Utrata wagi na kolanach: jak mogę schudnąć na kolanach?

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Chociaż tłuszcz na kolanach nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie, może być źródłem kompleksów, do tego stopnia, że ogranicza rodzaj ubrań, które można nosić. Tłuszcz na kolanach może również sprawiać, że nogi wyglądają nieproporcjonalnie. Można go jednak zgubić za pomocą odpowiednich ćwiczeń, nawyków żywieniowych i innych metod. Opowiem o tym wszystkim w tym artykule.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Skąd się bierze tłuszcz na kolanach?

Istnieje kilka metod odchudzania okolic kolan. Aby jednak wiedzieć, którą z nich zastosować, należy zacząć od zidentyfikowania źródła problemu.

Maigrir des genoux
Istnieją różne powody, dla których tłuszcz gromadzi się w kolanach

Dlaczego mamy tłuszcz na kolanach?

Często jest to spowodowane nadwagą. Czasami jest to również spowodowane brakiem ćwiczeń i złą dietą…

  • Przyrost masy ciała: jest to często główna przyczyna tłuszczu wokół kolan. I jest to całkowicie naturalne, ponieważ kiedy przybierasz na wadze, tłuszcz gromadzi się na całym ciele. Różni się to w zależności od osoby, w zależności od jej morfologii. U niektórych tłuszcz gromadzi się na brzuchu, u innych na biodrach, a są też tacy, którzy mają tłuszcz na kolanach…
  • Wiek: wraz z wiekiem skóra stopniowo traci swoją elastyczność. Prowadzi to do zwiotczenia skóry. To naturalny proces, którego tak naprawdę nie da się uniknąć. Można jednak przyjmować kolagen, aby zachować młody wygląd skóry na dłużej.
  • Brak ćwiczeń: czasami opuchnięte kolana nie są spowodowane tłuszczem, ale mięśniami, które nie zostały stonowane lub wzmocnione.
  • Nadmierne ćwiczenia: z drugiej strony, zbyt dużo ćwiczeń może sprawić, że obszar nad kolanami będzie wyglądał na większy. Nie jest to tłuszcz, ale po prostu mięśnie, które wybrzuszyły się w wyniku ćwiczeń. Sport również powinien być uprawiany z umiarem.
  • Zatrzymywanie wody i słabe krążenie krwi: co prowadzi do odkładania się cellulitu w kolanach.

Jakie sporty mogą pomóc wyszczuplić kolana?

W rzeczywistości nie ma specjalnego sportu na odchudzanie kolan. Nie jest możliwe schudnięcie w jednej konkretnej części ciała, przy jednoczesnym zachowaniu pozostałych w nienaruszonym stanie. Aby wyszczuplić kolana, musisz pomyśleć o utracie wagi. Istnieje jednak wiele ćwiczeń, które sprzyjają utracie tłuszczu w kolanach, ale nie oznacza to, że są one jedynym sposobem na utratę wagi.

Ćwiczenia wyszczuplające kolana

Ćwiczenia cardio są wysoce zalecane, podobnie jak ćwiczenia wzmacniające mięśnie.

Przysiady na odchudzanie kolan

Polega to na tym, że najpierw stoisz prosto, następnie zginasz kolana, jakbyś miał usiąść na krześle, a następnie ponownie wstajesz. Powtarzaj ten ruch około dziesięciu razy przez kilka pierwszych dni, a następnie stopniowo zwiększaj intensywność. Przysiady są ukierunkowane na mięsień czworogłowy, nogi i pośladki.

Les squats pour maigrir des genoux
Przysiady, aby schudnąć na kolanach

Pływanie

Pływanie jest dobre dla całego ciała. Jest również uważane za ćwiczenie kardio, ponieważ poprawia tętno i poziom tlenu w organizmie oraz skutecznie spala tłuszcz. Pływanie wzmacnia i ćwiczy wszystkie mięśnie.

Nager pour affiner ses genoux
Pływanie na szczuplejsze kolana

Skakanka

Jest to ćwiczenie, które pomaga szybko spalić kalorie. Kluczem jest technika. Staraj się skakać z jak najmniejszym ugięciem kolan. Nie skacz też zbyt wysoko i ląduj na palcach. Najlepiej jest również ćwiczyć na macie, zamiast skakać bezpośrednio na twardą powierzchnię. Ponieważ skakanka jest bardzo skuteczna, 5 do 15 minut ćwiczeń dziennie jest więcej niż wystarczające.

La corde à sauter pour brûler des calories
Skakanka na spalenie kalorii

Wypady

Ćwiczą pośladki, mięsień czworogłowy i tył nóg. Polegają na wysunięciu jednej stopy do przodu, a drugiej bardzo daleko do tyłu, z jedynie czubkiem stopy na ziemi. Następnie opuść się w dół, aż kolana utworzą kąt 90 °, utrzymując ciało prosto, a następnie podnieś się z powrotem. Powtórz ruch około dziesięć razy, a następnie zmień stopę na drugą.

Les fentes pour maigrir des genoux
Wypady, aby schudnąć w kolanach

Jogging

Jogging to skuteczny sposób na spalanie tłuszczu. Działa również na nogi i pomaga wzmocnić kolana. Wystarczy 30 minut joggingu dziennie.

Faire du jogging
Jogging

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze nie tylko zapewnia kolanom świetny trening, ale jest również dobra dla zdrowia serca, ponieważ jest uważana za ćwiczenie kardio. Oprócz kolan, wyeliminowany zostanie również tłuszcz z ud, bioder i pośladków.

Faire du vélo
Jazda na rowerze

Jak szybko wyszczuplić kolana?

Wyniki nie są natychmiastowe, jeśli zdecydujesz się na sport i dietę. Co więcej, nie zawsze są gwarantowane. Ale jeśli nie masz cierpliwości i chcesz zapewnić sobie skuteczny i gwarantowany rezultat, możesz skorzystać z metod chirurgicznych lub niechirurgicznych. Co więcej, dzięki tym metodom możesz mieć pewność, że inne części ciała pozostaną nietknięte.

Kriolipoliza na odchudzanie kolan

Kriolipoliza lub „coolsculpting” to niechirurgiczna, nieinwazyjna procedura redukcji tkanki tłuszczowej. Polega ona na niszczeniu komórek tłuszczowych przy użyciu intensywnego zimna. Liczne badania wykazały redukcję tkanki tłuszczowej o 15-28% po czterech miesiącach od pierwszej sesji zabiegowej. Jednak zmiany można zauważyć już po trzech tygodniach. Pojedyncza sesja może być wystarczająca, w zależności od ilości tłuszczu na kolanach.

Zaletą kriolipolizy jest mniejsze ryzyko infekcji, ponieważ nie ma nacięć. Efekty uboczne są minimalne, takie jak obrzęk, niewielki ból i zaczerwienienie. Komórki tłuszczowe są również całkowicie niszczone. Jednak osoby otyłe i z nadwagą nie kwalifikują się do tej techniki.

Tylko chirurg plastyczny może przeprowadzić kriolipolizę. Należy pamiętać, że druga sesja zabiegowa (jeśli występuje) może zostać przeprowadzona dopiero po ośmiu tygodniach od pierwszej sesji.

Liposukcja

Liposukcja to chirurgiczna technika usuwania tłuszczu. Podczas zabiegu, który trwa od 30 do 45 minut, pacjent zostanie poddany znieczuleniu ogólnemu lub miejscowemu. Chirurg rozpocznie od wstrzyknięcia w kolana roztworu soli fizjologicznej i leków zmniejszających utratę krwi. Następnie skóra zostanie odsłonięta za pomocą ultradźwięków w celu zniszczenia komórek tłuszczowych. Następnie wykona małe nacięcie, aby móc wprowadzić rurkę podłączoną do maszyny ssącej. Ta następnie zasysa tłuszcz.

Liposukcja może być wykonywana wyłącznie przez chirurga estetycznego. Podobnie jak kriolipoliza, nie jest odpowiednia dla osób z nadwagą. Wadą liposukcji jest to, że ryzyko infekcji jest wyższe niż w przypadku metody niechirurgicznej.

Dieta: dobre odżywianie, aby schudnąć wokół kolan

Sam sport nie wystarczy, aby wyszczuplić łydki; potrzebna jest również zdrowa, odpowiednia dieta. Kluczem jest przestrzeganie diety niskokalorycznej do punktu, w którym organizm jest w deficycie. Regularne uprawianie sportu sprawia, że organizm potrzebuje kalorii. Ale ponieważ jest ich mało, źródłem energii będzie tłuszcz. Unikaj przetworzonej żywności, smażonych potraw i cukrów.

Manger équilibré
Zrównoważona dieta

Z drugiej strony, nadaj priorytet następującym pokarmom:

  • Warzywa ;
  • Pełne ziarna: kukurydza, płatki owsiane, brązowy ryż, dziki ryż, jęczmień, komosa ryżowa, kasza gryczana, kasza bulgur;
  • Chude białka: soczewica, jajka, wołowina, kurczak i indyk;
  • Tłuszcze nienasycone: zawarte w orzechach włoskich, oliwie z oliwek, oleju słonecznikowym, rzepakowym i lnianym;
  • Chude produkty mleczne.

Wskazówki i porady: masaże

Aby zoptymalizować wyniki, najlepiej jest połączyć ćwiczenia fizyczne i dietę z masażem. Istnieją trzy techniki masażu idealne do odchudzania kolan.

Głaskanie i rolowanie

Udowodniono, że ta technika masażu jest bardzo skuteczna i jest również najbardziej znana z utraty tłuszczu z kolan. Nie tylko pomaga usunąć tłuszcz z kolan, ale także zwalcza cellulit na kolanach. Do tego masażu zalecamy stosowanie specjalistycznego olejku. Polega on na zrobieniu małego fałdu na skórze między kciukami i palcami i pociągnięciu go w górę. Masaż można wykonać samodzielnie.

Ugniatanie

Technika ta polega na wykonaniu szerokiej fałdy przy użyciu dłoni, a następnie głębokim ugniataniu i pracy w górę. Ugniatanie pomaga pozbyć się złogów tłuszczu, ale także stymuluje krążenie limfy i pomaga rozluźnić mięśnie.

Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny jest szczególnie zalecany w przypadku obrzęków spowodowanych cellulitem w kolanach lub zatrzymywaniem wody. Zaleca się również profesjonalny masaż, ponieważ wymaga on dobrej znajomości strefy limfatycznej. Drenaż limfatyczny obejmuje delikatne, powolne, powtarzalne ruchy w celu utraty tłuszczu z kolan. Przeprowadza się go bez oleju, ponieważ skóra musi być rozciągnięta, aby rozszerzyć naczynia limfatyczne i wypłukać płyny w kierunku ewakuacji. Wszystko to spowoduje opróżnienie kolan.