Główne zasady odchudzania według chińskiej dietetyki

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Chińska dietetyka koncentruje się na energii: energii dostarczanej przez nasze pożywienie i energii krążącej w naszym ciele. Jej celem jest zapobieganie utracie witalności i blokadom, które powodują przybieranie na wadze. Oto główne zasady, które pozwolą ci odchudzać się w zgodzie z naturą i zgodnie z twoimi potrzebami.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Celem chińskiej dietetyki jest przede wszystkim profilaktyka: jak najdłuższe życie w dobrym zdrowiu. Ma ona również cel leczniczy, który wymaga znajomości terapeutycznych właściwości żywności. W trosce o swoje zdrowie, Chińczycy mają w zwyczaju dodawać pokarmy i rośliny do swoich talerzy.

W oparciu o podstawową koncepcję chińskiej myśli, yin i yang to dwie przeciwstawne i uzupełniające się zasady (jak światło i cień), zawsze w ruchu. W chińskiej dietetyce znajdujemy tę zasadę: yin jest świeży, zimny, gorzki, kwaśny, słony, miękki i nawilżający; yang jest ciepły, gorący, miękki, ostry, twardy i wysuszający.

Osoby o konstytucji yin (zimne, blade, spokojne, luźne stolce, tendencja do nadwagi) powinny spożywać pokarmy yang, a osoby o konstytucji yang (uczucie gorąca, niespokojne, tendencja do ekstrawertyzmu, suchość w ustach, zaparcia) powinny spożywać pokarmy yin.

Posiłek powinien składać się w 1/4 z pokarmów płynnych, w 1/2 z pokarmów stałych i w 1/4 z pokarmów pustych. Zapobiega to wzdęciom i ułatwia trawienie.

Po posiłku może nastąpić 100-krokowy spacer, 100-krotny masaż brzucha, a następnie 20-minutowa drzemka!

1- Miej dobrej jakości „ogień trawienny

„Połączenie śledziony i żołądka ma kluczowe znaczenie dla chińskiego podejścia dietetycznego. Żołądek jest jak kocioł, do którego trafia jedzenie, które jest następnie redukowane do papki dzięki jang śledziony (ogień, który je podgrzewa). Śledziona wypycha składniki odżywcze w górę ciała, podczas gdy żołądek wypycha odpady w dół do jelita.

Te dwa ruchy są ze sobą powiązane i wzajemnie się równoważą. Jeśli jeden z nich zostanie zakłócony, drugi również. „Śledziona preferuje suchość, a żołądek wilgoć, co oznacza, że musimy zawsze utrzymywać równowagę w naszej diecie i nie jeść zbyt sucho, zbyt gorąco, zbyt mokro lub zbyt zimno”.

Ważne jest również, aby zwracać uwagę na jakość i świeżość żywności, ponieważ im świeższa, tym bardziej lokalna i sezonowa, a także mniej przetworzona.

nutrition

2- Jedz „dobre, jakościowe” śniadanie

Odpowiednia żywność : gorący napój (kawa, herbata, herbata ziołowa) bez cukru, aby wspomóc trawienie, zboża o niskim indeksie glikemicznym (tosty na zakwasie, płatki zbożowe), aby zapewnić energię przez cały poranek, odrobina soli (jajko, szynka), aby obudzić nerki, wrodzone narządy energetyczne, które dostarczają yang do śledziony i żołądka.

Surowe owoce, które mają tendencję do fermentacji z innymi pokarmami, najlepiej spożywać z dala od posiłków, na przykład późnym rankiem, aby uniknąć uczucia wyczerpania i głodu w porze lunchu, a także aby uniknąć zbyt szybkiego i / lub zbyt obfitego jedzenia.

Należy wystrzegać się białego pieczywa, dżemu i soku pomarańczowego, które zawierają zbyt dużo szybkiego cukru, nie dostarczają wysokiej jakości składników odżywczych i prowadzą do porannych zachcianek na słodycze.

Słodkie produkty i nabiał powodują wytwarzanie patogennej wilgoci i spadek energii.

3- Jedz sycące śniadanie

Jedz na jednym talerzu!

Należy unikać przystawek, ponieważ często składają się one z zimnych mięs (zbyt tłustych) lub surowych warzyw, które osłabiają energię śledziony od początku posiłku ze względu na ich zimny charakter i są mniej strawne niż gotowane potrawy.

Dobrze zbilansowany posiłek powinien składać się z 1/2 talerza gotowanych warzyw, 1/3 zbóż i/lub roślin strączkowych i 1/3 białka (mięso, ryba, jajko).

Ważne jest, aby na lunch poświęcić co najmniej dwadzieścia minut, siedząc w spokojnej pozycji. Zapobiega to zmęczeniu i podjadaniu po południu, a także złemu trawieniu, refluksowi i wzdęciom. Należy również uważać na zimne posiłki (kanapki, sałatki, produkty mleczne itp.). Jeśli jesteś zmęczony, będzie to wymagało dużego wysiłku ze strony układu trawiennego i może prowadzić do zmęczenia i problemów z wagą w dłuższej perspektywie.

4- Lekka kolacja

Wieczorem wybieraj gotowane warzywa: zupy, placki, smażone warzywa, w towarzystwie 1/3 zbóż i/lub roślin strączkowych.

Wieczorem należy unikać gorących potraw, takich jak mięso.

Najczęstsze błędy: pomijanie śniadania, jedzenie obiadu w biegu i przychodzenie głodnym na kolację. Jest to duży błąd, ponieważ wieczorem ogień trawienny jest słaby, a nasze potrzeby ograniczone, ponieważ kładziemy się spać. Co więcej, zjedzenie zbyt dużej kolacji może zrujnować apetyt na śniadanie, a tym samym wytrącić z równowagi cały dzień.

5- Bądź nawodniony, ale nie za bardzo!

Nie ma potrzeby zmuszania się do wypijania 1,5 litra płynów dziennie. Pij wtedy, gdy jesteś spragniony i patrz na kolor swojego moczu, który powinien być przejrzysty w ciągu dnia.

Jeśli tak jest, nie zmuszaj się więcej – niepotrzebnie obciążysz nerki!

6- Wysokiej jakości, regularny sen

Dorosły człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin na dobę.

Staraj się kłaść spać, gdy tylko poczujesz pierwsze oznaki zmęczenia, aby nie przegapić swojego pociągu snu (który nadjeżdża tylko co 90 minut!).

Wskazana jest również 15-minutowa drzemka.

Twoje ciało potrzebuje punktów odniesienia: staraj się utrzymywać stałą porę snu i pobudki.

7- Trochę aktywności fizycznej każdego dnia

30 minut aktywności fizycznej dziennie pomaga utrzymać w dobrej kondycji serce i inne mięśnie. Spaceruj, chodź po schodach zamiast korzystać z windy, jeździj rowerem zamiast samochodem po chleb… A jeśli chcesz uprawiać sport, wybierz taki, który sprawia Ci przyjemność. To szansa na zaczerpnięcie świeżego powietrza, a przede wszystkim na dobrą zabawę!

Wszystko zależy od Ciebie, masz wszystko, czego potrzebujesz, aby naturalnie osiągnąć idealną wagę!