Ile kalorii zawiera bakłażan?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Bakłażan ma miękki, elastyczny i bardzo soczysty miąższ. Jest niezwykle wszechstronny i może być przyrządzany na wiele sposobów: gotowany, smażony, duszony, pieczony lub panierowany. Może być używany do dekoracji różnych specjałów, takich jak kuskus, naleśniki, ciasta i sałatki. Może nawet zastąpić makaron w lasagne lub pizzy, dzięki czemu przepis jest znacznie mniej kaloryczny i zdrowszy. Są również doskonałym dodatkiem do pieczonych lub grillowanych mięs. Zobaczmy, ile kalorii zawierają bakłażany.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ile kalorii zawiera bakłażan?

100 g bakłażana odpowiada 24 kcal. Odpowiada to około 3% dziennego zapotrzebowania na kalorie osoby dorosłej o średniej wadze i średniej aktywności fizycznej.

calorie aubergine

Zawartość węglowodanów, białka i tłuszczu w bakłażanie

Bakłażany zawierają 1 g białka na 100 g. Średniej wielkości bakłażan (250 g) zawiera około 2,5 g białka. Bakłażany zawierają 5,7 g węglowodanów na 100 g. Średni bakłażan (250 g) zawiera około 14,3 g węglowodanów. Bakłażan zawiera 3,4 g błonnika na 100 g. Średni bakłażan (250 g) zawiera około 8,5 g błonnika. Odpowiada to około 28% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej.

Tabela wartości odżywczych bakłażanów

Składniki odżywczeBakłażan: zawartość na 100 gramów
Węglowodany5,88 g
– w tym cukry3,53 g
– skrobia0 g
– błonnik pokarmowy3 g
Białko0,98 g
Tłuszcz0,18 g
-w tym cholesterol0 g
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe0,1 g
Potas957 mg
Sód8,4 mg wody
Woda92,3 g
Alkohol0 g

Ile waży przeciętny bakłażan?

Przeciętny bakłażan (jadalna część po obraniu) waży 250 g i dostarcza około 60 kalorii (kcal). Ta ilość kalorii dostarczanych do organizmu przez średniej wielkości bakłażana (250 g) jest podobna do ilości kalorii dostarczanych przez jabłko, pół plasterka sera, pół kromki chleba lub 3 łyżeczki cukru.

Aby pozbyć się tych kalorii, należy jeździć na rowerze przez co najmniej 9 minut, pływać przez 7 minut lub biegać przez 6 minut. Kalorie z bakłażana pochodzą w 14% z białka, w 80% z węglowodanów i w 6% z tłuszczu.

Czy bakłażan powoduje tycie?

Bakłażany nie powodują tycia, ponieważ są produktem niskokalorycznym. Jedzenie bakłażanów wydaje się być dobrym wyborem dla osób na diecie odchudzającej.

Witaminy

Pomimo wielu pozytywnych cech, bakłażany nie są bogate w witaminy. Jest dość skromnym źródłem witamin z grupy B, a także witamin C i A. Tak więc, jeśli chodzi o uzupełnianie niedoborów witamin, bakłażany raczej nie będą zbyt pomocne.

Minerały

Bakłażany są bogate w mangan (70% RDA), żelazo (22% RDA) i potas (36% RDA). Jednak najbardziej interesującym związkiem występującym w bakłażanach jest kwas chlorogenowy. Bakłażany zawierają również flawonoidy, takie jak antocyjany.

Mangan, którego w bakłażanach jest najwięcej, bierze udział w budowie enzymów metabolizujących glukozę i kwasy tłuszczowe. Jest również elementem strukturalnym kości i skóry. Mangan jest bardzo ważny w procesie rozrodczym i prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.

Potas, który jest bezpośrednio powiązany z sodem, zapewnia dobrą gospodarkę wodną w organizmie. Żelazo z kolei jest najważniejszym składnikiem hemoglobiny. Jest składnikiem wielu enzymów i białek biorących udział w metabolizmie.

Kwas chlorogenowy to związek roślinny znany ze swojej silnej aktywności przeciwutleniającej. Przeciwutleniacze chronią nasze komórki przed szkodliwym procesem, który uszkadza komórki i przyczynia się do różnych chorób. Kwas chlorogenowy jest również antymutagenny, co oznacza, że chroni komórki przed niekontrolowanymi zmianami.

Antocyjany to rozpuszczalne w wodzie pigmenty o licznych właściwościach zdrowotnych. Bakłażany zawdzięczają swój ciemny kolor antocyjanom.

Korzystne właściwości bakłażanów

Bakłażany bardzo dobrze sprawdzają się w dietach odchudzających, ponieważ zawierają bardzo mało kalorii. Co więcej, wzbogacają organizm w cenne składniki odżywcze. Bakłażan pomaga przy problemach z zaparciami. Przyspiesza tranzyt jelitowy i zwiększa obciążenie jelit, dzięki zawartości błonnika pokarmowego. Należy jednak uważać na ilość spożywanych warzyw, gdyż bakłażany mogą być ciężkostrawne. Fioletowa skórka bakłażana jest pełna cennych związków.

Bakłażany są doskonałym źródłem błonnika, który reguluje pracę układu pokarmowego i chroni przed cukrzycą typu 2. Obecne w bakłażanach witaminy z grupy B odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego: łagodzą napięcie nerwowe, pozytywnie wpływają na nastrój i poprawiają sprawność intelektualną. Witaminy z grupy B odgrywają również ważną rolę w procesach metabolicznych.