Ile kalorii jest w ogórek?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Ogórki są pełne cennych składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorobom. Co więcej, są niskokaloryczne i zawierają dużo wody, dzięki czemu są idealne dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Ogórki należą do rodziny dyniowatych i obejmują około 55 gatunków. Jakie witaminy zawiera ogórek? Ile zawiera kalorii i jakie są jego korzyści zdrowotne?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Kalorie w ogórkach: 14,70 kcal na 100 g

100 g ogórków zawiera 14,70 kalorii (kcal), według Agence pour la Recherche et l’Information en Fruits et Légumes (APRIFEL). Inni autorzy szacują jednak, że 100 g ogórka dostarcza około 10 kcal. Średniej wielkości ogórek (450 g) zawiera około 66,15 kalorii (kcal). Aby wyobrazić sobie rząd wielkości, należy pamiętać, że ilość kalorii ze średniej wielkości ogórka (450 g) jest podobna do ilości kalorii z dużego jabłka i 1,5 łyżeczki cukru.

Aby spalić te 66,15 kcal, należałoby jeździć na rowerze przez co najmniej 4 minuty, pływać przez 3 minuty lub biegać przez 3 minuty.

Jeden ogórek kiszony zawiera około 7 kalorii. W zależności od jego wielkości, wartość ta nieznacznie wzrasta. Co ciekawe, ogórki kiszone zawierają mniej kalorii niż zwykłe surowe ogórki, ponieważ ilość węglowodanów jest zmniejszona z powodu fermentacji.

Ogórek: zawartość białka, węglowodanów i tłuszczu

W przeciwieństwie do innych warzyw sezonowych, ogórki najlepiej spożywać ze skórką. Zawiera ona bowiem największe stężenie składników odżywczych. Ogórki zawierają 14% białka, 80% węglowodanów i 5% tłuszczu.

Tabela wartości odżywczych ogórków

Składniki odżywczeOgórek: zawartość na 100 gramów
Węglowodany3,63 g
-w tym cukry1,67 g
-w tym skrobia0,83 g
-w tym błonnik pokarmowy0,5 g
Białko0,65 g
Tłuszcz0,11 g
-w tym cholesterol0 g
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe0,037 g
Potas147 mg
Sód2 mg wody
Woda95,2 g

Jaka jest średnia waga ogórka?

Przeciętny ogórek waży 450 g. Według Apritel średnia waga surowego ogórka wynosi od 400 g do 500 g. Inni specjaliści określają średnią wagę ogórka na 250-300 g.

Ile witamin zawiera ogórek?

Ogórki zawierają witaminy, które są nieocenione dla dobrego zdrowia. Beta-karoten to naturalna substancja, która chroni skórę przed promieniami UV. Dlatego zalecamy spożywanie ogórków latem. Zawarte w ogórkach witaminy z grupy B wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i przemiany metaboliczne, gdyż wchodzą w skład koenzymów i enzymów.

Jakie minerały zawiera ogórek?

Ogórek jest niskokaloryczny i zawiera błonnik pokarmowy. Dostarcza dużo wody, dzięki czemu jest idealny na upalne dni. Zawiera potas i niewielkie ilości fosforu, cynku, miedzi, manganu i jodu. Wraz z niskim spożyciem sodu, potas chroni przed wysokim ciśnieniem krwi i zatrzymywaniem wody w organizmie.

Cynk jest bardzo ważny dla organizmu, ponieważ jest składnikiem ponad 300 enzymów, które katalizują reakcje metaboliczne w organizmie. Jest również ważny dla mężczyzn, ponieważ zapobiega rakowi prostaty i odgrywa rolę w przemianie spożywanego alkoholu. Odgrywa również rolę w metabolizmie białek.

Miedź jest składnikiem białek i enzymów. Odgrywa ważną rolę w procesach odnowy żelaza w organizmie i w produkcji hemoglobiny. Jod jest niezbędnym składnikiem hormonów tarczycy, które są niezbędne dla zdrowego metabolizmu, produkcji energii oraz utrzymania wagi i temperatury ciała.

Czy ogórki zawierają dodatki do żywności?

Ogórki to żywność pochodzenia roślinnego, która jest zwykle spożywana na świeżo, wkrótce po zbiorach. W takim przypadku nie zawierają one żadnych dodatków do żywności. Jednak przetwory z ogórków w occie zawierają dodatki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Są to kwas benzoesowy oraz benzoesany sodu, potasu i wapnia (E210, E211, E212, E213).

Czy ogórek powoduje tycie?

Głównymi właściwościami ogórków jest ich działanie oczyszczające i moczopędne, ze względu na wysoką zawartość wody, błonnika i minerałów. Z tego powodu ogórki są zalecane jako część diety odchudzającej dla osób, które chcą wyeliminować nadmiar płynów i cellulit. To powiedziawszy, ogórki nie są tuczące. Wręcz przeciwnie, sprawiają, że jesteś szczuplejsza.

W rzeczywistości zawarta w nich woda i błonnik pomagają zwiększyć uczucie sytości, przy bardzo niewielkiej ilości kalorii. Prawidłowo stosowane jako część zbilansowanej diety, ogórki mogą pomóc schudnąć w zdrowy sposób.