciętna cukinia waży około 560 g i dostarcza około 95 kalorii (kcal). Aby zobaczyć, ile to naprawdę jest, zauważ, że kalorie w średniej cukinii są podobne do kalorii zawartych w 1,5 jabłka, pół plasterka sera, pół kromki chleba, pół szklanki mleka lub 5 łyżeczek cukru.

Aby spalić te kalorie (95 kcal), należy jeździć na rowerze przez co najmniej 14 minut, pływać przez 11 minut lub biegać przez 10 minut. Kalorie zawarte w cukinii pochodzą z białek (24%), węglowodanów (62%) i tłuszczów (14%).

Ile witamin zawiera cukinia?

Cukinia jest źródłem witamin. Porcja 100 g surowej cukinii dostarcza 11 mg witaminy C i 6 µg ekwiwalentu witaminy A.

Ile minerałów zawiera cukinia?

Cukinia jest dobrym źródłem minerałów. Porcja 100 g cukinii dostarcza organizmowi ludzkiemu 22 mg sodu, 264 mg potasu, 0,5 mg żelaza, 21 mg wapnia i 65 mg fosforu.

Czy cukinia zawiera dodatki do żywności?

Nie, cukinia nie zawiera żadnych dodatków do żywności.

Korzystne właściwości cukinii

Cukinia jest niskokaloryczna dzięki wysokiej zawartości wody (94%) oraz bardzo niskiej zawartości tłuszczu i białka.

Ma niską zawartość sodu i jest bogata w witaminy A, B1, B2, C i PP. Mają dobrą zawartość minerałów (zwłaszcza wapnia, żelaza, fosforu i potasu). Skórka, która często jest wyrzucana przez pomyłkę, jest doskonałym źródłem kwasu foliowego i karotenoidów.

Aby zachować witaminy zawarte w cukinii, zaleca się spożywanie jej na surowo. Jej strawność jest ogólnie bardzo dobra. Cukinia ma właściwości moczopędne i odświeżające. Stymuluje pracę jelit i ma łagodne działanie uspokajające i przeczyszczające.

Cukinia nie zawiera tłuszczów nasyconych i jest bogata w wodę i minerały (w tym potas), dzięki czemu jest odpowiednia dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Potas pomaga obniżyć zarówno ciśnienie krwi, jak i tętno, przeciwdziałając działaniu sodu. Są również cennym sprzymierzeńcem w walce z nadmiarem cholesterolu.

Idealna dla osób szczególnie dbających o sylwetkę, cukinia jest sycąca. Zwalczają zatrzymywanie wody w organizmie i cellulit. Dzięki właściwościom oczyszczającym i moczopędnym jest niezastąpionym sprzymierzeńcem osób cierpiących na stany zapalne dróg moczowych.

Na tym jednak nie koniec. Cukinia jest bogata w przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać działanie wolnych rodników. Chronią organizm przed starzeniem i, podobnie jak ogórki, mogą być stosowane w celu zmniejszenia cieni, worków pod oczami i zmarszczek.

Czy cukinia powoduje tycie?

Cukinie nie są tuczące. Wręcz przeciwnie, pomagają schudnąć. Dlaczego cukinia pomaga schudnąć? Ponieważ cukinia ma tylko 17 kalorii na 100g. Oznacza to, że możemy jeść dużo, czuć się syci i wchłaniać bardzo mało kalorii.

Innym interesującym faktem jest to, że cukinia przyspiesza metabolizm, pomagając spalać tłuszcz. Jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że uzyskujemy energię i eliminujemy nadmiar tłuszczu poprzez jego spalanie. Wynika to z obecności witaminy A, która zarządza utlenianiem lipidów.

Cukinia zawiera również rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik. Rozpuszczalny błonnik detoksykuje i opóźnia pojawienie się glukozy we krwi. Z kolei błonnik nierozpuszczalny poprawia zdrowie jelit. Dostarczają nam dobrych bakterii, które oczyszczają nas od wewnątrz, pomagając wydalić toksyny i tłuszcze.

Cukinia zawiera również jod, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu naszego metabolizmu.