Ile kalorii jest w masło solone?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Masło solone to skondensowany tłuszcz mleczny uzyskiwany ze śmietanki mleka krowiego. Jest to produkt całkowicie naturalny. Jakie są wartości odżywcze masła? Ile zawiera kalorii i jakie są jego składniki? Czy masło jest zdrowe? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest masło solone?

Masło solone to wysokotłuszczowy produkt mleczny wytwarzany z mleka krowiego. Technologicznie jest to emulsja wodno-tłuszczowa o minimalnej zawartości tłuszczu 80%, zawartości wody nie większej niż 16% i do 2% substancji stałych.

calorie beurre salé

Kalorie masła solonego: 740 kcal na 100 g

Solone masło to produkt spożywczy o wysokiej wartości odżywczej, ale jednocześnie o wysokiej zawartości kalorii. Składa się ono bowiem niemal wyłącznie z tłuszczu. 100 g solonego masła dostarcza około 740 kcal.

Masło solone: zawartość tłuszczu, białka i węglowodanów

Zawiera 82 g tłuszczu, z czego 50 g to tłuszcze nasycone, głównie palmitynowy, stearynowy, mirystynowy i laurynowy. Około 20% stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas oleinowy. Kwasy tłuszczowe w maśle to krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, mające nie więcej niż 8 atomów węgla w łańcuchu i są bardzo ważne dla zdrowia.

Tłuszcze zawarte w solonym maśle są bardzo szybko spalane. Nie gromadzą się jako takie w zapasowej tkance tłuszczowej. Niektóre źródła sugerują nawet, że pomagają one przyspieszyć metabolizm. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe są bardzo ważne dla odżywiania komórek nabłonka jelit i są ich głównym źródłem energii. Mają również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Masło zawiera około 8 g krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych na 100 g.

Masło jest również źródłem CLA (sprzężonego kwasu linolowego), który ma właściwości przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe, przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Należy jednak pamiętać, że CLA znajduje się głównie w maśle pochodzącym od krów karmionych naturalnie i wypasanych na łąkach. Zimą, gdy krowy karmione są w oborach, CLA stanowi 0,49% wszystkich kwasów tłuszczowych. Latem, gdy krowy są wypasane, stanowi on 1,2% wszystkich kwasów tłuszczowych.

Bardzo duża część tłuszczu mlecznego składa się z fosfolipidów, z których najważniejsze to lecytyna i sfingomielina. Związki te mają pozytywny wpływ na układ nerwowy, a także na pamięć i koncentrację. Ułatwiają również szybką regenerację organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym.

Tłuszcz mleczny zawiera od 0,6 do 1,0% fosfolipidów. Oprócz tłuszczu i wody masło zawiera niewielkie ilości węglowodanów (0,7g/100g), laktozy i białka (0,7g/100g).

Tabela wartości odżywczych dla masła solonego

Składniki odżywczeMasło solone: zawartość na 100 gramów
Węglowodany0,06 g
-w tym cukry0,06 g
-w tym skrobia0 g
-w tym błonnik pokarmowy0 g
Białko0,85 g
Tłuszcz81,1 g
-w tym cholesterol215 mg
-w tym nasycone kwasy tłuszczowe51,4 g
Potas24 mg potasu
Sód643 mg
Woda16,2 g
Alkohol0 mg

Ile średnio waży solone masło?

Masło solone występuje w różnych formach i wagach. Jednak niezależnie od marki, masło solone waży średnio 250 g i zawiera 1850 kcal.

Jakie witaminy zawiera solone masło?

Masło jest źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witamina A, witamina D, witamina E i witamina K).

Ile minerałów zawiera masło solone?

Masło solone zawiera sód, żelazo i wapń. Producenci dodają te minerały podczas procesu produkcji.

Czy solone masło podnosi poziom cholesterolu?

Uważa się, że masło i ogólnie nasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego podnoszą poziom cholesterolu we krwi. Jednak teoria cholesterolu została kilkakrotnie obalona i obecnie powszechnie przyjmuje się, że cholesterol z pożywienia nie ma rzeczywistego wpływu na poziom tego składnika odżywczego we krwi.

Dzieje się tak, ponieważ wątroba produkuje 70-80% całkowitego cholesterolu wymaganego przez organizm. W układzie pokarm-wątroba istnieje równowaga. Im więcej cholesterolu spożywamy, tym mniej produkuje wątroba i odwrotnie. W rzeczywistości nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w maśle zwiększają poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi, ale jednocześnie zwiększają poziom „dobrego” cholesterolu HDL, więc ich wpływ na zdrowie jest całkowicie neutralny.

Przeciwnicy spożywania masła i tłuszczów zwierzęcych często skupiają się wyłącznie na frakcji LDL, nie biorąc pod uwagę ogólnego wpływu tych pokarmów na zdrowie.

Czy solone masło zawiera dodatki do żywności?

Dodatki dozwolone w maśle to karoteny E160a, węglany sodu (E500), kwas fosforowy (E338), fosforany (E339-343), difosforany (E450), trifosforany (E451) i polifosforany (E452). Karoteny są najczęściej stosowanymi dodatkami w solonym maśle. Nadają one masłu żółty kolor.

Czy masło powoduje tycie?

Masło jest często przedmiotem kontrowersyjnych twierdzeń, że jest jednym z najbardziej kalorycznych produktów na rynku. Twierdzenia te wynikają z „błędnych” badań przeprowadzonych na przestrzeni lat, w których wzięto pod uwagę tylko kilka czynników, z wyłączeniem innych. Doprowadziły one zatem do przekonania, że żywność taka jak masło powinna zostać całkowicie wyeliminowana z diety. Co więcej, często to osoby niedoinformowane krytykują ten produkt, uznając fałszywe mity za prawdę i publikując je w sieci bez jakichkolwiek źródeł czy badań na ten temat.

Demonizowanie masła prawdopodobnie rozpoczęło się w latach 50-tych XX wieku od badania „siedmiu krajów” przeprowadzonego przez Ancela Keysa, które wykazało, że istnieje silna korelacja między spożywaniem tłustych potraw, wzrostem poziomu cholesterolu we krwi i wzrostem zachorowalności na choroby serca. Badanie to zostało obalone na przestrzeni lat przez najnowsze, bardziej dogłębne badania na ten temat.

Najnowsze badania pokazują, że masło nie jest tuczącym pokarmem, jeśli jest spożywane w odpowiednich dawkach.