Uwolnij się od cukru: moja rada

[Artykuł zaktualizowany dnia 06/11/2023]

Czy wiesz, że uzależnienie od cukru istnieje? Że może prowadzić do problemów zdrowotnych? Że jest trudne, ale nie niemożliwe do pokonania?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Napoje gazowane, ciastka, słodycze, przemysłowe soki owocowe, ciasta, lody, przemysłowe dania gotowe… Wszystkie te produkty zawierają cukier, a mówimy tu o cukrze prostym, szybkim cukrze – krótko mówiąc, białym cukrze, który dodajesz do kawy lub herbaty (nie mylić z wolnym cukrem znajdującym się w makaronie, ryżu, ziemniakach, chlebie itp.)

Jako dietetyk i żywieniowiec widzę, że potrzeba spożywania cukru przez moich pacjentów jest nagląca i czasami niekontrolowana. Widzę, jak cierpią z powodu tych zaburzeń, nad którymi nie czują żadnej kontroli. To trudne, upokarzające i pełne poczucia winy być przykutym do tych pokarmów, być przez nie niepokojonym, mieć popędy żywieniowe, które kierują ich nawykami żywieniowymi! To moja codzienna walka, aby pomóc im się uwolnić!

Cukier woła o cukier: uwolnij się! W tym artykule wyjaśnię, jak to zrobić.

Jak rozpoznać uzależnienie od cukru?

Czym jest uzależnienie? To utrata wolności do powstrzymywania się od jedzenia, nie mylić ze świadomym jedzeniem dla przyjemności lub podjadaniem, które jest jedzeniem bez głodu, ale bez żadnego wpływu na zdrowie.

W przypadku uzależnienia ludzie nie są w stanie kontrolować swojej konsumpcji pomimo negatywnych konsekwencji dla ich zdrowia fizycznego, psychicznego lub społecznego (praca, szkoła, rodzina, zajęcia rekreacyjne itp.).

Na początek możesz zidentyfikować spożycie cukrów prostych w ciągu dnia lub tygodnia na kartce papieru, abyś mógł stopniowo zmniejszać ich spożycie (skorzystaj z pomocy specjalisty, który pomoże Ci zidentyfikować te pokarmy).

Wskazówka nr 1 dotycząca uwolnienia się od cukru: wymień korzyści płynące z uwolnienia się od cukru

Zacznij od uświadomienia sobie, że życie bez cukru ma wiele zalet:

– Będziesz w stanie odkryć prawdziwy smak jedzenia: bez cukru w końcu będziesz mógł cieszyć się prawdziwymi aromatami i smakami wszystkich potraw, których do tej pory się pozbawiałeś! Dieta zbyt bogata w cukier uniemożliwia czerpanie prawdziwej przyjemności z jedzenia i wszystkich jego smaków!

– Z żywieniowego punktu widzenia, życie bez cukru ma tę zaletę, że nie dodaje żadnych kalorii. 1 kostka cukru (5 gramów) to około 85 kalorii. Wyobraź sobie wszystkie oszczędności, które stanowią pod koniec dnia… To automatycznie wpłynie na Twoją wagę!

– Uwolnij swój umysł, aby nie miał już obsesji na punkcie myśli „Potrzebuję cukru”: myśl, która staje się automatyczna! Uwolnij się od uzależnienia.

– Spożywanie mniejszej ilości cukru będzie szczególnie korzystne dla długoterminowego zdrowia. Zmniejszone ryzyko chorób (otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, zaburzenia flory jelitowej itp.)

– Odzyskasz energię! Bez cukru przemysłowego uwolnisz się od chronicznego zmęczenia, ostrego zapalenia mięśni, które sprawia, że siedzisz na kanapie przed telewizorem…

Przeczytaj tę listę ponownie za każdym razem, gdy stracisz motywację lub będziesz na skraju załamania. Da ci to siłę do kontynuowania celu, jakim jest rezygnacja z cukru, aż będziesz wolny. Dodaj inne korzyści, które są dla ciebie osobiste (poczucie winy, aspekt finansowy, poczucie wolności itp.)

Wskazówka nr 2 dotycząca uwolnienia się od cukru: stopniowo zmniejszaj jego ilość

Robienie tego stopniowo ma kluczowe znaczenie: „Rzymu nie zbudowano w jeden dzień” i to samo dotyczy twoich dobrych postanowień!

Rezygnacja z cukru z dnia na dzień tylko zwiększy twoją frustrację i apetyt, a tym samym cię zdemotywuje.

Staraj się stopniowo zmniejszać liczbę słodkich pokarmów, które spożywasz każdego dnia (być może korzystając z listy, którą sporządziłeś), aby pozwolić swojemu podniebieniu przyzwyczaić się do nowych smaków i zmian.

sucre

Wskazówka nr 3 dotycząca uwolnienia się od cukru: używaj zdrowej alternatywy dla cukru – Nowe nawyki!

Istnieje wiele sposobów na osłodzenie sobie życia bez użycia cukru przemysłowego.

Pomyśl o miodzie, owocach, przecierze z migdałów/orzechów laskowych/…, syropie z agawy, kakao w proszku, gorzkiej czekoladzie, pieczywie pełnoziarnistym, nasionach oleistych (orzechy włoskie, migdały, orzechy laskowe…), daktylach, jogurcie naturalnym… Smacznego!

Pomysł stosowania zdrowszych alternatyw powinien być tylko tymczasowy. Powinny one pozwolić ci przyzwyczaić się do cukru, ale nie powinny uzależniać cię od słodkiego smaku!

Uwaga :żywnośćdietetyczna i słodzona nie jest alternatywą! To fałszywi przyjaciele, którzy ukrywają inne formy cukru i czasami są tak samo lub nawet bardziej kaloryczne niż oryginalny produkt!

Dodaj aktywność fizyczną do swoich nowych nawyków, pozostań nawodniony (1,5 litra wody dziennie), przestań jeść produkty przemysłowe i zacznij gotować! To proste i smakuje o wiele lepiej.

Czy myślałeś o wypróbowaniu napojów smakowych?

Kawy smakowe (karmel, orzech laskowy, czekolada itp.) mają tę zaletę, że są mniej gorzkie. Wybór jest ogromny i nada kawie smakowy charakter.

To samo dotyczy herbat i naparów, z których każdy ma bardziej wykwintny smak niż poprzedni! Jest w czym wybierać.

Należy jednak uważnie czytać etykiety. Niektórzy producenci dodają cukier do przygotowywania kaw smakowych (dotyczy to zwłaszcza cappuccino). W takim przypadku napoje te powinny być przeznaczone do okazjonalnego spożycia!

Jak więc sobie z tym poradzić? Przeczytaj listę składników na swoich produktach, która jest ułożona w porządku malejącym: pierwsze pokarmy to te, które znajdują się w największej większości w produkcie końcowym. Cukier nie powinien być jednym z pierwszych składników!

Uzależnienie od cukru to zło naszych czasów. Nadmierne spożycie jest szkodliwe dla zdrowia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą ds. dietetyki i żywienia, abyśmy mogli wspólnie ocenić sytuację.

Możesz z tego wyjść! Uwierz w siebie.