Dieta z kapustą: kompletny przewodnik po

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

System rządów zupa kapuściana jest moda. Polega na jedzeniu kapuśniaku kilka razy dziennie. Kiedy podążasz za programu, możesz także jeść inne produkty żywność niskokaloryczna, taka jak owoce (z wyjątkiem bananów), wołowina, warzywa i odtłuszczone mleko. Ze względu na ograniczenia, liczba kalorii zmniejszy się do momentu osiągnięcia niezbędnego deficytu kalorycznego utrata wagi. Ta dieta obiecuje utratę dziesięciu funtów wagi koniec tygodnia, ale czy to prawda? Czy to jest bezpieczne? To jest to, co ty odkryjesz w poniższych wierszach.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Jaka jest dieta zupowa z kapustą?

Popularna dieta, która trwa tylko siedem dni

Jest powszechnie uważany za modny program. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na spożywaniu dużych ilości kapuśniaku przez siedem dni. W tym czasie można również jeść określone owoce i warzywa, wołowinę, kurczaka i brązowy ryż, według ustalonego harmonogramu.

Kapuśniak
Zupę kapuścianą możesz jeść w dowolnej ilości. Dieta pozwala również na spożywanie innych produktów spożywczych (owoce, warzywa, ryż, wołowina itp.)

Znany pod innymi nazwami

Dieta kapuściana jest również znana pod innymi nazwami, takimi jak dieta szpitalna Najświętszego Serca lub dieta kliniki Mayo, rzekomo dlatego, że została opracowana w szpitalu w celu utraty wagi przed operacją u pacjentów kardiologicznych. Jednak zaangażowane szpitale zaprzeczyły tym twierdzeniom.

Nikt nie jest pewien, skąd wzięła się ta wyjątkowa dieta, chociaż zyskała popularność w latach 80. XX wieku i jest stosowana do dziś.

Możliwe wady

Fani tego programu odchudzającego twierdzą, że jest to dobry sposób na szybką utratę kilku kilogramów. Można schudnąć, bo to znacznie ogranicza kalorie. Ale nie tylko tłuszcz stracisz. Twoja utrata masy ciała jest prawdopodobnie połączeniem wody i tłuszczu i może nawet obejmować mięśnie.

Ze względu na niską zawartość węglowodanów złożonych, białek, witamin i minerałów, nie należy przebywać tam dłużej niż jeden dzień tydzień na raz. System rządów kapuśniak inne wady. W zależności od zastosowanej receptury może być bogate w sód. Duże ilości kapusty mogą również sprawić, że będziesz więcej podatny na wzdęcia.

Ponieważ nie odżywiasz się prawidłowo, ty może czuć się słaby lub zmęczony. A jak już przestaniesz, to tak łatwo odzyskać utraconą wagę. Takie modne diety mogą być kuszące, ale pamiętaj, że długoterminowa utrata wagi zależy trwałą zmianę nawyków żywieniowych i ćwiczeń.

Jakie są zasady diety?

Oprócz zupy możesz zjeść 1-2 inne niskokaloryczne produkty dziennie. Jednak ważne jest, aby tego nie robić dokonaj innych substytutów i pij tylko wodę lub inną napoje bezkaloryczne, takie jak niesłodzona herbata. Multiwitamina codziennie jest bardzo często zalecane, ponieważ ten program dietetyczny może mieć niską zawartość niektórych składników odżywczych.

Oto zasady na każdy dzień diety kapuśniakowej:

 • Dzień 1: kapuśniak i owoce według uznania, ale bez bananów.
 • Dzień 2: tylko zupa i warzywa. Skoncentruj się na surowych lub gotowanych warzywach liściastych. Unikaj grochu, kukurydzy i fasoli. Można też zjeść pieczonego ziemniaka z masłem lub oliwą.
 • Dzień 3: tyle owoców i warzyw, ile możesz zjeść, oprócz zupy. Jednak żadnych pieczonych ziemniaków i żadnych bananów.
 • Dzień 4: nieograniczone banany, odtłuszczone mleko i kapuśniak.
 • Dzień 5: Dozwolone jest od 10 do 20 uncji (280 do 567 gramów) wołowiny, którą można zastąpić kurczakiem lub rybą. Możesz także mieć maksymalnie sześć świeżych pomidorów. Wypij co najmniej 6 do 8 szklanek wody.
 • Dzień 6: zupa, wołowina i warzywa. Wołowinę możesz zastąpić grillowaną rybą, jeśli nie zrobiłeś tego dzień wcześniej. Skoncentruj się na zielonych liściach. Żadnych pieczonych ziemniaków.
 • Dzień 7: Możesz jeść nieograniczoną ilość warzyw, brązowego ryżu i soku owocowego, ale bez dodatku cukru.
Szczęśliwa kobieta z nadwagą
Przepis i zasady diety kapuśniakowej są z pewnością restrykcyjne, ale nie aż tak skomplikowane. Możesz jeść zupy tyle, ile chcesz, aż do uczucia sytości.

Jaki jest przepis na zupę kapuścianą?

Na liście składników mamy:

 • 2 duże cebule
 • dwie zielone papryki
 • 2 puszki pomidorów
 • 1 pęczek selera
 • 1 główka kapusty
 • 3 marchewki
 • 1 opakowanie grzybów
 • 1–2 kostki bulionowe (opcjonalnie)
 • 6 do 8 szklanek wody lub koktajlu warzywnego

Wszystkie warzywa pokroić w kostkę. W dużym rondlu, Cebulę podsmaż na niewielkiej ilości oleju. Następnie dodaj pozostałe warzywa zalać wodą lub koktajlem warzywnym i dodać kostki rosołowe lub inne przyprawy według uznania.

Doprowadź wszystko do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień do średniego. Gotuj, aż warzywa będą miękkie, około 30 do 45 minuty. Zupę można doprawić solą, pieprzem, sosem gorące, zioła lub przyprawy. Możesz także dodać inne warzywa nieskrobiowe, takie jak szpinak lub fasolka szparagowa.

Codziennie należy jeść tyle kapuśniaku, ile mamy ochotę, przynajmniej podczas 3 podstawowych posiłków.

Czy dieta z kapuśniakiem jest skuteczna w odchudzaniu?

Niezaprzeczalna utrata wagi

Dieta zupy kapuścianej nigdy nie była badana, dlatego też trudno w pełni potwierdzić jej skuteczność. Jednakże, ponieważ ma bardzo mało kalorii, prawdopodobnie doprowadzi do utraty wagi.

Chociaż możesz jeść nieograniczoną ilość zup i innych potraw, wybór jest tak ograniczony i tak niskokaloryczny, że bardzo trudno byłoby zjeść tyle, aby utrzymać wagę.

Możliwa odwracalność

Chociaż dieta zupy kapuścianej prawdopodobnie pomoże Ci schudnąć, większość tej wagi prawdopodobnie powróci, gdy tylko przestaniesz. W szczególności, gdy poważnie ograniczasz spożycie kalorii lub tracisz dużo na wadze, organizm reaguje obniżeniem tempa metabolizmu, zmniejszając w ten sposób liczbę kalorii spalanych dziennie. Ten spadek metabolizmu jest częstą przyczyną odzyskiwania utraconej wagi.

Twój metabolizm może zacząć spadać już w trzecim dniu bardzo niskokalorycznej diety. To spowolnienie może wyjaśniać, dlaczego tak trudno zapobiec przyrostowi masy ciała po zaprzestaniu jedzenia.

Tyle korzyści zdrowotnych!

Istnieją jednak diety bardzo niskokaloryczne także pewne zalety. Badania wskazują, że pod kontrolą a lekarz, osoby otyłe, stosujące dietę bardzo niskokaloryczną przez 4 do 12 tygodni, można zauważyć wyraźną poprawę w krótkim okresie utrata masy ciała i zdrowie metaboliczne.

Niektóre badania pokazują, że krótko i bardzo Diety niskokaloryczne mogą nawet tymczasowo zmniejszyć insulinooporność jeśli są zbyt krótkie, aby wywołać istotne zmiany w tkance tłuszczowy.

Kolejną pozytywną zaletą diety zupy kapuścianej jest to, że nie musisz głodować, ponieważ możesz jeść tyle dozwolonych pokarmów, ile chcesz każdego dnia. W programie także mnóstwo owoców i warzywa, niskokaloryczne i bogate w błonnik.

Co więcej, śledzenie tego jest bardzo tanie. W przeciwieństwie do innych diet, które wymagają zakupu drogich suplementów lub książek, ta wymaga jedynie zakupu tanich składników zupy i kilku innych podstawowych produktów.

Pokarmy bogate w błonnik
Dieta kapuśniakowa pozwala na spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak warzywa i owoce.

Potencjalne wady

Chociaż dieta zupy kapuścianej może pomóc w utracie wagi, jej wady mogą przewyższać korzyści.

Bardzo krótka dieta i być może niewystarczająco skuteczna

Jednym z głównych problemów związanych z tym programem jest to, że można go stosować tylko przez tydzień, co nie jest wystarczająco długie, aby osiągnąć znaczną utratę wagi.

Twoje ciało nie może spalić tyle tłuszczu w ciągu tygodnia. W pierwszym tygodniu programu niskokalorycznego tylko około 34% utraconej masy ciała pochodzi z tłuszczu. Pozostałe dwie trzecie wynika z utraty wody i masy mięśniowej.

Masa wody pochodzi z zapasów glikogenu, który stanowią szybko dostępne rezerwy energii Twojego organizmu. Zwykle Glikogen wiąże się z cząsteczkami wody w organizmie. Kiedy tego nie robisz nie spożywasz wystarczającej ilości kalorii, organizm wykorzystuje zmagazynowany glikogen i eliminuje również ten nadmiar wody.

Jednak gdy tylko wrócisz do mniej restrykcyjnego programu, Twój organizm odbuduje te awaryjne rezerwy i odzyska utraconą wodę, nawet jeśli będziesz kontynuować zdrową dietę.

Potencjalny brak składników odżywczych

Kolejnym dużym problemem kapuśniaku jest brak składników odżywczych. Dieta kapuściana zawiera tak mało produktów żywieniowych, że brakuje jej wielu witamin i minerałów i przez większość dni nie jest prawdziwym źródłem białka. Przy tak małej ilości białka trudno będzie zapobiec utracie mięśni.

Ponadto, dieta zupowa jest niesamowicie mdły, przez co trudno go wytrzymać przez cały tydzień. Wymaga także częstego gotowania dużych ilości kapuśniaku, co dla niektórych osób może być wadą.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Diety kapuśniakowej nie zaleca się stosować dłużej niż tydzień ze względu na jej restrykcyjny charakter i powodowaną przez nią nierównowagę żywieniową.

Jest bardzo niskokaloryczny

Chociaż nie jest to dieta głodowa, żywności jest tak mało kalorii, że trudno byłoby osiągnąć 1000 kalorii dziennie. to jest poniżej minimalnej liczby kalorii potrzebnych do utrzymania wagi stabilny.

To minimum wynosi zazwyczaj 1200 kalorii kobiety i średnio 1500 kalorii dla mężczyzn. Bardzo słabe lekarstwa kaloryczne (mniej niż 800 kalorii dziennie) są zalecane tylko dla osoby otyłe i muszą być prowadzone pod ścisłym nadzorem: a lekarz.

Może nie dostarczać wystarczającej ilości składników odżywczych

Programy niskokaloryczne stosowane pod nadzorem lekarza są na ogół zaprojektowane tak, aby zapewniały wystarczającą ilość składników odżywczych. Jednak jeśli chodzi o dietę kapuśniakową, wybory żywieniowe są bardzo ograniczone i niezbilansowane. Prawie nie zawiera białka, a także ma bardzo niską zawartość węglowodanów, tłuszczu i kalorii.

Dodatkowo brakuje mu wielu witamin i minerałów. Jeśli będziesz przestrzegać tego programu przez tydzień, nie ma poważnego ryzyka niedoborów witamin i minerałów, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie preparatów wielowitaminowych. Ale to nie rekompensuje braku kalorii i białka.

Dlatego wiele osób decydujących się na dietę kapuśniakową skarży się na zawroty głowy i osłabienie.

Kobieta o normalnej wadze
Uczucie osłabienia i zawroty głowy spowodowane brakiem składników odżywczych są znikome w porównaniu do utraty wagi wynikającej z diety kapuśniakowej.

Może powodować wzdęcia i skurcze

Ponieważ dieta ta jest bardzo bogata w błonnik, wiele osób skarży się na wzdęcia i skurcze jako główne skutki uboczne. Efekty te mogą być na tyle irytujące, że prowadzą do zakończenia programu.

Może to prowadzić do problemów z pęcherzykiem żółciowym

Istnieje kilka anegdot na temat kamieni żółciowych i blokad pęcherzyka żółciowego u osób, które przez długi czas stosowały dietę Kapuścianą. Kamienie żółciowe mogą być niezamierzoną konsekwencją szybkiej utraty wagi.

Zwykle, gdy jesz produkty bogate w tłuszczu, pęcherzyk żółciowy wydziela soki trawienne, które pomagają załamanie. Jeśli jednak nie jesz prawie wcale tłuszczu, Twój pęcherzyk żółciowy żółć może nie opróżniać się przez dłuższy czas, co zwiększa ryzyko tworzenia się kamieni.

Kamienie żółciowe mogą występować częściej w ludzie, którzy są na diecie bardzo niskokaloryczna lub dieta niskotłuszczowa, na której opiera się ten program kapuśniak.null

Dieta kapuśniakowa może zmienić poziom cukru we krwi

Jeśli masz cukrzycę i chcesz przestrzegać diety zupowej kapustę, należy zachować ostrożność. Niska zawartość węglowodanów i kalorii może powodować duże zmiany stężenia cukru we krwi.

To powiedziawszy, dieta nie powinna powodować niebezpiecznych skutków ubocznych dla większości zdrowych ludzi, pod warunkiem, że będzie stosowana tylko przez tydzień zgodnie z przeznaczeniem.


Odkryj także mój artykuł na temat dieta zupowa tutaj !