Przejście na dietę bez skrobi

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Wiele osób zakazuje spożywania produktów bogatych w skrobię, ponieważ mają one opinię tuczących. Unikają chleba, makaronu i ryżu od śniadania do kolacji w obawie przed przybraniem na wadze. Nie wiedzą jednak, że pokarmy te zawierają składniki odżywcze niezbędne do utrzymania dobrej formy. Dieta bez skrobi: dobry czy zły pomysł? Pozwól, że wyjaśnię, jak działa ten program dietetyczny.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Przechodzenie na dietę bez skrobi

Rola produktów skrobiowych

Pokarmy skrobiowe składają się z błonnika pokarmowego, skrobi, witamin i minerałów. Należą one do rodziny złożonych, wolnych węglowodanów. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Dostarczają prawie połowę energii potrzebnej organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Można je znaleźć w wielu produktach spożywczych, o których wspomnę później. Pokarmy skrobiowe nie są niezastąpione. Możliwe jest ich wykluczenie podczas stosowania diety odchudzającej.

Le régime sans féculent : comment ça marche ?
Dieta bez skrobi została po raz pierwszy przyjęta w XIX wieku.

Zasada diety bez skrobi

Pierwsi konsumenci, którzy przyjęli dietę bez skrobi, żyli w XIX wieku. W tym czasie naukowiec Jean-Anthelme Brillat-Savarin powiązał otyłość z produktami bogatymi w skrobię. Udało mu się wykazać, że spożycie mąki i skrobi było jednym z czynników odpowiedzialnych za otyłość.

W 1972 roku dr Robert Atkins zaproponował prawdziwą dietę bez skrobi. Dieta bez skrobi to program żywieniowy, który wyklucza żywność będącą źródłem skrobi. Ta ostatnia jest redukowana tak bardzo, jak to możliwe, aby ograniczyć liczbę kalorii. Rezultatem jest utrata masy ciała i redukcja tkanki tłuszczowej. Ta metoda odchudzania jest podobna do diety ketogenicznej, która nie zawiera węglowodanów.

Jak działa dieta bez skrobi

Przestrzeganie diety bez skrobi polega na unikaniu pokarmów, które są źródłem złożonych, wolnych i szybkich węglowodanów:

 • Produkty chlebowe: chleb, różne rodzaje ciast, ciastka, sucharki i produkty zawierające mąkę;
 • Rośliny strączkowe i suszone warzywa: soczewica, bób, fasola biała/czerwona, groch, soja i fasola;
 • Zboża i produkty zbożowe: pszenica, ryż, kukurydza, jęczmień, owies, sorgo, makaron, płatki śniadaniowe i kasza manna;
 • Produkty słodkie: słodycze, czekolada, napoje słodzone, dżem i miód.
 • Ziemniaki.

Żywność do wyboru

W diecie bez skrobi ważne jest, aby zastąpić pokarmy będące źródłem węglowodanów złożonych innymi, które zawierają ich mniej:

 • Zielone warzywa: szpinak, brukselka, brokuły, sałata, seler, szparagi, ogórek;
 • Warzywa: marchew, buraki, cukinia, pasternak, papryka;
 • Chude białka: drób, ryby, tofu, jaja, chude produkty mleczne;
 • Nasiona oleiste: orzeszki ziemne, soja, sezam, orzechy laskowe, migdały, orzechy nerkowca, siemię lniane.

Jak skuteczna jest dieta bez skrobi?

Skuteczna dieta bez skrobi pomoże ci schudnąć, pod warunkiem, że będzie ci odpowiadać. Metoda ta polega na ograniczeniu spożycia podstawowych źródeł energii, w szczególności skrobi. W tym stanie organizm nie ma już żadnych zewnętrznych dostaw energii. Korzysta wówczas ze swoich rezerw energetycznych, w tym przypadku tkanki tłuszczowej. Przechowują one zasoby, które umożliwiają organizmowi znalezienie energii.

Zjawisko to prowadzi do utraty wagi, ponieważ lipidy w tkance tłuszczowej są zużywane. Masa tłuszczowa zostaje zredukowana, podobnie jak nieestetyczne wybrzuszenia, które do tej pory przeszkadzały. Rezultaty są zauważalne w ciągu dwóch tygodni.

Le régime sans féculent : comment ça marche ?
Skuteczna dieta bez skrobi pomaga schudnąć.

Ważne jest, aby zrozumieć, że pokarmy bogate w skrobię odgrywają ważną rolę w naszej diecie. Na przykład, jemy chleb rano i makaron na lunch. Jesz ciastka między posiłkami. Utrata masy ciała jest niezaprzeczalna, gdy zastąpisz te źródła węglowodanów pokarmami o niższej kaloryczności.

Zjadasz mniej kalorii w ciągu dnia. Poziom cukru we krwi spada w tym samym czasie, co produkcja insuliny, gdy jesz mniej słodkich potraw/napojów. Kliknij ten link, jeśli szukasz najlepszych spalaczy tłuszczu, które uzupełnią Twoją dietę.

Jak rozpocząć dietę bez skrobi?

Każdy, kto chce rozpocząć dietę bez skrobi, powinien przeanalizować spożycie węglowodanów złożonych. Osobom z niskim poziomem węglowodanów radzę sięgnąć po inne produkty odchudzające. Ryzykują one niedoborem węglowodanów, co może prowadzić do problemów takich jak zmęczenie. Zachęcam do skonsultowania się z lekarzem w sprawie możliwości rozpoczęcia diety, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości.

Aby przejść na dietę bez skrobi, należy wyeliminować pokarmy zawierające węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym. Oto wskazówka: zastąp chleb, który jesz rano, pokarmem o mniejszej zawartości skrobi. Interesującą alternatywą są pokarmy bogate w błonnik pokarmowy. Dostarczają one składników odżywczych, których potrzebujesz na co dzień. Są również silnymi środkami hamującymi apetyt. Chronią przed zachciankami na podjadanie, które są sprzeczne z celem odchudzania. Zaleca się stopniowe zmniejszanie spożycia skrobi, aby przyzwyczaić organizm do nowej diety.

Pozwoli to uniknąć drastycznej redukcji kalorii. W takiej sytuacji łatwiej będzie utrzymać wagę nawet po zaprzestaniu diety. Pij wystarczającą ilość wody podczas ograniczania źródeł węglowodanów złożonych, aby utrzymać masę mięśniową. Upewnij się, że spożywasz zbilansowaną dietę, pomimo ograniczenia źródeł skrobi, aby uniknąć zaburzeń odżywiania. Wreszcie, bądź cierpliwy, jeśli chcesz szybko schudnąć.

Zalety i wady diety bez skrobi

Zalety

Dieta bez skrobi zmniejsza spożycie kalorii o prawie połowę w ciągu jednego dnia. Metoda ta daje zatem szybkie rezultaty, takie jak :

 • Utrata wagi: metoda ta jest sposobem na wyrzeźbienie sylwetki.
 • Zmniejszone spożycie glutenu: gluten znajduje się w wielu produktach bogatych w skrobię, takich jak pszenica, mąka i owies. Jest on niebezpieczny dla osób cierpiących na celiakię.
 • Niższy poziom cukru we krwi: dzięki temu metoda jest odpowiednia dla diabetyków.

Wady

Dieta bogata w skrobię może prowadzić do problemów takich jak

 • Utrata energii: jest to jedna z najczęstszych konsekwencji obserwowanych u osób z niskim spożyciem cukru. Ofiara czuje się zmęczona, a jej układ odpornościowy słabnie, chyba że uzupełni niedobory żywieniowe.
 • Depresja: pozbawianie się cukrów i produktów bogatych w skrobię może prowadzić do frustracji. Ma to bezpośredni wpływ na życie społeczne ofiary, zwłaszcza na relacje z rodziną i przyjaciółmi.
 • Efekt jo-jo: ten rodzaj diety prowadzi do zachcianek i podjadania z powodu braku tłuszczu. Rezultatem jest przyrost masy ciała.
 • Niski poziom cukru we krwi: niedobór cukru prowadzi do niskiego poziomu cukru we krwi.
 • Trudności z koncentracją: wolne cukry są niezbędne do rozwoju intelektualnego. Obniżenie tego poziomu prowadzi do problemów z koncentracją.

Jak schudnąć na diecie bez skrobi: pomysły na menu

ŚniadanieObiadKolacja
Dzień 1Jajecznica wymieszana z ziołami prowansalskimi, solą i pieprzem + sok owocowy + jogurt niskotłuszczowySałatka z łososiem i szpinakiemZupa marchewkowa z kurkumą
Dzień 2Beztłuszczowy serek fromage frais + czerwona herbata + owoce sezonowe (z wyjątkiem banana)Quiche rybne bez ciasta + lekko słodzony sok owocowyZielona sałatka + pierś z kurczaka + pomidor wymieszany z octem balsamicznym i oliwą z oliwek
Dzień 3Zielona herbata + owoce sezonowe + jajka sadzoneStek z łososia z warzywamiJajka sadzone z pieczarkami + surowe warzywa
Dzień 4Omlet warzywny + czerwona herbata + mlekoKebab z kurczaka + sałatka z zielonej fasolki i jajekZapiekanka z bakłażana + zielona herbata
Dzień 5Sałatka owocowa + kawa + 0% fromage fraisPapryka faszerowana mięsemZupa krem z kalafiora

Opinia ekspertów ds. zdrowia na temat diety bez skrobi

Specjaliści ds. zdrowia zalecają dietę bez skrobi osobom, które chcą szybko schudnąć. Rezultaty są widoczne już po kilku tygodniach. Metoda ta pozwala uniknąć monotonii, ponieważ umożliwia przygotowanie kilku przepisów. Lekarze zalecają dostosowanie diety do aktywności fizycznej.

Le régime sans féculent : comment ça marche ?
Specjaliści zalecają dietę bez skrobi osobom, które chcą szybko schudnąć.

Odradzają dietę osobom, których studia lub praca wymagają dużej ilości energii. W takiej sytuacji zaleca się włączenie produktów skrobiowych o niskim indeksie glikemicznym, aby uniknąć niedoboru węglowodanów. Specjaliści odradzają stosowanie tej diety na dłuższą metę. Cel odchudzania powinien być osiągnięty w krótkim okresie, tj. krótszym niż rok.

Opinia konsumentów na temat diety bez skrobi

Według moich badań w Internecie wiele osób wydaje się być zainteresowanych dietą bez skrobi. Niektórzy z nich są monitorowani przez lekarza, aby zmotywować ich do kontynuowania diety. Zdecydowali się całkowicie wyeliminować z diety pokarmy bogate w skrobię.

Zastępują je produktami, które pomagają im osiągnąć zrównoważoną dietę. Niektórym konsumentom udało się schudnąć od 5 do 6 kg w ciągu miesiąca. Według opinii, dieta bez skrobi jest idealna do osiągnięcia rezultatów w krótkim czasie. Wadą jest to, że dieta powoduje apetyt na jedzenie w ciągu dnia, a nawet w nocy. Samokontrola jest zatem kluczowa.