Dieta oparta na łososiu (wędzonym, surowym itp.)?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Jeśli chodzi o zdrową żywność, łosoś jest jednym z najlepszych. Jest dobry dla mózgu, serca i kości. Z pewnością istnieją dowody na to, że kwasy tłuszczowe zawarte w tej rybie mogą pomóc w utracie wagi, jednak nie zawsze rezultaty są gwarantowane dla każdego; dlatego nie należy uważać tej tłustej ryby za cudowną potrawę odchudzającą, którą koniecznie trzeba uwzględnić w swojej diecie. To powiedziawszy, jako pokarm bogaty w białko, łosoś pomaga zażegnać napady głodu i jest przydatny w każdym programie odchudzania. Należy pamiętać, że jeśli dieta lub zbilansowana dieta są doskonałymi opcjami odchudzania, istnieją również suplementy diety, takie jak PhenQ albo kilka kapsułki odchudzające aby pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Łosoś, ryba bogata w składniki odżywcze

Najskuteczniejszym sposobem na utratę wagi jest utworzenie deficytu kalorii poprzez mniejsze jedzenie i/lub regularne ćwiczenia. Tworząc deficyt kalorii, ważne jest, aby włączyć do swojej diety produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak łosoś, aby liczył się każdy kęs. Spożycie 100 g wędzonego łososia dostarcza organizmowi 169 kalorii. Porcja gotowanego łososia o wadze 85 g zawiera 140 kalorii, 21 g białka i 5 g tłuszczu. Ryba ta jest nie tylko niskokaloryczna i bogata w białko, ale jest także doskonałym źródłem witamin z grupy B, witaminy D, fosforu, potasu i selenu.

Wędzony łosoś
Łosoś wędzony to zdrowa żywność

Fantastyczne źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych

Łosoś zawiera dobre tłuszcze: są to głównie kwasy tłuszczowe Omega-3, Omega-6 i Omega-9. Normalny stosunek omega-3/omega-6 wynosi 1/5. Jednakże specjaliści zauważają, że populacja Zachodu, ze względu na swoje nawyki żywieniowe, spożywa nadmierne spożycie kwasów omega-6 (ze szkodą dla omega-3), w związku z czym stosunek omega-3/omega-6 jest często rzędu 1/ 10 lub nawet 1/15. Co w dłuższej perspektywie okazuje się szkodliwe nie tylko dla zdrowia układu krążenia, ale także zdrowia psychicznego.

Jedząc 100g łososia dostarczamy do organizmu 1,43g kwasów Omega-3 i tylko 536mg Omega-6; co pomaga zmniejszyć stosunek omega-3/omega-6 do 1/5. Ogólnie rzecz biorąc, dziki łosoś ma wyższą zawartość omega-3 niż łosoś hodowlany.

Suplementacja Omega-3 u pacjentów cierpiących na depresję dała więcej niż zadowalające rezultaty. To powiedziawszy, łosoś nie jest lekarstwem; jako żywność działa raczej w górę rzeki, jako środek zapobiegawczy. Według badań epidemiologicznych z lat 70. XX w. Eskimosi, będący dużymi konsumentami tłustych ryb, bardzo rzadko zapadają na zawały mięśnia sercowego. To tu zaczęło się zainteresowanie badaniami naukowymi nad kwasami omega-3. Wreszcie, bogactwo łososia w Omega-9 sprzyja wzmocnieniu gęstości kości.

Link do utraty wagi

Związek między łososiem a utratą wagi pochodzi z badania z 2007 roku opublikowanego w International Journal of Obesity. Badanie to wykazało, że mężczyźni z nadwagą stosujący dietę niskokaloryczną uzupełnioną łososiem stracili o 2 funty więcej niż grupa stosująca dietę niskokaloryczną bez łososia. Jednak inne, nowsze badanie z 2013 roku, opublikowane w BMC Public Health, nie wykazało utraty wagi w grupie dorosłych z nadwagą stosujących podobną dietę. Chociaż badanie z 2007 r. wykazało wyraźną korzyść, konieczne jest przeprowadzenie innych badań, aby potwierdzić tego typu wnioski, aby ustalić związek między łososiem a utratą masy ciała.

Impuls do utraty wagi

Jedno jest pewne: łosoś jest bogaty w białko. Dają one jednak poczucie sytości szybciej niż węglowodany i tłuszcze. Kontrola głodu to główna zaleta stosowania diety o obniżonej kaloryczności. Istnieją również dowody na to, że dieta bogata w białko pomaga organizmowi spalić więcej kalorii i zachować masę mięśniową podczas utraty tłuszczu.

Dieta surowego łososia
Stosuj dietę łososiową

Jedz dobrze łososia, wędzonego lub nie

Łosoś to pożywna i aromatyczna ryba, którą można piec, grillować lub wędzić. Ponieważ jest naturalnie tłusty, nie trzeba dodawać dużej ilości oleju. Przed smażeniem łososia posmaruj obie strony odrobiną oliwy z oliwek i dopraw pieprzem i solą. Użyj czosnku, soku z cytryny, tymianku, imbiru lub rozmarynu, aby dodać więcej smaku bez kalorii. Aby uzyskać odrobinę słodyczy, przed gotowaniem skrop je odrobiną miodu lub musztardy miodowej. Łososia wędzonego, gotowanego na parze lub grillowanego możesz jeść nawet 3 razy w tygodniu, jednocześnie odchudzając się.