Czy śniadanie jest niezbędne?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Kiedy po wakacjach wrócimy na właściwe tory, wydaje nam się, że znalezienie czasu na śniadanie będzie trudne.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Ale czy śniadanie jest naprawdę konieczne?

Odpowiedź z pewnością Cię zaskoczy.

Na początek mała lekcja teoretyczna: śniadanie musi pokryć 1/4 czasu A.E.T. (Całkowite dzienne spożycie energii)

Obiad musi pokrywać 40% AET, przekąska 5% AET, a kolacja 30% AET.

Musi składać się z produktu nabiałowego (mleko, jogurt, twarożek itp.), produktu zbożowego (chleb, sucharki, płatki zbożowe itp.), owocu (owoc, kompot itp.) .) i napoju (woda, herbata ziołowa, kawa, herbata)

To śniadanie łamie post noc…

I dodaje energii ciału, aby zaatakować dzień.

Warto wiedzieć, że dziś 30% dorosłych i 12% dzieci nie je śniadań: Czy mają rację? Czy się mylą?

Pytanie, czy śniadanie jest niezbędne, czy nie, dzieli specjalistów od żywienia: są dwie szkoły, ale dzisiaj powiem wam, że moim zdaniem NIE, śniadanie nie jest konieczne.

Istnieją nawet 2 badania, które zostały opublikowane w Amerykański dziennik żywienia klinicznego, którzy twierdzą, że z jednej strony pominięcie śniadania „nie będzie miało wpływu na przyrost masy ciała”, ale z drugiej strony „nie zmieni to niczego lub zmieni znacząco poziom cholesterolu, a nawet poziomu cukru we krwi”.

serek wiejski i truskawka

Moja rada jest taka, aby nie zmuszać się, jeśli nie masz naprawdę głodny!

Można jednak np. zabrać ze sobą przekąskę, która jest praktyczna w transporcie, np. niskosłodzony batonik zbożowy +/- kawałek owocu lub garść migdałów +/- karton mleka lub nawet porcję indywidualny ser.

Organizm na szczęście wie, jak regulować spożycie energii w ciągu dnia.

Innymi słowy, jeśli zjesz mniej w jednym posiłku, w następnym zjesz więcej. Kluczem jest umiejętność słuchania swojego organizmu, tak aby nie przeszkadzały mu inne czynniki.

Powinieneś wiedzieć, że leptyna, czyli hormon sytości wydzielany przez białą tkankę tłuszczową, może czasem potrzebować trochę czasu, aby rozproszyć się po przebudzeniu, powodując niewielkie lub żadne uczucie głodu. Poza tym, moja rada, jeśli po przebudzeniu nie jesteś głodny, to zacznij od ubrania się, wzięcia prysznica itp. i zakończ śniadaniem, ponieważ twoje ciało będzie miało czas, aby się „obudzić” i ten słynny hormon I o którym mówię, będzie miał czas na rozproszenie się.

A jeśli zastanawiasz się czy to możliwe niebezpieczne dla dzieci, gdy chodzą do szkoły na pusty żołądek?

Bez obaw, bez niebezpieczeństwa, jeśli dziecko nie cierpi na taką patologię, jak cukrzyca.

Zaleca się jednak, aby podczas przerwy zabierało ze sobą małą przekąskę, aby nie skupiało się bardziej na możliwym głodzie niż na tym, co mówi nauczyciel.

Pominięcie posiłku z powodu braku głodu nie ma również wpływu na przyrost masy ciała. Z drugiej strony, jeśli zmusisz się do pominięcia tego posiłku, istnieje ryzyko, że rano zaczniesz podjadać wysokokaloryczne pokarmy, co tym samym przyczyni się do ewentualnego przyrostu masy ciała.

Co więcej, wracając do tego punktu, bardzo ważne jest rozróżnienie pomiędzy podjadaniem a dzieleniem jedzenia.

TO podjadanie to jedzenie poza głównymi posiłkami (śniadanie, obiad, kolacja), podczas gdy organizm nie ma potrzebuje wtedy energii.

W innymi słowy, jemy, nie odczuwając głodu!

My dostarcza organizmowi nadmiaru energii, która nie jest dla niego przydatna więc przyczynia się to między innymi do przyrostu masy ciała.

Skubać zawsze wiąże się to z aspektem emocjonalnym, takim jak stres, zmęczenie, nuda, negatywne uczucie.

zupa

Od razu dam Ci wskazówkę, abyś wiedział, czy naprawdę jesteś głodny, czy to tylko chęć na przekąskę.

Na moment, aby przejść do fatalnego aktu jedzenia między posiłkami, zadaj sobie pytanie, czy zjadłbyś miskę zupy.

Jeśli odpowiedź brzmi: tak, jesteś głodny i jeśli się wahasz, lub że to nie, och, to z pewnością przekąska, która miała być przyjechać.

Jeśli jesteś naprawdę głodny, polecam ćwiczyć to, co nazywamy dzielenie jedzenia.

I to fakt „podzielenia” 3 głównych posiłków na 4-5 lub nawet 6 posiłków. I tak, aby zjeść tę słynną miskę zupy, ponieważ jesteś NAPRAWDĘ głodny.

To jest potrzeba fizjologiczna.

W w rzeczywistości przygotowujesz wiele „małych” posiłków podczas dziennie, ale małe, zbilansowane posiłki!

Przez np. po przebudzeniu masz do kawy 2-3 sucharki z masłem następnie około 10:00 banan, a w porze lunchu danie główne, ale oceniasz, że nie jesteś już głodny i zatrzymujesz nabiał i owoce na popołudnie.

Z nawet na kolację, gdzie możesz zachować desery do samodzielnego przygotowania przekąskę wieczorem.

Dobra wiadomość: to nawet sprawia, że ​​„ oparzenie » więcej energii, co przyczynia się do utraty wagi.

On Dlatego konieczne jest rozróżnienie pomiędzy podjadaniem i podjadaniem dzielenie żywności ze względu na szkodliwość dla zdrowia i drugi wcale.

Pamiętać : Czy myślisz, że czujesz się trochę głodny? Zjadłbyś miskę zupy? Jeśli odpowiedź brzmi nie, to nie jedz, nie podjadaj!

Podsumowując:

  • Na śniadanie nie jesz, jeśli nie jesteś głodny
  • W razie potrzeby zapewnij zbilansowaną przekąskę: niskosłodki batonik zbożowy + 1 porcja pojedynczego serka + 1 owoc
  • Unikamy nieciekawych cukierków czy batonów czekoladowych.