Warzywa i owoce zaczynające się na literę K

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Owoce i warzywa zawierają wiele witamin, minerałów i przeciwutleniaczy oraz mają wysoką zawartość błonnika w porównaniu z innymi rodzajami żywności. Powszechnie wiadomo i udowodniono, że owoce i warzywa przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. W niektórych regionach Nepalu, a także na Sardynii, badania wykazały, że ludzie są stosunkowo zdrowsi i żyją dłużej, ponieważ jedzą dużo owoców i warzyw. Aby cieszyć się korzyściami płynącymi z tych produktów, przeczytaj mój artykuł!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Kiwi

Kiwi, znane również jako chiński agrest, to owocActinidia chinensis, pnącego krzewu z rodziny Actinidiaceae. Kiwi to owalna jagoda o długości około 6 cm. Cienka, zielonkawo-brązowa skórka owocu jest gęsto pokryta krótkimi, sztywnymi brązowymi włoskami. Miąższ jest jasnozielony i soczysty, ale twardy aż do pełnej dojrzałości. W środku miąższu znajdują się małe czarne nasiona ułożone wokół białawej pestki.

Kiwi

Kiwi ma mniej lub bardziej kwaśny smak, podobny do smaku czerwonych porzeczek i truskawek. Dzięki swojemu kwaśnemu, ale smacznemu i orzeźwiającemu smakowi może być spożywany na surowo, przerabiany na sok lub używany do wypieków. Kiwi można przyrządzać z mięsem lub stosować jako dodatek. Miąższ kiwi zawiera wysoki poziom witaminy C.

Kiwi zawiera wysokie stężenie witaminy E oraz innych karotenoidów i flawonoidów, które są aktywne przeciwko działaniu wolnych rodników. Dostarcza również kwasu foliowego, witaminy niezbędnej dla zdrowego funkcjonowania mózgu. Kiwi jest szczególnie bogate w potas. Zawiera również magnez, wapń, chlor, siarkę i fosfor. Miąższ i nasiona są bogate w błonnik.

Kabosu

Kabosu jest owocem Citrus × sphaerocarpa, owocu cytrusowego należącego do rodziny Rutaceae. Kabosu to mały owoc o średnicy od 4 do 5 centymetrów. Okrągły lub owalny kształt, kabosu ma małą wypukłość na wierzchołku. Skórka jest kamienista i błyszcząca. Skórka, usiana wyraźnymi gruczołami łojowymi, jest początkowo zielona, a w miarę dojrzewania zmienia kolor na jasnożółty. Bladożółty miąższ kabosu zawiera liczne nasiona. Ma delikatny, orzeźwiający cytrusowy zapach.

Kabosu można jeść na zielono lub dojrzałe. Ma kwaśny, kwiatowy smak z nutami melona, cytryny i mięty. Jest używany z ponzu, grillowaną rybą i sashimi. Jest również stosowany jako alternatywa dla octu w niektórych japońskich przepisach. W prefekturze Ōita sok z kabosu jest używany do aromatyzowania shōchū, makaronu i zupy miso. Podobnie jak inne owoce cytrusowe, kabosu jest bogaty w witaminę C.

Kombu

Kombu to alga warzywna. Termin kombu w rzeczywistości odnosi się do serii brązowych alg z rodziny Phaeophyceae, z których najbardziej znane i najczęściej używane to Laminaria Japonica (z Japonii) i Laminaria digitata (z Bretanii). Szeroko stosowane w kuchni japońskiej, kombu jest używane do aromatyzowania i naturalnego słodzenia żywności. Stosuje się go w szczególności w zupach, daniach z roślin strączkowych i bulionach, aby ułatwić ich trawienie. Wzbogaca również te potrawy w błonnik, minerały i aminokwasy.

Kombu jest również stosowane jako suplement diety ze względu na swoje działanie odchudzające i przeczyszczające. Jest bogata w przeciwutleniacze i minerały, takie jak potas, magnez, fosfor i wapń. Zawiera również witaminy A, B1, B2 i C. Jest również bogaty w kwas glutaminowy, bardzo przydatny związek do naturalnego aromatyzowania potraw. W rzeczywistości jest to aminokwas, który aktywuje umami. W języku japońskim słowo to odnosi się do jednego z pięciu podstawowych smaków odbieranych przez komórki receptorowe w jamie ustnej człowieka. Jest to również wodorost najbogatszy w jod.

Kangkong

Kangkong lub szpinak wodny to warzywo liściaste. Pozyskiwany jest z Ipomea aquatica, pełzającej rośliny należącej do rodziny Convolvulaceae. Bardzo popularny w kuchni wschodniej i południowo-wschodniej Azji, kangkong jest podobny do szpinaku i rukwi wodnej. To bardzo wszechstronne warzywo liściaste może być używane do smażenia lub jako dodatek do obfitych dań. Smak tego składnika można wzmocnić różnymi marynatami. Prawidłowo ugotowane, delikatne, pyszne liście kangkongu mogą być spożywane na wiele sposobów.

W Malezji, Indonezji i Singapurze delikatne łodygi i liście kangkongu smażone są z pastą krewetkową, imbirem, czosnkiem, chili i innymi przyprawami. W Tajlandii gotuje się go z pikantno-słodkim sosem i mątwy. Kangkong jest bogaty w żelazo, błonnik, wapń, tiaminę, niacynę i witaminę C. Kangkong jest bardzo niskokalorycznym warzywem. 100 gramów kangkongu dostarcza zaledwie 30 kcal.

Persymona

Jesienny owoc, bardzo słodki i smaczny, persymona jest jednym z owoców sezonowych w październiku. Persymona jest owocem Diospyros kaki, drzewa należącego do rodziny Ebenaceae. Jej naukowa nazwa oznacza po grecku „pokarm bogów”. Owoce mają charakterystyczny jasnopomarańczowy kolor, który jest mile widziany na łąkach i lasach równin i wzgórz w październiku i listopadzie. Pochodząca z Azji Wschodniej persymona pochodzi z południowo-środkowych Chin, gdzie jest uprawiana od ponad 2000 lat i jest jedną z najstarszych na świecie.

kaki

Persymona ma waniliowy smak i jędrny, chrupiący miąższ, bardzo podobny do miąższu jabłek. Jako bardzo słodki i smaczny owoc, persymona może być spożywana samodzielnie. Może być jednak również używana do przygotowywania koktajli owocowych, sałatek owocowych, dżemów i deserów. Może być również stosowany w pikantnych przepisach, takich jak focaccia z serem i persymoną.

Persymona ma wysoką zawartość wody (80%) i jest bardzo bogata w cukry (12%). Zawiera dużą ilość błonnika (3,6%), podczas gdy białko i tłuszcz są obecne tylko w bardzo małych ilościach (odpowiednio 0,6 grama i 0,3 grama na 100 gramów świeżego produktu). Owoc ten jest bardzo bogaty w minerały, zwłaszcza potas, wapń, magnez i fosfor, a także witaminy (A, C, E, niacynę, tiaminę i ryboflawinę). Ma również niezwykłą zawartość przeciwutleniaczy, zwłaszcza beta-karotenu, likopenu i zeaksantyny.