Jedzenie: kontroluj swoją dietę za pomocą tabeli kalorii

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Czy wiesz, że pokarmy, które uwielbiamy, zawierają średnio dużo kalorii? Większość ludzi ma całkiem niezłe pojęcie o tym, ile kalorii spalają każdego dnia, ale nie zdają sobie sprawy z tego, jak bardzo energetyczne mogą być niektóre pokarmy. W tym artykule przedstawiam pełną listę kalorii dla każdego z ulubionych produktów spożywczych!

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Świadomość kalorii

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z liczby kalorii zawartych w ich ulubionych produktach spożywczych. Myślą, że ponieważ są zdrowi, żywność, którą lubią, nie zawiera wielu kalorii. Nie jest to jednak prawdą! Na przykład, czy wiesz, że jabłko zawiera około 60 kalorii? A banan zawiera ich około 90? Jeśli nie jesteś ostrożny, te pozornie zdrowe przekąski mogą szybko się zsumować.

Ale co jest złego w kaloriach? Cóż, kiedy spożywamy więcej kalorii niż spalamy, nasze ciała magazynują ich nadmiar w postaci tłuszczu. Z czasem może to prowadzić do przyrostu masy ciała i otyłości. Co więcej, nadwaga lub otyłość naraża nas na większe ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak choroby serca, udar mózgu i cukrzyca.

Aby mieć oko na to wszystko, oto tabela kalorii, która może ci pomóc (według Ciqual):

Anses. 2020 Tabela składu odżywczego żywności Ciqual.

Znaczenie świadomości kalorii

Jeśli chodzi o nasze ogólne zdrowie, ważne jest, aby być świadomym liczby spożywanych kalorii. Podobnie jak w przypadku wszystkiego innego w życiu, jeśli nie będziemy ostrożni, żywność, którą lubimy, może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Na przykład nadmierne spożycie kalorii może prowadzić do przyrostu masy ciała i otyłości, które są dwoma głównymi czynnikami ryzyka rozwoju chorób przewlekłych.

Dlaczego więc tak ważna jest znajomość liczby kalorii w naszym pożywieniu? Kiedy jemy więcej niż spalamy, nasze ciała magazynują nadmiar w postaci tłuszczu. Może to prowadzić do wielu długoterminowych problemów zdrowotnych. Co więcej, nadwaga lub otyłość naraża nas na większe ryzyko zachorowania na wiele chorób przewlekłych.

Na szczęście, zwracając uwagę na liczbę spożywanych kalorii i dokonując zdrowych wyborów, możemy pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych problemów. Przestrzegając kilku prostych wskazówek żywieniowych i wykonując wystarczającą ilość ćwiczeń, wszyscy możemy dążyć do utrzymania zdrowego stylu życia!

Kilka wskazówek żywieniowych

Jeśli chcesz zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii, możesz zrobić kilka rzeczy:

  • Staraj się jeść mniejsze porcje. Pomoże to zmniejszyć całkowitą liczbę spożywanych kalorii,
  • Wybieraj produkty o niższej kaloryczności. Na przykład, zamiast zjeść paczkę chipsów, wybierz kawałek owocu,
  • Upewnij się, że masz wystarczająco dużo ruchu. Ćwiczenia pomagają spalać kalorie i mogą również pomóc zmniejszyć apetyt.

Przestrzegając tych prostych wskazówek, będziesz na dobrej drodze do zdrowszego odżywiania, zmniejszenia spożycia kalorii i świetnego samopoczucia!