Co to jest pektyna jabłkowa?

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Jabłka są bogate w pektynę, rozpuszczalny błonnik. Ta całkowicie organiczna substancja wyróżnia się różnorodnością korzyści. Pektyna jabłkowa ma realne korzyści dla zdrowia. Do jego zalet należy regulacja poziomu cukru we krwi i ułatwienie pasażu jelitowego. Ponadto okazuje się cenną pomocą w diecie, działając hamująco na apetyt. Również pektyna jabłkowa, dostępna w kilku postaciach (proszek, suplement diety, kapsułki itp.), jest również stosowana jako środek żelujący w dżemach.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Tam pektyna jabłkowa, co to jest?

Pektyna to roślinny błonnik pokarmowy, rodzaj węglowodanów złożonych pochodzenia roślinnego, nieprzyswajalnych przez organizm. Występuje w jabłkach w szczególnie dużym stężeniu, szczególnie w skórce i nasionach tego owocu. Następnie musisz zjeść surowe jabłko ze skórką, aby mieć nadzieję na wchłonięcie dużej ilości pektyny. Należy preferować jabłka organiczne, ponieważ jabłka niecertyfikowane ekologicznie są traktowane pestycydami, które mogą znajdować się na skórce.

Zielone jabłka
Pektyna jabłkowa występuje obficie w zielonych jabłkach.

Ponadto pektyna jabłkowa występuje w dużych ilościach w zielonych lub niedojrzałych jabłkach. Stężenie to ulega dalszemu zmniejszeniu w miarę dojrzewania jabłka. Pektyna zapewnia jędrność i konsystencję owoców. Jabłko zachowuje określoną zawartość wody dzięki pektynie.

Pektyna jabłkowa ma tę zaletę, że jest błonnikiem, który pęcznieje w kontakcie z wodą zamienia się w lepki żel w żołądku, a następnie w jelitach, zwiększając w ten sposób objętość miski jedzenie i prowadzi do poczucia natychmiastowe uczucie sytości.

Zatem te włókna nasycające mają taką pojemność do wchłaniania wody zawartej w żywności, ale także do zatrzymywania tłuszcze i cukry w żelu śluzowym i eliminują je poprzez jelita.

TO zdrowotne właściwości pektyny

Pektyna jabłkowa charakteryzuje się dobroczynnymi właściwościami zdrowotnymi. W rzeczywistości pomaga regulować ciśnienie krwi, obniżać poziom cholesterolu we krwi i regulować poziom cukru we krwi.

Regulują pasaż jelitowy

Dzięki swoim właściwościom zatrzymującym wodę zawartą w pożywieniu, pektyna poprawia regularność ruchów jelit i przyczynia się do utrzymania zdrowego transportu. Zwiększa częstotliwość wypróżnień i pomaga w leczeniu problemów z zaparciami. Charakterystyczne dla niego działanie żelujące jest również przydatne w przypadku biegunki.

Zmniejsz poziom cholesterolu we krwi

Lepki żel powstający w organizmie w kontakcie z wodą pochłania część tłuszczów w celu ich usunięcia. Zatem podczas trawienia pektyna jabłkowa zmniejsza wchłanianie tłuszczów przez organizm i ich przenikanie do krwi. Część tłuszczów jest następnie eliminowana w sposób naturalny i w organizmie nie dochodzi do gromadzenia się nowych tłuszczów.

W ten sposób powoduje zmniejszenie wchłaniania jelitowego cholesterolu, zmniejszenie złego cholesterolu, a także zmniejszenie ryzyka związanego z wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych. Jest to wówczas korzystne dla zdrowia serca.

Reguluj poziom cukru we krwi

w jelitach pektyna jabłkowa wychwytuje część cukrów spożywanych podczas posiłków. Tym samym zmniejsza wchłanianie cukrów, moderuje przyswajanie cukrów, ograniczając w ten sposób ich przedostawanie się do organizmu i krwi.

Cukry, które nie zostały przyswojone, nie są magazynowane przez organizm, są następnie wydalane przez jelita. Pektyna jabłkowa pomaga spowolnić nie tylko wchłanianie glukozy, ale także wzrost poziomu cukru we krwi. Dzięki temu stabilizuje poziom cukru we krwi.

Dwa zielone jabłka
Pektyna jabłkowa jest dobra dla naszego zdrowia, między innymi promując pasaż jelitowy.

Korzyści z pektyny jabłkowej w ramach diety

Pektyna jabłkowa jest przydatnym błonnikiem w diecie. Spożycie tego błonnika jest interesujące dla tych, którzy chcą zachować formę lub tracić na wadze. Pektyna jabłkowa jest zatem sprzymierzeńcem odchudzania dla osób dbających o swoją wagę lub będących na diecie.

Naturalny środek tłumiący apetyt

Może przyczyniać się do utraty wagi działając jako naturalny środek tłumiący apetyt. Dlatego może pomóc nam schudnąć, gdy ugryziemy jabłko lub spożyjemy je w formie suplementu diety. Rzeczywiście, po spożyciu pęcznieje podczas trawienia i zwiększa swoją objętość, zwiększając bolus pokarmowy i w ten sposób wypełniając żołądek. W ten sposób natychmiast wywołuje uczucie sytości i zmniejsza uczucie głodu.

Ten efekt tłumienia apetytu pomaga zmniejszyć apetyt i głód. Pektyna jabłkowa charakteryzuje się zatem działaniem sycącym, które korzystnie wpływa na sylwetkę. Ważne jest, aby podczas spożywania pektyny jabłkowej pić dużą ilość wody (dużą szklankę wody), aby zwiększyć efekt sytości.

Żelowanie dżemów

Pektyna jabłkowa jest naturalnym środkiem żelującym. Używa się go nie tylko do dżemów, ale także do galaretek. Pozwala tym różnym preparatom dobrze zagęścić i żelować. Dzięki żelującym właściwościom pektyny jabłkowej dżemy są pyszne i kremowe.

Czujnik tłuszczu i cukru

Część tłuszczów i cukrów, które spożywamy podczas posiłków, jest zatrzymywana przez pektynę jabłkową, która przyjmuje postać żelu lepki. Dzięki temu wchłania część tłuszczów i cukrów. Te substancje są w ten sposób wychwytywane i nie można ich przyswoić ani przechowywać przez organizm, ale są wydalane przez jelita.

Krótko mówiąc, pektyna jabłkowa wychwytuje tłuszcze i cukry a następnie w sposób naturalny je eliminuje, ograniczając ich magazynowanie w organizmie. Stąd zainteresowanie pektyną jabłkową przy odchudzaniu, gdyż pomaga ona ograniczyć odkładanie się tłuszczów i cukrów w organizmie.

Nie dostarcza organizmowi tłuszczów ani cukrów, a wręcz przeciwnie, zmniejsza wchłanianie cholesterolu w jelitach i pozwala uniknąć problemów związanych z przyrostem masy ciała czy nadwagą. Obniżając poziom cholesterolu, pektyna może przyczyniać się do utraty wagi.

czerwone jabłko
Pektyna jabłkowa zatrzymuje część tłuszczów i cukrów i eliminuje je.

Jak możemy stosować pektynę jako część diety?

Gdy pektyna jabłkowa nie jest naturalna, wskazane jest spożywaj je odpowiednio. Aby to zrobić, ważne jest, aby szanować dawka, dawki, częstotliwość, czas i czas trwania dawek.

Dawkowanie

Pektyna pektyna występuje w kilku postaciach, z których każda wymaga przestrzegania dawek i częstotliwość dawek. Dawka ta może się różnić w zależności od postaci. Ogólnie zaleca się stosowanie pektyny jabłka, niezależnie od opakowania, maksymalnie trzy razy w ciągu dzień. Jeśli chodzi o dzienną dawkę, ważne jest, aby zapoznać się z instrukcje, aby uniknąć przedawkowania. Dlatego konieczne jest przestrzeganie liczby kapsułek lub ilość proszku, jaką należy przyjmować każdego dnia.

Kiedy należy przyjmować pektynę jabłkową?

Pektynę jabłkową należy wchłaniać przed posiłkami. Ta chwila Odpowiednie jest około 30 minut do godziny przed posiłkiem. Ten odstęp wynosi zaleca się, aby pektyna jabłkowa mogła rozwinąć swoją moc wchłaniające, aby wychwycić cukry i tłuszcze, które zostaną spożyte podczas posiłku. Przyjmowany przed posiłkiem ma działanie tłumiące apetyt i pozwala szybko być usatysfakcjonowanym; następnie tłumi apetyt.

Jak długo czy należy stosować pektynę jabłkową?

Spożywanie pektyny jabłkowej przez bardzo długi czas jest Niepolecane. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do deficytów odżywcze, ponieważ pektyna może mieć szkodliwe działanie poprzez wchłanianie składników odżywczych minerały i witaminy w organizmie. Dlatego tak jest zaleca się stosować przez krótki czas.

W jakich opakowaniach można kupić pektynę jabłkową?

Pektyna jest naturalna obecny w jabłku. Ale jest również dostępny w kilku kształty.

Proszek

Pektyna jabłkowa występuje w sklepy w postaci proszku. W przypadku przedstawienia w tej formie należy go rozcieńczyć w wodzie.

Kapsułki

Pektyna jabłkowa jest dostępna w postaci kapsułek. TO kapsułki należy popić wodą.

Pelety

Pektynę jabłkową można kupić w postaci granulatu. Granulki należy połknąć, popijając dużą szklanką wody.

Guma do żucia

Innym rodzajem opakowania, w którym znajduje się pektyna jabłkowa, jest guma do żucia. Kształt tej gumy przypomina kwadrat do żucia.

pellety
Pektynę jabłkową można kupić w postaci granulatu, gumy do żucia, kapsułek lub proszku.

Lub czy możemy kupić pektynę jabłko ?

Pektynę jabłkową można kupić komercyjnie i w różnych miejscach. Należą do nich m.in. apteki, sklepy spożywcze, sklepy organiczne, supermarkety, internetowe serwisy i platformy sprzedażowe.