Czy kawa powoduje przyrost masy ciała?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Dobra filiżanka kawy jest zawsze mile widziany w czasie przerw lub gdy musisz nie spać późno. Jednak można śmiało założyć, że jeśli wiele osób jest takich samych zdaniem niewielu zna prawdziwe działanie tego cenionego napoju organizm. Odkryj tajemnice kawy, w tym jej różne składniki i jego wpływ, szczególnie na wagę. Nasuwa się pytanie, czy Jeśli kawa powoduje przyrost masy ciała…

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Kawa

Kawa to przede wszystkim ziarno która jest zwykle uprawiana w regionach tropikalnych lub subtropikalnych. TO klimat jest gorący i przede wszystkim wilgotny, co sprzyja dobremu wzrostowi kawowca i produkcję doskonałej jakości nasion.

Istnieją dwie główne odmiany kawy: Arabika i Robusta. O ile Arabika jest najbardziej rozpowszechnioną i najbardziej znaną ze wszystkich odmianą ze swojej słodyczy i nuty głębi bez smaku, Robusta jest z drugiej strony bardziej ostra. Bogata w kofeinę o intensywnym, wręcz gorzkim smaku, często spożywana jest w połączeniu z Arabiką.

Kawa
Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie

Ziarno kawy przechodzi przez: procesie prażenia, zanim nadadzą się do spożycia. Właściwie on nie ma jeszcze żadnego smaku ani aromatu, a tym bardziej brązowego koloru w filiżankach.

Proces polega na grillowaniu ziarna przez około kwadrans w bardzo wysokich temperaturach (między 180 i 240°C). Czas i poziom ciepła różnią się w zależności od żądane pieczenie.

Ta transformacja traci w ziarnach ich wilgoć i skrobia przekształcane są w cukier. Olejek kawowy, uwalniana jest substancja odpowiedzialna za smak kawy, a wytrawna kawa w końcu przechodzi na etapie mielenia w celu uzyskania proszku.

Z czego składa się kawa?

Kawa zawiera kilka dziesiątki składników aktywnych, takich jak garbniki. Ziarno kawy nr pieczone składa się z:

  • Węglowodany (nieco mniej niż 50%);
  • Lipidy (15%);
  • Białka (10%);
  • Minerały (5%);
  • Kofeina (aż do 2,4%);
  • Kwas chlorogenowy (około 7%).

Kawa również zawiera wiele witamin i minerałów, takich jak magnez, wapń i potas.

Pomimo uprzedzeń kawa dlatego zawiera tylko niewielki procent kofeiny: 1,3% kofeiny suchej masy dla Arabiki i 2,4% dla Robusty.

Związki bioaktywne, takie jak melanoidyna powstaje podczas procesu palenia ziaren kawy nadać mu brązowobrązowy kolor.

Jakie korzyści przynosi kawa dla organizmu?

Spożywane w rozsądnych proporcjach, Kawa zapewnia niezliczone korzyści dla organizmu. Oto jego główne cnoty.

Optymalizacja inteligencji i uwagi

Kawa działa w dużej mierze na układ nerwowy dzięki kofeinie. Oprócz zmniejszenia uczucia zmęczenie, optymalizuje koncentrację oraz refleks i zwiększa poziom czujności.

Kofeina blokuje działanie adenozyny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za spać. Dzięki temu dopamina lub noradrenalina oraz stymulujące neuroprzekaźniki działają samodzielnie i zwiększają witalność organizmu.

Wysoka zawartość przeciwutleniaczy

Jeśli jest bogata substancja jeśli chodzi o przeciwutleniacze, to prawdopodobnie kawa. W rzeczywistości kawa ziarnista lub palona jest pełen wielu składników aktywnych zwanych polifenolami. Te ostatnie mają znaczne właściwości przeciwutleniające.

Udowodniono nawet, że kawa zawiera więcej przeciwutleniaczy niż jakiekolwiek owoce i warzywa. To pozwala w ten sposób łatwiej walczyć ze zwyrodnieniowymi chorobami mózgu takie jak choroba Alzheimera lub Parkinsona, niektóre nowotwory i cukrzyca typ 2.

Doskonała pomoc trawienna

Jeśli wiele osób przyjąć słynną tradycję filiżanki kawy zaraz po posiłku ponieważ napój ten stymuluje wydzielanie enzymów niezbędnych do trawienie i reguluje pasaż jelitowy.

Jego działanie moczopędne organizm wspomaga również wydzielanie moczu w celu utrzymania pracy nerek leczy i zapobiega ryzyku nadciśnienia tętniczego.

Kawa
Kawa wspomaga trawienie

Przeciwko migrenom

Kawiarnia jest również znana być doskonałym środkiem przeciwbólowym. Kofeina wywiera nacisk na naczynia krwi obecnej w mózgu, aby niemal natychmiast złagodzić migrena. Jego połączenie z paracetamolem lub aspiryną zwiększa jego działanie dziesięciokrotnie.

Czy kawa powoduje przyrost masy ciała?

Czy kawa powoduje przyrost masy ciała? Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko w stosunkowo małych dawkach. nadmierne i pod pewnymi warunkami.

Teoretycznie filiżanka kawy zawiera prawie 0 kalorii. Główną przyczyną jest kofeina przyrost masy ciała związany z nadmiernym spożyciem tego napoju. W rzeczywistości ten zasób stymuluje produkcję kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie. TO Kortyzol zwiększa poziom cukru we krwi w organizmie. Im więcej kawy pijesz, tym większa jest dawka kofeiny w organizmie. Chwytliwy fakt po drugie, nadmiar glikogenu przekształca się w cukier.

Cukier występuje zatem w ostateczny we krwi. Jednak cukier rymuje się z energią, co zapewnia efekt kawa wzmacniająca dla sportowców. Ale niewydana nadwyżka będzie przechowywana pod postać tłuszczu. Zatem nadwaga prędzej czy później się pojawi.

Z drugiej strony kawa spożywana w nadmiernych ilościach powoduje mniej lub bardziej chroniczną bezsenność. Jednak brak snu uniemożliwia organizmowi optymalną eliminację odpadów. Te nagromadzone toksyny będą przyczyniać się do wzrostu poziomu masy tłuszczowej, stąd stosowanie kawy w niektórych suplementach diety. W szczególności możesz przeczytać moja opinia na temat PhenQ, jeden z najbardziej znanych spalaczy tłuszczu.

Wreszcie brak snu przebudzenie po nieodpowiednim spożyciu kawy powoduje nagromadzenie zmęczenia, które popycha Cię do zaniedbywania higieny jedzenia. Masz tendencję do przygotowywania się niezbilansowane szybkie posiłki (zamów pizzę, burgera, frytki itp.) które sprzyjają przyrostowi masy ciała.

Wniosek

Jak to się mówi: „każdy nadmiar szkodzi”. A przyrost masy ciała związany z kawą można wytłumaczyć jedynie nadmiernym spożyciem. Zaleca się wówczas dokonanie przeglądu swoich nawyków i przywrócenie równowagi styl życia i higiena żywności. Należy jeszcze zauważyć, że kawa ma efekt paradoksalny: w pewnych proporcjach pozwala na to napój tracić na wadze…