Sushi: czy to dobry pomysł na dietę?

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

22% Francuzów je sushi przynajmniej raz w miesiącu.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Sushi staje się coraz bardziej popularne we Francji, nie tylko ze względu na swój smak, ale także ze względu na rzekome korzyści odżywcze.

Z czego składa się sushi?

Na pierwszy rzut oka, kiedy słyszymy „sushi”, myślimy „zdrowe”, surowa ryba, naturalny ryż, surowe warzywa….bref, coś dobrego dla zdrowia.

Przyjrzyjmy się jednak bliżej, z czego składa się sushi:

Ryż w occie…

Do przygotowania 100 g ryżu gotowanego w occie potrzebna jest równowartość 1 łyżki stołowej octu ryżowego i 1 łyżki stołowej cukru, czyli równowartość 2 kostek cukru na półmisek 6 sushi.

Biorąc pod uwagę, że sushi zawiera średnio 7 g węglowodanów, typowe menu zawierałoby łącznie 80 g węglowodanów, co odpowiada 3/4 bagietki.

Ale powiesz mi „tak, ale ryż jest lepszy niż chleb”… Ale co, jeśli weźmiemy pod uwagę szybkość, z jaką cukry przenikają do organizmu?

Cóż, konwencjonalny biały ryż ma już wysoki wskaźnik penetracji cukrów, co w nadmiarze sprzyja przybieraniu na wadze.

Ale jeśli gotuje się go dłużej, aby stał się lepki, jak w tym przypadku, wskaźnik penetracji cukru wzrasta jeszcze bardziej, podobnie jak w przypadku białego chleba!

sushi, take away, food-1858696.jpg

-Ryby i skorupiaki dostarczają białka, a tłuste ryby, takie jak łosoś i czerwony tuńczyk, dostarczają nam również „dobrych tłuszczów”, zwłaszcza omega 3. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku czerwonego tuńczyka, który zazwyczaj zawiera śladowe ilości rtęci.

Słynny marynowany imbir : ten mały słodki smak… znowu ta słodycz! Na pierwszy rzut oka imbir to zdrowa żywność o udowodnionych korzyściach zdrowotnych, ale co ze składnikami?

Składniki: imbir, woda, sól, kwas octowy, kwas cytrynowy, glutaminian sodu, sorbinian potasu, acesulfam K, sacharyna sodowa, sukraloza, czerwień antocyjanowa.

Mnóstwo dodatków i substancji słodzących! I tak, to wszystko jest bardzo naturalne! Chyba, że nasz japoński szef kuchni sam marynuje swój imbir….. Zapytaj go następnym razem…

Pozostaje nam,

Wasabi , czyli sfermentowany japoński krem chrzanowy, najwyraźniej nic do zgłoszenia na tym froncie.

Sos sojowy: dużo soli; 1 g na 1 łyżkę stołową. Pamiętaj, że WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca nieprzekraczanie 5 g dziennie dla zdrowia.

Uwaga na osoby nietolerujące glutenu, ponieważ niektóre sosy sojowe mogą zawierać pszenicę lub jęczmień.

A słodzony sos sojowy wcale nie jest lepszy: sos sojowy, cukier, syrop skrobiowy, glukoza – odpowiednik jednej kostki cukru na jedną łyżkę stołową!

A jeśli masz też miskę ryżu i zupę miso…?

W ryżu znajdują się dwie łyżki stołowe dodanego cukru, więc po zamówieniu talerza sushi nie ma potrzeby dodawania dodatkowej miski ryżu.

Zupa miso zawiera wodę, miso, tofu, grzyby, wodorosty i dużo soli, więc bądź ostrożny!

Powinienem również zaznaczyć, że miso to pasta wykonana ze sfermentowanych nasion, takich jak soja, jęczmień, ryż lub pszenica, a zatem zawiera gluten.

Czy są japońskie produkty lepszej jakości niż inne?

To prawda, że muszę podkreślić potrzebę unikania „złych Japończyków”.

Historia ryżu nie jest myląca. Prawdziwy japoński ryż jest opróżniany z nadmiaru skrobi (moczony/płukany kilka razy) i nie staje się „lepki” jak klej używany do budowy Wielkiego Muru….

Cukry w ryżu przenikają wolniej, ponieważ jest on dobrze zwegarowany i na pewno nie gotowany w białym cukrze! Tak jak w sałatce, nie ma cukru, który ukryje źle przygotowaną kapustę!

Z drugiej strony chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że ANSES zaleca, aby nie jeść tego typu ryb częściej niż dwa razy w tygodniu ze względu na ryzyko zatrucia metalami ciężkimi.

A kobiety w ciąży nie powinny jeść surowych ryb.

Jakieś zalecenia dotyczące tego, co jeść?

Aby utrzymać sylwetkę w ryzach, zalecamy spożywanie nie więcej niż 8 do 10 sushi na danie główne (lub 3 do 5 na przystawkę), w miarę możliwości preferując sushi niskokaloryczne…

Osoby dbające o sylwetkę powinny wybierać sushi z chudych ryb, takich jak dorada czy krewetki. Sushi zawierające tłuste ryby, takie jak łosoś, nadal może być spożywane ze względu na dobrą zawartość tłuszczu, ale w mniejszych ilościach. Dobrą opcją jest również sushi wegetariańskie, takie jak maki warzywne (marchewka, awokado, ogórek).

Z drugiej strony, naprawdę nie powinieneś próbować „zachodniego” sushi z majonezem lub smażonego sushi.

Uwaga: sashimi (proste plasterki surowej ryby) są jeszcze mniej kaloryczne niż sushi. Pomyśl o tym następnym razem, gdy zjesz obiad w japońskiej restauracji.

I co z nimi podawać, by zachować zgrabną sylwetkę?

Jeśli chcesz zachować szczupłą sylwetkę, możesz pominąć towarzyszący im sos lub zdecydować się na sos sojowy o niskiej zawartości cukru i soli. Oczywiście skład sosu jest łatwiejszy do sprawdzenia, gdy robisz domowe sushi… (Pamiętaj, aby zamrozić rybę domowej roboty, aby zniszczyć pasożyta często występującego w rybach).

Niewielka mieszanka sałat bardzo dobrze uzupełnia menu, ale można też zdecydować się na w 100% japoński posiłek, dodając do sushi odrobinę zupy miso i/lub sałatki coleslaw.

Z drugiej strony, lepiej nie dodawać ryżu do menu: ryż w sushi jest więcej niż wystarczający.

Pij wodę lub, jeszcze lepiej, niesłodzoną zieloną herbatę .

Wskazówka: Nie ma nic szczególnie niestosownego w jedzeniu sushi palcami, zwłaszcza jeśli masz problemy z używaniem pałeczek… Z drugiej strony, masz tendencję do jedzenia znacznie szybciej, gdy używasz palców: to zła rzecz, ponieważ uniemożliwia ci poczucie sytości na czas. W rezultacie spożywasz więcej kalorii niż potrzebujesz…

Jeśli dbasz o swoją sylwetkę, lepiej poświęcić czas na używanie pałeczek i dokładne przeżuwanie każdego kęsa!

PODSUMOWANIE

-Sushi jest bogate w sól i cukier, ale zawiera dobre tłuszcze.

-Uważaj na zbyt słone lub zbyt słodkie sosy!

-Uwaga na ryzyko zatrucia metalami ciężkimi.

– Zalecana porcja: 8 do 10 sztuk na danie główne

– Niezalecane dla kobiet w ciąży