Pizza, burger czy kebab: co jest najgorsze dla Twojego zdrowia?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Fast foody (pizza, burger, kebab) to forma jedzenia przygotowywanego i podawanego w bardzo krótkim czasie. Pojawiający się w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych XX wieku fast food podbił całą planetę. Ten rodzaj renowacji zajmuje dziś dominujące miejsce w społeczeństwach zachodnich, gdzie czas stał się towarem rzadkim. Każdego dnia fast foody służą milionom ludzi na całym świecie. Określana przez dietetyków mianem śmieciowego jedzenia, produkcja fast foodów rośnie z roku na rok. Pizza, hamburgery i kebaby stały się świetnymi klasykami fast foodów ze względu na ich w dużej mierze przystępne koszty i raczej praktyczny charakter.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Królowie fast foodów

Pizza

Sama pizza

Pizza to danie pochodzenia włoskiego, które najczęściej serwowane jest w restauracjach zwanych pizzeriami. Pizza to tak naprawdę płaski chleb z dodatkiem różnych mięs, warzyw i przypraw. Najczęściej spotykanymi składnikami są pomidory i ser, ale nierzadko można zobaczyć pizzę z mięsem mielonym, grzybami, cebulą, czosnkiem, kurczakiem czy kiełbaskami.

Pizza to pierwotnie specjalność gastronomiczna, stworzona z najwyższej jakości składników. Wariant serwowany w sieciach fast foodów jest daleki od ideału, ponieważ te fast foody stosują szereg trików, aby zwiększyć swoje marże, inwestując jak najmniej w wysokiej jakości składniki.

Kebab

Kebab sam

Kebab to danie składające się z bułki z grillowanym mięsem lub owocami morza oraz warzywami takimi jak cebula, pomidor i papryka. Mięso wieprzowe, jagnięce, cielęce, drobiowe lub wieprzowe kroimy w cienkie paski i pieczemy na pionowym rożnie. W zależności od regionu kebab składa się z chleba zwykłego lub przaśnego, mięsa z grilla, surowych warzyw, sosu i ewentualnie frytek. Niedawno pojawiły się wersje wegetariańskie.

Kebab, przekąska bardzo popularna wśród młodszych pokoleń, jest zwykle produkowana przez prywatne firmy. Zaciekle konkuruje z burgerami i jest bardzo popularny w takich krajach jak Niemcy. Kebab, zwykle produkowany przez prywatne przedsiębiorstwa, nie jest odporny na nadużycia, jakich doświadczają inne fast foody.

Gigant Szybkiego

Gigant to kultowe danie Quick, sieci fast foodów założonej w Belgii. Założona w 1971 roku przez barona François Vaxelaire’a, Quick jest pierwszą siecią fast foodów pochodzenia europejskiego. Sieć fast foodów została kupiona w 2007 roku przez CDC, fundusz inwestycyjny rządu francuskiego. Obecnie należąca do Burger King France firma Quick posiada sieć ponad 400 restauracji.

Sam gigant

Gigant to burger składający się z dwóch kromek chleba sezamowego, 2 steków z czystej wołowiny mielonej, sałaty, cebuli i roztopionego sera cheddar. Ten burger jest najbardziej znany z sosu na bazie kaparów. Sos ten wytwarzany jest z dwutlenku siarki, mleka krowiego, skorupiaków, selera, musztardy, jaj, ryb i soi.

Big Mac McDonalda

Sam Big Mac

Big Mac to ikona słynnej amerykańskiej sieci fast foodów McDonald’s. McDonald’s, największa na świecie sieć fast foodów, została założona w 1940 roku przez Richarda i Maurice’a McDonaldów. Dziś McDonald’s jest obecny w 119 krajach na całym świecie i codziennie obsługuje ponad 68 milionów klientów w swoich 36 000 restauracjach.

Wprowadzony po raz pierwszy w 1967 roku w Pittsburghu Big Mac składa się z trzech kromek chleba, dwóch kotletów z czystej wołowiny po 45 gramów każdy, sałaty, sera amerykańskiego, pikli i cebuli. Jego sos składa się z syropu kukurydzianego, oleju sojowego, octu, cukru, soli, czosnku w proszku oraz imponującej liczby dodatków, w tym gumy ksantanowej, chlorku wapnia i monooleinianu polioksyetylenosorbitanu.

Whopper Burger Kinga

Whopper sam

Whopper to flagowy produkt międzynarodowej sieci fast foodów Burger King. Założona w 1953 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą Insta-Burger King, Burger King posiada dziś ponad 15 000 punktów sprzedaży w 100 krajach.

Wprowadzony na rynek w 1957 roku Whopper przeszedł kilka zmian, w tym zmianę bułki i wielkości burgera. Whopper to hamburger składający się ze 113 gramów grillowanego na ogniu steku, bułki z sezamem, majonezu, sałaty, pomidorów, pikli i pokrojonej w plasterki cebuli. Niektóre odmiany Whoppera mogą zawierać amerykański ser, bekon, musztardę lub guacamole. W niektórych regionach dostępna jest wersja wegetariańska i inna oparta na kurczaku.

Czy wszystkie restauracje typu fast food mogą jechać na tym samym wózku? Czy oni wszyscy są tak źli, jak się o nich mówi? Które z prezentowanych dań jest najmniej zdrowe? Aby odpowiedzieć na te pytania, postaram się porównać punkt po punkcie wartości odżywcze pizzy, kebaba, McDonald’s Big Mac, Burger King Whopper i Quick Giant.

Śmieciowe jedzenie: odkryj infografikę prawdy!

Infografika śmieciowego jedzenia

Kalorie

Burger

Aby móc funkcjonować, organizacja musi spalić kalorie że ekstrahuje spożyte węglowodany, lipidy i białka. Energia uwalniana przez te składniki odżywcze bierze udział w skurczach mięśni, funkcjonowaniu mózgu i wielu innych procesach metabolicznych. Dla osoby dorosłej o średniej aktywności fizycznej zalecana ilość kilokalorii dziennie to 2000. Konieczne jest także zachowanie równowagi pomiędzy źródłami kalorii. Więc, białko powinno stanowić 10-35% całkowitej liczby kalorii. Z drugiej strony węglowodany powinny stanowić od 45 do 65% całkowitej liczby kalorii. Z kolei tłuszcze powinny stanowić od 20 do 35% całkowitej liczby kalorii. Organizm wykorzystuje przede wszystkim węglowodany jako źródło energii. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu, gdyż to on pochłania ich najwięcej.

Tłuszcze, choć bardziej energetyczne niż węglowodany, stosuje się w ostateczności. Przydatne są przy termoregulacji oraz podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Tak się to częściej nazywa spalać tłuszcz. Ponadto metabolizm tłuszczów wymaga hydrolizy węglowodanów. Jeden gram (1 g) węglowodanów dostarcza 4 kilokalorie, podobnie jak jeden gram (1 g) białka. Jeden gram (1 g) lipidów dostarcza równowartość 9 kilokalorii. Jeśli chcesz zachować formę, ważne jest ścisłe monitorowanie spożycia kalorii. Musisz upewnić się, że kalorie spożywane w ciągu dnia są równe kaloriom wydatkowanym podczas wysiłku fizycznego. Kiedy spożycie przekracza wydatek energetyczny organizmu, reszta kalorii jest magazynowana albo w postaci glikogenu w wątrobie i czerwonych mięśniach, albo w postaci tłuszczu.

Brak równowagi pomiędzy spożyciem a spożyciem może zatem powodować problemy zdrowotne. Nadmierne spożycie kalorii ma bezpośredni skutek w postaci przyrostu masy ciała i wzrostu tkanki tłuszczowej. Z biegiem czasu nadmiar kalorii może prowadzić do nadwagi lub otyłości. Brak równowagi może również prowadzić do chorób układu krążenia i cukrzycy. Aby uniknąć tych problemów, możesz przejść na dietę odchudzającą, uprawiać sport lub ściśle monitorować wartość kaloryczną spożywanych pokarmów.

Klasyfikacja

 1. Burger King Whopper ma ponad 630 kilokalorii co stanowi 32% zalecanego dziennego spożycia (RDA) dla osoby o średniej aktywności fizycznej. Mówiąc szczegółowo, 53% kilokalorii Whoppera pochodzi z tłuszczu, 31% z węglowodanów i 16% z białka.
 2. Kebab dostarcza 574 kilokaloriilub 29% ZDS. Większość kalorii w kebabie, bo 56%, pochodzi z węglowodanów, 17% tych kalorii pochodzi z tłuszczy, a 27% pochodzi z białek.
 3. Szybki Gigant dostarcza 535 kilokalorii, czyli 27% zalecanego dziennego spożycia. Mówiąc szczegółowo, 63% tych kalorii pochodzi z tłuszczu, 18% z węglowodanów i 19% z białka.
 4. Big Mac dostarcza 530 kilokaloriilub 26% ZDS. Patrząc szczegółowo na te kalorie, zdajemy sobie sprawę, że 46% pochodzi z tłuszczów, 36% z węglowodanów i 18% z białek.
 5. Pizza dostarcza 265 kilokaloriilub 13% ZDS. Kaloryczność pizzy obejmuje 42% tłuszczu, 42% węglowodanów i 16% białka.

W podsumowaniu

Wśród tych potraw (pizza, burger, kebab) Najwięcej kalorii ma Whopper Burger Kinga. Sam dostarcza ponad jedną trzecią zalecanego dziennego spożycia. Zjedzenie dwóch Whopperów podczas tego samego posiłku może zatem wyraźnie przyczynić się do nadwyżki kilokalorii.

Choć stosunkowo mniej kaloryczne niż Whopper z Burger Kinga, Giant z Quicka, Big Mac i pizza powinny być ściśle monitorowane, gdyż ich bilans kaloryczny jest bardzo ubogi ze względu na nadmierną zawartość tłuszczu.

Cholesterol

Jajka są bogate w cholesterol

Cholesterol to cząsteczka lipidowa z rodziny steroli, syntetyzowana przez wszystkie komórki zwierzęce, ponieważ jest niezbędnym składnikiem strukturalnym błony komórkowej. Cholesterol jest niezbędny do utrzymania integralności i płynności błon komórkowych. Oprócz tej roli cholesterol służy jako prekursor biosyntezy hormonów steroidowych. Cholesterol bierze także udział w procesie syntezy witaminy D. Należy pamiętać, że cholesterol produkowany jest w organizmie także przez wątrobę. W rzeczywistości jest to produkt uboczny normalnego metabolizmu organizmu.

Istnieją dwa główne rodzaje cholesterolu, a mianowicie dobry cholesterol (HDL) i zły cholesterol (LDL). Ten pierwszy ma korzystny wpływ na organizm, ponieważ pomaga eliminować złogi tłuszczu, które tworzą się w tętnicach. HDL usuwa zły cholesterol z komórek i krwiobiegu i przenosi go do wątroby, gdzie ulega rozkładowi. To drugie może być źródłem wielu problemów. Rzeczywiście, gdy jest go w nadmiarze, zły cholesterol tworzy złogi tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych i zmniejsza średnicę tętnic. Prowadzi to do miażdżycy, co skutkuje trudnościami w krążeniu krwi w organizmie. Aby zrekompensować ten dyskomfort, serce jest zmuszone do większego wysiłku. Z biegiem czasu nadmiar cholesterolu może prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych i wieńcowych, takich jak wysokie ciśnienie krwi i zawały serca. Zły cholesterol może również wywołać udar.

Klasyfikacja

 1. Na szczycie tabeli pod względem cholesterolu znajdujemy się Burger King Whopper i McDonald’s Big Mac każdy po 85 mg (28% ZDS).
 2. Następują po nich Kebab i pizza odpowiednio 84 mg (28% ZDS) i 21 mg (7% ZDS) cholesterolu.
 3. Niestety, informacje dotyczące Szybkiego Giganta nie są znane ani udostępniane.

W podsumowaniu

Z 85 mg cholesterolu warto uważnie przyjrzeć się Burger King Whopper i Big Mac. Nadmierne spożycie tych dwóch burgerów może łatwo doprowadzić do przekroczenia zalecanego dziennego spożycia. Dlatego należy uważać, aby nie spożywać więcej niż jednego na raz.

Tłuszcze

Ser i tłuszcze nasycone

Wbrew powszechnemu przekonaniu tłuszcze są nie tylko szkodliwe. Lipidy są niezbędne do zachowania zdrowia. W organizmie tłuszcze wchodzą w skład błon komórkowych i służą do magazynowania energii. Ponadto lipidy są głównymi składnikami układu nerwowego, w tym mózgu. Jest to jednak konieczne rozróżnia tłuszcze nasycone i nienasycone.

Tłuszcze nasycone mają zwykle postać stałą w temperaturze pokojowej. Większość pochodzi ze źródeł zwierzęcych, takich jak wołowina, drób, pełne mleko, ser i masło, ale wiele z nich pochodzi ze źródeł roślinnych, takich jak olej kokosowy, olej palmowy i olej z ziaren palmowych. Tłuszcze nasycone zwiększają poziom „złego” cholesterolu. Wiążą się one ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. American Heart Association zaleca ograniczenie ich spożycia do 7% całkowitego spożycia tłuszczów.

Tłuszcze nienasycone pochodzą głównie z pokarmów roślinnych, takich jak orzechy i nasiona. Są płynne w temperaturze pokojowej. Przykłady obejmują olej z oliwek, orzeszków ziemnych, krokosza barwierskiego, słonecznika, soi i kukurydzy. W przeciwieństwie do tłuszczów nasyconych, tłuszcze nienasycone nie zwiększają poziomu złego cholesterolu we krwi. Tłuszcze nienasycone są jednonienasycone, wielonienasycone lub stanowią kombinację tych dwóch. Tłuszcze jednonienasycone pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi i mogą pomóc w podniesieniu poziomu „dobrego” cholesterolu. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega 3, są uważane za zdrowe dla serca. Należy zatem preferować ich spożycie w stosunku do innych rodzajów tłuszczów.

Kwasy tłuszczowe trans to głównie tłuszcze sztuczne powstające w wyniku uwodornienia tłuszczów roślinnych. Proces ten pomaga zagęścić te tłuszcze i poprawia ich konsystencję, a także trwałość żywności, w której są używane. Ostatnie badania wykazały dużą szkodliwość tego rodzaju tłuszczu dla zdrowia.. Kwasy tłuszczowe trans przyczyniają się bowiem do znacznego wzrostu poziomu złego cholesterolu we krwi. Zalecane dzienne spożycie tłuszczu wynosi 65 g dziennie. Nadmierne spożycie tłuszczu jest jedną z głównych przyczyn otyłości i chorób układu krążenia, takich jak wysokie ciśnienie krwi i zawały serca.

Klasyfikacja

 1. Z 38 g tłuszczu tj. 58% dziennego spożycia, Whopper Burger Kinga zajmuje pierwsze miejsce w rankingu dotyczącym tłuszczów. W ich liczbie znajduje się 11 g kwasów tłuszczowych nasyconych i 1,5 g kwasów tłuszczowych trans.
 2. Drugie miejsce w tym rankingu zajmuje Giant firmy Quick z 37,4 g tłuszczu (57% ZDS), w tym 11,9 g kwasów tłuszczowych nasyconych.
 3. TO Big Mac McDonalda zajmuje trzecie miejsce z 27 g tłuszczu (42% ZDS), w tym 10 g kwasów tłuszczowych nasyconych i 1 g kwasów tłuszczowych trans.
 4. Czwarte miejsce zajmuje pizza o zawartości tłuszczu 12,14 g (19% ZDS), w tym 4,8 g kwasów tłuszczowych nasyconych, 1,2 g kwasów tłuszczowych wielonienasyconych i 5,3 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych.
 5. Kebab robi ostatni krok z 10,49 g tłuszczu (16% ZDS), w tym 3 g kwasów tłuszczowych nasyconych, 1,9 g kwasów tłuszczowych wielonienasyconych i 4 g kwasów tłuszczowych jednonienasyconych.

W podsumowaniu

Zawiera 29% tłuszczów nasyconych i 4% kwasów tłuszczowych trans, Burger King Whopper stanowi zatem najgorszą alternatywę w rankingu pod względem tłuszczu.

Kebab podaje tył z prawie 4 razy mniejszą ilością tłuszczu. Dla przypomnienia, w przypadku kebabów jest to średnia, każdy restaurator prawdopodobnie będzie miał nieco inny przepis.

Cukry

Mąka pszenna, cukry złożone

Wszystkie związki, których trawienie powoduje produkcję glukozy, zaliczane są do kategorii cukru. Zatem skrobia, skrobie i sacharoza są cukrami. Zalecane dzienne spożycie cukru wynosi 130 g dziennie, a węglowodany powinny stanowić 45-65% całkowitej liczby kalorii. Za pamięć, 1 g węglowodanów stanowi zapotrzebowanie energetyczne wynoszące 4 kilokalorie. Węglowodany są głównym paliwem dla mózgu i mięśni szkieletowych. Zapobiegają wykorzystaniu białek na cele energetyczne. Węglowodany dzielą się na cukry proste lub cukry szybkie i cukry złożone lub cukry wolne. Różnica pomiędzy tymi dwiema formami polega na ich strukturze oraz szybkości, z jaką są trawione i wchłaniane przez organizm.

Ogólnie rzecz biorąc, cukry proste są trawione i wchłaniane szybciej niż cukry złożone. Cukry proste składają się z jednej lub dwóch cząsteczek glukozy. W tej kategorii znajdziemy węglowodany takie jak cukier stołowy, laktozę i maltozę. Cukry złożone to stos kilkudziesięciu, a nawet setek cząsteczek glukozy. Występują w skrobi, mące pszennej i produktach zawierających skrobię. Cukry proste przyczyniają się do nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi w przeciwieństwie do cukrów złożonych, które są metabolizowane wolniej. Organizm może przechowywać do 2000 kilokalorii węglowodanów w wątrobie i czerwonych mięśniach. Poza tą ilością nadmiar odkłada się w postaci tłuszczu. Nadmierne spożycie cukrów ma zatem takie same skutki, jak nadmierne spożycie tłuszczów, a mianowicie przyrost masy ciała, otyłość i rozwój chorób sercowo-naczyniowych.

Klasyfikacja

 1. Po stronie węglowodanów powraca szef rankingu kebab zawierający 79,14 g węglowodanów, czyli 26% zalecanego dziennego spożycia. Cukry szybkie stanowią 8,5% całości, a błonnik pokarmowy 5,5%.
 2. Drugie miejsce na podium powraca w Burger King Whopper z 49 gramami węglowodanówlub 16% zalecanego dziennego spożycia. Cukry szybkie stanowią 22%, a błonnik pokarmowy 4%.
 3. Big Mac McDonalda zajmuje trzecie miejsce z 47 g węglowodanówlub 16% dziennego spożycia. Cukry szybkie stanowią 19%, a błonnik pokarmowy 6,3%.
 4. Czwarte miejsce zajmuje pizza zawierająca 27,68 g węglowodanów, czyli 9% zalecanego dziennego spożycia. Zawiera 6,4% cukrów szybkich i 5% błonnika pokarmowego.
 5. Ostatnie miejsce powraca w Giant de Quick z 24,5 g węglowodanówlub 7,9% dziennego spożycia. Cukry szybkie stanowią natomiast odsetek 19,6%.

W podsumowaniu

Kebab z pewnością zawiera więcej węglowodanów, ale większość tych węglowodanów składa się z wolnych cukrów. Dlatego Burger King Whopper z 22% cukrów szybkich jest najmniej cnotliwym wyborem. To burger, który regularnie powraca na szczyt rankingów złych wykonawców!

Białka

Mięso, żywność bogata w białko

Białka są bardzo ważne w diecie, ponieważ pełnią m.in odgrywają kluczową rolę w tworzeniu nowych komórek i walce ze starzeniem się. Są budulcem organizmu. Białka składają się z jednostek zwanych aminokwasami.

Rozróżniamy aminokwasy niezbędne (fenyloalanina, walina, treonina, tryptofan, metionina, leucyna, izoleucyna, lizyna i histydyna), aminokwasy zbędne (alanina, kwas asparaginowy, asparagina, kwas glutaminowy i seryna) oraz aminokwasy warunkowo niezbędne. (arginina, cysteina, glicyna, glutamina, prolina i tyrozyna).

Te pierwsze nie mogą być wytwarzane przez organizm ludzki i muszą być dostarczane z pożywieniem. Druga kategoria może być wytwarzana przez organizm, natomiast ostatnia kategoria obejmuje aminokwasy, które organizm wytwarza jedynie pod pewnymi warunkami. Dieta musi zawierać wszystkie aminokwasy.

Zalecana dzienna porcja białka i aminokwasów wynosi 50 gramów dziennie. Należy jednak uważać, aby nie przekroczyć zalecanego dziennego spożycia, ponieważ niektóre badania wskazują, że nadmierne spożycie białka prowadzi do wytwarzania metabolitów szkodliwych dla nerek. Taka sytuacja może ostatecznie doprowadzić do przeciążenia nerek, a później do zaburzenia ich funkcji.

Klasyfikacja

 1. Wśród fast foodów (pizza, burger, kebab) niewątpliwie najbogatszym w białko jest danie kebab z 38,19 g białka, czyli 76,4% zalecanego dziennego spożycia dla osoby o średniej aktywności fizycznej.
 2. Whopper Burger Kinga zajmuje drugie miejsce z 26 g białka, czyli 52% zalecanego dziennego spożycia.
 3. Na trzeciej pozycji znajdujemy Giant of Quick z 25 gramami białkalub 50% zalecanego dziennego spożycia.
 4. Na czwartej pozycji jest McDonald’s Big Mac z 24 gramami białka, czyli 48% zalecanego dziennego spożycia.
 5. Na ostatniej pozycji znajdujemy pizza z 10,64 g białka, czyli 21,28% zalecanego dziennego spożycia.

W podsumowaniu

Na poziomie czysto białkowym, kebab stanowi zatem najgorszą alternatywę, a pizza jest najlepsza. Jeśli chodzi o białka, 3 słynne burgery zajmują środek stołu w niemal identycznych ilościach.

Wzrost i waga

Chleb otrębowy

Rozmiar i waga fast foodów odgrywają bardzo ważną rolę, zwłaszcza gdy je się ich kilka na raz. Producenci nie wahają się sprawiają, że wielkość ich burgerów staje się argumentem komercyjnym. Prowadzone są kampanie marketingowe mające na celu zachęcenie klientów do spożywania coraz większych porcji. Jedną z głównych przyczyn otyłości jest spożywanie dużych ilości jedzenia. Osoba przyzwyczajona do spożywania dużych fast foodów będzie zmuszona spożywać ich większą liczbę każdego dnia. Cukrzyca typu 2 i choroby układu krążenia to między innymi konsekwencje spożywania dużych porcji fast foodów.

Kryterium, na które również warto zwrócić uwagę, to wartość energetyczną każdego produktu spożywczego. Parametr ten uzyskuje się dzieląc liczbę kalorii każdego produktu spożywczego przez jego wagę. Wadą żywności wysokokalorycznej jest dostarczanie dużych ilości kalorii bez zapewnienia uczucia sytości. Zdecydowanie odradza się spożywanie tego rodzaju żywności. Dietetycy zalecają natomiast spożywanie pokarmów o niskiej wartości kalorycznej, takich jak pieczywo otrębowe oraz pokarmów zawierających dużą ilość błonnika pokarmowego. Te produkty spożywcze dostarczają bardzo mało kalorii.

Klasyfikacja

 1. W ramach mojego badania porównawczego fast foodów (pizza, burger, kebab) kebab o masie 390 g trafia na szczyt tabeli.
 2. Za nim podąża Whopper Burger King o wadze 260 g.
 3. Na trzeciej pozycji znajdujemy Big Mac z McDonald’s o wadze 211 g.
 4. Gigant Szybkiego zajmuje 4t miejsce z 172 gr.
 5. Pizza podnieś tył z 88 gr na pojedynczą porcję.

W podsumowaniu

Ta waga w porównaniu do wartości kalorycznej wynosi 311 kilokalorii na 100 gramów Gianta, 251 kilokalorii na 100 gramów Big Maca, 242 kalorie na 100 gramów Whoppera i 147 kalorii na 100 gramów kebaba.

Jedzenie Quick Gianta aż do uczucia sytości to bardzo zły pomysł, ponieważ wartość kaloryczna tego jedzenia jest powalająca. Kebab stanowi zatem najlepszą alternatywę dla osoby chcącej zastąpić posiłek dnia fast foodem.

Eskapady sieci fast foodów

Pizza, zbyt tłusta czy nie

Produkcja tych dań osiągnęła etap przemysłowy, a sieci fast foodów (pizza, burger, kebab) stale poszukują tańszych technik produkcji. Na przykład oryginalna pizza to specjalność gastronomiczna przygotowywana z wysokiej jakości składników, takich jak mozzarella, włoski ser pleśniowy. Od czasu pojawienia się pizzy jako fast foodu producenci prześcignęli się w pomysłowości, aby wyprodukować najbardziej ekonomiczną i konkurencyjną pizzę. Bardzo drogie składniki, takie jak ser, zostały zastąpione poprzez zamienniki imitujące smak, nie posiadające wartości odżywczych. Pizze wielu marek nie zawierają ani grama sera, ale mieszankę oleju kokosowego i sztucznych aromatów. Przecier pomidorowy uznawany za zbyt drogi zastępuje się mniej pożywną, ale bardziej ekonomiczną pastą pomidorową.

Masowo produkowana pizza z sieci fast foodów ma reputację niezbilansowanej pod względem odżywczym. Zawierają bardzo duże proporcje soli, tłuszczu i kalorii. Chcąc nadać swoim produktom ciekawszy smak, sieci fast foodów nie wahają się masowo stosować dodatki do żywności, które są niedrogie i potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Lista dodatków zawartych w Big Macu jest dość wymowna : propionian wapnia i sodu, guma guar, fosforan monowapniowy, etoksylowane monoglicerydy, monoglicerydy i diglicerydy, azodikarbonamid, stearoilomleczan sodu, chlorek amonu, siarczan amonu, siarczan wapnia itp. Kwasy tłuszczowe trans nie są uwzględnione. to tylko kolejny niefortunny przykład. Duża część strategii sieci fast foodów polega na kreowaniu zależności wśród konsumentów, stąd dbałość o walory smakowe menu. Problemem może być również higiena.

We Francji badanie przeprowadzone w 2007 r. przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji, Spraw Konsumenckich i Kontroli Nadużyć Finansowych (DGCCRF) wykazało, że 61,5% restauracji orientalnych serwujących kebaby nie spełniało norm higienicznych. Kilka sieci fast foodów (pizza, burger, kebab) było czasami oskarżanych o stosowanie niezgodnych z przepisami składników, takich jak zgniłe mięso czy konina. W 2014 roku Burger King i Taco Bell potwierdziły obecność mięsa końskiego w niektórych swoich menu, po tym jak przez kilka lat temu zaprzeczały.

W 2015 roku KFC i McDonald’s zostały potępione w Chinach za spożywanie zepsutego mięsa. Opublikowano także film przedstawiający pracowników zajmujących się mięsem na podłodze. Sieć fast foodów Subway została potępiona ponieważ jego pracownicy podawali zgniłe mięso, napoje i warzywa. Aby oszukać kontrolerów, ta sieć fast foodów zmieniła nawet daty ważności. W 2015 roku Japonka została zraniona kawałkami plastiku w napoju, który kupiła w restauracji McDonald’s. 22 stycznia 2011 r. 14-letni baron François Vaxelaire zmarł po zjedzeniu dwóch hamburgerów w restauracji Quick w Awinionie. Sekcja zwłok wykazała, że ​​przyczyną śmierci były hamburgery, ponieważ były skażone gronkowcami.

Zagrożenia związane z fast foodami (pizza, burger, kebab)

Fast foody (pizza, burger, kebab) to szybki sposób na zaspokojenie zachcianek. Spożywanie ich okazjonalnie nie stanowi większego problemu, jednak regularne spożywanie ich może prowadzić do poważnego zagrożenia dla zdrowia ze względu na ich niską wartość odżywczą oraz wysoką zawartość tłuszczu, kalorii i sodu. Typowy fast food ma zazwyczaj wysoką zawartość tłuszczu i kalorii. Osoba przybiera na wadze, gdy spożywa więcej kalorii niż wydaje. Badanie opublikowane w 2004 roku w czasopiśmie Lancet wykazało, że jedzenie w restauracjach typu fast food częściej niż dwa razy w tygodniu prowadzi do większego przyrostu masy ciała niż epizodyczne wizyty. Wykazało to badanie przeprowadzone w 2009 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Berkeley w Kalifornii osoby mieszkające w pobliżu restauracji typu fast food były o 5,2% bardziej narażone na otyłość. Badanie przeprowadzone w 2004 roku wykazało również, że regularne spożywanie fast foodów podwoiło ryzyko rozwoju oporności tkanek na insulinę; fakt, który poważnie zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Liczba osób chorych na cukrzycę na świecie wzrosła ze 153 milionów w 1980 r. do 350 milionów w 2011 r.

Duże zagęszczenie sieci fast foodów jest dodatnio skorelowane ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia. Badanie opublikowane w 2005 roku w Canadian Journal of Public Health i przeprowadzone przez naukowców z Ontario Institute for Clinical and Evaluative Sciences wykazało, że na obszarach o dużej gęstości sieci fast foodów odnotowano 2,62 razy więcej przypadków hospitalizacji z powodu choroby niedokrwiennej serca. Wyniki te zostały potwierdzone w 2010 roku w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Południowej Australii. Badanie to opublikowane w czasopiśmieEuropejski Dziennik Epidemiologii wykazało, że gdy gęstość restauracji typu fast food (pizza, burger, kebab) wzrosła o 10%, liczba przypadków chorób układu krążenia została pomnożona przez współczynnik 1,39. Oprócz zgonów z powodu chorób układu krążenia, fast foody wiążą się ze wzrostem ogólnej śmiertelności. Badanie przeprowadzone w 2005 roku przez kanadyjskich badaczy wykazało, że w regionach o dużym zagęszczeniu restauracji typu fast food ogólny współczynnik umieralności był 2,52 razy wyższy niż w pozostałych regionach.

Badania wykazały również związek pomiędzy nadmiernym spożyciem fast foodów a rakiem jelita grubego. Zagrożenie szczególnie zwiększają ogromne ilości napojów gazowanych, które systematycznie pojawiają się w menu restauracji typu fast food. Liczne badania wykazały zagrożenie, jakie te słodkie i gazowane napoje stanowią dla zdrowia. Producenci tych napojów dokładają wszelkich starań, prowadząc bardzo kosztowne kampanie reklamowe, aby ich napoje znalazły się w menu różnych restauracji typu fast food. Brak równowagi odżywczej tych fast foodów w połączeniu z dużą liczbą kalorii dostarczanych przez te napoje działa jak bomba w organizmie.

Środki ostrożności podczas spożywania fast foodów

Za dużo hamburgera, ryzyko dla zdrowia

Spożywanie produktów określanych jako „śmieciowe” lub „śmieciowe jedzenie” musi mieć charakter sporadyczny. Powinieneś trzymać się tylko jednej jednostki i zrezygnować z napojów gazowanych dołączonych do menu. Jeśli chcesz zachować zdrowie, spożywanie fast foodów na śniadanie, lunch i kolację w żadnym wypadku nie jest możliwe, fast foody stanowią realne zagrożenie tylko w ściśle określonych warunkach. W połączeniu ze zbilansowaną dietą i zdrowym trybem życia fast foody nie stanowią większego zagrożenia. Problemem jest gromadzenie kalorii i tłuszczu bez ćwiczeń.

Dietetycy zalecają codzienne spożywanie owoców i warzyw oraz aktywność fizyczną przynajmniej raz w tygodniu. Osoba wykonująca fizycznie ograniczającą aktywność może spożywać fast foody bez większego niebezpieczeństwa, ponieważ spożyte kilokalorie zostaną natychmiast spalone w ciągu dnia. Nie dotyczy to osoby, która większość czasu spędza siedząc w biurze. Jedząc wyłącznie tak zwaną zdrową żywność, możesz stać się otyły i zachorować na choroby układu krążenia.

Wszystko zależy od stylu życia. Kilokalorie i składniki odżywcze muszą odpowiadać potrzebom organizmu. Jakikolwiek nadmiar, niezależnie od tego, czy pochodzi z fast foodów, czy nie, będzie miał szkodliwe konsekwencje dla zdrowia. Z pewnością prawdą jest, że gwałtowny wzrost otyłości jest częściowo spowodowany mnożeniem się restauracji typu fast food, ale te ostatnie nie mogą ponosić odpowiedzialności wyłącznie za tę sytuację. Należy koniecznie sprawdzić skład spożywanych pokarmów, uważnie czytając etykiety. Będziesz musiał unikać jedzenia zbyt tłustego, zbyt słonego lub zbyt słodkiego. Będziesz musiał regularnie angażować się w aktywność sportową lub aktywność, która może pomóc spalić nadmiar spożytych kalorii.

Fast foody są dalekie od zdrowej alternatywy żywieniowej. Są znane z braku równowagi żywieniowej i licznych nadużyć, na które pozwalają ich producenci, aby osiągnąć zyski. Z tego porównania jasno wynika, że ​​ich spożycie należy ograniczyć do ścisłego minimum, a nawet go unikać. Obok braku aktywności fizycznej stanowią one jedną z głównych przyczyn epidemii otyłości, która uderza w społeczeństwa zachodnie.

Kilka słów na zakończenie

Cierpliwie sprawdzając właściwości odżywcze pizzy, kebaba, Big Maca z McDonald’s, Whoppera z Burger Kinga i Gianta z Quick, szybko zdajemy sobie sprawę, że tych produktów spożywczych nie można wrzucać do tej samej łodzi.

Whopper gromadzi się wysoka zawartość kilokalorii, tłuszczu i cholesterolu. Zajmuje także drugie miejsce pod względem węglowodanów i masy ciała. Jeden z najwyższych jest w nim również poziom nasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów tłuszczowych trans. Jest zatem najgorszym z pięciu fast foodów. Jednak regularne spożywanie jednego z czterech pozostałych wymienionych fast foodów również byłoby błędem i zagrożeniem dla zdrowia.

Krótkie podsumowanie wideo:

Źródła