Czy magnez powoduje przyrost masy ciała?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Magnez (Mg) to minerał o fundamentalnym znaczeniu dla naszego organizmu, ponieważ odpowiada za metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Ma także fundamentalne znaczenie dla zdrowia układu nerwowego i mózgu. Kolejną bardzo ważną funkcją jest jego zdolność relaksacyjna w odniesieniu do układu mięśniowego. Co czyni go doskonałym sprzymierzeńcem w walce ze skurczami i zmęczeniem mięśni. Powstaje jednak pytanie: czy magnez powoduje przyrost masy ciała? Aby rozwiązać ten problem, ważne jest, aby dowiedzieć się więcej o tym minerale.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Co to jest magnez?

Jest niezbędnym minerałem w wielu procesach metabolicznych. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, funkcjonowania mięśni oraz przekazywania impulsów nerwowych. Jest także niezbędna dla zdrowia kości i prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Magnez bierze także udział w syntezie białek i wytwarzaniu energii.

Źródła magnezu
Kilka produktów spożywczych dostarcza organizmowi magnezu. Przykładami są owies, migdały, figi, orzechy włoskie, orzechy laskowe i orzeszki ziemne.

Jeśli masz problemy ze stanami lękowymi lub masz zły humor, może to wynikać z niskiego poziomu magnezu. Spożywając magnez, pomożesz swojemu organizmowi zrelaksować się. Mięśnie przestaną się mimowolnie kurczyć, a kołatanie serca ustanie. Nie będziesz już mieć ataków paniki. Spożycie magnezu może być również korzystne w zapobieganiu drażliwości, bólom mięśni i uczuciu niepokoju. Ważne jest jednak, aby nie przekraczać dawki dziennej.

Jedną z właściwości magnezu jest to, że jest doskonałym suplementem dla serca. Poprawia także pracę naczyń krwionośnych. Przyjmowanie tabletek magnezu może poprawić ciśnienie krwi i prowadzić do lepszego wchłaniania wapnia i potasu. Osoby, które mają problemy ze snem, mogą również skorzystać z dobrodziejstw magnezu. Minerał ten pomaga również zmniejszyć stres, ponieważ działa uspokajająco i relaksująco.

W jakich produktach spożywczych występuje magnez?

Magnez występuje w produktach spożywczych takich jak:

  • otręby i produkty pełnoziarniste
  • rośliny strączkowe, takie jak fasola i soja
  • migdały, orzechy nerkowca, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, pistacje, orzechy włoskie i ciecierzyca
  • surowa sól morska
  • ogólnie suszone owoce
  • warzywa liściaste, pomidory, ziemniaki, bakłażan, cukinia, kalafior i brokuły
  • owoce takie jak truskawki, pomarańcze, wiśnie, ananasy, winogrona, melony i banany
  • gorzka czekolada

Ponieważ istnieje wiele produktów spożywczych zawierających magnez, można by pomyśleć, że jest to trudne osiągnąć niedobór magnezu. W rzeczywistości tylko 30 do 40% magnezu, który spożywamy z pożywieniem, jest faktycznie wchłaniane przez nasz organizm. Duża część magnezu jest tracona w wyniku rafinacji zbóż, utrwalania żywności i gotowania.

Zalecane dzienne spożycie magnezu wynosi około 5 do 6 mg na kilogram masy ciała. Liczba ta wynosi 10 mg dla kobiet w ciąży i 15 mg dla dzieci. Na zapotrzebowanie na magnez wpływa ilość wapnia, białka, fosforu i witaminy D obecnych w diecie. Zwiększa się proporcjonalnie do poziomu cholesterolu.

Z drugiej strony niedobór magnezu jest powiązany z różnymi zaburzeniami serca, nerwowo-mięśniowymi, nerwowymi i wieloma chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroba Alzheimera i choroby serca.

Czy magnez powoduje przyrost masy ciała?

Na pytanie: „Czy magnez powoduje przyrost masy ciała?” ”, odpowiedź jest oczywista. Nie, magnez nie powoduje przyrostu masy ciała. Wręcz przeciwnie, jest doskonałym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Nie ma magicznej pigułki ani produktu, który szybko schudnie. Ale jest coś, co możesz zrobić, aby przyspieszyć utratę wagi: zwiększyć spożycie magnezu.

Ale w jaki sposób magnez może Ci pomóc? Zwiększenie spożycia magnezu może pomóc w walce z czynnikami przyczyniającymi się do otyłości. Może poprawić zdolność organizmu do wchłaniania i wykorzystywania ważnych składników odżywczych i minerałów. Pomaga także utrzymać stabilny poziom glukozy i insuliny.

Według ostatnich badań opublikowanych w Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis, wraz ze wzrostem poziomu magnezu wzrasta również poziom wolnego testosteronu w organizmie. Wiadomo, że hormon ten zwiększa masę mięśniową i zmniejsza tkankę tłuszczową zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet.

Ponieważ magnez może poprawić syntezę białek, może to również sprzyjać rozwojowi mięśni. Im więcej masz masy mięśniowej, tym więcej kalorii spalisz. Minerał ten może poprawić jakość snu i zmniejszyć stres, co pomaga w utracie wagi. Zapewnia także odpowiednią produkcję energii. Pamiętaj, że jeśli Twój poziom energii jest wysoki, możesz być bardziej aktywny, ćwiczyć dłużej i spalić więcej tłuszczu.

Przybranie na wadze
Brak magnezu może powodować przyrost masy ciała.

Czy niedobór magnezu powoduje przyrost masy ciała?

Przyczyną przyrostu masy ciała jest niedobór magnezu. Magnez odgrywa ważną rolę w zdolności naszego organizmu do trawienia, wchłaniania, a nawet wykorzystywania spożywanej żywności w celu uzyskania energii. Obejmuje to tłuszcze, białka, węglowodany, witaminy, minerały i wiele innych.

Jeśli nie dostarczamy odpowiedniej ilości magnezu, w naszym organizmie zaczyna brakować tych ważnych składników odżywczych. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak stany lękowe, hipoglikemia i otyłość. Dodatkowo magnez jest niezbędny do produkcji energii, ponieważ pomaga glukozie lub cukrowi, które spożywamy, przekształcić w energię na czas. Jeśli to nie zadziała tak, jak powinno, glukoza może przekształcić się w tłuszcz. A gromadzenie się tłuszczu prowadzi do przyrostu masy ciała.

Najlepszym sposobem na uzupełnienie niedoboru magnezu jest spożycie go z naturalnych źródeł, takich jak żywność. W takim przypadku będziesz musiał włączyć do swojej diety produkty bogate w magnez. Może to być świetny początek w osiąganiu celów związanych z utratą wagi, a także poprawą ogólnego stanu zdrowia. Możesz także przyjmować suplementy, ale zawsze skonsultuj się z lekarzem.