Jedzenie za pomocą 5 zmysłów

[Artykuł zaktualizowany dnia 19/09/2023]

Jeść, aby żyć czy żyć, aby jeść?

Przed czytaniem dalej

Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale pasjonuję się odżywianiem i zdrowiem.

Artykuły, które znajdziesz na mojej stronie, są wynikiem dogłębnych badań, którymi chciałbym się z Tobą podzielić. Chciałbym jednak podkreślić, że nie jestem specjalistą w dziedzinie zdrowia i że moje porady nie powinny w żaden sposób zastępować porad wykwalifikowanego lekarza. Jestem tutaj, aby cię poprowadzić, ale ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą w przypadku konkretnych pytań lub wątpliwości medycznych. Twoje dobre samopoczucie jest ważne. Upewnij się więc, że konsultujesz się z odpowiednimi ekspertami i dbasz o siebie najlepiej, jak to możliwe.

Jedzenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Musimy jeść, aby przetrwać. Ale ta codzienna czynność może z czasem stać się męcząca, przerażająca lub taka, o której staramy się zapomnieć (np. jedzenie podczas robienia czegoś innego (telewizja, portale społecznościowe itp.)).

Ale uważne jedzenie jest niezbędne, jeśli chcesz jeść lepiej, jeść odpowiednie ilości dla swoich potrzeb lub jeść wolniej.

Sztuka degustacji obejmuje słuchanie i docenianie 5 zmysłów.

Zmysły muszą być stymulowane, aby prawidłowo funkcjonować przez długi czas. Jedzenie ze świadomością wszystkiego, co się dzieje, przynosi więc podwójną korzyść.

Poniżej przedstawię ci każdy z 5 zmysłów w kontekście degustacji, dając ci klucze, abyś od teraz mógł ich używać za każdym razem, gdy wkładasz jedzenie do ust.

Wzrok

manger avec les 5 sens : la vue

Wizualny aspekt talerza albo zaostrzy twój apetyt, albo wręcz przeciwnie, odstraszy cię. Wolisz kolorowy talerz, dobrze ułożone jedzenie czy nieapetyczną formę pasztetu?

Degustacja zaczyna się od oczu. Daje to wyobrażenie o tym, jak wygląda jedzenie (jego kształt i wizualna tekstura).

Dlatego ważne jest, aby poświęcić czas na ułożenie ładnego talerza (skorzystaj z Internetu, aby uzyskać pomysły na atrakcyjne prezentacje, dzięki czemu możesz pokroić jedzenie w inny sposób lub ułożyć je w sposób, który je wyróżnia).

Przy każdym posiłku nakrywaj stół zastawiony naczyniami, a przede wszystkim nie jedz bezpośrednio z rondla, salaterki czy kartonowego opakowania.

Zmysł dotyku

manger avec les 5 sens : le toucher

Jeśli chodzi o zmysł dotyku, zdecydowana większość ludzi myśli, że chodzi o dotykanie jedzenia palcami. Tak, oczywiście, w przypadku niektórych potraw jest to możliwe i przyjemne.

Ale jeśli chodzi o smakowanie, chodzi o dotykanie jedzenia ustami i językiem. Obszar ust jest wrażliwy na doznania.

Umożliwi to określenie tekstury żywności (szorstka, gładka, miękka, chrupiąca itp.), a także jej temperatury (gorąca, ciepła lub zimna).

Zachęcam do docenienia wrażeń w ustach związanych ze spożywanymi pokarmami.

Słuch

manger avec les 5 sens : l'ouïe

Istnieją dwa źródła hałasu, na które można zwrócić szczególną uwagę podczas degustacji żywności:

  • Odgłosy wewnętrzne: są to pokarmy, które generują dźwięk w ustach i są słyszalne od wewnątrz. Na przykład chrupnięcie sucharka, musowanie wody lub trzask surowej marchewki.
  • Odgłosy zewnętrzne: są to dźwięki słyszane w kuchni. Na przykład gotująca się woda, jedzenie bulgoczące na patelni, dzwoniący piekarnik…

Odgłosy stołu są również integralną częścią zmysłu słuchu podczas degustacji. Dźwięk brzęczących sztućców, napełnianej szklanki wody lub odgłos rozmowy, jeśli jesz z innymi osobami.

Wsłuchaj się w otaczające Cię dźwięki i zadaj sobie pytanie, co lubisz najbardziej: chrupiący suchar czy miękki chleb kanapkowy? Woda niegazowana czy gazowana?

Zmysł węchu

manger avec les 5 sens : l'odorat

Jest to bardzo ważny zmysł smaku, ponieważ jeśli nie czujesz zapachu potrawy, traci ona swój smak. Czy zauważyłeś, że gdy jesteś przeziębiony, jedzenie nie ma smaku?

Zapach i smak są więc ze sobą ściśle powiązane.

Ten zmysł jest bezpośrednio powiązany z pamięcią, a dzięki niemu można bez wysiłku zanurzyć się w bardzo odległych momentach swojego życia. To właśnie stąd pochodzi słynna Madeleine Prousta.

Dlatego bardzo ważne jest, abyś poświęcił czas na powąchanie jedzenia, zanim je zjesz lub wypijesz.

Każda żywność ma swój własny zapach i na przykład w rodzinie chlebów, a dokładniej w rodzinie bagietek, każda bagietka ma swój własny zapach. Czy kiedykolwiek zwracałeś uwagę na ten szczegół?

Poświęć trochę czasu, aby odkryć wszystkie różne zapachy, które pobudzą Twój apetyt i pomogą Ci cieszyć się posiłkiem.

Smak

manger avec les 5 sens : le goût

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy mówimy o degustacji, to zmysł smaku przychodzi nam na myśl jako pierwszy. Dlatego w mojej prezentacji umieściłem go na ostatnim miejscu. Jest on oczywiście sercem sztuki degustacji, ale nie jedynym.

Smak jest generowany przez kubki smakowe znajdujące się na języku. Każdy kubek smakowy zawiera zestaw kubków smakowych, które są odpowiedzialne za identyfikację smaków żywności.

Istnieje 5 smaków:

  • kwaśny (np. cytryna)
  • gorzki (np. kawa)
  • słodki (np. owoce)
  • słony (np. anchois)
  • umami (po japońsku „smaczny”)

Naukowcy badają obecnie szósty smak: smak tłuszczu.

Niektóre z tych smaków można łączyć w tej samej żywności. Poświęć więc trochę czasu na zidentyfikowanie wszystkich smaków, które mogą być obecne w jedzeniu lub napoju, który wkładasz do ust.

Poświęcenie czasu na przeżuwanie przed połknięciem może pomóc.

Zmysł smaku można stymulować poprzez praktykę, więc do dzieła!

Gra w stymulowanie 5 zmysłów podczas posiłku pozwoli ci jeść z pełną świadomością, a tym samym wygeneruje przyjemność smakową, która często jest nieoczekiwana i bardziej intensywna.

Czasami, dzięki degustacji, można również zdać sobie sprawę, że pokarmy spożywane automatycznie nie są w rzeczywistości tak satysfakcjonujące dla kubków smakowych. Jest to sposób na udoskonalenie swoich wyborów żywieniowych. Lepiej poznać samego siebie.

Zachęcam do wykonania tego testu i zanotowania wszystkich doznań, których doświadczyłeś, abyś mógł doskonalić swoje umiejętności!