Dieta dysocjacyjna: działanie, menu i recenzje

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Amerykański lekarz William Howard Hay (1866-1940) jest twórcą diety noszącej jego imię (dieta siana). Ta metoda odchudzania nazywana jest także dietą dysocjacyjną. Jest to metoda mająca na celu utratę wagi. Realizacja tej diety odchudzającej opiera się na przestrzeganiu określonej liczby zasad i odpowiednio dobranym jadłospisie. Jak wszystkie diety, dieta doktora Hay ma zalety, ale także wady.

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Zasady reżimu dysocjowanego

W przeciwieństwie do niektórych diet odchudzających, które zalecają kombinację węglowodanów, białek i tłuszczów, dieta dysocjowana zaleca tylko jedną kategorię żywności podczas każdego posiłku lub dnia. Opiera się na zasadzie, zgodnie z którą połączenie kilku kategorii żywności podczas jednego posiłku może spowodować przyrost masy ciała.

Twórcą diety siana, czyli diety dysocjowanej, jest Amerykanin William Howard Hay.

Innymi słowy, niewłaściwa kombinacja produktów spożywczych spowoduje przyrost masy ciała. Przeciąża układ trawienny, który nie jest w stanie łatwo przyswoić poszczególnych grup pokarmowych.

Aby uniknąć tych niefortunnych konsekwencji, twórcy diety dysocjowanej zalecają spożywanie pokarmów bez ich mieszania, poprzez spożywanie podczas posiłków tylko jednej grupy pokarmów. W tym drugim przypadku rozróżnienie różnych grup żywności i spożywanie ich osobno pomaga zoptymalizować utratę wagi. To właśnie spożywanie pokarmów w izolacji pozwala schudnąć, nawet jeśli są one spożywane w dużych ilościach.

Zatem dieta rozdzielna opiera się na spożyciu jednej grupy produktów spożywczych w ciągu jednego posiłku lub w ciągu jednego dnia. Podczas każdego posiłku preferowana jest tylko jedna kategoria żywności. Dieta ta opiera się zatem na oddzieleniu diety od spożycia jednej grupy produktów spożywczych w ciągu posiłku lub w ciągu dnia. Spożywanie tej samej grupy produktów spożywczych w ciągu posiłku lub codziennie pozwala schudnąć lub pomaga schudnąć.

Istnieje kilka odmian diety dysocjowanej. Są to między innymi dieta Sheltona, dieta Antoine’a, Dieta Montignac’a i oddzielny skandynawski.

Jak działa dieta dysocjacyjna?

Aby wiedzieć, jak schudnąć na diecie rozdzielnej, ważne jest, aby znać różne kategorie żywności i tworzyć odpowiednie kombinacje. Kategorie żywności obejmują:

 • węglowodany (makaron, chleb, ryż, ziemniaki itp.);
 • białka zwierzęce (białe mięso, ryby itp.), białka roślinne (orzechy włoskie, migdały, groszek itp.);
 • lipidy (masło, olej, produkty mleczne, sery itp.);
 • owoce (cytryny, daktyle, figi, kiwi itp.);
 • warzywa (ogórki, sałatki zielone, szpinak, cebula, marchewka itp.).

Dieta rozdzielna polega na spożywaniu tylko jednej grupy żywności na raz poprzez jednoczesne opracowywanie posiłków niezawierających białek i produktów skrobiowych. Ważne jest zatem, aby w tym samym posiłku spożywać produkty należące do tej samej kategorii.

Na przykład podczas tego samego posiłku należy spożywać wyłącznie białka lub tylko owoce. Aby zapewnić lepsze trawienie i utratę wagi, nie należy mieszać pokarmów. Podczas tego samego posiłku nie należy łączyć np. białek z węglowodanami, ani tłuszczów z węglowodanami. Istnieją zatem niezgodne pokarmy, które mogą powodować problemy z trawieniem i wzdęcia. Wszystkie produkty spożywcze można spożywać według uznania i bez liczenia kalorii, pod warunkiem, że podczas tego samego posiłku nie występują pewne niezgodne mieszanki lub kombinacje.

Organizować coś

Dysocjację żywności można wdrożyć:

 • w ciągu dnia: w tym przypadku podczas każdego posiłku spożywana jest tylko jedna grupa żywności. Na przykład owoce na śniadanie, białko na obiad, węglowodany na obiad;
 • w ciągu tygodnia: w przypadku spożywania jednej klasy żywności codziennie przez tydzień. Dlatego w ciągu tygodnia następuje naprzemienność różnych rodzajów żywności.

Spożywając jedną grupę produktów tygodniowo lub codziennie podczas każdego posiłku, ważne jest zachowanie czterogodzinnych odstępów między posiłkami.

Jak odnieść sukces w diecie dysocjacyjnej
W typowym tygodniu diety dysocjowanej warzywa będziesz mógł zjeść we wtorek. W tym dniu należy jeść wyłącznie warzywa.

Typowy dzień

Typowy dzień diety rozdzielnej jest łatwy do przestrzegania. Charakteryzuje się spożywaniem owoców na śniadanie, produktów węglowodanowych na obiad, warzyw na obiad.

Typowy dzień może być poświęcony tylko jednej grupie produktów spożywczych w ciągu tygodnia.

 • poniedziałek: owoce;
 • wtorek: warzywa;
 • Środa: białko (ryba);
 • Czwartek: produkty zawierające węglowodany (ryż);
 • Piątek: białko (mięso);
 • Sobota: nabiał lub produkty mleczne;
 • Niedziela: produkty zawierające węglowodany (ziemniaki).

Zalety diety dysocjowanej

 • Jest to dieta łatwa do przestrzegania, ponieważ polega na spożywaniu tylko jednej kategorii żywności dziennie lub podczas posiłku. Dlatego nie ma konkretnego przepisu, który byłby trudny do przyrządzenia i nie ma zastosowania produktu odchudzającego jak np środek tłumiący apetyt lub jeden spalacz tłuszczu.
 • Dieta dysocjacyjna przyczynia się do utraty wagi. Zalecając spożywanie tej samej grupy produktów spożywczych w trakcie posiłku, apetyt spada z szybkim efektem sytości. Pomagając ci jeść mniej, dysocjacja jedzenia pomaga również schudnąć.
 • Ta dieta ma właściwości zdrowotne. Unikając kombinacji pokarmów, które mogą utrudniać trawienie, dysocjacja pokarmu pomaga wyeliminować niektóre problemy trawienne, zwłaszcza wzdęcia. Ponadto utrata masy ciała, którą powoduje, nie jest związana z problemami zdrowotnymi.
 • Mniej restrykcyjna dieta, ponieważ oferuje szeroką gamę wyborów żywieniowych, pod warunkiem unikania określonych skojarzeń żywieniowych. Nie ma ścisłego pozbawienia lub liczenia kalorii. Aby więc schudnąć, nie musisz być głodny. Dieta ta nie narzuca ograniczeń co do ilości spożywanej żywności.

Mniejsi

 • Spożywanie tylko jednej grupy produktów spożywczych podczas posiłku może wywołać wstręt do jedzenia lub znudzenie jedzeniem tylko jednego rodzaju pożywienia. Z biegiem czasu dieta ta może być myląca lub trudna do stosowania przez dłuższy czas.
 • Przy 4-godzinnej przerwie między posiłkami dieta ta może nie być bardzo restrykcyjna dla niektórych osób. Ci drudzy nie powinni już słuchać swoich sygnałów głodu, zwłaszcza gdy pojawiają się one przedwcześnie, przed narzuconym terminem. Również wybór pewnych grup żywności i ograniczone kombinacje żywności mogą stanowić innego rodzaju ograniczenia dla innych osób.
 • Również niewłaściwy dobór grup żywności może powodować brak równowagi w diecie lub niedobory żywieniowe. W dłuższej perspektywie dieta ta może skutkować osłabieniem organizmu, niedożywieniem, znacznymi niedoborami żywieniowymi lub oczywistymi niedoborami mikroelementów.
 • Równowaga dietetyczna nie jest zachowana, gdy stosuje się dietę rozdzieloną raz w tygodniu, obejmującą tylko jedną grupę pokarmów w ciągu dnia.

Skuteczność reżimu zdysocjowanego

Dieta dysocjowana pozwala na lepsze trawienie pokarmu, zapewniając jednocześnie doskonałe przyswajanie składników odżywczych. Wiąże się to z uczuciem sytości, które pojawia się szybko, ale także z uczuciem znużenia jedzeniem. Rzeczywiście, przy braku zróżnicowania diety, dieta dysocjowana daje fizjologiczny efekt szybkiego uczucia sytości, zmniejszonego spożycia pokarmu podczas posiłków przy zwiększonej mobilizacji rezerw tłuszczu.

W przeciwieństwie do normalnej diety łączącej różnorodne produkty spożywcze, co zwiększa ryzyko otyłości i nadwagi, dieta dysocjowana sprzyja zmniejszonemu spożyciu kalorii. Zatem korzystne skutki dysocjacji pokarmu umożliwiają utratę wagi.

Dieta dysocjowana jest skuteczna w utracie np. kilku dodatkowych kilogramów, jednak skuteczność ta jest krótkotrwała i nie może wywołać znacznej utraty wagi. Rzeczywiście, dysocjacji żywności nie można stosować w dłuższej perspektywie. Również powrót do normalnej diety oznacza utratę korzystnych efektów tej diety, a w szczególności znacznej utraty wagi. Skuteczność diety dysocjowanej jest zatem ograniczona w czasie. Dlatego też pod koniec diety nieuchronnie może nastąpić przyrost masy ciała.

Utrata masy ciała wywołana dietą dysocjowaną
Dieta dysocjacyjna jest krótkotrwała. Pozwala schudnąć kilka kilogramów. Utrata masy ciała nie jest znacząca ze względu na krótki czas trwania diety.

Czas trwania zdysocjowanego reżimu

Długotrwałe stosowanie diety split może skutkować niedoborami żywieniowymi lub problemami zdrowotnymi. Dlatego zaleca się stosowanie go przez krótki okres czasu lub okazjonalnie przez kilka dni.

Specjalne jadłospisy i przepisy na dietę oddzieloną

Oddzielny jadłospis na jeden dzień

PoranekPołudnieWieczór
dzień Owoce (talerz melona lub arbuza)Warzywa (talerz sałatek) Nabiał

Menu na tydzień

PoranekPołudnieWieczór
1 dzień Świeży owocświeże owoceświeże owoce
drugi dzień Mięso (białe lub czerwone)mięso (białe lub czerwone)mięso (białe lub czerwone)
3 dzień Płatkipłatkipłatki
4 dzień Jedz produkty mleczneNabiałNabiał
5 dzień Jajkajajkajajka
6 dzień jedz świeże zielone warzywa (sałata, szpinak lub sałatka z kalafiora)świeże zielone warzywa (sałata, szpinak lub sałatka z kalafiora)świeże zielone warzywa (sałata, szpinak lub sałatka z kalafiora)
7 dzień jeść rybęRybyRyby
Tabela specjalnych jadłospisów i przepisów na dietę oddzieloną

Opinia pracowników służby zdrowia na temat diety dysocjowanej

Dla dietetyków i wielu pracowników służby zdrowia dieta rozdzielna nie ma podstaw naukowych. Co więcej, zasada i skuteczność tej diety nie są poparte badaniami naukowymi.

Eksperci ubolewają nad brakiem odpowiednich danych naukowych dotyczących utraty wagi spowodowanej taką dietą. Wobec braku oceny naukowej dotyczącej tej diety zalecają ostrożność w odniesieniu do dysocjacji pokarmów, w których mogą występować niedobory pod względem wartości odżywczych lub składników mineralnych i witamin.

Dla tych profesjonalistów ta pozornie prosta dieta wymaga pewnej wiedzy na temat składu żywności, aby skutecznie ją rozłożyć. W przeciwnym razie narażenie na brak równowagi dietetycznej może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych z powodu braku doskonałego spożycia składników odżywczych podczas posiłków.

Nie musisz być szefem kuchni, aby odnieść sukces na diecie rozdzielonej.

Recenzje konsumentów

Podczas gdy niektórzy konsumenci podkreślają pozytywne strony diety dysocjacyjnej, inni potępiają słabe punkty dysocjacji żywności.

Jeśli chodzi o mocne strony, konsumenci lubią tę sycącą dietę, która nie jest bardzo restrykcyjna. Tym ostatnim oferuje bardzo dużą swobodę w wyborze jedzenia z możliwością organizacji menu. Nie potrzebujesz żadnych wskazówek, nie musisz być kordonem błękitnym ani polegać na wiedzy trenera, aby prawidłowo przestrzegać diety dysocjowanej. Podkreślają także skuteczność tej diety, która faktycznie pozwala szybko i w krótkim czasie schudnąć.

Oprócz tych zalet istnieją również negatywne punkty, które pojawiają się w wielu innych recenzjach. Są to przede wszystkim szkodliwe skutki dla zdrowia. Zatem nawet jeśli może powodować utratę wagi lub zanik mięśni, skutki te mogą być związane ze zmęczeniem. W dłuższej perspektywie może przeważać ryzyko wystąpienia niedoborów, które mogą prowadzić do niedożywienia lub anemii.

Również na niektórych forach ostro krytykowana jest skuteczność diety dysocjowanej, gdyż nie zapewnia ona stabilizacji wagi. Ryzyko odzyskania masy ciała zwiększa się po powrocie do normalnej diety. Konsumentom czasami trudno jest przestrzegać diety rozdzielonej, gdy zostaje się zaproszonym do znajomych lub na kolację w restauracji. W rezultacie respektowanie ograniczeń tego reżimu może zmienić życie społeczne.