Dieta Seignalet: kompletny przewodnik po

[Artykuł zaktualizowany dnia 03/11/2023]

Opracowana w 1985 roku przez dr Jeana Seignaleta dieta Seignalet nie jest dietą ścisłą, ale raczej zestawem wskazań żywieniowych podobnych do diety śródziemnomorskiej czy paleo. Podstawowym założeniem tej diety jest to, że współczesna żywność różni się genetycznie od żywności przodków, a ludzki przewód pokarmowy nie miał czasu przystosować się do tych zmian. Dr Seignalet uważa również, że gotowanie w wysokich temperaturach może zmienić strukturę białek żywności, co może prowadzić do chorób autoimmunologicznych, a także zmiany flory żołądkowo-jelitowej.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Doktor Seignalet uważał, że te zmodyfikowane białka mogą nie zostać w pełni strawione, co może zmienić florę bakteryjną z fermentacyjnej (preferowanej fizjologicznie) na gnilną (niepreferowaną fizjologicznie). Bakterie działające na zgniłe białka wytwarzają toksyczne produkty uboczne, które mogą powodować wiele zaburzeń równowagi i prowadzić do chorób. Filozofia diety zakłada spożywanie pokarmów niemodyfikowanych, które mogą zostać całkowicie strawione i przyswojone, czyli odpowiednio wykorzystane przez organizm.

Kilka słów o wynalazcy diety Seignaleta

Jean Seignalet był francuskim lekarzem i biologiem. Praktykę lekarską praktykował głównie w latach 80. i 90. XX w., kierując oddziałem transplantacyjnym w szpitalu Montpellier, którego niewątpliwie jest pionierem. Do dziś jego nazwisko kojarzone jest z wielkim prestiżem i cieszy się szacunkiem we wszystkich środowiskach medycznych, zarówno konwencjonalnych, jak i holistycznych. Jego wielka ciekawość i inteligencja sprawiły, że odkrył między innymi słynny system genów HLA, a także przyczynił się do rozwoju wiedzy medycznej. Od samego początku bardzo interesował się leczeniem dietą chorób autoimmunologicznych takich jak reumatoidalne zapalenie stawów.

Jego najbardziej błyskotliwym wkładem były badania nad dietetycznymi sposobami leczenia chorób przewlekłych, takich jak nowotwory i choroby autoimmunologiczne. Jego książka „Odżywianie, trzeci lek” powinna być lekturą obowiązkową każdego pacjenta cierpiącego na choroby przewlekłe. Doktor Seignalet leczył ponad 3000 pacjentów o różnym stopniu ciężkości (od astmy po raka z przerzutami).

Po latach obserwacji dr Jean Seignalet opracował tę dietę, której głównym celem jest odbudowa błony śluzowej jelit, która stała się zbyt przepuszczalna z powodu czynników genetycznych (enzymy) i środowiskowych (mikroby, leki, gluten itp.). Zdaniem niektórych badaczy, wzrost przepuszczalności jelita cienkiego jest jedną z przyczyn niektórych chorób autoimmunologicznych. Dietę tę może stosować każdy, kto cierpi na choroby zwyrodnieniowe lub przewlekłe stany zapalne, w celu poprawy ogólnego stanu zdrowia.

Opracował dietę swoich przodków, łącząc własne badania z pracami innych autorów, takich jak Kouzmin. Definiuje swoją dietę jako idealną dietę dla człowieka, a wszystkie zasady są dobrze wyjaśnione w jego książce. W książce pt Jedzenie lub trzecia medycyna, opowiada o wynikach, które udało mu się zaobserwować u swoich pacjentów, a których opublikowania nie zgodziło się żadne czasopismo naukowe. Jego praca nad dietą i zdrowiem nigdy nie została doceniona przez środowisko naukowe, a on upierał się, że nie chce leczyć chorób dietą hipotoksyczną, ale raczej zapobiegać ich występowaniu i wspierać proces zdrowienia.

Ta kontrowersyjna postać zmarła w 2003 roku, pozostawiając po sobie społeczność entuzjastycznych zwolenników swojej diety, którzy na co dzień się nią utrzymują. Mimo że jego konkretne zalecenia nigdy nie zostały potwierdzone przez jego rówieśników, w kontekście narastających problemów żywieniowych (takich jak szerzenie się otyłości w krajach rozwiniętych) prace Seignaleta przekonują, że możemy w pewnym stopniu być najlepsi asystenci naszego własnego zdrowia.

Gruszki dietetyczne Seignalet

Korzyści diety Seignalet

To dr Jean Seignalet jako pierwszy wspomniał o idei trzeciego leku w postaci pożywienia, po medycynie klasycznej i medycynie alternatywnej. Ta hipotoksyczna dieta, bardzo zbliżona do ducha diety paleo, miałaby korzystny wpływ na wiele chorób autoimmunologicznych, w tym zapalenie wielostawowe, reumatyzm, stwardnienie rozsiane, reumatyzm, celiakię… Ta dieta przodków zwalcza także raka, migreny, psychozy maniakalno-depresyjne, cukrzyca typu 2, załamanie nerwowe, łuszczyca, pokrzywka i astma. Dieta ta jest dość restrykcyjna, gdyż wymaga starannego doboru pokarmów i przestrzegania pewnych podstawowych zasad. Dieta Seignalet pomaga również schudnąć, jak to tylko możliwe kapsułki odchudzające Lub silne spalacze tłuszczu, ale w bardziej tradycyjny sposób.

Francuski chirurg i badacz immunologii Jean Seignalet to osoba, która swoje życie zawodowe poświęciła badaniu powiązań między stylem życia człowieka a zdrowiem, ze szczególnym uwzględnieniem diety. Jego praca wzbudziła kontrowersje w środowisku naukowym, niemniej jednak zwróciła uwagę na ważne pytanie, w jaki sposób możemy być czynnikami własnego dobrobytu.

Seignalet przedstawił wyniki uzyskane w wyniku zmiany sposobu odżywiania u około stu pacjentów. Spośród nich 91 pozytywnie odpowiedziało na program. Niektóre z nich zostały uznane przez medycynę konwencjonalną za nieuleczalne, co może dać nadzieję wielu pacjentom. Według autora pacjenci leczeni żywieniem ściśle przestrzegali diety hipotoksycznej, a efekty były widoczne po okresie od kilku miesięcy do kilku lat.

Seignalet nie zaleca stosowania tego systemu jako substytutu leczenia. Wręcz przeciwnie, chodzi o przyjęcie takiego stylu życia, który zapobiega chorobie lub poprawia tolerancję pacjenta na bardzo ciężkie leczenie, takie jak chemioterapia lub radioterapia. Seignalet podkreśla, że ​​dieta nie leczy chorób, a co najwyżej powoduje remisję.

Podstawowe zasady diety Seignaleta

Jean Seignalet przedstawia swoją propozycję diety kierując się podstawową ideą: niektóre współczesne produkty spożywcze zostały zmodyfikowane i różnią się od tych spożywanych przez pierwszych ludzi. Z drugiej strony układ trawienny współczesnego człowieka nie został zmodyfikowany, aby dostosować się do tych zmian.

Ta modyfikacja żywności wynika z mutacji genetycznej spowodowanej rolnictwem, w przypadku niektórych zbóż, lub gotowaniem w wysokich temperaturach, co modyfikuje strukturę białek. Zatem białka, które spożywamy, mogą nie zostać całkowicie strawione, co zmienia równowagę flory jelitowej. Bakterie fermentacyjne zastępowane są przez bakterie szkodliwe, co tworzy toksyny, których wchłanianie zaburza równowagę organizmu.

Ta zmiana może skutkować eliminacją pewnych korzystnych zasad, gromadzeniem się toksyn lub stymulacją układu odpornościowego przez szkodliwe białka, jak ma to miejsce w przypadku chorób autoimmunologicznych. Filozofia diety polega na spożywaniu pokarmów niemodyfikowanych, całkowicie przyswajalnych. Dieta Seignalet promuje wykluczenie zbóż, z kilkoma wyjątkami, wykluczenie produktów mlecznych, preferencyjne spożycie produktów surowych (ponad 70% diety powinno stanowić surowce), stosowanie olejów z pierwszego tłoczenia, otrzymywanych w procesie tłoczenia na zimno, priorytet produktów organicznych i częste spożywanie probiotyków.

Nowoczesna metoda uprawy
Metody uprawy bardzo się rozwinęły

Miejsce zbóż w diecie Seignaleta

Z diety Seignalet wyklucza się „nowoczesne” zboża: pszenicę, żyto, jęczmień, kamut, orkisz, a nawet kukurydzę. Wszystkie zboża uzyskane w drodze modyfikacji genetycznej lub selekcji są trudne do strawienia, szczególnie te zawierające gluten, ponieważ mogą powodować nietolerancję. Dopuszczalne są jednak ryż, kasza gryczana i komosa ryżowa.

Nowoczesne zboża są zakazane, ponieważ zmutowały w wyniku selekcji rolniczej. Współczesna pszenica ma od 21 do 23 chromosomów, podczas gdy pszenica „przodków” miała tylko 7. Ta modyfikacja wpływa na strukturę białka, które może działać jak toksyna, ponieważ nie jest całkowicie strawione. Toksyny te działają również w jelitach, zmieniając florę jelitową i tworząc patogenną florę, która wpływa na ścianę jelita i wytwarza jeszcze więcej toksyn.

Pszenica jest niebezpieczna z powyższych powodów. Dlatego należy wyeliminować żywność zawierającą ten pierwiastek. Kukurydza jest niebezpieczna z tych samych powodów co pszenica: pierwotna roślina miała pół metra wysokości, podczas gdy współczesna roślina ma 3 metry wysokości. Należy wykluczyć jęczmień, żyto i owies, gdyż pochodzą z tej samej rodziny co pszenica. Ryż Jest zaakceptowane. Pozostał w swojej dzikiej, prehistorycznej formie, a doświadczenie kliniczne pokazuje, że rzadko jest szkodliwy, nawet po ugotowaniu. Gryka jest bardzo dobrze tolerowana przez pacjentów i jest dozwolona. Sezam jest również bardzo dobry.

Seignalet nie ma jednoznacznej opinii na temat zbóż afrykańskich (proso, sorgo itp.) i innych (amarant, komosa ryżowa itp.). Prawdopodobnie są nieszkodliwe, gdyż nigdy nie były intensywnie uprawiane. Jednak ostatnie badania pokazują, że proso również jest prawdopodobnie zmutowanym ziarnem i dlatego należy je wykluczyć. Można używać mąki z akceptowalnych produktów spożywczych, takich jak gryka, komosa ryżowa, soja, ciecierzyca, ryż i banan. Dozwolona jest skrobia pszenna i kukurydziana, ponieważ nie zawierają białka w postaci oczyszczonej.

Miejsce produktów mlecznych w diecie Seignaleta

Mleko krowie jest bardzo pożywnym pokarmem… dla rosnącego cielęcia. Ludzie mogą trawić mleko swojego gatunku tylko w okresie laktacji. Główne białko mleka, kazeina, jest dla człowieka trudne do całkowitego strawienia, co powoduje wiele problemów trawiennych. Z diety tej wykluczone jest mleko pochodzenia zwierzęcego (krowie, kozie, owcze, klaczy) i jego pochodne (masło, śmietana, sery, lody). Produkty te zawierają białka wywołujące alergie i wiele hormonów wzrostu. Wiele osób dorosłych nie wytwarza laktazy, enzymu niezbędnego do trawienia.

Zakazany jest nabiał (krowy, owczy, kozi itp.), a także produkty mleczne (masło, ser, śmietana, jogurt itp.). Usunięcie to nie powoduje niedoboru wapnia, ponieważ inne pokarmy w diecie są już bogate w wapń i organizm wchłonie go w razie potrzeby. Mleko sojowe i jogurt są dobrymi substytutami tradycyjnych produktów mlecznych. Dostępne są również inne mleka roślinne: migdałowe, orzechowe, ryżowe…

Mleko krowie, zabronione w diecie Seignalet
Mleko krowie jest zabronione w diecie Seignalet

Miejsce białek pochodzenia zwierzęcego w diecie Seignaleta

Lepiej jeść surowe mięso (carpaccio, tatar…) lub tylko trochę. Dozwolone są surowe produkty mięsne (szynka parmeńska, kiełbaski, salami itp.), natomiast produkty gotowane są zabronione (szynka gotowana itp.). Dozwolone jest prawdziwe foie gras (foie gras z gęsi), bo wiadomo, że jego tłuszcz jest zdrowy . Zwykły pasztet nie jest, ponieważ zwykle zawiera mleko i mąkę.

Jeśli chodzi o mięso i jajka, im mniej ugotowane, tym lepsze. Jednak gotowana ryba jest mniej niebezpieczna niż gotowane mięso. Można go zatem gotować na parze lub gotować w niskiej temperaturze. Skorupiaki są dozwolone, a nawet zaleca się spożywanie ich na surowo. Jajka należy po prostu ugotować. Gotowane jajka są zabronione.

Miejsce owoców w metodzie Seignaleta

Wszystkie warzywa i owoce są dozwolone (i zalecane). Należy je spożywać w dużych ilościach. Rośliny strączkowe są dozwolone jako zielone warzywa. Wyjątkowo można je gotować w szybkowarze. Zachęcamy do spożywania suszonych owoców. Doktor Seignalet radzi jeść dużo fig, daktyli, migdałów, orzechów włoskich, orzechów laskowych i oliwek. Należy je jednak jeść na surowo, nigdy na grillu.

Olejki

W diecie nie stosuje się olejów tłoczonych na gorąco ani gotowanych. Procesy przemysłowe produkcji olejów i margaryn przy użyciu rozpuszczalników, rafinacji, odbarwiania i dezodoryzacji powodują denaturację kwasów tłuszczowych. Priorytetowo będziemy traktować oleje tłoczone na zimno, pochodzące z upraw ekologicznych. Będziemy preferować olej rzepakowy, orzechowy i laskowy. Regularnie będziemy spożywać małe, tłuste ryby (sardynki, anchois, makrele itp.) ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega 3 (EPA i DHA).

Seignalet poleca oliwę z oliwek, ponieważ zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Poleca także oleje z orzechów włoskich, soi i rzepaku, ponieważ dostarczają kwasu alfa-linolenowego. Polecany jest olej z wiesiołka i olej z ogórecznika, gdyż dostarczają kwasu beta-linolenowego. Każdy olej jest dobry, jeśli jest dziewiczy i ekstrahowany metodą tłoczenia na zimno. Dlatego też oleje rafinowane są wyłączone.

Inne potrawy

Seignalet zaleca spożywanie miodu i pyłku. Czekolada musi być ciemna, ekologiczna i wytwarzana z brązowego cukru lub innych naturalnych substancji słodzących (agawa, syrop klonowy, miód). Należy wyeliminować cukier biały i zastąpić go cukrem brązowym, znacznie bogatszym w minerały i witaminy.

Woda z kranu i woda mineralna dostarczają pierwiastków śladowych i minerałów. Napoje bogate w biały cukier, takie jak napoje gazowane i soki dostępne w handlu, są wyłączone. Piwo jest wykluczone, ponieważ zawiera białko jęczmienne. Kawa i herbata są tolerowane w rozsądnych ilościach. Zalecane jest spożywanie Achicorii. Wszystkie napoje alkoholowe są dozwolone w umiarkowanych ilościach, z wyjątkiem piwa, które pozostaje wyłączone.

Dozwolona jest sól, pieprz, ocet, cytryna, czosnek, pietruszka, musztarda, curry. Zaleca się ograniczenie spożycia soli i rezygnację z soli rafinowanej. Zamiast tego powinieneś wybrać całe sole, takie jak sól Maldon i sól himalajska.

Sól himalajska
Najlepiej preferuj sól himalajską

Sposób gotowania i przygotowywania potraw zgodnie z dietą Seignalet

Metoda Seignaleta nie obejmuje produktów gotowanych w temperaturze powyżej 110° C. Gotowanie w wysokich temperaturach powoduje denaturację żywności i jej składników odżywczych. Witaminy, przeciwutleniacze i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe stają się trudne do przyswojenia, a nawet toksyczne po ugotowaniu w wysokich temperaturach. Preferowane metody gotowania to gotowanie na parze lub delikatne gotowanie.

Należy w miarę możliwości unikać gotowania potraw. Ważne jest, aby jeść jak najwięcej surowej żywności. Ponad 70% diety powinno stanowić surowe produkty. Jeśli gotowanie jest konieczne lub nieuniknione, temperatura nie powinna przekraczać 110° C. Potrawy najlepiej gotować na parze. Powyżej tej temperatury (zwłaszcza powyżej 200°C) powstaje wiele mutagenów, cząsteczek Maillarda i izomerów. Po dostaniu się do organizmu przekształcają się one w toksyny.

Zaleca się przyjmowanie suplementu witaminowo-mineralnego. Suplementy zawierające witaminy, sól mineralną i pierwiastki śladowe stanowią integralną część programu żywieniowego doktora Seignalet. Dozwolone jest bardzo lekkie smażenie, gotowanie na wolnym ogniu, gotowanie na parze lub suszenie żywności, ponieważ nie wszystkie te metody pozwalają na osiągnięcie wysokich temperatur. Nie zaleca się smażenia w temperaturze powyżej 200°C ani gotowania w piekarniku, który może osiągnąć nawet 280°C. Jeśli chcesz skrupulatnie przestrzegać diety Seignalet, musisz spożywać wędzone potrawy z umiarem ze względu na ich rakotwórczy wpływ na żołądek.

Dodatkowe środki diety Seignalet

Podczas stosowania metody Seignalet zdecydowanie zaleca się nie palić. Zaleca się rutynową aktywność fizyczną. Podobnie wskazane jest przyjmowanie produktów probiotycznych regulujących florę jelitową.

Jak leczyć cellulit dietą hipotoksyczną dr Seignaleta

Cellulit powstaje w wyniku szkodliwego działania toksyn. Dlatego należy znaleźć sposób, aby zapobiec zatrzymywaniu się toksycznych substancji w organizmie. Organizm oczyszcza się poprzez regularne wydalanie substancji toksycznych przez nerki, kał i skórę. Zwiększenie ilości moczu, zapobieganie zaparciom i aktywacja pocenia to korzystne działania na rzecz eliminacji toksyn.

Bogate w składniki odżywcze, świeże owoce i warzywa są głównymi składnikami diety oczyszczającej organizm. Są łatwo trawione i zawierają dużo błonnika. Aby skorzystać ze wszystkich dobrodziejstw diety Seignalet, w diecie zostaną uwzględnione zioła moczopędne, takie jak szparagi, mniszek lekarski, karczochy, kapusta, sałata, por, cytryna, pomarańcza i grejpfrut. Powinniśmy unikać mięs wędzonych i solonych, które często zawierają dodatki znacznie zwiększające zdolność zatrzymywania wody w komórkach. Będziemy spożywać jak najmniej soli i wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie, pierwszą wypijając rano na czczo. Codziennie będziemy także pić filiżankę herbaty z mniszka lekarskiego.

Mniszek lekarski zawiera elementy, które zwiększają zdolność wątroby do rozkładania toksyn i toksyn oraz pomagają w usuwaniu wody z krwi przez nerki. Liście mniszka lekarskiego można dodawać do sałatek lub przygotowywać jak szpinak. To samo tyczy się pokrzywy. Napijemy się zielonej herbaty i zrównoważymy florę jelitową probiotykami leczniczymi. Aktywność organizmu jest kluczowa w profilaktyce i leczeniu cellulitu, wzmacnia mięśnie oraz poprawia metabolizm i wymianę tlenową.

Mniszek lekarski
Mniszek lekarski ma pewne mało znane zalety

Książka Jacqueline Lagacé na temat diety Seignalet

Jacqueline Lagacé przez lata cierpiała na wyniszczający ból stawów rąk, kręgosłupa i kolan. Medycyna konwencjonalna nie przyniosła ulgi, a Lagacé, badacz medycyny, zaczął szukać alternatyw.

Badania nad dietą Seignalet doprowadziły ją do pracy dr Jeana Seignaleta, eksperta w dziedzinie terapii żywieniowej, który stosował żywienie celowane w leczeniu pacjentów z przewlekłymi chorobami zapalnymi. Jego podejście nazwano dietą hipotoksyczną i osiągnął dzięki niej 80% skuteczności. Przestrzegając diety, Lagacé doświadczył ulgi w bólu rąk w ciągu dziesięciu dni i odzyskał władzę w rękach w ciągu 16 miesięcy. Bóle pleców i kolan znacznie się zmniejszyły.

W Jak przezwyciężyłem chroniczny ból i stan zapalny dzięki diecieLagacé bada, jak nasze ciała toczą wojnę z naszą współczesną zachodnią dietą. Wnikliwie zgłębia naukę o leczeniu chorób zapalnych poprzez terapię żywieniową i wyjaśnia, dlaczego spożywanie pszenicy, produktów mlecznych i białek zwierzęcych gotowanych w wysokich temperaturach zaburza równowagę flory jelitowej i stymuluje rozwój bakterii chorobotwórczych. Powołując się na najnowsze badania naukowe pokazujące, w jaki sposób i dlaczego te produkty spożywcze są potencjalnie prozapalne, Jak przezwyciężyłem chroniczny ból i stan zapalny dzięki diecie tu zaczyna się ulga.

Odkryj dietę roślinną, zobacz ten artykuł: https://checkfood-pl.com/dieta/dieta-warzywna-moja-opinia-ktora-cie-poprowadzi/