Utrata 10 kilogramów dzięki zbilansowanej diecie

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Chcesz zrzucić kilka kilogramów w zaledwie kilka tygodni? Jeśli tak, to polecam zbilansowaną dietę, aby schudnąć 10 kg!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Zbiorowa świadomość dała nam możliwość ujawnienia, że restrykcyjne diety mają znaczenie tylko w krótkim okresie, ponieważ ich skuteczność spada w dłuższej perspektywie. Diety nie należy jednak mylić z równoważeniem diety. Zamierzam porozmawiać o tym drugim. Przynajmniej możemy powiedzieć, że oferuje znacznie więcej korzyści niż zwykła dieta.

Na czym polega równoważenie diety?

Celem zrównoważenia diety jest zapoznanie się z podstawami zdrowej diety i włączenie ich do codziennego życia. Celem jest jeść lepiej (a nie mniej, jak zaleca konwencjonalna dieta). Przywrócenie równowagi żywieniowej to całkowity przegląd stylu życia. Charakteryzuje się całkowitą rewizją stylu życia i wprowadzeniem nowych nawyków.

Nie obejmuje określonego czasu, w taki sam sposób jak dieta. W rzeczywistości równoważenie diety jest procesem długoterminowym. Celem nie jest sprawdzenie i poznanie tego, co jesz. Celem zrównoważenia diety jest optymalne przewidywanie pozytywnych lub negatywnych konsekwencji dla organizmu, w celu osiągnięcia najlepszych możliwych rezultatów. Teraz odnalazłem swoją równowagę. Nie mówię już nawet o przywróceniu równowagi w diecie, ponieważ te nawyki są teraz moją normą, moim nowym sposobem dbania o siebie.

Jak zrównoważyć dietę, aby schudnąć 10 kg?

Aby schudnąć, trzeba przejść na dietę: tak myślało wiele osób. Ale ta koncepcja nie jest już w modzie. W prawie 90% przypadków utrata wagi prowadzi do jej odzyskania. Jeśli nie jest połączone z aktywnością sportową, ograniczenie energii prowadzi do zaniku mięśni, co z kolei prowadzi do niższego zapotrzebowania na energię i większej tendencji do jej magazynowania. Prawdziwe błędne koło! Specjaliści ds. żywienia są zgodni: aby schudnąć na dłuższą metę, należy pracować nad mięśniami, a przede wszystkim uprawiać sport.

Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, najlepszą rzeczą do zrobienia jest spacer: trzydzieści minut dziennie będzie Twoim pierwszym wyzwaniem. Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie tego celu, takich jak chodzenie na zakupy pieszo, wysiadanie na przystanku przed miejscem docelowym (metro, autobus, tramwaj lub pociąg) i chodzenie przez kilka stacji, chodzenie na spacer do parku lub na wieś w niedziele itp.

Poświęć czas na jedzenie

Oto lista korzyści płynących z poświęcania czasu na jedzenie:

  • Zapobieganie przejadaniu się ;
  • Poświęcenie czasu na cieszenie się jedzeniem;
  • Dokonywanie znacznie zdrowszych wyborów żywieniowych;
  • Cieszenie się jedzeniem z innymi;
  • Skupienie się na tym, co jesz;
  • I wreszcie, bycie świadomym swoich nawyków żywieniowych.

Szybkie jedzenie często uniemożliwia zorientowanie się, czy jest się wystarczająco najedzonym. Inną rzeczywistością jest to, że jedzenie podczas robienia czegoś innego lub mając wokół siebie różne rozpraszacze, takie jak oglądanie telewizji, może powodować zwiększenie ilości spożywanego jedzenia i napojów. Na przykład, kiedy jestem rozproszony, jem większe porcje lub gubię się w tym, co już zjadłem. Może to mieć negatywny skutek: jedzenie więcej niż potrzebujesz.

Zdrowe nawyki żywieniowe obejmują nadawanie jedzeniu ważnego miejsca w życiu. Jedz powoli i tak ostrożnie, jak to tylko możliwe. Skup się na tym, co masz na talerzu podczas jedzenia. Dobrze przeżuwaj każdy posiłek.

Otocz się specjalistami w dziedzinie zdrowia

Jeśli chcesz schudnąć dziesięć kilogramów lub więcej, konieczne jest skorzystanie z pomocy eksperta w dziedzinie odchudzania. Podobnie jak ja, polecam zwrócić się do dietetyka. Zanim się do niego udasz, sprawdź jego reputację. Aby to zrobić, zajrzyj do sieci. Taki specjalista może udzielić bezcennych porad, jak uniknąć zbyt restrykcyjnej diety i strasznego efektu jo-jo. Dietetyk-dietetyk oferuje przede wszystkim ogromne wsparcie moralne, które pomoże ci odchudzić się w najzdrowszy możliwy sposób.

Rozpocznij regularną aktywność fizyczną

Zrównoważeniu diety powinna towarzyszyć aktywność fizyczna. Nie można mieć jednego bez drugiego. Ale nie martw się: niekoniecznie musisz biegać jak szalony. Najważniejszą rzeczą jest znalezienie aktywności sportowej, która sprawia ci przyjemność. Istnieje wiele sportów, które można uprawiać w zespole lub samodzielnie: jazda na rowerze, bieganie, taniec, zumba, badminton, tenis lub pływanie.

Wyznacz sobie jedną lub dwie sesje tygodniowo, jeśli dopiero zaczynasz. Z czasem czas ten można zwiększyć. Najważniejsza jest aktywność fizyczna. Spaceruj więc przez co najmniej trzydzieści minut każdego dnia. Mam kilka prostych wskazówek: chodź pieszo lub jedź rowerem do pracy i pamiętaj, aby korzystać ze schodów zamiast windy. A jeśli musisz zaparkować, nie zajmuj miejsca najbliżej miejsca, do którego się wybierasz.

Nie zaniedbuj ilości

Aby schudnąć około dziesięciu kilogramów, i wbrew temu, co wciąż myśli większość ludzi, nie ma sensu przestawać jeść. Musisz trzymać się diety opartej na przyjemności. Wszystko jest kwestią ilości. Nie powinieneś ograniczać tego, co jesz. Pamiętaj, aby jak najbardziej urozmaicać spożywane pokarmy.

Aby wyszczupleć, ważne jest, aby wiedzieć więcej o swoim zapotrzebowaniu na kalorie. Aby to zrobić, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą!

Jakie pokarmy wybrać, aby przywrócić równowagę w diecie?

Nie wiesz, jakie produkty wybrać, aby zrównoważyć swoją dietę i schudnąć 10 kilogramów? Oto moja rada! Jeśli chodzi o warzywa, masz do wyboru: warzywa surowe, zupy i warzywa gotowane. Mają one wysoką zawartość błonnika i są szczególnie sycące. Warzywa pozwalają jeść mniej wysokokalorycznych potraw. Jeśli chodzi o przyprawy, polecam stosowanie domowych winegretów. Pamiętaj, aby zmieniać oleje. Zapomnij o komercyjnych sosach sałatkowych, które zazwyczaj są bardzo tłuste. Jeśli chodzi o owoce, zmieniaj je w miarę możliwości w zależności od smaku i pory roku. Nie jedz więcej niż trzy porcje owoców dziennie.

Jeśli chodzi o produkty białkowe, myśl o mięsie, rybach, białkach roślinnych i jajach. Zdecyduj się na sto gramów na posiłek. Ważne jest, aby ograniczyć tę dawkę do minimum, aby mięśnie nie topiły się jak śnieg na słońcu. Wreszcie, rozważ najmniej tłuste kawałki mięsa.

Niekoniecznie unikaj produktów bogatych w skrobię!

Jeśli chodzi o pokarmy bogate w skrobię, nie daj się zwieść myśleniu, że koniecznie powodują one przybieranie na wadze. W rzeczywistości to zazwyczaj sosy, które towarzyszą potrawom bogatym w skrobię, sprawiają, że przybierasz na wadze. I nie zapominaj o maśle! Te rodzaje żywności nie są zabronione. W rzeczywistości odgrywają one istotną rolę w zjawisku sytości. Zapobiegają podjadaniu w środku dnia. Wybieraj węglowodany złożone, które są bogate w błonnik: pieczywo zbożowe, brązowy ryż, makaron pełnoziarnisty lub rośliny strączkowe.

Jeśli chodzi o produkty mleczne, spożywaj je ze względu na zawartość wapnia i białka. Spożywaj trzy porcje dziennie. Nie zapominaj o urozmaicaniu go innymi produktami spożywczymi: jogurtem, serem, mlekiem lub fromage frais. Należy jednak uważać na ser. Nie przekraczaj 30 gramów dziennie (co odpowiada 1/8 sera camembert). Należy również uważać na fałszywych przyjaciół: produkty 0% o niskiej zawartości tłuszczu. Są one zwykle bardzo bogate w węglowodany, aby zrekompensować brak tłuszczu.

Unikaj żywności o zbyt dużej ilości kalorii!

Żywność o wyższej zawartości kalorii, taka jak ciasta, viennoiserie, smażone potrawy itp. nie powinna być zakazana, a jedynie ograniczona. Co tydzień (lub nawet dwa) można zrobić sobie dokładkę, aby uniknąć frustracji. Najlepiej jest przygotowywać domowe potrawy. Pozwala to kontrolować procentową zawartość tłuszczu, cukru, soli itp.

Jeśli chodzi o sosy, używaj bazy fromage frais. Mówię ci: unikaj śmietany i używaj ziół, aby uzyskać jak najwięcej smaku. Całkowity zakaz gotowych posiłków sprzedawanych w sklepach!