Warzywa i owoce zaczynające się na literę G

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Owoce i warzywa są niezbędne dla organizmu jako mikroelementy oraz źródło różnych witamin, minerałów i błonnika pokarmowego, które są ważne dla wzrostu, rozwoju i dobrego zdrowia. Niektóre witaminy i minerały zawarte w warzywach i owocach działają jako przeciwutleniacze, dzięki czemu mogą zmniejszyć częstość występowania chorób niezakaźnych związanych z odżywianiem. W kolejnych linijkach zabiorę Cię w podróż odkrywania owoców i warzyw w G.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Agrest

Czerwona porzeczka to owoc krzewu czerwonej porzeczki(Ribes uva-crispa), należącego do rodziny Grossulariaceae. Owocem jest fałszywa jadalna jagoda, włochata z wyglądu i zazwyczaj w kolorze zielonym, choć czasami spotyka się odmiany czerwone i ciemnofioletowe. Agrest jest również szeroko stosowany w kuchni. Może być spożywany jako świeży owoc lub przetworzony. W pełni dojrzałe owoce są aromatyczne, soczyste i słodkie. Sok może być wykorzystywany do produkcji napojów orzeźwiających, syropów, dżemów i galaretek. Niedojrzałe owoce mogą być używane jako przyprawa do dań rybnych.

groseille

Czerwona porzeczka jest bardzo bogata w składniki aktywne, takie jak pektyny, błonnik i witaminy (w tym witaminę C). Zawierają również kwasy organiczne, takie jak kwas winowy, kwas jabłkowy i kwas salicylowy, a także różne rodzaje polifenoli. Podobnie jak inne owoce jagodowe, czerwone porzeczki są niskokaloryczne (około 40 kcal na 100 g świeżych owoców).

Giraumon

Giraumon lub giromon to owoc warzywny. Jest to owoc odmiany dyni zwyczajnej(Cucurbita maxima). Powszechnie spożywany w Indiach Zachodnich, giraumon ma grubą, grudkowatą skórkę. Owoce ważą zazwyczaj od 2 do 5 kg, choć niektóre mogą ważyć nawet 7 kg. Mięsisty miąższ ma mączystą konsystencję i aromatyczny, prawie słodki smak. Doskonale nadaje się do zup, sałatek i puree ziemniaczanego.

Na Haiti giraumon jest używany do przygotowania słynnej zupy Independence. Miąższ giromon jest niskokaloryczny (15 kalorii na 100 gramów) dzięki wysokiej zawartości wody (94%) i bardzo niskiej zawartości cukrów prostych. Podobnie jak wszystkie czerwono-pomarańczowe warzywa i owoce, giraumon jest szczególnie bogaty w witaminę A i minerały, takie jak potas, wapń i fosfor. Są również bogate w witaminę C, błonnik i beta-karoten.

Morello cherry

Wiśnie Morello to rodzaj wiśni o nieco bardziej kwaśnym smaku niż znane nam czereśnie. Z botanicznego punktu widzenia są to różne gatunki. Wiśnie Morello należą do gatunku Prunus Cerasus, w przeciwieństwie do czereśni, które należą do gatunku Prunus Avium. W porównaniu do innych wiśni, owoce wiśni Morello są małe i mają intensywny kolor zbliżony do czarnego. Ten rodzaj wiśni uprawiany jest głównie na chorwackim wybrzeżu. Ich kwaśny, gorzki smak sprawia, że są niesmaczne, gdy są spożywane na świeżo, więc nie są powszechnie dostępne.

Wiśnie Morello są używane głównie w kuchni, do przygotowywania deserów, dżemów, syropów, a przede wszystkim doskonałego i wysoko cenionego likieru: maraschino. Wiśnie Morello zawierają duże ilości witamin A i C, potasu, błonnika, wapnia i fosforu. Nie zawierają wielu kalorii. Owoce mają właściwości moczopędne. Mogą być pomocne przy zapaleniu stawów, problemach z nerkami i podagrze. Ma umiarkowane działanie przeczyszczające i pomaga zapobiegać wolnym rodnikom, dzięki działaniu flawonoidów.

Granat

Granat jest owocem drzewa granatu(Malum granatum), krzewu liściastego z rodziny Lythraceae. Granat ma czerwonawo-fioletowy kolor i jest jagodą wielkości od cytryny do grejpfruta. Owoc o średnicy od 5 do 12 cm ma grubą skórkę i zaokrąglony kształt. Granaty mogą być wyciskane w celu uzyskania soków gaszących pragnienie. Można je również wykorzystać w sałatkach owocowych lub do przygotowania pysznych galaretek, napojów gaszących pragnienie, slushów i dżemów. Syrop z granatów znany jest pod nazwą „grenadine” i stanowi podstawę wielu koktajli.

W niektórych krajach sok jest również używany do przygotowywania mięsa. Bardzo bogate w wodę (78%), granaty mają średnią zawartość węglowodanów (13,5%), podczas gdy poziom tłuszczu i białka jest niski. Zawierają również dużą ilość błonnika (4%), a także liczne minerały (żelazo, potas, cynk, mangan, miedź, fosfor, magnez, sód, selen i wapń). Witaminy obejmują B, A, C, E i K.

Guawa

Guawa to owoc drzewa guawa(Psidium guajava), krzewu należącego do rodziny Myrtaceae. Owoce, zazwyczaj o długości od 4 do 12 centymetrów, są okrągłe lub owalne, w zależności od odmiany. Guajava ma silny, charakterystyczny smak, podobny do skórki cytryny, ale mniej ostry.

goyave coupée en deux

Zewnętrzna skórka może być szorstka lub gładka. Miąższ wewnątrz ma kolor od białawego do ciemnoróżowego. Miąższ ma słodko-kwaśny smak. Skórka jest jadalna, ale wiele osób woli przekroić owoc na pół i jeść miąższ łyżką. Nasiona są szczególnie twarde i nie należy ich żuć, aby uniknąć uszkodzenia zębów.

Guawa jest idealnym składnikiem wielu przepisów: soków, lodów, winegretów, kremów i deserów. Jest dobrym źródłem witaminy A i, w mniejszym stopniu, witamin z grupy B. Owoc zawiera również duże ilości witaminy C (znacznie więcej niż pomarańcze), skoncentrowanej głównie w skórce.

Grenadilla

Grenadilla lub grenadelle to owoc Passiflora ligularis, rośliny pnącej należącej do rodziny Passifloraceae. Roślina ta pochodzi z krajów andyjskich położonych na szerokości geograficznej zbliżonej do równika. Ma dość nietypowy smak, który jest bardzo słodki, ale jednocześnie kwaśny. Na Zachodzie grenadilla nie jest ani dobrze znana, ani bardzo rozpowszechniona. Jednak ci, którzy próbują jej po raz pierwszy, nie mogą się nią nacieszyć. Zazwyczaj stosuje się ją w jogurtach, koktajlach, egzotycznych sałatkach owocowych lub do dekoracji deserów.

Grenadilla jest również spożywana w koktajlach. Entuzjaści po prostu przecinają owoc na pół i wyjadają zawartość łyżeczką. Podobnie jak większość pomarańczowych i żółtych owoców, grenadilla jest bogata w witaminę C, dzięki czemu doskonale nadaje się do zapobiegania sezonowym dolegliwościom. Zawiera również duże ilości witamin (A, B1, B2, B3, B6, E, K), potasu, wapnia, fosforu, cynku i żelaza.