Ile kalorii jest w ananas?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Bogaty w minerały, wodę i witaminy ananas jest jednym z najpopularniejszych egzotycznych owoców zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Ananas to nie tylko pyszna i orzeźwiająca przekąska, ale także skarb dla zdrowia. Ten dyskretny owoc ma bogate właściwości odżywcze, oczyszczające i lecznicze. Może pomóc schudnąć, ale także leczyć niektóre choroby. Dowiedzmy się więcej o właściwościach, wartościach odżywczych i kaloriach tego owocu.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ile kalorii zawiera ananas?

Porcja 100 g ananasa dostarcza 50 kcal. 100 g świeżego ananasa w syropie dostarczy 70 kcal. Natomiast 100 g suszonego ananasa dostarczy 332 kcal. Z drugiej strony, 100 g ananasa w puszce dostarcza 84 kcal. Z kolei 100 g mrożonego ananasa dostarcza 86 kcal.

calorie ananas

Ananas: zawartość białka, węglowodanów i tłuszczu

Kalorie ananasa pochodzą z 4% białka, 94% węglowodanów i 2% tłuszczu. Ananasy zawierają 0,54 g białka na 100 g. Średniej wielkości ananas (700 g) zawiera około 3,8 g białka.

Tabela wartości odżywczych ananasa

Składniki odżywczeAnanas: zawartość na 100 gramów
Węglowodany13 g
-w tym cukry10 g
– skrobia0 g
-w tym błonnik pokarmowy1,4 g
Białko0,5 g
Tłuszcz0,1 g
-w tym cholesterol0 g
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe0 g
Potas109 mg
Sód1 mg
Woda86 g

Ile waży przeciętny ananas?

Przeciętny ananas waży 700 g i dostarcza około 350 kalorii (kcal). Aby zobaczyć, ile to naprawdę jest, należy pamiętać, że ilość kalorii z przeciętnego ananasa (700 g) jest podobna do ilości kalorii z, na przykład, 6,5 jabłek, 4 szklanek Coli, 3,5 plasterków sera, 3 kromek chleba, 2,5 szklanek mleka i 18 łyżeczek cukru.

Aby pozbyć się tych kalorii (350 kcal), należy jeździć na rowerze przez co najmniej 50 minut, pływać przez 41 minut lub biegać przez 35 minut.

Minerały

Minerały również sygnalizują swoją obecność. Pierwszym z nich jest mangan, który pomaga wchłaniać inne składniki odżywcze znajdujące się w ananasie. Dba o kości i jest ceniony w profilaktyce osteoporozy. Owoc ten dostarcza również wapnia, miedzi, potasu, żelaza i cynku.

Witaminy

Jeśli chodzi o witaminy, zawiera 17 mg witaminy C i 7 µg ekwiwalentu witaminy A. Witamina C wspomaga wchłanianie żelaza. Zawiera również witaminy B1, B2, B6 i PP.

Czy ananas powoduje tycie?

Niska zawartość kalorii w ananasie plasuje go w grupie owoców niskokalorycznych. Jedzenie ananasa wydaje się być dobrym wyborem dla dietetyków. Wśród owoców można jednak znaleźć produkty o niższej kaloryczności.

Ananasy są bogate w cukry proste, ale niskokaloryczne. 100 g ananasa zawiera jedynie około 50 kcal. To niewielka ilość, ale nie najmniejsza. Mniej kalorii zawierają na przykład owoce takie jak arbuzy i limonki. Jadalny ananas to doskonały wybór dla osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy. Owoc ten zawiera enzym bromelainę, który wspomaga procesy trawienne.

Ananas jest głównie źródłem węglowodanów, które stanowią ważną część diety. Węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu. Powinny zatem stanowić od 45 do 65% dziennej dawki kalorii. Równie ważny jest fakt, że produkt zawiera błonnik (1,4 g), który wspomaga proces odchudzania, reguluje pracę jelit, stabilizuje poziom cukru we krwi i sprzyja uczuciu sytości. Ma również niską zawartość sodu (1 mg).

Korzystne właściwości ananasa

Ananas jest również dobry dla naszych kości, ponieważ jest źródłem manganu, żelaza i miedzi. Owoc ten może być zatem stosowany jako środek zapobiegawczy przeciwko osteoporozie. Zaleca się go również dzieciom, których układ kostny szybko się rozwija.

Owoc jest również stosowany jako pomoc w atakach dny moczanowej. Ma działanie przeciwbólowe, a także pomaga wyeliminować nadmiar kwasu moczowego z organizmu. Ananas pomoże w przypadku infekcji gardła. Płukanie świeżym sokiem owocowym łagodzi kaszel. Ze względu na swoje właściwości przeciwzakrzepowe może okazać się skutecznym lekiem na astmę.

Skąd pochodzi ananas?

Ojczyzną ananasa jest Brazylia. Tylko tam owoc ten występuje w stanie dzikim. Europejczycy zawdzięczają odkrycie ananasa Krzysztofowi Kolumbowi, który podobno przywiózł pierwsze ananasy na Stary Kontynent z Gwadelupy. Obecnie największe plantacje ananasów można znaleźć między innymi na Hawajach, w Meksyku i wspomnianej wcześniej Brazylii.

Czy ananas zawiera dodatki do żywności?

Ananas zawiera bardzo niewiele dodatków do żywności. W szczególności zawierają one 0,7 grama kwasów organicznych na 100 gramów świeżego owocu.