Owoce i warzywa w Q

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Regularne spożywanie owoców i warzyw przyczynia się do naszego długoterminowego zdrowia z wielu powodów. Dzięki regularnemu spożywaniu owoców i warzyw dostarczamy naszemu organizmowi witamin, minerałów i błonnika niezbędnych do optymalnego funkcjonowania. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do dalszej lektury artykułu poświęconego owocom i warzywom w Q.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Quetsche

Quetsche to owoc Prunus domestica subsp. insititia, podgatunku śliwy uprawianej od wieków w Europie. Jest to mały, jajowaty owoc o gładkiej, fioletowo-czarnej lub bardzo ciemnoczerwonej skórce. Ten owoc pestkowy ma delikatny, jędrny, gęsty żółty miąższ o bogatym, słodkim smaku, który jest często podkreślany po ugotowaniu.

Quetsche

Chociaż można go spożywać na świeżo, quetsche jest używany głównie w kuchni. Miąższ ma pikantny smak. Śliwka wyróżnia się wysoką zawartością cukru. Miąższ jest również bardziej suchy niż miąższ większości innych śliwek. To czyni ją idealnym dodatkiem do ciast.

Śliwka nie rozcieńcza ciasta nadmiarem płynu. Jest to idealna odmiana do przygotowywania tart śliwkowych i innych tradycyjnych deserów środkowoeuropejskich. Te aromatyczne, bogate w witaminy niebiesko-czarne jagody mogą być również wykorzystywane do produkcji kompotu, dżemu, galaretki, soku, syropu, sznapsa i wina.

Świeże śliwki zawierają około 46 kcal na 100 g. Średnia ilość węglowodanów w takiej porcji owoców wynosi od 12 do 14,6 g. Chociaż śliwki nie są bogate w witaminę C, mają dość wysoki poziom witaminy A i witaminy E. Zawierają również ważne minerały, takie jak potas, żelazo, magnez, wapń i fosfor. Czereśnie zawierają wiele witamin z grupy B.

Czworonogi mają wiele cennych właściwości. Regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, a nawet poprawiają nastrój. Poprawiają apetyt. Zapobiegają zaparciom, zmniejszając ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.